Arkadaşlar aydınlatma donanımı olarak motorumda h4 soketli klasik sarı renk ışık veren 60/55 w bir ampul ve gücünün kaç watt olduğunu bilmediğim 2 adet hella mercekli halojen sis farı mevcut. Sisleri yakmadan kullanırken aydınlatma düzeyi şehir içinde yeterli oluyor. Fakat tamamen karanlık ortamlarda görüşümü artırmak için sisleri de yakma ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca fark edilirliği artırmak için gündüzleri de sisleri yakmam gerekirse motorumun aküsü boşalıyor. Şarj ölçümü yaptırdığımda normal değerler elde ettim. Hella sislerin çok fazla akım çekmesinden ve akünün küçük kalmasından dolayı boşaldığı sonucuna vardım. Bu nedenle aküyü biraz daha büyük bir akü ile değiştirdim. Ancak yine de gündüzleri sisleri açmaya çekiniyorum.

Mevcut 2 tane halojen lambalı sis farlarının yerine, 4 adet ve her biri 3 er power ledden oluşan sis/gündüz farı takmayı planlıyorum. (tahminime göre her power led 1,5 watt güce sahip. Buna tam olarak emin değilim. Bileniniz varsa ve paylaşırsa sevinirim.) Toplam 12 led X 1,5 watt/sa = 18 watt/saat tüketim anlamına geliyor. Bu sisler beyaz ışık vereceği için, sarı olan 60/55 w far ampulünü de beyaz ışık veren bir ampulle değiştirmeyi düşünüyorum.

Alternatifleri inccelediğimde karşıma H4 soketli, 6 w veya 7,5 watt'lık uzun+kısa huzmeli led far ampulleri çıkıyor. Hem tüketimlerinin düşük olması hem de beyaz ışık veriyor olması sebebiyle bu ampuller ilgimi çekti.

http://www.ledampul.web.tr/wp-conten...h4LedAmpul.jpg (resim temsilidir)

Motorumdaki far ampulünü de 7,5 watt lık bu türden bir ampulle değiştirdiğim zaman;

-Sisler 1,5w X 12= 18 watt/sa
-Far 7,5 watt/sa
TOPLAM 25,5 watt/sa

gibi oldukça düşük bir tüketim değerine ulaşıyorum gibi görünüyor. (Şu anda sadece kısa farı bile yaksam 55 watt/sa) Bu kadar düşük tüketim olunca motoruma bağlayabileceğim şarj aletleri, ısıtma vb donanımlar için de güç tasarrufu yapmış oluyorum. Bu 5 adet ışık kaynağımın hepsini de gece gündüz kaygısızca açılabiliyorum gibi görünüyor.

Aklıma takılan ve sizlerle danışmak istediğim hususlar ise şunlar;

-Sizce bu kağıt üzerindeki hesap gerçekte ihtiyacımı karşılayacak mı? Gece gündüz açık kalacak ve en karanlık ortamda bile ihtiyacımı karşılayacak kadar ışık üretebilecek mi?

-Bu H4 soketli ve Uzun Kısa huzmeli led ampullerden kullanan var mı? Var ise gözlemlerini paylaşabilir mi?

-Sislerden kullanan çok sayıda arkadaşımızın olduğunu biliyorum. Sislerin gece ve gündüz aydınlatma performansından memnun mu vede her bir power ledin kaç watt/saat güce sahip olduğunu paylaşabilir mi? (gerçi bununla ilgili bir başlık vardı, şimdi aklıma geldi o başlıkta belki bunun cevabını bulabilirim )

Fikir ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.