Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 12 Toplam 113 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 289101112131415162262112 ... SonuncuSonuncu
111 den 120´e kadar. Toplam 1129 Sayfa bulundu

Konu: BMW F650 GS

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Halil kolay gelsin..
    Cevaplarını merak ile bekliyorum...

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Alıntı Oytun Uskan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halil kolay gelsin..
    Cevaplarını merak ile bekliyorum...
    Harry ile konuştum. Hiç bir sorun yaşamadığını söyledi şimdiye kadar. Ancak belki BMW'ler farklıdır diye de ekledi. Ancak F serisi BMWlerin motor şanzıman kısmı klasik sistem. Japonlar vs nasılsa buda öyle.

Öğleden önce yaptıklarım

Motor yağı 15-40 tam sentetik bulamadığımdan 10-40 tam sentedik castrol dizel yağ koydum.
    Yağ filtresi değişti.
    Fren hidrolikleri değişti.
    Arka balatalar yenileri ile değiştirildi.
    Gözüme çarpan kabloları cırt kelepçe ile tutturdum.
    Radyatöre koyduğum antifriz açık antifrizdi ve çeşme suyu ile karıştırıp koymuştum( Usta koy gitsin dedi kıramadım : ))
    Bugün 1 lt adam gibi antifriz ve içme suyu alıp karıştırdım. İçindekini boşalttım, yenisini koydum.

Daha rulmanlara bakamadım, vakit sorunu had safhada.

3. halil işvarlar güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

omercem (03-04-2014),Oytun Uskan (02-04-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı halil işvarlar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harry ile konuştum. Hiç bir sorun yaşamadığını söyledi şimdiye kadar. Ancak belki BMW'ler farklıdır diye de ekledi. Ancak F serisi BMWlerin motor şanzıman kısmı klasik sistem. Japonlar vs nasılsa buda öyle.

Öğleden önce yaptıklarım

Motor yağı 15-40 tam sentetik bulamadığımdan 10-40 tam sentedik castrol dizel yağ koydum.
    Yağ filtresi değişti.
    Fren hidrolikleri değişti.
    Arka balatalar yenileri ile değiştirildi.
    Gözüme çarpan kabloları cırt kelepçe ile tutturdum.
    Radyatöre koyduğum antifriz açık antifrizdi ve çeşme suyu ile karıştırıp koymuştum( Usta koy gitsin dedi kıramadım : ))
    Bugün 1 lt adam gibi antifriz ve içme suyu alıp karıştırdım. İçindekini boşalttım, yenisini koydum.

Daha rulmanlara bakamadım, vakit sorunu had safhada.
    Ya arkadaş bir de vakit sorunu diyorsun, ben yıkatmaya vakit bulamıyorum. Harbiden yanında tatlı su motorcusu hissettim kendimi. Helal olsun sana.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

5. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (02-04-2014)

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaş bir de vakit sorunu diyorsun, ben yıkatmaya vakit bulamıyorum. Harbiden yanında tatlı su motorcusu hissettim kendimi. Helal olsun sana.
    Dersim öğleden sonra başlıyorsa sabah 9 gibi dükkana inip başlıyorum çalışmaya. Ya da dersim sabahtansa akşam okuldan sonra 7-8 e kadar devam ediyorum.
    Sonrasında elimde olan web işleri ile ilgileniyorum. Malum İran'a gitmek için para gerekiyor : )
    Bundan önceki motorumu 2 bin kilometrede 6 aylıkken almıştım. Ona sadece yağ koyuyordum zamanı gelince. 1 sene boyunca sadece jant şeridi çekmiştim : ))
    Gerçi onda da bir gidon yükseltme işi yapmıştım, daha önce hiç yapılmamış bir işti. Linki aşşağıda

http://www.enduroist.com/forum/showt...on-y%FCkseltme

Yeni motor olsa bu işleri bende yapmam ancak ikinci el bir motorda bence bir çok yerin elden geçmesi gerekiyor. E tabi imkanlarda varken halletmek lazım. İstanbul'da
    olsam belki bu yaşta bir motor almazdım çünkü çalışmak için ne böyle bir atölye ne de bu kadar alet edevat var elimde. Bende imkanlar genişken aklıma gelen herşeyi
    yapmaya çalışıyorum Ersan Hocam : )

7. halil işvarlar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (02-04-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Halil performans değerlendirmelerini yazarsan sevinirim...
    Hani dişli ve rulman değişiminden sonra...
    Ellerine kollarına sağlık...

