Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye donald_duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Resat Arbas
    Motosiklet
    BMW R1150GS Adv / G 650 XChallenge
    Marka
    Bmw

Standart Son kazalar, gelmis, gecmis, gelecek kazalar uzerine...

Butun forumlar gordugum kadariyla son bir iki hafta icinde olen, benim saydigim kadariyla 5, motosikletci yoldasimizin olumu ile calkalaniyor.

Allah yakinlarina sabirlar versin, bu zavalli cocuklar da nur icinde yatsinlar... Bu arada duymadigim kac kisi daha oldu, yaralandi, sakat kaldi Allah bilir. Bu haberlerle kahroldum ve cok uzgunum.

Evet...

Motosiklete bindiginizde "basima gelecek herseyden ben sorumlu olacagim" - " butun motosiklet kazalarinda motosiklet surucusu sucludur" zihniyetini tasimiyorsaniz motosiklete binmemenizi tavsiye ederim.

Her seferinde bu alttaki nasihatlerim ve kurallar kulaginiza kupe olmali

1) Yavas git! "Yavas" goreli bir kelimedir. Kendinizi hizli hissediyorsaniz, hizlisinizdir. Yavaslayin. Yavas gitmek tehlikeli ise (hizli bir trafigin icinde) cekin kenara durun. Birazdan basiniza is acacaksiniz!

2) Gordugun kadar git! Guvenli yol onunde acik olarak gordugun yoldan ibarettir. Tamamen acik bir yolda bile 2sn de katedecegin yoldan otesi guvenli degildir. Takip mesafeniz 2sn nin altina hic birzaman dusmemelidir.

3) TATOKU ! Tara, Tanimla -anla-, Öngör -bilincli bir tahminde bulun-, Karar ver, Kararlilikla uygula.

4) HER ZAMAN TAM KUSAM ! Asgaridan Kask + Eldiven + Motosiklet cizmesi... Her zaman muhakkak giyin. Imkaniniz varsa daha iyisini de yapin mont, pantalon, boyunluk, dizlik... Usenmeyin.

5) Profesyonel sürücü (Kurye-polis vs.) degilseniz şunu kabul edin. "Motosiklet rekreasyonel bir spor aracidir. Ben buna keyif icin, spor olarak biniyorum. Mecbur degilim."

6) Aceleniz varsa binmeyin! Hayatinizi aceleniz olmayacak sekilde duzenleyin.

7) Alkollu, stresli, dusunceli, kafasi bozuk durumda binmeyin. Bu durumdaki arkadaslarinizi bindirmeyin.

8 ) Boyunuzdan, yeteneginizden buyuk - guclu/hizli/atak/agir motosiklete binmeyin;

9) Gece motosiklete binmeyin !

10) 50 bin Km yada en az iki yil tecrube edinmeden yolcu tasimayin.

11) Her sene bir kask parasini egitime ayirin. Kitap, dergi, Video bulun, okuyun izleyin. Forumlari takip edin, sorular sorun, baskalarina da ogrenmede yardim edin.

12) Zevkinize tarziniza uyuyorsa trafikten uzakta enduro turing, enduro yada kros yaris, pist yaris tipi motosiklet kullanimina yonlenin.

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Çok kritik ve önemli bu paylaşım için çok teşekkürler.

+rep
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Isim
    Resat Arbas
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Arkadaslar gecen hafta butun yazdigim forumlardan anladigim kadariyla Turkiye genelinde tam 7 kisi öldü. Tam 7 Motosikletci arkadasimizi kaybetmisiz. Bilmiyorum ama bunun en az 50 misli de muhtelif hasarlarda kazalar olmus, kimbilir kac kisi yaralanmis, kac motosiklet telef olmustur.

Kaybettiklerimize Allah rahmet eylesin, hepsi nur icinde yatsin...

Yeter artik. Bu gidisati bir sekilde frenlemek lazim. Her Subatin son haftasini (sezon tam acilmadan) "Guvenlik Haftasi" ilan edelim diyorum. Her yerde bunu arastiriyorum. Enduroists olarak sizler varmisiniz ?

El kitaplari, acik seminerler, forumlarda tartismalar, posterler.. Bilmiyorum. Onerilere acigim. Bu yuzden destek - sponsor aramaya basladim.

Konsept su. Biz -motosikletciler- kendimizi gleistirecek, egitim ve guvenli kullanim bilinci yayacagiz. Baskalarindan federasyon, devlet, belediye, polis vs bir sey beklemeyecegiz. ise yaramiyor cunku. Yine yollar micir, hafriyat dolu, yine arac suruculeri saygisiz, dikkatsiz, umursamaz.

Biz motosiklet surucusu olarak hayatta kalmak icin neler yapmaliyiz? Ornegin su yukarda siralayiverdigim 12 kurali dustur ahline getirsek yuzlerce gencin hayati kurtulmaz mi?

Bu tur seyler...

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Reşat abicim projelerde yer almak isteriz tabii ki.
    Şubat ayının son haftasını ''MOTOSİKLET VE GÜVENLİK HAFTASI'' olarak belirleyelim
    biz de yerimizi alalım.
    Her klüp ve /veya site üyeleri bünyelerinde ellerinden geldiğince

''MOTOSİKLETLERİ FARKEDİN''
    ''BENİM İKİNCİ ARACIM MOTOSİKLET''
    ''BENDE MOTOSİKLET KULLANIYORUM''

gibi stickerlar bastırıp sağında solunda eş dost ulaşabildiği tüm otomobil kullanıcılarının araçlarına bunları astırabilir.

Biz henüz çok yeni bir oluşumuz ama umut ediyorum ki mevcut üyelerimizde bu konuda taşın altına ellerini koyacaktır.
    Bizler birşeyler yapmaz isek sanırım bizim kullandığımız motosikletlerin bir araç olduğunu kabul ettiremeyeceğiz.
    Sözün özü bu konuları önemsiyor ve elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

buna ek olarak mesela
    "Sevdiklerim Motosiklet kullanıyor lütfen dikkat" gibi bişey de olabilir
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Enduroist Kıdemli Üye HAKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    HAKAN BAŞ
    Motosiklet
    BMW 1200 GS
    Marka
    Bmw

Bizim insanımız biraz zor bu kültürü yayarız. Bakınca gün içinde yollara coğu motor kullanıcılar ne kask var ne elbise var bom boş ve trafikde cirit atıyorlar. Kimi dengesiz motor kullanıcılarıda trafik kuralların hiçe sayaraktan hemde arac sürücülerinide zoara sokan bir tarzda motor kullanıyorlar. Tabiki bu herkez icin gecerli değil cok mumtazam kuralcı bir şekilde sürücülerde var.Cok arac var yollar dar insanın insana saygısı yok gerekli yol calışmaları yapılan yerlerde güvenlik önlemleri yok. Yoklar o kadar cokki careleri uzun yıllar alır gibime geliyor. Umut ediyorum. Bizlere düşen tam bir korunma ve ful dikkat risklerden uzak bir şürüş sesimizide duyrmak gerekir. Gerisi allaha kalmış. Aslında tüm motorcular bir birleşip tek vucut olsak sesimiz cok gür cıkar ve bir şeyleri değiştirebiliriz. Bunu yapabilme gücümüz fazlasıyla var. Hepinize saygılarımla

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alıntı AIR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buna ek olarak mesela
    "Sevdiklerim Motosiklet kullanıyor lütfen dikkat" gibi bişey de olabilir
    Çok güzel Veysel...

''''MOTOSİKLET VE GÜVENLİK HAFTASI''''

''SEVDİKLERİM MOTOSİKLET KULLANIYOR LÜTFEN DİKKAT ! ''

o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Kıdemli Üye orhan duman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    orhan duman
    Motosiklet
    Dl 650 v strom
    Marka
    Suzuki

Meydana gelen kazalardan 2 tanesi çalışmış olduğum kurumun personeli...
    Üstelik ikiside sivil motosikletiyle kaza yapıp hayatlarını kaybettiler. Önemli bir ayrıntıyı zamanında kendileriyle paylaşmıştım. Ne olur şu race motosikletlere binmeyin diye. Gün içi enduro, izinli günlerde race...
    Meydana gelen kazalarda hep aynı marka ve aynı model. (e-5 ömür, e-5 kağıthane, kadıköy, e-5 güngören mevki ... hatırladığım kaza ve yerleri)
    Lütfen motosiklet seçimine ve eğitimine dikkat.

kuzgun
    Guest

Bu konu hakkında yazacak o kadar çok şey varki hangisini yazacağıma karar veremediğim için fazla yazamıyorum.

Isim
    Resat Arbas
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Ozur dilerim ama muhtemelen ben ne demek istedigimi anlatamadim.

Olayi soyle koymustum "Konsept su. Biz -motosikletciler- kendimizi gleistirecek, egitim ve guvenli kullanim bilinci yayacagiz. Baskalarindan federasyon, devlet, belediye, polis vs bir sey beklemeyecegiz. ise yaramiyor cunku."

Yani biraz daha acayim. Biz motosiklet suruculeri olarak kendimiz ustunde calisalim. Baskalarinin umurunda degiliz. Bizi farkedin tarfikte biz de variz vs. Bir "insan" a bunu hatirlatmanin geregi var mi? Normal akli basinda medeni bir insan tabii ki trafik kurallarina uyar, motosikletliyi kasten sikistirmaz, onceligine saygi gosterir vs.

Anormal, gayri medeni, cahil cuhela bir surucuye ne anlatmaya ugrasiyorsunuz? Kendinizi kandiriyorsunuz...

Soyle dusunun.. Diyelim bir okuz yolun tam kenarinda otluyor. Gidip bu hayvana "-bak okuz kardes, sakin kafaini aniden cevirme, boynuzun yoldan gecen bir motosiklete carpabilir, bir kazaya yol acabilirsin-" diye ogut vererek ona bir sey ogretebilirmisiniz?

Peki diyorsaniz ''MOTOSİKLETLERİ FARKEDİN''
    ''SEVDİKLERİM MOTOSİKLET KULLANIYOR LÜTFEN DİKKAT ! ''

Bu ogutleri butun otomobillerin, miniibuslerin, Duplolarin, kamyonlarin on camina yapistiralim.

Ben buna inanmiyorum.

Ayrica bu calismayi yapan bri kurulus var. Lutfen bu linki tiklayip http://www.motosikletlerifarkedin.com/index1.html onlara katkida bulunun.
    bence bosuna ugrasiyorlar ama olsun, ne kurtarsalar kardir.

Kazalarda bas sorumlu motosiklet surucusudur. Sebep ne olursa olsun. Biz motosiklet suruculeri bunu boyle kabul etmedigimiz surece bu kazalar maalesef ARTARAK devam edecektir. Cunku trafikte motosiklet sayisi artiyor. Olumler, sakat kalmalar, yaralanmalar ve maddi hasar da artacaktir. Gunun birinde motosiklet tamamen yasaklanabilir bile.

Inanin bana Turkiyedeki motosikletciler -tabii ki genmelden bahsediyorum- bu kafada gittigi surece ben bile bu kararin arkasinda olurum.

Bizim insanımız biraz zor bu kültürü yayarız. Bakınca gün içinde yollara coğu motor kullanıcılar ne kask var ne elbise var bom boş ve trafikde cirit atıyorlar. Kimi dengesiz motor kullanıcılarıda trafik kuralların hiçe sayaraktan hemde arac sürücülerinide zoara sokan bir tarzda motor kullanıyorlar.
    Hakan, haklisin ama herkesi kurtaracagiz diye bir sey yok. Su testileri su yolunda kirilmaya devam edecektir. Hedef kitle okuma yazmasi olan, kafasi calisan, kendine, dogaya, cavredeki diger insanlar saygisi olan, kednini gelistirmeye, birseyler ogrenmeye acik duzgun insanlardir. Bu ornekler arttikca kalite yukselir. Yoksa yerlerde surunmeye devam eder.
    Konu donald_duck tarafından (15-03-2009 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir.