Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

Thumbs up Shad 33 lt Topcase Led Fren Lambası Yapımı Türk işi

Topcase'e gece daha iyi fark edilmek için led montajı.
    Önemlisi topcase ile alt aparat arasında kablo baglantısı olmaması.yok soketi sök,kablo uçlarını ayır diye zahmeti yok.uygulaması biraz zahmet alıcı ama kullanışı çok kolay.daha önemlisi ampül yerine led kullanmak'ki motor aküsüne ve dinomasına ekstra yük binmemesi ve uzun ömürlü,güzel ışık vermesi.
    Resimlerle anlatıma başlıyorum çogunuzun yapmayı düşündüğü ama benim gibi nasıl diye kafa yordugunuz bir çalışma,buyrun değişik bir çalışma benden geliştirmesi sizden.
    ilk önce esnek ve altı yapışkanlı şerit ledlerden kullanacagınız ölçüde alıyorsunuz.ben 1.50 cm almıştım iki sıra tam yetmişti.renk olarak kırmızı her zaman daha iyi.bu ledler şu an çogu oto aksesuarcıda ve ya elektronikçilerde satılıyor.istanbul kadıköy yazıcıoğlu ve ya eminönü karaköy elektronikçiler çarşısında bolca bulmak ve ucuz almak mümkün.silikonsuz ledlerin metresi ortalama 8 tl.silikonlu olanlar fiyatı 13 tl .ben silikonsuz olandan aldım çünkü cam altında alan dardı,sıcak silikon tabancasıyla kendim dirençlerin üzerini ve ledlerin ayaklarını silikonladım ve gayet kullanışlı ve ucuz oldu.
    sonra 2'li kablo alıyoruz (çıkma maus kablosu bile olur).
    birde nalburlarda bulunur 5ve 10cm genişliğinde kendinden yapışkanlı alimünyum folyo alıyoruz 1 mt yeterli.eskiden soba borularının ek yerlerine duman sızdırmasın diye yapıştırılırdı.
    2 tane düz ve 2 tane u şeklinde olan erkek dagıtıcı soket alıyoruz o da elktronikçilerde satılıyor.boyları 3 cm civarı.
    ilk önce dikkatlice topcase'in plastik camını söküyoruz.sonra aldıgımız yapışkanlı folyoyu camın kapladıgı alanı doldurcak şekilde kesip güzel bir şekilde yapışırıyoruz ki yansıma güzel olsun diye.daha sonra aldıgımız kendinden yapışkanlı ledleri ne şekilde yanmasını istiyorsak o şekilde topcas'e yapıştırıyoruz.şerit ledler esnek bükülebilir oldugu için istediğimiz şekili kolayca verebiliriz.daha sonra sıcak silikon ile ledlerin çıplak ayaklarını izole ediyoruz. sonra kablo ile topcase'e yapıştırdıgımız ledlere 12 volt elektrik vermek için ledlerin + ve - uçlarına lehimliyoruz ve lehimlerin üzerine sıcak silikon çekiyoruz nem ve su gelmesinde kısa devre yapmasın diye.

erkek düz dağıtıcı soketi resimde göründüğü gibi topcas'in alt parçaya geçen ucuna sağa ve sola ortasındaki delikten ince sac vidası ile sabitliyoruz yanlardan sıcak silikon ile destekliyoruz.sonra aynı şekilde ledlere bağladıgımız + ve - kablomuzu dogru şekilde baglıyoruz ve kablo uçlarını tekrar silikonluyoruz.

sıra geldi alt aparatı yapmaya.u şeklindeki erkek dagıtım klemensini topcas'in geçtiği yerin sağına ve soluna güzelce sıkıştırıyoruz ve yanlarından hafif silikonla dolduruyoruz.sonra + ve - kablo uçlarımızı doğru şekilde bağlıyoruz ve + uçlu kablonun ucuna 10 amp.siğorta bağlıyoruz ne olur olmaz motorun tesisatına ve aküsüne zarar vermesin ufak bir kısa devrede sigorta atsın diye.

2. TamerTEKİN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aytekin ARIKAN (09-04-2013)

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

sıra geldi topcase içindeki kabloları güzelce silikonlamaya,sonra alt aparattaki kabloyuda güzelce silikonla sabitliyoruz ve topcase'i monte ediyoruz.motoruuzun arka fren lambasına giden soketten + ucu buluyoruz ve alt aparattaki sigorta bagladığımız + uca güzelce baglayıp elktrik bantı ile bantlıyoruz.sıra geldi topcase in camını takmaya.sonra topcase'i yerine oturtuyoruz ve deneme bir ki frene bastıgımızda güzel bir görünüm heleki akşam daha bir güzel görünüyor.

artık daha güzel montajlama aparatları mevcut,ister hazır alırız istersek üretebiliriz becerimize kalmış.bu seferlik bandit'in topcas'ine led döşemeyi düşünmüyorum.Power ledler ve çakar F1 devresi sagolsun bütün işi görüyor.
    konu fazlalığı olmaması için modlarımız konuları tek başlık altında birleştirebilir isterlerse.
    kolay gelsin yeni üreticilere.

4. TamerTEKİN güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Aytekin ARIKAN (09-04-2013),Engin Delipınar (09-04-2013),Sinan AKIN (09-04-2013)