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Herhangi bir dişli ya da rulman değiştirmedim şimdiye kadar. Değiştirdiğim zaman yazarım tabiki.

Bugün herşeyi bitirip teste çıktım. Sorun yok, motor gayet rahat çalışıyor. Daha akıcı bir sürüş elde ettim.
    Subap ayarları motoru rahatlattı. Yağ ile ilgili bir sorun yok.
    Bujiyi de değiştirdim. Buji Motoyoldaş Honda bayi Fethi Abi'den yeni motor hediyesi : ))
    Bir diğer yeni motor hediyeside BP Soyuyüce Petrol Tayfun Abi'den 1 depo benzin : ))

Artık benimde motivasyonum düşüyor, çok yoruluyorum. Şu rulmanları kontrol etseydim herşey bitecek.
    Vizeler yaklaşıyor , ders çalışmaya başlamak lazım.

10. halil işvarlar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ZekiAkbay (03-04-2014)

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Bir kaç gündür ufak tefek işlerle uğraşıyorum. Toplamda yapılan çok iş yok ancak ince işler olduğu için çok vakit alıyor.

Arka çamurluğun 1 parçası kırık 1 parçası yoktu. Birini forumdan Furkan'dan diğerini borusandan sipariş etmiştim. Bugün elime ulaştılar.
    Disk tarafına takılan parçanın vida yerinin biride ezilmişti, o kısım kaynak edildi. Ancak kaynak çok ufak bir bölgede biraz renk değişimi yarattı maşada. Hafif gri sprey sıktım umarım renk tutar. Yarın göreceğiz.
    Gidon,çanta demiri,sürücü ayak pegleri,yan sehpa,arka fren ve vites kollarının renkleri hiç hoşuma gitmiyordu. Orjinal boyanın tonu kötüleşmişti. 8-9 sene Adana neminde yatan motor için normal olsa da
    benim için normal değillerdi. Gidonu üzerinde boyadım.Diğer parçalarını komple zımpara, astar ve boya yaptım. Mat siyah tercih ettim ve bence harika oldular. Orjinal olsun diye korozyonlu, paslı parçalarla motora binmek
    saçmalık. Bunları da buraya yazıyorum ki yarın motorumu satacağım zaman nerelerde ne işlemler olduğunun kanıtı olsun : ))
    Orjinal siyah camda zaman içinde doğal olarak yüzeysel çizikler oluşmuş. Onu söküp sırası ile bin ve ikibinlik zımpara, ardından pasta ve en son çok ince çizikleri giderici bir krem ile ovalıyorum.
    Son aşamadayım ancak 1-2 saat daha çalışmam lazım çünkü sabır isteyen bir iş.
    Gidon ve arka maşa rulmanlarını kontrolünü biraz erteledim çünkü motor ile uğraşmaktan diğer işlere-okula vakit ayıramıyorum. İlerleyen günlerde onlara da bakacağım.

12. halil işvarlar güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (05-04-2014),Furkan Çelebi (05-04-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Furkan Çelebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Furkan Çelebi
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Yakıt tüketimi hakkında da bilgi verirsen süper olur.

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

Alıntı halil işvarlar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çevremdeki çoğu kişi tamamen antifriz koy desede ben klavuzda yazanı yapıp karışım yapayım o zaman.
    Yağ filtrem kargoda İstanbul' dan geliyor. İlk değişim için biraz kazıklandık filtre konusunda ancak çok beklemek istemediğimden bu seferlik böyle olsun, ebaydan 4 tane sipariş edeceğim bugünlerde gelecek bakımlar için : )
    Hava filtremde zaten KN çıktı, onuda temizledim bi yağlaması kaldı.

Sava lastikleri ben arkadaşlarımın motorlarında denedim, güzel çok yumuşak hamurlu lastikler. Ömürleri sanırım çok uzun değil ancak tutuş güzel, fiyatta güzel.

Sava lastikler Türkiye distribütörü sitesi

http://www.savaturkiye.com/Urunler.a...o%20Lastikleri

Sahibinden dükkanı

http://savalastikleri.sahibinden.com/

Facebook sayfası

https://www.facebook.com/www.savaturkiye.com.tr?fref=ts

Geçen kasım ayında falan f650gs 1 takım mc30 için 280 lira falan fiyat almıştım harika bir rakamdı. Sanırım şimdi kur artışı ve distributor bindirimi ile 350-400 bandına geldi fiyatlar ancak sormak lazım.

Ben direk savaya eposta atarak fiyat almıştım, mail order ile ödeme imkanıda sunmuşlardı. Eğer alıcaksanız direk eposta ile sorarsanız sanırım daha uygun fiyat verebilirler piyasadan.

Bugün subap ayarlarını yaptık usta ile. Hafif sıkılık 3 subapta diğeri iyiydi. Hepsini servis klavuzundaki ayara(emme 0.10-0.15 - egzos 0.25-0.30) getirdik.
    Egzantrik zinciri ve gergisi sıfırdan farksızdı. Ancak bu aletlerin gergileri japonlardan çok farklıymış, güvenemeyip bir sorun mu var diye servis klavuzundan baktım herşey sorunsuz : )
    Motor kapaklarındaki tüm civataları düz alyen başlı paslanmaz civatalar ile değiştim. Daha doğrusu aldım daha takmadım.
    Devirdaim keçelerini sanayiden temin ettim, çifti 7 tl suptex marka. Sanırım yerli bir firma. İstanbul'da çok çok daha ucuz olduğuna eminim. Keçe ölçüleri aklımda değil ancak üzerlerinde yazıyor, çok ucuz 2 parça keçe için devirdaimden olmaya hiç gerek yok. Çok basit bir işlem herkes vakti gelmeden bu keçeleri değişirse hiçbir sorun yaşamaz.

Şimdilik herşey sorunsuz ilerliyor, İran seferi için motor hazır hale bu hafta içi gelicek sanırım : )
    kolay gelsin,sübap ayarı için sanıyorum şimleri taşladınız,halbuki yanma odasında sübaplar üst kapağa baskı uyguladığından kapakta kendilerine yer yaparlar ve yukardan sübap aralığını sıkarlar.aslında gerekli olan üst kapak sökülüp sübaplar alıştırılmalı ve ölçüye göre yeni şim siparişi verilmeliydi.umarım öyle yapmışsınızdır.diğer durumsa bu kötü haber olan.supteks keçeler yaklaşık 3.4 bin km sonra bozulacaklar.ve yağa su karıştıracaklar fark etmazseniz,malesef başınıza çok büyük dertler açılacak.uyarmayı istedim kolay gelsin.

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Alıntı UĞUR KOÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kolay gelsin,sübap ayarı için sanıyorum şimleri taşladınız,halbuki yanma odasında sübaplar üst kapağa baskı uyguladığından kapakta kendilerine yer yaparlar ve yukardan sübap aralığını sıkarlar.aslında gerekli olan üst kapak sökülüp sübaplar alıştırılmalı ve ölçüye göre yeni şim siparişi verilmeliydi.umarım öyle yapmışsınızdır.diğer durumsa bu kötü haber olan.supteks keçeler yaklaşık 3.4 bin km sonra bozulacaklar.ve yağa su karıştıracaklar fark etmazseniz,malesef başınıza çok büyük dertler açılacak.uyarmayı istedim kolay gelsin.
    Gerçekten değerli bilgiler, teşekkür ediyorum. Bir daha ki bakımda söylediklerinizi kesinlikle uygulayacağım. Ancak şu an ki durumda bugün yaptığım yaklaşık 100 kilometrelik sürüşte herşeyden çok memnun kaldım.
    Motor ilk aldığım zamana göre yağ gibi oldu.

@Furkan

Yakıt ölçümü yapamadım çünkü halen bazı koca istasyonlar yakıt kart cihazları almaya gerek duymuyorlar.
    Ancak en kısa zamanda ölçüm yapacağım sonucu bende çok merak ediyorum.

16. halil işvarlar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Furkan Çelebi (06-04-2014)

Sayfa 12 Toplam 113 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 289101112131415162262112 ... SonuncuSonuncu