Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123
21 den 28´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Osman Sevil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Sevil
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Valla haddime değil tecrübeli arkadaşların yanında yorum yapmak ama yine de en güvenlisi daha fazla kontra vermek gibi görünüyor. Gidonun virajın içinde kalan tarafını itin ileriye doğru, biraz daha yatsın motor. Hız değiştirmek (gaz, fren vb) hep daha riskli ve kontrolü zor.

Allah mecbur bırakmasın bunların hiç birini denemeyi...
    Konu Osman Sevil tarafından (08-07-2013 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir.

2. Osman Sevil, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (11-07-2013)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı motoperver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla haddime değil tecrübeli arkadaşların yanında yorum yapmak ama yine de en güvenlisi daha fazla kontra vermek gibi görünüyor. Gidonun virajın içinde kalan tarafını itin ileriye doğru, biraz daha yatsın motor. Hız değiştirmek (gaz, fren vb) hep daha riskli ve kontrolü zor.

Allah mecbur bırakmasın bunların hiç birini denemeyi...
    Diyelim ki zaten yatabileceğiniz kadar yattığınınızı düşünüyorsunuz. Yani beyin belli bir noktada daha fazla kontra yapmanızı engelleyeceği de bir nokta.

O zaman alternatif olarak motosikleti gitmesi gereken yöne nasıl daha fazla yönlendireceksiniz?

- Ayrıca Ersan abinin dediği gibi aslında "aniden" keskinleşen viraj yok, yanlış hız ve bakış sonucu bize "sert" gelen viraj.

Eğer limit noktasını sürekli takip ederseniz, virajın keskinleşeceğini "ön görmek mümkün".

Ancak diyelim ki bu durum artık motoru yatırdıktan sonra oldu, işte o zaman yine yukarıdaki soruya geliyor tekrar sıra? daha fazla kontra basamıyorsak ne yapabiliriz ?

- Hız azaltma konusunda hız düştükçe dönüş yarı çapı düşeceğinden gaza müdahale etmeden arka frene dokunmakta hızı yumuşak bir şekilde düşüreceğinden, dönüş çapınıda düşürecektir diye düşündüm. (yanlış mı düşündüm acaba Ersan müdürüm )

4. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Görebildiğin kadar git sözü üzerinden hareketle sonunu göremediğimiz viraja mümkün olan en temkinli hızda girmek gerekir kii sonrasında lan bu da içeri doğru bayağı daralıyormuş demeyelim. Sonrasında ise başını çevir çıkışa bak. Gazı mümkün olduğunca kesmemeye çalış ki tutuşun zayıflamasın. Daha önemlisi, ayaklarını pegler de doğru tutki virajın içinde yanlışlıkla frene yada vitese basıp başını belaya sokma diyor iç güdülerim ve alınan eğitim notları

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

6. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Genelde doğru yontemler soylenmekle beraber bir iki kucuk eksik var.

Bir kac yontem olabilir. Daha fazla yatmak icin kontra, arka frene dokunarak daha fazla yatmak ve yavaşlamak. Bunlar doğru. Viraj icinde engel yoksa ve donmeye caliyorsaniz, olabilir.

Bakis ile ilgili yazilanlar doğru.

Konu cok ince ve hassas arkadaşlar. Ne yazsam yanlis anlasilmalara neden olmasindan korkuyorum.

Erkan Hocamın cumleleri ile devam edeyim. "Size balık verir gibi muhtesem bir yontem, bir sihirli formul ogretmeyecegim. Cunku böyle bir yontem yok. Balık tutmayı öğreneceğiz ki bu durumda kalmayalım. " Aslolan bu.

Ben mi ne yaparim? Duruma gore değişmekle beraber;

Sırayla sunlari denerim.

1. Bakisimi ileri ve gozlerimi yere paralel tutarak kontra ile ogrendimiz agirlik aktarimi (cros veya hangoff teknigi ile) destek vererek donmeye çalışırım. Belki biraz daha fazla pag e basarak.

2. Cok dengeli ve hafif gaz kapatmak ile motorun ice kapanmasina izin veririm ama dengeye cok dikkat.

Basta soyledigimiz gibi aslolan bu durumda kalmamak. Maalesef her durumda uygulanacak bir sihir yok.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Hakki Orun (11-07-2013),Sadık SÖNMEZ (13-07-2013),Samed Ucar (18-07-2013)

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genelde doğru yontemler soylenmekle beraber bir iki kucuk eksik var.

Bir kac yontem olabilir. Daha fazla yatmak icin kontra, arka frene dokunarak daha fazla yatmak ve yavaşlamak. Bunlar doğru. Viraj icinde engel yoksa ve donmeye caliyorsaniz, olabilir.

Bakis ile ilgili yazilanlar doğru.

Konu cok ince ve hassas arkadaşlar. Ne yazsam yanlis anlasilmalara neden olmasindan korkuyorum.

Erkan Hocamın cumleleri ile devam edeyim. "Size balık verir gibi muhtesem bir yontem, bir sihirli formul ogretmeyecegim. Cunku böyle bir yontem yok. Balık tutmayı öğreneceğiz ki bu durumda kalmayalım. " Aslolan bu.

Ben mi ne yaparim? Duruma gore değişmekle beraber;

Sırayla sunlari denerim.

1. Bakisimi ileri ve gozlerimi yere paralel tutarak kontra ile ogrendimiz agirlik aktarimi (cros veya hangoff teknigi ile) destek vererek donmeye çalışırım. Belki biraz daha fazla pag e basarak.

2. Cok dengeli ve hafif gaz kapatmak ile motorun ice kapanmasina izin veririm ama dengeye cok dikkat.

Basta soyledigimiz gibi aslolan bu durumda kalmamak. Maalesef her durumda uygulanacak bir sihir yok.
    Ersan hocam domates ezmeyi unuttun.
    Sertan Karamollaoğlu

10. Sertan Karamollaoğlu güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (11-07-2013),Ersan ÖZYURT (11-07-2013),Serhan Kıral (11-07-2013),sinan karagöz (12-07-2013),YASEMİN AYDIN (11-07-2013)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı SertanKaramollaoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan hocam domates ezmeyi unuttun.
    Bir de bu var degil mi
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Bakışı düşürmeden dönüş istikametine bakarak ve mümkünse çeneyi maximum uzatarak ve yine mümkünse ağırlığı dengeleyerek daha çok kontra ile bu viraj alınır. Yoksa yapacak birşey yok. Yırtmaya filan çalışmadan en iyi yöntem bu gibi geliyor bana

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Simdi cocuklar, ben de dahil hicbirimiz egitmen olmadigimiz icin, biraz daha rahat yazabiliriz ancak, buradan aldigi bilgiyi kullanacak birileri olabilir, biraz ona dikkat ederek yazacagim. Oncelikle, bir egitmen ile bizim aramizdaki fark onun butun bildiklerini bilsek bile, biz, yorumlarimizi yani kendi suruslerimizi anlatirken, Egitmenler mufredati anlatirlar. ve isin dogrusu da budur. Simdi gelelim benim yorumuma;

Ben oncelike mufredati uygulayarak suruyorum bunu belirtmeliyim. Cok kisi gordum Ugur hocaya yardim ettigim donemde, egitimi bayramlik elbize gibi kullanan. Aldigi egitimi evde sakliyor ve her zamanki surusune donuyor. Bizlerle gelirken evden egitimini alip onunla geldiginde ise unuttugu bircok unsur oluyor. Bunu hic aklimdan cikarmadan, egitim aldigim ilk gunden beri tatamiyle mufredati uygulayarak gidiyorum.
    Simdi gelelim esas konuya.

Bir viraja girerken suratimizi takip noktasi ile ayarliyorsak, o viraj icin gereken en guvenli hizdayiz demektir. Bir de tabii limit noktasinin yaninda, gordugunuz alanda guvenli bir sekilde durabilecek suratte olmalisiniz der Ugur her zaman. Yani HIZIMIZI iki unsur ile tesbit ediyoruz.
    1. Takip (limit) noktasi
    2. Gordugunuz mesafe icinde durabilecegimiz suratte gitmek.

Aslinda ikisi birbirine cok yakindir. Limit noktasina yaklasmadigimiz surece yani 2 sn. geriden geliyorsak onumuzde karar verecek ve yeni gelen bilgiye gore pozisyon, hiz, ve vitesimizi ayarlamak icin vaktimiz olacak demektir.

Virajda onumuze bir engel cikmasi ile virajin karakterinin degismesi farkli islemleri gerektirir. Birinde durmaniz gerekebilirken digerinde yavaslamak yeterli olacaktir.

Limit noktasina gore gidiyorsaniz eger, hicbir zaman o viraj icin suratli degilsiniz! Demektir. Yani yeni gelen bilgiye gore pozisyon alabiliriz. Viraj icinde oldugumuzdan dolayi, eger kaybetmediysek pozisyonumuz zaten dogrudur. Hiz ayarlamak icin asiriya kacmadan, agirliklarin normal transferine izin vererek, ki bu teker kilitlenmesini onleyecektir, once gaz ile hizimizi ayarlariz. Gazi her kestigimizde arka kayacak diye bir kural yoktur. Ondan sonra gelen hamlemiz onem kazanacaktir. Gazi kesilen motorumuz ice dogru yatacak ve kontrollu agirlik aktarimi ile de destek verebilirsek iyice rahatlayacak ve dogru cizgide kalacaktir. Bunun icin yuksek devirde kullaniyoruz ya.

Zaten viraj icinde karaketer degistirmeden 2 sn once limit noktasi yurumesini kesecek ve sabitlenecek ya da cok yavas ilerleyecektir. Iste o 2 sn lik bolum bize motorumuzu dikmek dahil her turlu manevra yapma sansi ve zamani verecektir.

Cok ileri suruslerde o noktalarda on fren kullanan suruculer tanirim. Yani viraj keskinlesmeden hemen once on fren yaparak hizi azaltip hemen aridndan yedirerek gaz acip kontrasini basip, yeni limit noktasina gore gidebilen suruculer de var ama onlar daha ziyade pistlerde yapiyorlar bunu.

Biz yollarda her turlu rike acik oldugumuz icin, bu kadar asiriya kacmadan, normal surus teknikleri ile gitmeli ve bu duzeltmeleri yapacak sans ve zamani her zaman yedekte bulundurmaliyiz. Soyle dusunun 50 Km ile gidiyorsaniz, aldiginiz yol 15 m/sn 2 sn de 30 m. dir. Bu hizda bu mesafede bu dediklerimi yapabilirsiniz degil mi?

Daha hizliyiz diyelim hani 100 ile girdik viraja bu durumda 2 sn 60 m. dir. Bu sizinle limit noktasi arasi mesafedir. Her zaman yeterlidir yani.

ben virajli yollarda 6000-7000 devir civarinda giderim kirmizi 8.500 de GS ADV. Bu durumda gazi hafifce kapamam halinde motorum suratinden en az 30 Km kaybeder.

Iyi surusler diliyorum.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

14. Hakki Orun güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Burak Demir (16-07-2013),Can Ekin (12-07-2013),Engin Delipınar (15-07-2013),Eser Kara (12-07-2013),Samed Ucar (18-07-2013),sinan karagöz (12-07-2013),Yaşar Ersoy (11-10-2013)

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123