Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 113 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234561252102 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 1129 Sayfa bulundu

Konu: BMW F650 GS

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

üsdatlar,

2000 model F650 GS imi aldım. 45000 Kmde. benden önceki sahibi binmek için alıp tüm bakımlarını yaptırmış. Enjektör temizliği de dahil. üstünde 2 çift Hella marka sis farı. Ön ikinci çamurluk, Uzun tur camı var.

Merak ettiğim birkaç husus var. Nokta nokta yazıyorum aydınlatırsanız sevinirim.

* Kontağı ilk açtığımda ABS, benzin uyarı ışığı ve hararet ışığım yanıyor. Ancak yağ uyarı ışığım yanmıyor. Normalde diğer tüm motorlarımda motor çalışmadığında bu lamba yanardı. Bu normal midir yoksa bir sorun mu var?
    * Benden önceki sahibi hava filtresi olarak K&N takıldığını söyledi. Henüz söküp bakmadım ama gaza yüklendiğimde sanki filtre yokmuş gibi hava emişini duyuyorum. K&N filtre kullanan arkadaş varsa bu normal midir. bu filtreyi kullanmaya başladıktan sonra hava yakıt ayarı yaptıran oldu mu?
    * Motor soğukken marşa bastığımda motor çalışıyormuş gibi oluyor ancak tekrar stop ediyor. ilk çalıştırmayı 3. marş denememde başarabiliyorum.
    * Motor sıcakken de çalıştırmak için uzunca bir süre marşa basmak gerekli. Normal olduğu söylendi bana. gerçekten normal midir?
    * Eski sahibi marş rublesini KTMnin marş rublesi ile değiştirildiğini söyledi. Böyle birşey mümkün müdür?
    * Benzin uyarı ışığı yandığında takribi kaç litre benzin kalıyor depoda ve ne kadar gidileiblir?
    * 3000 devir/dakiyayı geçtiğimde motor hissedilir derecede atikleşiyor. Ancak onun öncesinde sanki gaz yemiyor gibi oluyor.
    * motorun en üstündeki kapağın orada terleme var. Egzantrik milinin kapağı sanırım orası. Çok sorun yatatır mı?
    * Son olarak rölanti devri kaç olmalıdır. Bana biraz yüksek gibi geldi.

Sorularımı cevaplayıp beni aydınlatırsanız sevinirim.

Sağlıcakla.

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Barış Bey 1 aydır sorularına cevap alamamış ancak bende f650gse geçmeyi planlayan biri olarak basit bir kaç soru sormak istiyorum kullanıcılarına

1-2000 sonrası Tek bujili-çift bujili makineler arasında gerçekten kullanıpta 2-3 bin lira fazladan vermeyi gerektiren bir fark olduğunu söylemek mümkün mü ?
    2-Ortalama kullanılan bir f650gs kaç binde motor ister ? Yani 50-70 bin km deki makineyi aldıktan sonra ne kadar daha kullanabiliriz ?

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Alıntı BarışÇELİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üsdatlar,

2000 model F650 GS imi aldım. 45000 Kmde. benden önceki sahibi binmek için alıp tüm bakımlarını yaptırmış. Enjektör temizliği de dahil. üstünde 2 çift Hella marka sis farı. Ön ikinci çamurluk, Uzun tur camı var.

Merak ettiğim birkaç husus var. Nokta nokta yazıyorum aydınlatırsanız sevinirim.

* Kontağı ilk açtığımda ABS, benzin uyarı ışığı ve hararet ışığım yanıyor. Ancak yağ uyarı ışığım yanmıyor. Normalde diğer tüm motorlarımda motor çalışmadığında bu lamba yanardı. Bu normal midir yoksa bir sorun mu var?
    bende yıllar önce 2000 model f650 gs kullanmıştım. ona göre cevap yazıyorum
    sanki yağ da yanması gerekli gibi ama tam bilmiyorum
    * Benden önceki sahibi hava filtresi olarak K&N takıldığını söyledi. Henüz söküp bakmadım ama gaza yüklendiğimde sanki filtre yokmuş gibi hava emişini duyuyorum. K&N filtre kullanan arkadaş varsa bu normal midir. bu filtreyi kullanmaya başladıktan sonra hava yakıt ayarı yaptıran oldu mu?
    kn de böyle bir ses oluyor
    * Motor soğukken marşa bastığımda motor çalışıyormuş gibi oluyor ancak tekrar stop ediyor. ilk çalıştırmayı 3. marş denememde başarabiliyorum.
    baktırmak gerekli
    * Motor sıcakken de çalıştırmak için uzunca bir süre marşa basmak gerekli. Normal olduğu söylendi bana. gerçekten normal midir?
    bence baktır
    * Eski sahibi marş rublesini KTMnin marş rublesi ile değiştirildiğini söyledi. Böyle birşey mümkün müdür?
    bunu bilmiyorum
    * Benzin uyarı ışığı yandığında takribi kaç litre benzin kalıyor depoda ve ne kadar gidileiblir?
    4 litre kalıyor ve yaklaşık 100 km gidersin
    * 3000 devir/dakiyayı geçtiğimde motor hissedilir derecede atikleşiyor. Ancak onun öncesinde sanki gaz yemiyor gibi oluyor.
    malesef koca tek silindirin böyle birşeyi var. vites uygun olmazsa lak lak diye seste gelir
    * motorun en üstündeki kapağın orada terleme var. Egzantrik milinin kapağı sanırım orası. Çok sorun yatatır mı?
    bilmiyorum
    1200 civarı herhalde

Sağlıcakla.
    [QUOTE=BarışÇELİK;183828]üsdatlar,

bende yıllar önce 2000 model f650 gs kullanmıştım. ona göre cevap yazıyorum
    sanki yağ da yanması gerekli gibi ama tam bilmiyorum
    kn de böyle bir ses oluyor
    baktırmak gerekli
    bence baktır
    bunu bilmiyorum
    4 litre kalıyor ve yaklaşık 100 km gidersin
    malesef koca tek silindirin böyle birşeyi var. vites uygun olmazsa lak lak diye seste gelir
    bilmiyorum
    1200 civarı herhalde

Sağlıcakla.[/QUOTE

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Yağ lambası ile ilgil sorunun cevabı

http://www.youtube.com/watch?v=03XAgNRFRyE

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Alıntı halil işvarlar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Barış Bey 1 aydır sorularına cevap alamamış ancak bende f650gse geçmeyi planlayan biri olarak basit bir kaç soru sormak istiyorum kullanıcılarına

1-2000 sonrası Tek bujili-çift bujili makineler arasında gerçekten kullanıpta 2-3 bin lira fazladan vermeyi gerektiren bir fark olduğunu söylemek mümkün mü ?
    2-Ortalama kullanılan bir f650gs kaç binde motor ister ? Yani 50-70 bin km deki makineyi aldıktan sonra ne kadar daha kullanabiliriz ?
    daha önce 650 gs kullanmış biri olarak şunları söyleyebilirim
    öncelikle bakımlı motor almak lazım. mustafa usta gibi bir usta varken işi ona bırakmak gerekir
    tek buji çift buji arasında kayda değer bir performans farkı yok ama çift bujiler daha yüksek modelli motorlar. para varsa alınır
    ben 1150 rt alırken ısrarla 2003 üzeri aradım ve buldum. çift bujiliydi ama titreşimi şu an kullandığım 1994 gs den daha fazlaydı
    bakımlı bir gs in motorunun açılması için bir neden olmaz diye düşünüyorum
    çok çok az yakan motorlar f650 gs ler. şaşırtacak kadar az yakıyorlar fakat sadece rezerv ışığı var
    titreşim 100-110 a kadar makul sonrasında biraz fazla
    artıları eksilerinin çooook üzerinde
    ben kullanmış biri olarak hemen hemen aynı paraya 1100 gs aldım
    mukayese ettiğimde kısa mesafe ve şehir içi kullacaksan 650 gs çok uyar
    fakat uzun mesafe kullancaksan biraz hırpalar

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Senede 2-3 tane 1000 km uzun yol dışında genelde şehiriçi ve 150-300 km arası uzun yollar yapıyorum Ahmet Abi. Bencede para varsa 2004 üzeri alınır ancak yoksa diye düşününce eskilerede bakmıyor değilim Uzun yol hızım 90-120 arasıdır , sanırım titreşime katlanabilirim o hızlarda. Ama kawasaki er6f de aklımı çeliyor. Artık hangisini temiz ucuza bulursam alacağım. Mustafa Abi f650gsi daha çok öneriyor, haklıda. Artık kısmet diyelim Belkide adanada bulurum bişeyler beraber kontrol ederiz

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

olur. hayırlısı olur inşaallah. beklerim.

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Merhaba,

Ben buradan bir cevap alamadığım için Melih Abi'yi özel mesaj yoluyla rahatsız etmek suretiyle Sorunlarıma çözüm bulmaya çalıştım. Aldığımdan beri 3000 Km ye yakın yol yaptım. 2 kere Sinop Boyabat'a gidip geldim. Başma gelenleri ve yaptıklarımı yazıyorum ;

* Yağ müşürünü değiştirerek yağ lambası sorununu çözdüm. Müşürü söküp sanayi sitesine gidip üniversal ince diş müşür alıp taktım sorunum çözüldü.
    * Hava filtresine gelince; içinden yıkanabilir tip filtre çıktı ancak. Temizlendikten sonra filtre yağı sıkılmadan kuru kuru kullanılmış. Bu da filtreyi yıpratmış (yer yer incelme ve eksilmeler vardı). Ben K&N’ nin temizlik seti ile temizleyip yağladım ama pek bir fark olmadı.
    * Özellikle benzin ikaz ışığı yandıktan sonra motorda silkeleme gaza geç tepki verme gibi durumlar oluyor. Anladığım kadarıyla depoda pislik var ve filtreyi zorluyor. Bunu düşük maliyetle çözmek adına araya düz bir filtre koydum. Ancak bu sefer de eklediğim hortum fazla şişti bir iki kere çalışmamazlık yaptı (Sonrasında bu sorunun filtre kaynaklı olmadığını anladım). Yola çıkacağım için riske etmedim eski düzen devam ettim. Mevcut filtreyi temizledim. (Işık yanık haldeyken bir müddet kullanmak zorunda kalınca başa döndük )
    * İlk çalıştırmadaki sorunu Rölanti motorunu temizleyerek çözdüm. Ancak onu bir de ayarlamak gerekiyormuş. Henüz onu yapmadım. Belirli aralıklarla çalışmasındaki sorun için Oksijen sensörünün kirli olmasından kaynaklanabileceğinı okudum bir forumda. Ona bakacağım.
    * Yolda giderken motor bari bir şekilde zorlanıyordu. hava filtresi kıl tüy diye düşünürken. Kastamonu Taşköprü' de polis çevirdi indiğimde arka kaliperden duman çıktığını fark ettim. son 80 km yolu düşük hızda geçtim. Köye vardığımda disk simsiyah olmuştu. Ertesi gün tekeri sökerken teker somununun altındaki pulun kırılmış olduğunu gördüm. Boyabat Sanayi sitesinde bir tornacıya birebir aynısını yaptırdım. Disk ve kaliperi balata temizleyicisiyle temizledim. Gözle görülür bir sorunla karşılaşmadım. Tekeri elimle çevirdiğimde optimum serbestlikteydi.
    * Bayramda etrafı dolaşırken arka tekerden zincir kopması gibi bir ses geldi. Kenara çektiğimde zincir gergilerinin gevşediğini ve sağ taraftakinin arka dişliye çarpmış olduğunu gördüm.(Kontra somununa olan alışkanlığın dezavantajı) Taşla düzeltebildiğim kadarını düzeltip köyüme geri döndüm. Burada saplamanın kırıldığını fark ettim. Dedemin Garajı sağolsun başka bir saplama ile değiştirdim
    * ABS yi devreden çıkarmayı unuttuğum için toprak yolda düştüm . Sonrasında ABS yi kapattım (Bir daha da kapatamadım). Yolda giderken arka fren boşaldı. Hazneyi kırdım diye düşünüm İnişi bitirip kenara çektiğimde yerli yerindeydi. Freni birkaç kere pompalayınca düzeldi. Hidrolik seviyesi normal düzeydeyken böyle yapması şaşırttı beni (Her inişte aynı yerde boşalıyordu). Her ihtimale karşı DOT 4 alayım dedim. Bayramın 2. günü bulmak bayağı zor oldu. Hidroliği tamamladım. Lakin havasını alamadım. Çünkü kaliperdeki hava vidası 11 numaralı anahtarmış pek kullanılmayan bir metrik olduğu için fazla ihtiyacım olmamıştı. Bendeki anahtar da bunca zamandır ellenmemiş vidayı açamadı. Eve kadar bu şekilde geldim. Garajda vidayı gevşetip havasını almayı başardım. İçinden bayağı pislik çıktı.
    * Eve döndükten 1 hafta sonra aynı yolu cenazemiz için gitmek zorunda kaldım. Bus efer tempo biraz yüksekti. Yolculuğun bir kesiminde mola vermek için durduğumda neden yaptım bilmiyorum vitesi boşa alıp motoru stop ettim. Arka frene bastığımda fark ettim ki fren pedalım titriyor. Sanki ABS varmış gibi. Anladım ki diskte eğiklik var. Yola bu şekilde devam ettim.
    *Bu kadar sıkıntıya rağmen yolculuktan acayip keyif aldım. Özellikle bozuk köy yollarında hoplayıp zıplayıp ve düşerken Transalp’i satıp F650 aldığım için kendimi tebrik ettim. boyumdan dolayı TA yı zapt etmem çok zor olacakmış. Ayrıca plastik aksamı az olduğu için her düşüşünde hiçbirşey olmamış gibi devam edebildim yola.
    * Yakıt tüketimine gelince; tüm bu sıkıntılar bana 5,5 LT/100 km olarak geri döndü. Tüketimim bir hayli fazla. Muhtemelen bahsi geçen aksaklıkları giderebilirsem, yakıt sarfiyatım düşecektir.
    *Gerekli parçaları hesaplı alabilmek için Feyzhan üstattan, nam-ı diğer Face'den haber beklemekteyim.

Hep sıkıntı mı yaşadım, Hayır. Eğlendiğim an daha çok

Bu kadar aksaklık yaşadın pişmanlık var mı? Evet var. Keşke VN 800’ ümü sattıktan sonra direk alsaymışım f650 GS i . Aradaki diğer motorları boşuna almışım. Diğer motorlara harcadığım alım, satım ve bakım paralarını üst üste eklediğimde 2004 ve üstü bir F650 GS alabiliyormuşum.

Bu motor sayesinde memleketten eve 7 saat motor sürdükten sonra eşyaları boşaltıp, temizlenip İstanbul’daki akrabaları da ziyaret edip eve döndüğümde bile hala yorgunluk belirtisi yoktu bende

Kurban Bayramında bir aksilik olmazsa aynı güzergahtan tekrar geçeceğim.

Sağlıcakla.

Enduroist Kıdemli Üye Abdullah BATIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ABDULLAH BATIK
    Motosiklet
    tvs apache
    Marka
    Diger

Senin başından geçenleri okuduktan sonra ikinci el motordan soğuyor insan;)

10. Abdullah BATIK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (27-08-2013)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Öncelikle geçmiş olsun..Umarım kalan sıkıntılarda kısa zamanda çözülür.

2.el de en korktuğum bu işte, hele bir de motosiklet BMW olunca, millet sanki bakımı çok pahalıymış gibi ya yaptırmıyor geçiştiriyor yada hiç anlamayan yerlerde ilgisizce yüzeysel baktırıyor.

nihayetinde kul yapısı olduğundan herşeyin bir ömrü olduğundan , zamanında bakımında , fark edilecek, yapılacak şeyler 2.el alanların başına patlıyor. (diğer örnekte Ahmet abi, çok severek 1100 ü aldı ama burnundan geldi.)
    Biz motosikletlerimize nasıl binmeye çalışıyoruz, herşeyden önce maldan çok üzerinde canımızı taşıdığımız için dikkat etmeye gayret ediyoruz millet "nasıl olsa bmw birşey olmaz" deyip canına okuyor. aynısı yine bilindik honda vs. içinde geçerli.

bir arkadaşımda gilera nın mı ne 850cc lik maxi scooter i var. aslında triptronik mana850 üzerinden maxi scooter a çevrilmiş bir motor. örn. aktarması zincir. şahane bir makina 90 derecelik V2 motor ses falan mujteşem, diyorum ki zincirin çok boş ve yağsız bir ayarla/t, yağla/t. cevap "bir şey olmaz, bitşey olmaz..." Türkiye de 5-10 tane olan bir motor. siz düşünün,işte 2.elin durumunu..

Sayfa 2 Toplam 113 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234561252102 ... SonuncuSonuncu