Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345
41 den 48´e kadar. Toplam 48 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı aliemresakarya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakkı abi, nefis bir şekilde anlatmış. diğerleriyle birleştirip döndüre döndüre okuyalım. ezberleyelim. benden demesi her an sınav yapabilirler!
    Acele etme o da gelecek
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Alıntı o.somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keyifle okudum Hakı Abi'nin yazısını...
    Sevgili Ferhat'ın açıklamasını,Selçuk'un krokisini de gördükten sonra : "Ben zaten bunları yapıyormuşum ama adını bilmiyormuşum ya!." diye söylendim !..Ben "Limit noktası" filan bilmem ama o noktaya bakarken yolun kenarında hanımım olsa yine görmem!.. Ve o viraja limitte girmek ve çıkıştaki verdiğim gaz ile keyfin doruklarına ulaşıp yenisini gözlemek en büyük zevkim!..Hakkı Abimin de, buna tercüman olduğunu düşünüyorum!....
    Bizim gençliğimizde eğitim veren kurum ve kurluş yoktu..Eğitim almayan genç arkadaşlar , mutlaka kendinize zaman ve ödenek ayırıp eğitim alın!..
    Hakkı abinin dediğine göre zaten hanımı ya hiç görmemek ya da görmezden gelmek gerekiyor.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

3. Yusuf YÜCE, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (25-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

Hakkı abinin anlatımı çok güzel olmuş.
    Aslında egitimde Hocamız şöyle demişti hatırladığım kadarıyla virajı tanı,konumunu al,hızını kontrol et ve uygula.birde kısaltması vardı ama aklıma gelmedi.
    hız olayını zaten tanımlanmış,
    Hoca'nın üzerinde durdugu konu motosikletin zemine sağlam basması,motosikleti aniden hızlandırıp yavaşlata biliyorsanız teker yere iyi tutunuyorsa dogru hızdasınız demektir diyordu.
    birde video vardı zamanında izledigim baya detaylı anlatıyor izlemekte her zaman fayda var görünüyor.
    http://www.youtube.com/watch?v=VTC7f6M2L1E

5. TamerTEKİN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (25-03-2013)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Arjantinli69 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakkı abinin anlatımı çok güzel olmuş.
    Aslında egitimde Hocamız şöyle demişti hatırladığım kadarıyla virajı tanı,konumunu al,hızını kontrol et ve uygula.birde kısaltması vardı ama aklıma gelmedi.
    hız olayını zaten tanımlanmış,
    Hoca'nın üzerinde durdugu konu motosikletin zemine sağlam basması,motosikleti aniden hızlandırıp yavaşlata biliyorsanız teker yere iyi tutunuyorsa dogru hızdasınız demektir diyordu.
    birde video vardı zamanında izledigim baya detaylı anlatıyor izlemekte her zaman fayda var görünüyor.
    http://www.youtube.com/watch?v=VTC7f6M2L1E

Bir düzeltme. "motosikleti aniden hızlandırıp yavaşlata biliyorsanız teker yere iyi tutunuyorsa dogru hızdasınız cümlesinin sonundaki "doğru hızdasınız" terimini "doğru devirde dolayısıyla doğru vitestesiniz" olarak değiştirmek lazım. Virajın içinde motosikleti diri tutacak devirlerde olmak lazım.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Simdi ne demisler, dogru hamleyi dogru yerde yapacaksin ki bir ise yarasin.

Bir kiz tavliyacagiz ama isin safhalarini bilemiyorsak ne yapariz? Bu isi en iyi yapani izlerim ben olsam. Hee, bu arada yalan yanlis birkac teknik kaparim ama kizlar da onu benim yuzume gozume vururlar di mi! Aynen.

Egitim konusu da boyle arkadaslar, bakin bir Hurrem bize butun Osmanli tarihini anlatti ve sadece anlatmakla kalmadi, butun gundeme oturdu, kaldiramiyorlar da bir turlu. Isin en dogru ve en eglenceli tarafini bulmaliyiz saniyorum.

Yukaridaki anlatimimda kullandigim tarz iste bu idi. Bir viraji, bir kizi tavlarmis gibi tasvir edince ne kadar da guzel oldu. Ben bile begendim. Hahahaha.

O yazimda SISTEM in, safhalari olan BILGI KONUMLANMA HIZ VITES ve IVMELENME yi anlattim. Bunlarin MUTLAKA ama MUTLAKA bu siralama ile olmasi gerekiyor. Bizim isimiz Stabil bir iliski kurmak degil mi, ister bir kizla, ister virajla. Inanin bana ikisi de ayni.

BILGI: Bu isin olmazsa olmazi. Kapayin gozlerinizi tek ayak ustunde durun bakalim. Deneyin deneyin cekinmeyin, duramayacaksiniz!! Cunku 5 duyumuzla bilgi toplariz ve bunlari degerlendirip gerekli reaksiyonlari ayarlariz. Garajdan cikiyorsunuz motorunuzla, ilk olarak ne yaparsiniz? Saga sola bir bakarsiniz degil mi? Neden?

Gelen giden var mi diye degil mi? Evet, ben de oyle yapiyorum. Yoksa aninda yapistirirlar yere adami alimallah! Iste bilgi toplamaya basladiniz. Gidiyorsunuz, ve karsidan bir kamyon ve arkasindan daha hizli bir araba geliyor. Bu ne demektir? Bu BILGI demektir. ve siz bu durumda arkadan gelen adamin ondeki kamyonu sollayacagini bilirsiniz artik, ve ya o gelmeden gazlar gecersiniz o durumda kalmamak icin, ya da biraz gaz kesersiniz (ki ben sanmiyorum )birakirsiniz o gecer ve siz ondan sonra oraya varirsiniz. Bu da reaksiyonunuzdur. Neye gore, aldiginiz bilgiye gore. Bu gozlerimizle aldigimiz bilgi idi. Digerlerini baska bir yaziya birakalim simdilik ve Kiz Tavlama sey ya pardon Motosiklet Surme SISTEM inin diger safhalarina gecelim.

Aldigimiz bilgi dogrultusunda ne yapiyoruz? Analiz ve devaminda karar veriyoruz. Neye karar veriyoruz biliyorsunuz ama ben bir kez daha yazayim, Motorunuzu en dengeli durumda ve guvenli bir sekilde o aldiginiz bilgi geregi olusan durumdan kimseye mani olmadan ve zarar vermeden, uzaklastirmaya karar veriyorsunuz. Bravo! Siz sevgilinizle gezerken, gereksiz kimseyi ise karistirmadiniz.

Bilgiyi alir almaz verdigimiz karara uygun POZISYON 'a gecmeliyiz, hem de hemen. Kiz aradi ve telefonda C.tesi gelecegini soyledi saat 2 de Ozsutun oraya. E ee ben olsam saat 1 de orada pozisyon alirim, en kral masada.

Yukaridaki durumda saga almaliyiz degil mi? Belli mi olur adam cikar sollamaya gelir ustumuze, hani biz dar araciz ya, her yere sigariz. Saga aldigimizda POZISYON safhasini da atlattik demektir.

Yeni aldigimiz pozisyonda simdi sira HIZ imizi ayarlamaya geldi. Bence hic aceleye gerek yok, saat 2 de gelecek iste acelemiz ne? Nereye bakiyorsunuz? Takip noktasina degil mi? Hani onun otobusten inecegi duraga. Bir saat once duraga gidip beklemek mi iyi yoksa oturdugunuz yerden onu daha uzaktan gorup el sallayip heyecanlanmak mi? O noktaya gitmeyin kardesim ya! Biraz agirabi olun. Takip noktasina yaklasmak yok demek ki! Hizini ona gore ayarla iste. Yaklasirsan cok heyecanli oldugunu anlar ve kizlar (virajlar da tabii) bundan hoslanmazlar.

Eee hadi artik sirada ne var?

VITES var, yani icinde buludugun ahval ve seraite uygun heyecan var, devrini ayarla, yoksa tansiyondan gideceksin oglum. Simdi bu devre uygun vitese gecmen ve gaz kestiginde kompresyona dusecek, akmayacak ama gez verdiginde de sana hemen cevap verecek devire gecmen icin VITES ini ayarla. Yani biraz yamuk yaparsa hafif bir sitemle ona kirildigini anlatan ama onun yol verdigi durumlarda da gaz verebilecegin kadar heyecan yeter.

Sana gelene kadar bekle, sabit kal! Onu seyrettigini biraz hissettir ona. Hizini sabitle ki viraj icinde ne olur ne olmaz durumlara dusmeyelim. Kizlar dengeli, ve beklemesini bilen erkekleri severler! Virajlar da oyle.

Artik isin sonu belli oldu, senin masanin yanina kadar geldi ve oturacagini anladin, cek abicim hemen sandalyesini, al paltosunu uzerinden. hareketlen yani biraz. Ivmelen iste virajin sonu gorundu ama yavas yavas, atlama kizin ustune hemen. Ceker gider dusersin oldugun yere vallahi.

Simdi, arkadaslar, motorlarimiz, normal durus pozsiyonunda agirliklari %50 - 50 dagilir tekerlere, biz oturunca uzerine bu yine degismez. Ama yurumeye basladiginda bu agirlik aktarimi biraz bozulur, %60 arka %40 on haline gelir. Yani motorun dengesini biz bozariz! Bu cok onemli. neyle bozariz? Gaz ve Frenle!

Motorda marifet bence surekli en dengeli durumda gitmektir. Yatmak matmak bunlar sonraki isler, once biraz sohbet edip kahvelerimizi icelim, herkes de gorsun ne kadar guzel bir kizla birlikteyiz. yatmak sonra!

Motorun en dengeli hali bu %60 arka %40 on durumudur. Demek ki ben bunu korumaliyim. Gaz gerdigimde bu denge daha da artarak onu iyice hafifletiyor ve hatta kaldiriyor. Aman ha! Daha erken, henuz kahveler gelmedi.

Gaz kesip ya da fren yaptigimizda ise (on fren) agirlik aktarimi bizim hic istemedigimiz sekle geliyor yani, arka hafifliyor ve kayma egilimine giriyor.

Simdi ben size soruyorum!

Motorun hizini sık sık degistirmek iyi midir? Kotu mudur?

Amacim hicbir hocayi tenkid etmek degildir, ancak yanlis bir bilgi varsa bunun aciklanmasininda yeridir.
    Paylasmak Guzeldir! Sevgiler.
    Konu Yusuf YÜCE tarafından (25-03-2013 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

8. Hakki Orun güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Armağan ÖZTÜRK (25-03-2013),Osman Somuncu (25-03-2013),sinan karagöz (28-07-2013)

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Yazının formatına diyeceğim yok ama bu formatta yazılan son paragraftaki '' sık sık '' imla hatasını düzeltmezsem, içim rahat etmeyecekti.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Alıntı Yusuf YÜCE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazının formatına diyeceğim yok ama bu formatta yazılan son paragraftaki '' sık sık '' imla hatasını düzeltmezsem, içim rahat etmeyecekti.
    Ne yapayim benim klavye Ingilizce Cevreye verdigim rahatsizliktan dolayi ozur dilerim. Ellerine saglik Yusufcugum.

Not: Artik o tekrarlamayi yazmiyacagim, "Mutemadiyen" desem siz anlarsiniz.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakki Orun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne yapayim benim klavye Ingilizce Cevreye verdigim rahatsizliktan dolayi ozur dilerim. Ellerine saglik Yusufcugum.

Not: Artik o tekrarlamayi yazmiyacagim, "Mutemadiyen" desem siz anlarsiniz.

Hakkı Abi,

Hile anlatayım. Klavye de Alt+141 tuşlarsak "ı" yazmalı. hatta alt+169 "ç", alt+163 "ş" yazmalı. Ahhh ahh PW ile tez yazdığımız günler.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

12. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Sertan Karamollaoğlu (26-07-2013),sinan karagöz (28-07-2013)

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345