Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 128 Sayfa bulundu

Hybrid View

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart Panik Fren, Fren nedir?

CAn güvenliğine esas bir konudur fren. Hayatta kalıp kalmayacağınızı, doğru fren yapabilmeniz belirler. Bu yüzden üzerinde hemen konuşalım.

Aşağıda, Uğur Hocamızın çok güzel bir yazısı var. Okuyunuz ve fikirlerinizi yazınız. Tartışalım. Önce bilgi ile kirlenelim, sonra OMO ile yıkarız.

Art Moto Akademi sitesinden alıntıdır.

Ani Duruşlarda Debriyaj Kullanımı

"Panik frende debriyaj kullanılır mı, kullanılmaz mı?" şeklinde bir soru ve devamında farklı farklı cevaplar.

Ani duruşlardaki debriyaj kullanımıyla ilgili, bir konuyu daha (bence en önemli sebeptir) önemle vurgulamak istiyorum..

Öncelikle bilgilerimizi tazelemek adına çok basit bir bilgi; Motorun yol üzerindeki ileri hareketi (gidişi), duruşu (frenleme) ve dönüşü (viraj alması), yani her şey yol tutuşuyla ilgilidir. Yol tutuşundaki her şey, sadece ve sadece motorun üzerindeki 2 adet kauçuk lastik vasıtasıyla yapılır.

Yol tutuşu, ağırlık (ağırlık dağılımı) demektir. Örneğin içi 50 kg. ağırlıkla dolu olan bir koliyi mi itmek kolaydır, yoksa içi boş olan bir koliyi mi? Elbette içi boş olanı. Bu da, üzerinde ağırlık olan nesnede tutuş vardır demektir.

Motora bindik ve 1. vitese takıp gaz verdik. Ağırlık nereye gider? Elbette arkaya. Bu sebeple arka lastiğimiz içi dolu koli haline gelip, patinajda kalmaz ve yola tutuşu gerçekleştirir. Bu sayede de motor ileriye doğru yürür.

Frenlemede ne oluyor? Ağırlık öne doğru gidiyor. Yani ön lastiğimiz içi dolu koli haline geliyor ve tutuş önde oluşuyor. Bu sebeple de motoru Ön Fren durdurur diyoruz. Çünkü artık arka lastiğimiz (ağırlık öne gittiği için) içi boş bir koli durumundadır. Yeterli tutuşa sahip değildir, bu yüzden de gerçek beklenen durdurma görevini hiç bir zaman tam olarak yerine getiremez. İyi bir sürücü bu prensibi çok iyi bilir ve ağırlık transferlerini her zaman, şartların tam olarak oluşması için (transferin tamamlanması) yeterli zamanı vererek gerçekleştirir (progresif ön fren kullanımı).

Şimdi gelelim asıl konumuza;
    Debriyajın görevi nedir? Ya da daha da öncesinde, motorlu araçlardaki motorun görevi nedir, ne için kullanılır? Basitçe; motor çalışarak bir güç üretir, bu güç, aktarma organları vasıtasıyla, kinetik enerji olarak lastiklere iletilir ve aracın hareketi gerçekleşir. Debriyaj, bu gücün kinetik enerji olarak kullanımında, basitçe bir nevi ara nokta (iletilsin veya iletilmesin) görevi yapar.

Yukarıda dedik ki; motor üzerindeyken yolda gidiş, duruş, viraj alma, hep tutuş vasıtasıyla gerçekleşir. Normal kullanımda bu var olan yol tutuşu, lastiklerimizde, devamlı bir paylaşım halindedir. İyi bir sürücü bu paylaşımı hep dengede tutmayı bilir. Zaten kullanım esnasında, var olan tutuştan fazlasını zorlarsanız kendinizi bir anda yerde bulursunuz.

Şimdi (burası çok önemli dikkatlice okuyun lütfen); motosiklet üzerindeyken, gerekli anlarda, lastiklerdeki var olan tüm tutuşu, o yaptığımız işe verirsek, o işin en mükemmelini yaparız. Yani, tek bir iş, tek bir tutuş görevi.

Örneklemek gerekirse; gaz verip ileriye doğru giderken aynı anda frene asılmazsınız. Viraja girdiğinizde lastiğin yan yüzeylerindeki tutuş gribini kullanırken sadece viraj yaparsınız. Frene dokunmazsınız ya da gazı aşırı açmazsınız. Zaten yaparsanız tehlike yaşama olasılığınız yüksektir, çünkü başka tutuş griplerini de işin içine sokmuş olursunuz.

Şimdi buraya kadar özetlediklerimize göre ani frenleme anını düşünün. En çok ihtiyacımız olan şey ön lastikteki (ağırlık öne gitti/tutuş önde) maksimum tutuştur. Tekrar hatırlayalım!!; tek iş, artı var olan tüm tutuşun kullanımı; eşittir mükemmelliyet.

Eğer, debriyajı çekmezseniz, arka lastikte var olan motor itme (engine pull) kuvvetini hala kullanıyor olursunuz. Motor kompresörü vasıtasıyla daha da çabuk yavaşlayacaksınız gibi gelse de, var olan fiziksel bir itiş kuvveti her zaman arka lastiğinizde mevcut kalacaktır. Bu aynı zamanda, özellikle acil frenleme için, ihtiyacınız olan maksimum ön lastik tutuşunuzun bir kısmını, ileri gitmeye yönelik olarak da çalacaktır (aynı zamanda, arka lastikteki, kompresör nedeniyle oluşan kasma, ağırlığın tam olarak ön lastiğe transferini geciktirir. Ağırlık, önde tam değilse, tam tutuş da yoktur). Yani, Ön lastikteki tutuş, hiç bir zaman tam tutuş performansında olamaz.

Unutmayalım; TUTUŞ her şeydir. Onu kullanırken akıllı ve bilinçli olmamız lazım ki sorun yaşamayalım. Acil duruş gerektiren pozisyonlarda, debriyajı çekip çekmeme konusunda karar gene de sizin. Ben, var olan tutuşun tamamını (frenleme anında öne giden ağırlığın tamamını) önde görmek istediğim için, debriyajı çekerim.

Hepimiz motor KULLANIYORUZ. Ama SÜRMEYE başlamanın ana kuralı onu her şart ve koşulda, zamanında ve doğru şekilde, DURDURABİLMEYİ bilmek, becerebilmektir.

Bu arada eğer TATKU‘yu doğru şekilde uygularsanız, pozisyonunuz, bakışınız yol üzerinde doğruysa, öngörünüz yerindeyse; ACİL FREN kullanma durumunuz hiç olmayacaktır.

Dünyada motosiklet kazalarının en düşük olduğu ülkelerin başında İngiltere ve Almanya gelmektedir. İleri ve Güvenli sürüş konusunda, nerdeyse dünyanın en iyi motor kullanıcıları, İngiliz ve Alman motosikletli polisleridir. ART-ARA; teori, pist ve yol kurslarında; İngiliz RoadCraft (Motosiklet Yol Sanatı) ve Alman ADAC sistemlerini kullanmakta ve uygulamaktadır. RoadCraft Sistemi, İngiliz Motosikletli Polislerinin eğitiminde kullanılan sistemin, yol sürücülerine uyarlanmış halidir.

Güvenli sürüşler dilerim

Sevgilerimle

Yazan :
    Uğur ERTEKİN
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

yavaşlarken öncelikle kompresyon (gerekirse ve mümkünse vites küçülterek), sonra arka fren, en son ön fren kullanıyorum.
    panik fren olarak bakıldığında ise gayet net anlatılmış konu, debriyajın hayatımızdaki önemi üzerine kitap bile yazılabilir zaten

Uğur Hoca'ya bilgi, Ersan Hoca'ya da paylaşım için teşekkürler.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şefim,

Yavaşlarken yaptığın sıralama da bir sorun olmasın? Neden önce arka fren sonra en sonun da ön fren kullanmayı tercih ediyorsun? Sebebini açıklayabilir misin?

Panik fren için, yazıyı eklerken ben de düşündüm, Uğur Hoca mın yazısını ekleyince konuşacak bir şey kalmayacak diye. Lakin, konu panik fren, en ufak yanlış anlamanın sonuçalrı ağır olabilir. Burada yazanları değil öğrenmek, pretik yapa yapa aklına kazılmalı insan. Onca yıl sonra, son eğitimde ben de öğrenci oldum. Çok iyi bilmeme rağmen, panik fren çalışmasında, debrayaj ı kullanamdığımı gördüm. Bunu öğrenmenin ve anlamaın tek yolu pratik yapmak. Tabi trafikde deil.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

yumuşak bir yavaşlamaya ihtiyacım varsa kompresyon ve arka fren yeterli gelecektir diye düşündüğüm için sanırım. panik fren seviyesinde olmasa da, daha sert koşullarda ön fren de mutlaka devrede oluyor.

panik fren durumunda debriyajı çekiyor muyum emin değilim, onu bir denemek lazım, kapalı alanda.

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Ben eğitimlerde öğrendiğim sıralamayı ve duruşu pozisyonunu söylemeye çalışayım.

1) Önce uygun vücut pozisyonu. (Vücut dik, kollar dik, dirsekler kesinlikle kırık değil, kafa ileri bakıyor)
    2) Arka fren
    3) Kademeli olarak ön fren
    4) Debriyaj

Bunların arasındaki süreler tabi çok kısa hatta bazen neredeyse aynı zamanda bile olabiliyor. Bildiğim kadarıyla motosiklet sürüş, durma vs tekniklerinde iyileştikçe bunları beraber yapabilmek (debriyajda net bir şey söyleyemem, özellikle ilk 3ü için konuşuyorum) hedefimiz olmalı.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı SertanKaramollaoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben eğitimlerde öğrendiğim sıralamayı ve duruşu pozisyonunu söylemeye çalışayım.

1) Önce uygun vücut pozisyonu. (Vücut dik, kollar dik, dirsekler kesinlikle kırık değil, kafa ileri bakıyor)
    2) Arka fren
    3) Kademeli olarak ön fren
    4) Debriyaj

Bunların arasındaki süreler tabi çok kısa hatta bazen neredeyse aynı zamanda bile olabiliyor. Bildiğim kadarıyla motosiklet sürüş, durma vs tekniklerinde iyileştikçe bunları beraber yapabilmek (debriyajda net bir şey söyleyemem, özellikle ilk 3ü için konuşuyorum) hedefimiz olmalı.
    İlginç sıalama Standart yavaşlama freni değil mi bu, panik fren değil? O zaman bir iki sorum da sana. Neden kollar dik, dşrsekler kırık değil, (bu durumda kasılmış oluyor), neden önce arka fren ?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlginç sıalama Standart yavaşlama freni değil mi bu, panik fren değil? O zaman bir iki sorum da sana. Neden kollar dik, dşrsekler kırık değil, (bu durumda kasılmış oluyor), neden önce arka fren ?
    Evet normal de böyle, ama dediğim gibi sıralama da aradaki zaman çok az panik frende.

Kollar neden dik? Eğer dirsekler kırık olursa panik frendeki ani öne yığılmayla en iyi ihtimalle öne kayarız, sonrasında kafayı gidona çakma, ayakları koruma demirine çakma, motosikletten fırlama vb nahoş durumlar olabilir. Koruma demirine kaval kemiklerini çakma olayını bizzat tecrübeledim. Hiç keyifli değil. (Eğitimde çakmıştım)

Neden önce arka fren? ??? Bilmem öyle öğretildiği için. Hani bir "educated guess" yapayım dersem, direk önü sıktığımızda ön tekeri kitlersek sonu hoş olmaz diye düşünüyorum. Tutturabildim mi?

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı SertanKaramollaoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet normal de böyle, ama dediğim gibi sıralama da aradaki zaman çok az panik frende.

Kollar neden dik? Eğer dirsekler kırık olursa panik frendeki ani öne yığılmayla en iyi ihtimalle öne kayarız, sonrasında kafayı gidona çakma, ayakları koruma demirine çakma, motosikletten fırlama vb nahoş durumlar olabilir. Koruma demirine kaval kemiklerini çakma olayını bizzat tecrübeledim. Hiç keyifli değil. (Eğitimde çakmıştım)

Neden önce arka fren? ??? Bilmem öyle öğretildiği için. Hani bir "educated guess" yapayım dersem, direk önü sıktığımızda ön tekeri kitlersek sonu hoş olmaz diye düşünüyorum. Tutturabildim mi?

İki konu birbirine girmesin. Önce sadce panik fren konuşalım.

Tam olmadı desem Yukarıdaki yazıyı bir daha oku. Özellikle ağırlık aktarımı kısmını. Şayet ağırlık aktarımı yapmadan fren yaparsan, vücudun çok öne gidebilir doğru ama bunu çözümü kolları kasmak değildir. Tam tersine, gidonun göstereceği tepkilerde serbest olması lazım. Kasılmamalı. Önce arka fren öğretisinin sebebi de ağırlık atarımı sanırım. Gerçi ön fen ile bu daha güzel yapılabilir. Her cümlende doğrular da var eksikler hatalarda. Tipik zamanla öğrenme karmaşası. Hadi bir daha düşün. Unutmaya şimdi sadece panik fren konuşuyorz, normal frenleme sonra. Özğ aynı ama tekniğinde küçük farkalr var.

Hepimize not : Fren hayatımızı kuratarır. Gerektiğinde en verimli şekilde, eksiksiz, hatasız yapılmalıdır. Hepimiz, eksiksiz hatasız yapacak kadar biliyor muyuz? Sorun kendinize. Bir daha sorun. BİLİYOR MUYUZ?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İki konu birbirine girmesin. Önce sadce panik fren konuşalım.
    Tam olmadı desem Yukarıdaki yazıyı bir daha oku. Özellikle ağırlık aktarımı kısmını. Şayet ağırlık aktarımı yapmadan fren yaparsan, vücudun çok öne gidebilir doğru ama bunu çözümü kolları kasmak değildir. Tam tersine, gidonun göstereceği tepkilerde serbest olması lazım. Kasılmamalı. Önce arka fren öğretisinin sebebi de ağırlık atarımı sanırım. Gerçi ön fen ile bu daha güzel yapılabilir. Her cümlende doğrular da var eksikler hatalarda. Tipik zamanla öğrenme karmaşası. Hadi bir daha düşün. Unutmaya şimdi sadece panik fren konuşuyorz, normal frenleme sonra. Özğ aynı ama tekniğinde küçük farkalr var.
    Hepimize not : Fren hayatımızı kuratarır. Gerektiğinde en verimli şekilde, eksiksiz, hatasız yapılmalıdır. Hepimiz, eksiksiz hatasız yapacak kadar biliyor muyuz? Sorun kendinize. Bir daha sorun. BİLİYOR MUYUZ?
    Dur o zaman biraz okuyayım öyle cevaplayacağım.

Enduroist Katılımcı Üye Ali Erdeniz Ertem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali Erdeniz Ertem
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Sevgili Ersan hocam,

Bence biliyor olmamiz onemli ama esas onemlisi bildigimizi uygulayabilmek. Bununda caresi firsat buldukca ve sıksık pratik yapmaktan geciyor.

Sevgiyle kalın,
    "There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

34 DU 0415
    AB Rh+
    alierdenizertem@gmail.com

Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu