Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Aytekin ARIKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aytekin ARIKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Standart Bir nusibet, bin nasihatten evladır.

Herkese Merhaba,

Enduroist Topluluğunun en yenilerindenim. : ) Ayrıca bir yıllık CBF 150 ile başlangıç döneminden sonra, BMW F650 GS'si de yeni biriyim. Motosikleti yeni aldım ama kendisi 10 yıllık tabi...

Yeni büyük motor heyecanı ile alır almaz hemen Ağva yollarına gazladım. Muhteşem bir duygu... Nihayet ağırlığıyla, gücüyle, hacmiyle, dengesiyle, torkuyla ve konforuyla harika bir motosiklet... Ta ki Ağva'ya 20-25 km yaklaşana kadar. Hani motosikletinizin arka çantası pek dolu değildir ve içindeki bir şey yüzünden siz manevra yaptıkça takur tukur sesler gelir ya... Tam da öyle sesler duymaya başladım. Ama anlaşılan o ki sesler malesef çantadan değil arka lastikten geliyordu. Önce çok doğru bi tahmin yaptığımı düşündüm ABS lambası yanınca. İndim baktım evet hidrolik yağı tamamen boşalmıştı. Ama neden takır tukur etsin ki... Yol üzerinde bir yerleşim yerine rastlayıncaya kadar devam edeyim dedim. Ama sesler arttığı gibi sanki birisi tekerlere çomak sokuyo gibiydi. Kütür kütür birşeyler kırılıyodu. Aklıma bin bir türlü şey geldi. Neresiydi bilmiyorum bi köye yaklaşırken bir motosikletli arkadaş yardımcı olmaya çalıştı sağolsun. Yapabileceği pek bişey yok gibiydi. Köye girip meydanda motosikletin biten hidrolik yağını tamamlamaya çalışırken Multistradalı Ducatili çok ciks bir grup yardım ettiler. Dikkat etmem gerektiği haznenin dışına damlattığım hidrolik yağının boyayı sökeceği konusunda çok titizdiler. Bu konuda çok yardımcı oldular. Ama asıl sorunum motorun göbeğindeydi. Hala ABS sıkıntısı yüzünden saçma sapan bi şekilde diskin balatalara sürttüğünü filan düşünüp fantazi yapıyordum.

Arka teker sağ sol yapa yapa, yalpalaya yalpalaya, yolda küçük "S" harfleri çize çize Ağva girişine geldiğimde, Pazar günü oracıkta açık bi lastikçi gördüğüme nasıl neşelendiğimi anlatamam. Genç lastikçi Kerem'in dükkanı önüne park edene kadar hız göstergesi iptal olmuş, vidası gevşeyen sol aynam kapanmış boyun eğmişti. Muhteşem bir adam Kerem. Çok dua ettim ona.

Dua ettim çünkü muhtemelen hayatımı da kurtarmış olabilir. Şöyle ki:
    Dükkınının önüne park ettiğimde arka teker göbek somunları şakır şakır oynuyordu teker kendiliğinden çıkmak üzereydi. Onu sımsıkı sıktı lokmayla. Benim tamamlayamadığım hidrolik yağı meselesini ( hazne içerideki lastik conta vakumlanmış gibi iç dış olmuştu ) contasını yeniden kıvrım kıvrım hale getirip düzeltip yağı doldurdu. Bi bindim dolaştım. Ama hala takırtılar geliyor. Tekeri söktü göbeği açtı. Orda olması gereken rulmanın yerinde darmadağın olmuş küçük metal zerreler vardı. Beni oraya kadar getiren ise göbeğin öbür tarafındaki iki rulman olmuş sanırım. Rulman içeride öyle parçalanmış ki, içerideki metal boruya ciddi yivler açmış. Muhtemelen kırılır ya da parçalanırdı o boru da. "Verilmiş sadakan varmış abi" dedi Kerem.

Rulman için dükkanını bana emanet edip motosikletiyle Ağvayı dolaşıp geldi aslan Kerem. Elinde iki rulman vardı ama onlar uygun ölçülerde rulmanlar değildi. "Abi Şile'den arkadaşlarımı aradım. Yapıcak bişey yok onların bulup getirmelerini bekliycez" dedi çaresizce. O geceyi orda geçirme ihtimalim doğmuştu.

Canımın ne kadar sıkıldığını bir çoğunuz tahmin ediyordur. Küçük bi yıkılmışlık havası hakimdi bende. Neyse... Öylece dükkanın önünde yığılmış vaziyette otururken, dükkanına giren Kerem heyecanla çıktı dışarıya. "Abi buldum" dedi. İçerde eski bi CBR 600 göbeğinden söktüğü rulman benimkiyle aynı ölçülerdeydi. İkimizde de bi bayram havası : ) Rulmanı taktı. Aynayı sıktı. Ama motor çalışmadı Şaka gibi... Delirmek üzereydim. Akü bitmişti. Kendi arabasından şarj etti. Nasıl oldu da motosikletin beyni ya da başka bir elektronik aksamı zarar görmedi anlamıyorum ama oldu işte. Yarım yamalak şarj olan aküyü biraz daha kendine getirmek ve göbeği denemek için önce Kerem sonra da ben Ağva merkezine kadar gidip turlayıp geldim. Sanırım beni İstanbul'a kadar getirebilirdi artık motorum.

Geri dönüşte, otobana yaklaşırken yine arka teker yılanlar çizerek ilerliyodum. Ses yoktu ama muhtemelen çıkma rulman tam uygun ölçülerde değildi. Bilmiyorum. Deli cesaretiyle o halde İstanbul'a gelip ustanın kucağına attım motoru. Sağolsun o kadar sinir stres üzüntü yılgınlık yorgunluk ve korku üzerine " İyi motorcuymuşsun buraya kadar nasıl geldin" gibi bir şeyler deyince bi yandan azıcık korkumu yeniden ateşledi bi yandan da tüm o günün bedbahlığının üzerine azıcık keyifle "Yaaa iyiyim di mi!?" dedim içimden tüm ironiyi seze seze.

Eğitimler, öğretmenler, erk, devlet vs. bize yol gösterenler genellikle hep ne yapmamız gerekliyi anlatırlar ya da genellikle kaçıncı dünya ülkesi olduğumuza göre değişen şiddette dikte bile edilir. Bazen "ne yapma - malıyız"ı bilmek daha önemli ve pratik olabilir. Ne yapmamalıydım örneğin:

~ En en önemlisi 2. El aldığım 10 yıllık motoru tanımadan hele usta elinden ciddi bir bakıma girmeden yollara düşmemeliydim.
    ~ Hikayeyi anlatırken bahsetmedim ama... Belki de rulmanlanın parçalanmasına önemli bir katkıyı da lastik yapmış olabilir. Hem can ve sürüş güvenliği açısından hem de motosikletin ömrü açısından muhteşem görünen o koca dişli devasa cross motosiklet lastiklerini "Daha sonra değiştiririz yav. Bi dünya masraf ettim zaten" dememeliydim. Onun yerine sürüş tercilerime göre uygun asfalt/arazi oranları olan uygun lastiği yolculuk öncesi alıp takmalıydım.

Ne öğrendim:
    ~ Bugüne değin hep motosikletin kalbi olan motorun çok önemli olduğunu düşünürdüm. Evet büyük bir oranla belki ilk sıralara yerleşir ama asıl önemli olan şey: Motosikletin hareketli aksamıydı. Yani motor içinde ateşlenen yakıtın pistonu itmesinden gücün lastiğe iletilip hareketin sağlandığı son noktaya kadar tüm hareketli ve gücü aktaran organlar hayati önemli. Allah korusun biraz sonra sizi yere çakıcak olan şeyin hazneye doldururken taşan hidrolik yağının boyayı sökme tehlikesi değil, motosikletinizin yürür aksamındaki göremediğiniz ciddi sorunların olduğunu öğrendim.

~ Bu başıma gelenlerden sonra yanımda extra bir bujiyi, belki pratik bir akü şarj cihazını, uygun rulmanları, lastileri söküp takabilecek bir küçük lokma takımı ve bu işi yapabilme becerisini, bir el fenerini, hava filtresi ve belki sigorta vs vs gibi önemli küçük ayrıntıları seyahat menzilinize göre kesinlikle yanıma almam gerektiğini.

~Motosiklet altınızdan hafif hafif kayıyor gibi oluyorsa sebebinin her zaman, koca dişleri olan cross lastikleri değil bazen ömrü biten göbek rulman/bilyelerinin olabileceğini

Lafı uzatmamak için kısa kesebilmek adına; daha sayılabilecek irili ufaklı bir çok şeyi öğrendim.

Ve hatırladıklarım vardı:
    ~ Hangi köşesinde olursanız olun, hala metropolün dışında kalabilmiş herkes hala çok yardımsever hala çok samimi hala çok dürüst ve hala gözü tok. Kerem sayesinde memleketim insanının o güzel yönlerini bi kez daha hatırlayıp çok huzur hissettim. Toplum için tehlike çanları çıngıraklarına rağmen benim hala çok ümidim var.

~ Süslü motorlar havalı arkadaşlar yerine yolda yanında bir can yoldaşı hep olması gerektiğini hatırladım.

Ucuz atlatılmış bu nusibet toplamda bin nasihat ağırlığından da ağır.
    Konu Aytekin ARIKAN tarafından (27-03-2013 Saat 22:44 ) değiştirilmiştir.

2. Aytekin ARIKAN güzel mesajın için 16 üye sana teşekkür etti :

AlperGuc (28-03-2013),Aras Acer (28-03-2013),Armağan ÖZTÜRK (28-03-2013),AtagünTERZİ (29-03-2013),Can Ekin (28-03-2013),CemERK (28-03-2013),Engin Delipınar (28-03-2013),ErkanDEVRİM (28-03-2013),MustafaTemimhan (28-03-2013),OB (28-03-2013),Osman Somuncu (28-03-2013),Ozan AŞIK (28-03-2013),Özer Erkuş (27-03-2013),Recai Topallar (28-03-2013),Sonat BAŞPINAR (28-03-2013),Yusuf YÜCE (28-03-2013)

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Bizde şair yönünü öğrendik
    Bu arada geçmiş olsun,daha beteride olabilirdi,buradan anladığımız bakım zamanlarını kaçırmayıp İbrahim ustanın adresini öğrenmen
    Don't Worry,Be Happy.

4. Özer Erkuş, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aytekin ARIKAN (27-03-2013)

Isim
    Aytekin ARIKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı speedy2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizde şair yönünü öğrendik
    Bu arada geçmiş olsun,daha beteride olabilirdi,buradan anladığımız bakım zamanlarını kaçırmayıp İbrahim ustanın adresini öğrenmen
    Teşekkür ederim. Ucuz atlattım sanırım.
    Kesinlikle haklısınız. Şu anda en elzem şey iyi bir ustanın adresi ve onunla tanışmak : )
    Bakım zamanını için, motosikleti alış tarihimi milad sayıp bakımı geldiğini farzetmek en mantıklısı olur sanırım. Kim bilir hangi acemi ellerde hangi bakımlar pas geçildi daha önce.

Enduroist Kıdemli Üye uğurkoç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    uğur koç
    Motosiklet
    F650 gs-R1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

geçmiş olsun.musubet nasihatten iyi olmuş aslında evet.burada bi çok yerde yazmışımdır f 650 gs teker rulmanlarının numarası 6203-6204 ön-arka ve bu numaralar 15 sene öncesi yol canavarları doğu alman MZ rulmanlarıdır.ilk bakımda değişmesi gereken ilklerden biridir rulman.o motor ne kadar yatmış nereden geçmiş bilinmez.anadolu yakasındaysan özel mesajla bi usta adresi verebilirim.geçmiş olsun.

7. uğurkoç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aytekin ARIKAN (27-03-2013)

Isim
    Aytekin ARIKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı uğurkoç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun.musubet nasihatten iyi olmuş aslında evet.burada bi çok yerde yazmışımdır f 650 gs teker rulmanlarının numarası 6203-6204 ön-arka ve bu numaralar 15 sene öncesi yol canavarları doğu alman MZ rulmanlarıdır.ilk bakımda değişmesi gereken ilklerden biridir rulman.o motor ne kadar yatmış nereden geçmiş bilinmez.anadolu yakasındaysan özel mesajla bi usta adresi verebilirim.geçmiş olsun.
    Uğur teşekkür ederim.
    Evet işte burası bilgi ve tecrubenin sınırsız şartsız paylaşıldığı mükemmel bir yuva. Rulman bilgileri için ayrıca teşekkür ederim. Avrupa yakasındayım ama yine de usta ve adresi konusunda bilgi sahibi olmak isterim.

Enduroist Üye CemERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Cem ERK
    Motosiklet
    1090R
    Marka
    Aprillia

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler ve geçmiş olsun

10. CemERK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aytekin ARIKAN (28-03-2013)

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Alıntı ArtDireksiyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

~ Bu başıma gelenlerden sonra yanımda extra bir bujiyi, belki pratik bir akü şarj cihazını, uygun rulmanları, lastileri söküp takabilecek bir küçük lokma takımı ve bu işi yapabilme becerisini, bir el fenerini, hava filtresi ve belki sigorta vs vs gibi önemli küçük ayrıntıları seyahat menzilinize göre kesinlikle yanıma almam gerektiğini.
    Benim hikayeme gerçekten çok benzemiş... Çok geçmiş olsun... Halen güzel insanlar var. Kötü insanlarda halen var tabi ki... Her gün bir yerde iyi taraflarını maddi çıkarlara satan ve birilerinden ne götürürsem kardır peşinden koşan insanlarda çok var en azından ben çok rastladım... Yolda kalıp akü takviyesinden sakal parası isteyen çok adam gördüm...

Kerem arkadaşa ve motorsikletçi arkadaşları kutluyorum...

Uzun yola çıkmak için bakıma mutlaka ihtiyaç var. Maalesef düzgün satıcı ve bilinçsiz insanlara denk geliyoruz. Bu da hem canımıza mal oluyor hemde sıkıntı, endişe, maddi manevi yani psikolojik etkiye kadar götürüyor... Benimde en büyük sorunlarımdan bir tanesi yanıma alacağım bir takım olmaması... Motorsikletin bagaj kapasitesi ve bunları taşımaktan biraz uzaklaştırıyor. Yukarıdaki yedek ve olması gereken bir kaç parçanın bir takım olarak satılan bir yer olsa hiç tereddüt etmeden alırdım. Bir şeyler yaşamak tecrübe sahibi olmak güzel olsa da yaşanan sıkıntılar bazen tecrübenin dışına taşıyor... Sanki geçmişe bir yolculuk yapmış gibi oldum... Tekrardan çok geçmiş olsun... :-)
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

12. Aras Acer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kıdemli Üye Sinan AKIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan AKIN
    Motosiklet
    Tiger 1050
    Marka
    Triumph

Öncelikle büyük geçmiş olsun. Motosiklet iyi ustanın elinde ilk günkü gibi olur nasılsa. Allah korumuş düşmeden atlatmışsın.
    Sevgi eylem gerektirir...0533-248 80 80
    sakin@fenerbahce.com.tr

14. Sinan AKIN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Öncelikle geçmiş olsun. Güzel ve üzerinde konuşulası bir paylaşım olduğu için okuyanlara tecrübe kazandıracağı ve faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Hepimiz iki tekerin sırtında kendimizi özgür hisseden çılgınlarız. Toplamda asfalt ile aramızda bir kaç cm2 alan var ve bu alanı doğru yöneterek bu keyfi sürüyoruz.
    Kullandığımız makinanın dinamiğinde meydana gelen aksaklıklar bu minik bağlantıyı biraz değiştirince hayat ile ölüm arasında git gel yaşıyoruz.

Hikayeyi okuyunca dikkatimi çeken bazı noktalar oldu. Bunlarla ilgili olarak daha tecrübeli arkadaşlarımız mutlaka bazı noktalara ışık tutacaktır fakat ben de hazır yeri gelmişken alanımla ilgili olduğu için birtakım "iş güvenliği" kavramlarına dikkat çekmek istiyorum.

Örneğin sarsıntı başlayıp sesler kuvvetlice hissedilir hale gelmeden önce mutlaka küçük belirtiler vermiş olmalı. Yani son noktaya gelmeden önce bu tür belirtileri yakalamış olabilirsek bu sorunları önleyebiliriz.

Bu durumları önceden görmek ve bu durumla yüzleşmemek içinse gerekli olan şey Proaktif (önleyici) davranış ile açıklanıyor. Yani durumun gelişmesini önlemek, durumla yüzleşmemek. Eğer ki bunu yapamazsak bu durumla yüzleşiyoruz ve bu yüzleşmede kendimizi korumak için bir tepki(reaksiyon) gösteriyoruz. Bu tür davranışa da Reaktif(tepkisel) davranış deniyor. Reaksiyon sonrasında kendimizi koruyabiliyoruz yada koruyamıyoruz.
    Proaktif olmak her zaman Reaktif olmaktan daha kolay, daha risksiz, daha ucuz bir method olarak karşımıza çıkıyor.

> Peki motosiklet konusunda nasıl Proaktif(önleyici) olabiliriz? Ne zaman önleyici davranışlara başlayabiliriz?

> Bunun için sorgulayıcı bir bakış açısıyla durumları değerlendirmemiz gerekiyor. Mesela bu örnek için bu durumu bir analiz edelim.

Motosikletimizi alırken, alacağımız modelin kronik sorunlarını araştırırsak ve kendi kullanım amacımıza uygun ve sorunlarını iyi bildiğimiz bir model alırsak, bilmediğimiz yeni sorunlarla karşılaşmamızı önlemeye yardımcı olacaktır.

Diyelim ki aldığımız model f650 GS,

Kronik problemlerini biliyoruz. Bunların ne tür kullanımlarda ve hangi kmlerde ortaya çıktığını da biliyoruz. Buna karşın aldığımız motosikletin üzerinde arazi lastikleri var. Bu noktada şunu sorgulamamız gerekecektir.

> Bu lastikler bu motor için önerilen ve fabrikanın kullandığı lastikler mi? Değil mi? Değilse bu lastikler neden kullanılmış? (arazi kullanımı için) Kullanılması sonucu ortaya çıkabilecek riskler nelerdir?

-Arazi kullanımı sonucu...........Jantın eğik olma riski, lastiğin tutunma karakterinin az olma riski, tellerin akortlarının bozuk olma riski, balans bozukluğu riski, bilyaların yıpranmış olma riski, zincirimizin arazide ve tozlu koşullarda kullanımdan dolayı bakla hareketlerinin bozulmuş olması riski...... Bir sürü risk!

Gerek satın alırken, gerekse kullanırken bu yaklaşım çerçevesinde düşünerek hareket etmemiz, istemediğimiz durumlarla yüzleşmemizi önlemeye yardımcı olacaktır.

Değinmek istediğim bir diğer konu ise "Ramak Kala" kavramı.

Ramak kala durumu şöyle açıklanabilir: Bir kaza yada olumsuz bir durum yaşanması için gerekli faktörler vardır fakat durum yaşanmamıştır. Yaşanmamasını sağlayan faktör ise şans faktörüdür.

Örneğin; bir kavşakta bir otomobili hemen arkasından takip ediyorsunuz. Otomobil sağa dönüyor, siz de arkasından dönüyorsunuz. Dönüş esnasında solunuzdan araç gelip gelmediğini kontrol etmek için başınızı sola çevirip bakıyorsunuz. Gelen yok. Devam etmek için başınızı önünüze çevirdiğinizde bakıyorsunuz ki önünüzdeki otomobilin önüne bir yaya atladığı için otomobil sertçe fren yapıyor. Siz ise bu otomobile arkadan çarpma riskinden dolayı frene asılacakken araç yayadan kurtarıyor freni bırakıp gazlıyor. Belki de sizin fren yapmanıza bile gerek kalmadan bu kazadan kurtuluyorsunuz.

İşte bu bir "Ramak Kala" dır. Eğer ki siz burada gerekli dersi çıkarıp araçları daha geriden takip etmeyi öğrendiyseniz "Proaktif" yaklaşmış, ileride ortaya çıkabilecek benzer bir durumu önlemiş oluyorsunuz.

Örnekler elbette çoğaltılabilir. Fakat "Proaktif Yaklaşım" ın 2 temel kaynağı şunlardır:
    1. Sorgulayıcı yaklaşım: Var olan durumun ne tür tehlikeler doğurabileceğinin düşünülmesi, ona yönelik rutin kontrollerin yapılması, yedek donanımların hazır bulundurulması vs...
    2. Ramak kala tecrübelerinin dikkate alınarak tekrarlanmaması.

Ne kadar kısa tutmaya çalışsam da uzadı.
    Tekrar geçmiş olsun. Umarım tekrar benzer bir durumla yüzleşmezsiniz.

16. AtagünTERZİ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Akif Arıcan (28-03-2013),Aytekin ARIKAN (28-03-2013),Enduroist Yönetim (28-03-2013)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Geçmiş olsun ucuz atlatmışsın herkes birşeyler yazmış bende birkaç cümle yazayım dedim.. Yaklaşık 24 yıldır motosiklet kullanırım (200k km'nin üzerinde) hala her gün yeni birşeyler öğreniyorum ..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

18. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu