Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 48 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Benim viraja giriş hızım viraja girdikten sonra belli oluyor yaoluyor ya olmuyor
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Enduroist Üye Ferhat ASAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ferhat asar
    Motosiklet
    CAPONORD ETV 1000
    Marka
    Aprillia

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize saglik. Limit noktasi teknigini cok guzel aciklamissiniz.

Bunu bir oyun gibi dusunmek lazim. Tavsan kac tazi tut. Limit noktasini yakalamak degil amacimiz, belli bir mesafede birlikte ilerlemek.
    Virajin icindeki hizi limit noktasina gore ayarlamayi basardik. Aramizdaki mesafeyi koruyoruz. Peki hizimizi neye gore belirledik? mesafeyi koruyacak kadar diyeceksiniz. O zaman uygun olan mesafe nedir? "Arkadas limit noktasina 100 metre de tutarim kendimi" desek, ee hizdi ama asil sorun. Hizi nasil belirleyecegiz.

Limit noktasi tekniginin temel bir tasi eksik kaldi.

Ipucu : daha onceki topikleri hatirlayin. Sistemli suruste, her sey birbiriyle baglantilidir.
    ipucunu vermişsiniz de kavramlar pek karışık olduğundan dikkat başka yerlere kaçıyor.. cevabı bulmaya çalışırken başka denizlere girip çıkılıyor.. kısa yoldan cevap verip konuyu ana yolda bırakmak istersek "limit noktasını aynı mesafe ile takipte hızımızı neye göre belirlemeliyiz" sorusuna cevabı "güvenli bir şekilde durabilecek hızda olmalıyız" şeklinde olabilir...

3. Ferhat ASAR, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (21-03-2013)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı slowly Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ipucunu vermişsiniz de kavramlar pek karışık olduğundan dikkat başka yerlere kaçıyor.. cevabı bulmaya çalışırken başka denizlere girip çıkılıyor.. kısa yoldan cevap verip konuyu ana yolda bırakmak istersek "limit noktasını aynı mesafe ile takipte hızımızı neye göre belirlemeliyiz" sorusuna cevabı "güvenli bir şekilde durabilecek hızda olmalıyız" şeklinde olabilir...
    Kesinlikle doğru.

Hızın ayarlanması ile ilgili kural hiç değişmiyor. Önümüzde, yol yüzeyini açık olarak görebildiğimiz mesafede durabilecek hızla gidiyoruz.

Bunu ayarladıktan sonra limit noktası, sınır noktası uygulaması başlıyor. Aranızdaki mesafeyi bir ip gibi düşnün. Hep gergin durmasını istiyoruz. Sınır noktası ile olan mesafemiz azalırsa (ip bollaşırsa) biraz daha yavaşlarız, aramız açılıp ip gerilirse biraz daha hızlanabliriz.

Tavşan kaç tazı tut. Bir alışınca öyle keyifli ki
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı electro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim viraja giriş hızım viraja girdikten sonra belli oluyor yaoluyor ya olmuyor

Yemezler. >BUnca zamandır bu şekilde motosiklet kullansaydın, hala yakışıklı motorcu olamazdın Doğruyu anlat.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yemezler. >BUnca zamandır bu şekilde motosiklet kullansaydın, hala yakışıklı motorcu olamazdın Doğruyu anlat.
    Bekledim bakalım nasıl yorumlar gelecek diye çok şükür detekliyen olmadı
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Bana göre bu yazılanlar düşme sınırıdır İPİ HER ZAMAN GERGİN tutmalıyız aksi takdirde düşmeye çok yaklaşırız..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

8. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-03-2013)

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Dedim nedir bu baslik, bir bakayim. Anaaam millet bir viraj bir viraj eh ben de giriyorum viraja ben de anlatayim o zaman dedim.

Valla cocuklar biraz mizahi olacak anlatacaklarim ama icinde cok da ciddi bilgiler olabilir. Hani ciddi derken, hayat kurtaran cinsten yani. Benim ciddiyetle ilgim olmaz.

Valla ben viraji gormiyim, icim gidiyor.

Liseyi bitirirken Hava Harp okuluna girmeyi istemistim annem birakmamisti. O heves hala icimdedir. Iste oyle bir giris. Hani pilotlarin kol duzeni dedigi ucus tazi vardir ya, ucerli beserli gruplarla. Ucarken hedefe geldiklerinde filodan ayrilacak olan ucak soyle saga dogru yatar ve digerlerinden uzaklasir ya, heh iste ben viraja oyle giriyormusum gibi oluyor.

Simdi viraji gorunce once dislerim uzuyor, sonra dudaklarimi delerek oradan kan akmasina sebep oluyor, yani Vampir oluyorum. Iste o anda gordugum tek nokta yolun iki tarafinin onumde birlestigi, ve artik virajin goremedigim kisminin basladigi yer var ya iste orasi. Ben yurudukce bu noktada benimle beraber yuruyup gidiyor ve viraj bana gizemli kismini acmaya basliyor. Simdi o gizemli kisma dogru hizla yaklasiyorsam, Gizem beni carpacak demektir. O ani soyle tarif edeyim; hani boyle birsey yaparsiniz da sonra pisman olursunuz Hay Allah yine mi? Dersiniz kendinize icinizden, iste o an! Yine mi hizli girdim ulen diye soylendigimiz an. Nasil donecek simdi bu makine dedigimizde is isten gecmis demektir.

Ancaaaak, bir de isin obur yuzu var. hani soyle cok hosunuza giden biri ile birlikte olacaksiniz,

randevu tamam,
    o da gelmis!

Yani pozisyon alinmis, Elini tutsam mi tutmasam mi teredudu var ya amma heyecan verir insana, kalbiniz kut kut atar ama o eli tutarsaniz sanki buyu bozulacak. Heh iste oyle yaklasin bence viraja da. Hiziniz iyi! Hiz da tamam!

Bu kadarla bitmedi ki? Daha hizi ayarladiniz. Eh bir de gonlunu almak var o sevgilinin.

Eeee. Buraya kadar geldik, simdi artik ona ayni frekansi tutturdugunuzu anlatacak romantik birseyler soylemeye baslayin. Yani devrinizi ayarlayip gerekli vitese gecin. Aman devri dusurup gecenin buyusunu bozmayin. Canli olun devriniz yuksek olsun.

Hani soyle,mehtapli bir kiyida iskelede otururken, hafifce yaslanirsaniz omzuna nasil olur? Aynen iste oyle! Uzerine yikilmadan hafifce verin agirliginizi virajin icine dogru. Ama sadece sevgilinizin verecegi tepkiyi hissedecek kadar. Hani merkezkac kuvveti var ya iste onun kadar yani. Bunu hic bozmadan sevgilinin omzunda ne kadar durursaniz virajda da o kadar durun.

Eh kontra e agirlik aktarimi da tamam

Artik o sizin!
    ve sizinle olmaktan zevk aliyor.

Siz? Siz de oyle degil mi?

Ama o ne virajin ucu gorundu! Hay Allah.

Simdi guzel bir eser cikardiniz ortaya artik biraz daha ileri gidebilirsiniz, verin gazi!

Iste bu Son bolum var ya, buna klasik muzikde Kreşendo bolumu diyoruz.

Her mutlu sonda oldugu gibi, bu sevgili ile beraberligin de son anlarinda heyecanin doruga ciktigi nokta iste. Yani nam-i diger Ivmelenme.

Iste ben boyle viraj aliyorum, cocuklar! Nasil ama. Hadi ben gideyim, biraz ileride bir baska sevgili beni bekler.

Not:

Yukaridaki yazimda yazdiklarimi hissederek gidebiliyorsaniz eger, sizi kimse tutamaz. Tutamaz derken, yanlis anlamayin, keyifli ve guvenli surus anlaminda diyorum, yoksa suratten bahsetmiyorum. Kalin harflerle yazili kelimeler SISTEM li surusun safhalaridir, o nedenle kalinlastirdim. Ancak butun bunlari BILGI toplayarak yapabilirsiniz. Yani hersey BILGI havuzunda yikanip temizlenip oyle kullanilmali, yoksa BILGI le yikanmamis halde sevgilinizle bulusunca sizi terkedebilir, aman!

Hemen birsey eklemem lazim.

Hani isin en sonunda ivmelenme var ya heh iste onu da yedire yedire yapmaniz lazim, ne de olsa her yer yas. Kayar dusersiniz alimallah! Ve arkasi oynak olursaniz, sizi yanlis bile anlayabilirler.

Eger bu bulusmalar ardi ardina geliyor ise, her iki sevgili arasindaki mesafenin son 1/3 luk bolumunde mutlaka gaz kesin, ve on tekeriniz yere biraz daha guclu bassin! Ivmelen ivmelen nereye kadar di mi ama. Yoksa aman ha, onunuz sizi birakti mi ondan sonraki sevgili ne kadar guzel olursa olsun bir ise yaramazsiniz.
    Konu Hakki Orun tarafından (21-03-2013 Saat 20:28 ) değiştirilmiştir.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

10. Hakki Orun güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Fuat Dilaver (23-03-2013),Ahmetyalcin (27-05-2013),Armağan ÖZTÜRK (25-03-2013),Can Ekin (21-03-2013),Ersan ÖZYURT (22-03-2013),İsmail Elmas (26-07-2013),Osman Somuncu (22-03-2013),Yusuf YÜCE (24-03-2013)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Keyifle okudum Hakı Abi'nin yazısını...
    Sevgili Ferhat'ın açıklamasını,Selçuk'un krokisini de gördükten sonra : "Ben zaten bunları yapıyormuşum ama adını bilmiyormuşum ya!." diye söylendim !..Ben "Limit noktası" filan bilmem ama o noktaya bakarken yolun kenarında hanımım olsa yine görmem!.. Ve o viraja limitte girmek ve çıkıştaki verdiğim gaz ile keyfin doruklarına ulaşıp yenisini gözlemek en büyük zevkim!..Hakkı Abimin de, buna tercüman olduğunu düşünüyorum!....
    Bizim gençliğimizde eğitim veren kurum ve kurluş yoktu..Eğitim almayan genç arkadaşlar , mutlaka kendinize zaman ve ödenek ayırıp eğitim alın!..

12. Osman Somuncu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (22-03-2013),Hakki Orun (23-03-2013)

Enduroist Üye Sadocambaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık T.oğlu
    Motosiklet
    XTZ 660 TENERE
    Marka
    Yamaha

Alıntı twili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Virajin keskinliği, yolun dikey ve yatay eğimi, virajin sonunu görme durumu, yoldaki çukur, araç, çamur ve ıslaklık durumu, yol kenarında olabilecek görünen veya görünmeyen olasılıklara göre uygun hızı belirlerim.
    4 TeKeR Bedenini 2 TeKeR Ruhunu DinlendiriR

Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dedim nedir bu baslik, bir bakayim. Anaaam millet bir viraj bir viraj eh ben de giriyorum viraja ben de anlatayim o zaman dedim.

Valla cocuklar biraz mizahi olacak anlatacaklarim ama icinde cok da ciddi bilgiler olabilir. Hani ciddi derken, hayat kurtaran cinsten yani. Benim ciddiyetle ilgim olmaz.

Valla ben viraji gormiyim, icim gidiyor.

Liseyi bitirirken Hava Harp okuluna girmeyi istemistim annem birakmamisti. O heves hala icimdedir. Iste oyle bir giris. Hani pilotlarin kol duzeni dedigi ucus tazi vardir ya, ucerli beserli gruplarla. Ucarken hedefe geldiklerinde filodan ayrilacak olan ucak soyle saga dogru yatar ve digerlerinden uzaklasir ya, heh iste ben viraja oyle giriyormusum gibi oluyor.

Simdi viraji gorunce once dislerim uzuyor, sonra dudaklarimi delerek oradan kan akmasina sebep oluyor, yani Vampir oluyorum. Iste o anda gordugum tek nokta yolun iki tarafinin onumde birlestigi, ve artik virajin goremedigim kisminin basladigi yer var ya iste orasi. Ben yurudukce bu noktada benimle beraber yuruyup gidiyor ve viraj bana gizemli kismini acmaya basliyor. Simdi o gizemli kisma dogru hizla yaklasiyorsam, Gizem beni carpacak demektir. O ani soyle tarif edeyim; hani boyle birsey yaparsiniz da sonra pisman olursunuz Hay Allah yine mi? Dersiniz kendinize icinizden, iste o an! Yine mi hizli girdim ulen diye soylendigimiz an. Nasil donecek simdi bu makine dedigimizde is isten gecmis demektir.

Ancaaaak, bir de isin obur yuzu var. hani soyle cok hosunuza giden biri ile birlikte olacaksiniz,

randevu tamam,
    o da gelmis!

Yani pozisyon alinmis, Elini tutsam mi tutmasam mi teredudu var ya amma heyecan verir insana, kalbiniz kut kut atar ama o eli tutarsaniz sanki buyu bozulacak. Heh iste oyle yaklasin bence viraja da. Hiziniz iyi! Hiz da tamam!

Bu kadarla bitmedi ki? Daha hizi ayarladiniz. Eh bir de gonlunu almak var o sevgilinin.

Eeee. Buraya kadar geldik, simdi artik ona ayni frekansi tutturdugunuzu anlatacak romantik birseyler soylemeye baslayin. Yani devrinizi ayarlayip gerekli vitese gecin. Aman devri dusurup gecenin buyusunu bozmayin. Canli olun devriniz yuksek olsun.

Hani soyle,mehtapli bir kiyida iskelede otururken, hafifce yaslanirsaniz omzuna nasil olur? Aynen iste oyle! Uzerine yikilmadan hafifce verin agirliginizi virajin icine dogru. Ama sadece sevgilinizin verecegi tepkiyi hissedecek kadar. Hani merkezkac kuvveti var ya iste onun kadar yani. Bunu hic bozmadan sevgilinin omzunda ne kadar durursaniz virajda da o kadar durun.

Eh kontra e agirlik aktarimi da tamam

Artik o sizin!
    ve sizinle olmaktan zevk aliyor.

Siz? Siz de oyle degil mi?

Ama o ne virajin ucu gorundu! Hay Allah.

Simdi guzel bir eser cikardiniz ortaya artik biraz daha ileri gidebilirsiniz, verin gazi!

Iste bu Son bolum var ya, buna klasik muzikde Kreşendo bolumu diyoruz.

Her mutlu sonda oldugu gibi, bu sevgili ile beraberligin de son anlarinda heyecanin doruga ciktigi nokta iste. Yani nam-i diger Ivmelenme.

Iste ben boyle viraj aliyorum, cocuklar! Nasil ama. Hadi ben gideyim, biraz ileride bir baska sevgili beni bekler.

Not:

Yukaridaki yazimda yazdiklarimi hissederek gidebiliyorsaniz eger, sizi kimse tutamaz. Tutamaz derken, yanlis anlamayin, keyifli ve guvenli surus anlaminda diyorum, yoksa suratten bahsetmiyorum. Kalin harflerle yazili kelimeler SISTEM li surusun safhalaridir, o nedenle kalinlastirdim. Ancak butun bunlari BILGI toplayarak yapabilirsiniz. Yani hersey BILGI havuzunda yikanip temizlenip oyle kullanilmali, yoksa BILGI le yikanmamis halde sevgilinizle bulusunca sizi terkedebilir, aman!

Hemen birsey eklemem lazim.

Hani isin en sonunda ivmelenme var ya heh iste onu da yedire yedire yapmaniz lazim, ne de olsa her yer yas. Kayar dusersiniz alimallah! Ve arkasi oynak olursaniz, sizi yanlis bile anlayabilirler.

Eger bu bulusmalar ardi ardina geliyor ise, her iki sevgili arasindaki mesafenin son 1/3 luk bolumunde mutlaka gaz kesin, ve on tekeriniz yere biraz daha guclu bassin! Ivmelen ivmelen nereye kadar di mi ama. Yoksa aman ha, onunuz sizi birakti mi ondan sonraki sevgili ne kadar guzel olursa olsun bir ise yaramazsiniz.
    hakkı abi, nefis bir şekilde anlatmış. diğerleriyle birleştirip döndüre döndüre okuyalım. ezberleyelim. benden demesi her an sınav yapabilirler!
    - "eksiklik kendi özümde..."

Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu