Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 16 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Okan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

Standart lastik kalınlığı ve viraj ilişkisi üzerine

motorun viraj kabiliyetinin ( benim burada bundan kastım kullanıcıyı tedirgin etmeden, belirli bir açıdan sonra boşluk hissi yaratmadan yatması) motorun lastiğinin kalınlığı ile bir alakası var mıdır?

21 ön tekerli motorların arka tekerlerine baktığımızda sırtta ki kamberin sık kullanılan açılarda '' ( '' gibi aynı eğimli olduğunu, artan açılarda, ki bundan kastım lastiğin dışlarına yaklaşmak, birden kırılarak bittiğini görüyoruz.
    Gs , varadero makinalarda ise arka lastiğimiz daha geniş olduğundan eğimin aniden kırılma yerine tatlı tatlı dış yanaklara ulaştığını görüyoruz.
    internet te büyük hacimli makinelerin testlerinde yada kullanıcı paylaşımlarında pegleri sürtercesine viraja yatıldığını lastiğin bütün sırt yüzeyinin kullanıldığını izliyoruz. ayrıca yol üstünde molalarda denk geldiğim gs, rt gibi makinalarda da arka teker resmen konuşuyor deli viraj yaptık yine diye.
    21 ön tekerli kle , tenere gibi motorların tanıtım videolarında dahi kaliteli dişli bir asfaltta bakın bu makina asfaltta da iyidir mesajını göremiyoruz. netekim kle kullandığım dönemlerde de ben üff ne yattım dediğim zamanlarda dahi tekerin dışına doğru hep bir baş parmak kalınlığında el değmemiş bölge oluyordu.
    doğru aktarabildim mi sorumu bilemiyorum ancak aynı yıl, marka, model,diş, saklama şartlarında lastiklere sahip bir Gs ile tenere yi aynı kullanıcı aynı viraj limitlerinde kullanabilir mi? bir kle nin de arka lastiğinin tümü kullanılabilinir mi? beni belirli bir açıdan sonra tedirgin eden ani boşluk hissi sizce de arka lastikte ki sert kırılma açısından mı kaynaklanıyor?

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

O boşluğa düşmüş hissini 40-60km hız arasında uzun ve kapanan virajlarda ön lastikte hissediyorum.arkadan yana sıkıntım yok. Aslında o bölgede devam edebilsem öyle gidecek ama yüksek hızlara nazaran aslında daha hassas olduğundan o alanda tutamıyorum pek.
    Ön 120/70 17, arka 160/60 17

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Sorun çok güzel ve Ersan hocamın üzerine yorum yapıp (önce bizi sıkıştırıp sonra kendisi yazacak sonunda da açıklama getireceği bir konudur.
    Her lastiğin son noktası seninde bahsettiğin kırılma noktasıdır. Bütün lastikler limitlerinde kullanılabilir tabiki ama bunun için motosikletin ve sürücüsünün kabiliyet ve cesaretleri de önemlidir (buradan sakın yanlış bir anlam çıkartma lütfen). İki tane tenere kullanıcı hakkında konuşmuştuk, Bu siteye üye İlhan abimiz vardır Bolu' dan yeni döndü avrupa turundan, o koskacaman üzerine merdivenle çıkıları tenereşerin pegleri artık asfalta süretmekten iyi ce zımparalanmıştı inanamadım demişti İlhan abi.

Ama bu koundaki en büyük destek burada sıkça organize edilen eğitimlerden gelir sana. 26.07.2013 Tarihinde ART Moto Akademi' nin ücretsiz teori eğitimi var ona katılmanı ve sonrasında da kapalı alanda bu sorunun cevabını nasıl yapabildiğini göreceğine eminim.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

4. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (18-07-2013),YASEMİN AYDIN (18-07-2013)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sağol Sadık Şefim. Elbetteki aynen dediğin gibi yapacağım. Bu arada unutmayınız ki, virajlarada makineninizi ne kadar çok yatırabildiğinizin ölçüsü ile, iyi ve güvenli sürücü olamınız arasında doğrusal ilişki yoktur. Çol yatırabiliyor olmanız, belki cesur sürücü olduğunuzu gösterebilir. Unutmayınız ki, iyi sürücü olmanın pek çok datası vardır.

Bu açıklamadan sonra gelelim soruya. Aradaki farkın nedenlerini aramak için aşağıdaki sorulara cevap aramanızı rica ediyorum.

1. Örneklerde verilen makinelerin arka teker genişliği dışında, başkaca bir ortak paydaları nelerdir?
    2. Hangi tarz makineler daha fazla yatarak dönmeye yatkındır?
    3. Motosikletinizi yatırdığınızda, yerle temas eden yüzey, dolayısıyla tutuş artmalı mıdır, azalmalı mıdır? Neden?
    4. Lastiğin genel kullanım amacı oalrak tasarlanan yol yüzeyinin, yanak açılarına etkisi var mıdır?

Buyrun, her zamanki gibi "atış serbest"...
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

1- Tenere ile kle yi kastediyorsanız arka lastikleri haricinde ; ön lastikleri, amortisor açısı, şasi, oturma pozisyonu, yakın ağırlıkları ve kıyaslanabilir sele yükseklikleri ( abs li tenere için 86 cm, kle için 85 cm)
    2- benim de merak ettiğim soru ( büyük hacimli ve yüksek olmaları bakımında ktm ler ile ilgili de birçok video izledim)
    3- yerle temas eden yüzey aynı fakat yanaklarda daha yumuşak bir lastik bileşeni (compaund) olması bakımından tutuşun arttığını düşünüyorum. tabii CT2 özellikli asfalt ağırlıklı lastikler için söylüyorum.
    4- metzeller tourance ın hem tenere,kle ; hem de gs serisi ebatlarında lastikleri var . ben de ilk başta sorumu sorarken bu lastik ve kalınlığına bağlı yanak açılarını kastetmiştim.

Bir de güvenli sürüş konusunda hemfikiriz elbette; ben, lastik ebatlarına bağlı sürüş dinamikleri değişiyor mu değişiyorsa nasıl değişiyor onu merak ettim aslında.. ''içeri doğru daralan virajda ne yapmalı ?'' sorusunun bir cevabı olarak ''daha fazla kontra vermek'' diye cevaplar vardı, işte ince tekerli motora biniyorsak ve böyle bir durumda kalırsak lastiğimizin bütün açılarını kullanma konusunda tedirginlik yaşamalımıyız? sorusuna da cevap arıyorum aslında ( elbette doğru asfaltta)
    ilginiz için teşekkür ederim..

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Okan YILDIRIM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1- Tenere ile kle yi kastediyorsanız arka lastikleri haricinde ; ön lastikleri, amortisor açısı, şasi, oturma pozisyonu, yakın ağırlıkları ve kıyaslanabilir sele yükseklikleri ( abs li tenere için 86 cm, kle için 85 cm)
    2- benim de merak ettiğim soru ( büyük hacimli ve yüksek olmaları bakımında ktm ler ile ilgili de birçok video izledim)
    3- yerle temas eden yüzey aynı fakat yanaklarda daha yumuşak bir lastik bileşeni (compaund) olması bakımından tutuşun arttığını düşünüyorum. tabii CT2 özellikli asfalt ağırlıklı lastikler için söylüyorum.
    4- metzeller tourance ın hem tenere,kle ; hem de gs serisi ebatlarında lastikleri var . ben de ilk başta sorumu sorarken bu lastik ve kalınlığına bağlı yanak açılarını kastetmiştim.

Bir de güvenli sürüş konusunda hemfikiriz elbette; ben, lastik ebatlarına bağlı sürüş dinamikleri değişiyor mu değişiyorsa nasıl değişiyor onu merak ettim aslında.. ''içeri doğru daralan virajda ne yapmalı ?'' sorusunun bir cevabı olarak ''daha fazla kontra vermek'' diye cevaplar vardı, işte ince tekerli motora biniyorsak ve böyle bir durumda kalırsak lastiğimizin bütün açılarını kullanma konusunda tedirginlik yaşamalımıyız? sorusuna da cevap arıyorum aslında ( elbette doğru asfaltta)
    ilginiz için teşekkür ederim..

Şef,

Mesajını geç gördüm. Açıklamalarda bulunacağım.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

Bekliyoruz

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ben de sorularıma cevaplar bekliyorum. Yok öyle armut piş ağzıma düş

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye aytaç öztaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    aytaç öztaş
    Motosiklet
    f 650
    Marka
    Bmw

her motosikletin, doğru ebattaki lastik kullanıldığı takdirde lastiğin son noktasına kadar kullanıma izin vereceğini düşünüyorum. mesela motor sürmeye biraz ara vermişsem kullanımdan sonra aman ne yattım bee falan dememe rağmen kendi kendime bir de bakıyorum ki meğerse bütün yolu düz gitmişim. ama bir süre sonra aslında daha az yattığımı düşündüğümde lastikte pek de fazla bir yer kalmadığına şahit oluyorum. yüksek motorlarda öyle bir yanılsama olabiliyor acaba o kadar yatar mı diye ama yatıyor.
    (0554) 989 10 20

Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

Alıntı aytaç öztaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her motosikletin, doğru ebattaki lastik kullanıldığı takdirde lastiğin son noktasına kadar kullanıma izin vereceğini düşünüyorum.
    21 inç yani 90/90/21 ön tekerlilerimizden örnek vermek gerekirse;

kle 500
    F 800
    Tenere 660
    Ktm 990 .

Ancak iş arka tekere geldiğinde F800 ün ve 990 ın lastik kalınlığının 150 mm olduğunu görüyoruz.Verdiğim motosiklet örnekleri tesadüfi değil hepsi araziye de müsait sıkı makineler.Ancak arka lastik tenere ve kle de 130 mm. Buradan yola çıkarak beygir gücünün yani son süratin artması ile lastik kalınlığının arttığını söyleyebiliriz.
    Şimdi yukarıda bahsedilen 3 harfli kurumların teorik eğitimlerinde öğrendiğim bilgilere göre motosikletin 2 lastiğininde yere bastığı alan bir avuç içine sığıyormuş. Yani düz yolda gazlarken bütün motorların yere bastığı alan aynı ; e ozaman lastik kalınlığı hızlı makinelerde neden artıyor? tek seçenek kalıyor o da bu kalınlığın(lastik profili ve kesitinin) viraj kabiliyetine etki ediyor olması. Nasıl etki ediyor onu henüz bilemiyoruz. yukarıda bahsedilen kapalı alan eğitiminde bu sorunun cevabını nasıl alacağım onu da bilemiyorum. Bir Gs ile Transalp in aynı parkuru aynı hızla tamamlayacak olması benim sorumun cevabını ne yazık ki vermiyor.ilginiz için sağolun, görüşmek üzere..
    Konu Okan YILDIRIM tarafından (29-07-2013 Saat 16:20 ) değiştirilmiştir.

12. Okan YILDIRIM, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (29-07-2013)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu