Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 48 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye aytaç öztaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    aytaç öztaş
    Motosiklet
    f 650
    Marka
    Bmw

sanki bu limit noktasıyla aramızda bir takip mesafesi koymalıyız gibi bişey benim aklıma geliyor, mantıklı gibi de ama yine de kesin emin olamıyorum
    (0554) 989 10 20

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

Eksik taşı gediğine koyacak kişi aranıyor

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

baktım baktım bir türlü tam bir video bulamadım ancak belki limit noktasının neresi olacağı ile ilgili yardımcı olur.

Enduroist Katılımcı Üye HasanKaraaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Karaaslan
    Motosiklet
    DL650 L3
    Marka
    Suzuki

Yahu ben bu limit noktasının "bize yaklaşması" meselesini anlayamadım tam...

kt
    Guest

viraja gireceğiniz hızı motorunuzun ağırlık merkezi belirler.ağırlık merkezinin ne kadar yukarıda yada aşağıda olduğuyla alakalıdır.bu sürücünün acemiliği yada ustalığına görede değişir.

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı HasanKaraaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle düşün Hasan, yolu belirleyen sağ ve sol çizgi ileriye baktığında tek bir çizgi hatta nokta haline gelir.

Düz bir yolda bu noktada seninle birlikte hareket eder,

Yol ileride kıvrıldığında, sağ ve sol çizginin birleşmesinden ortaya çıkan, nokta artık seninle hareket etmez aksine sana yaklaşır eğer hızın yüksekse (genelde de düzlük hızımız viraj hızımızdan yüksek olduğundan rahatlıkla fark edebiliriz bunu).

tavsiyem basitçe dene yolda görebildiğin en ileri noktaya bak, göreceksin ki yolun sağı ile solu birleşiyor, bu limit noktadır.
    Yolda bunu birkere gözlemledikten sonra anlatılanlar daha net olacak.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı HasanKaraaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sözle bile anlatmak çok zorken yazı ile nasıl başarırım bilemedim. Deneyeceğim. Biraz zaman tanıyın.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Limit noktası için bi deneme yapayım. Şimdi bir fotomuz vardı bir arkadaşımız ekledi. Mesela sağa doğru kapalı bir viraj var. yolun en uç noktası yani virajda göreceğiniz son nokta sizin limit noktanızdır. Kullanımda dikkat edersiniz ki mesela orda bir ağaç var siz o ağaca yaklaşırken virajda da göreceğiniz yolun son noktası ilerler yani yeni görüş almaya başlarsınız. Bunda hemfikiriz sanırım. Şimdi limit noktası hareket etmeye başladı. Bunun tayinini beyinde yaparsınız siz limit noktasına, onun açılma veya ilerleme veya yeni görüş hızına yakın bir süratteyseniz doğru hızdasınız. Eğer siz o noktaya yaklaşıyorsunuz ve halen bir görüş alma durumunu olmuyorsa hem hızımız fazladır hem de sunu anlarız ki viraj daha bir keskin durumda. tabi ki bunların hepsi daha viraja başlamadan yapılması gereken analizler. viraja girdim aha çok keskinmiş derseniz geçmiş olsun. Teoride anlamak için aslında çok uğraşmayın motora atlayın 1-2 virajda bunu gözlemleyin hemen anlayacaksınız.

Aslında her işin temelinde her zaman söylendiği gibi bakış vardır. ne kadar ileri bakarsanız o kadar çabul bilgi toplar ve sürüş için planlama yaparsınız. Ve bakışlar göz ile yapılır doğrudur ama motosiklette gideceğiniz yere kafanızı da çevirmeniz gerekir. Nasıl mı? Düşünün ki bir tane de gözünüz çenenizde var ve o sizin sürüş gözünüz gideceğiniz yere o göz bakmalıdır.

9. Ali Uysalelli, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (20-03-2013)

Isim
    Hasan Karaaslan
    Motosiklet
    DL650 L3
    Marka
    Suzuki

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle düşün Hasan, yolu belirleyen sağ ve sol çizgi ileriye baktığında tek bir çizgi hatta nokta haline gelir.

Düz bir yolda bu noktada seninle birlikte hareket eder,

Yol ileride kıvrıldığında, sağ ve sol çizginin birleşmesinden ortaya çıkan, nokta artık seninle hareket etmez aksine sana yaklaşır eğer hızın yüksekse (genelde de düzlük hızımız viraj hızımızdan yüksek olduğundan rahatlıkla fark edebiliriz bunu).

tavsiyem basitçe dene yolda görebildiğin en ileri noktaya bak, göreceksin ki yolun sağı ile solu birleşiyor, bu limit noktadır.
    Yolda bunu birkere gözlemledikten sonra anlatılanlar daha net olacak.
    Limit noktasını algılamada sıkıntı yok da hani basitçe anlamadığım kısmı şöyle anlatayım, söylediğin gibi viraj'ı gördüğümüzde limit noktası bize doğru yaklaşıyor.. viraja girdiğimizde o noktaya bakarak virajımızı alıyoruz..çıkarken de gözümüzü artık çıkış noktasına yönlendirip gaz açıyoruz doğru mudur? ben viraja girdiğimde eğer "dönebiliyorsam" yani hızım uygun ve tam çizgimde devam ediyorsam o çizgi viraj boyunca benimle birlikte olmaya devam ediyor, sonrasında önüme doğru kayıp yol düzleştiğinde tam önümde oluyor.Ama bu ben zaten hızımı ayarlamışken viraja girdiğimde benimle beraber hareket ediyor.Viraja girmeden önce bizimle birlikte hareket etmesi gerektiği kısmını anlamadım, çünkü düşününce (bir kaç da viraj videosu izledim) viraja girene kadar sağa yada sola doğru kayıyor ve viraja girdiğimizde sabitleniyor?

Isim
    Hasan Karaaslan
    Motosiklet
    DL650 L3
    Marka
    Suzuki

Alıntı Goktug.Uguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer siz o noktaya yaklaşıyorsunuz ve halen bir görüş alma durumunu olmuyorsa hem hızımız fazladır hem de sunu anlarız ki viraj daha bir keskin durumda.
    .
    Bu biraz daha aydınlatıcı oldu sanırım benim için.. yaklaştıkça görüş almamız gerekiyor.Yani sürüş hızıma göre görüş mesafem yolu analiz edecek kadar uzun olmalı.eğer yeterince uzağı göremiyorsam hızım fazla demektir?

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu