Yaklaşık bir yıldır Bostancı'daki evimle Koşuyolu'ndaki işyerim arasındaki yolu her gün, her şartta (kar hariç) motorumla gidip geliyorum. Güzergah olarak E-5'i kullanıyorum ve mecburen soldaki emniyet payında seyrediyorum. Buna karşı çıkacak arkadaşlar olacaktır ama maalesef bu güzergahta daha güvenli bir yöntem yok. İsteyen deneyebilir; ben denedim biliyorum.

1 yıldır hiçbir kaza veya olumsuzluk yaşamadım (aslında motosiklet hayatımda herhangi bir kaza yaşamadım). Her zaman reflektif yeleğimi giyerim, dörtlülerim ve sis farlarım açık olur. Fasılalı olarak selektör yapar ve gerekirse kornayı kullanırım.

Bugün de aynı şekilde sol boşluktan giderken lacivert bir Qashqai'nin sol şeridin en solundan, refüje doğru burnunu uzattığını ve sol boşluğa girmeye niyetlendiğini gördüm. Trafik duruyordu ve bunun hiçbir anlamı yoktu, selektör yaptım, kornaya birkaç kez bastım, dörtlüler ve dört tane sis farı zaten açıktı. Yavaşladım, durur gibi oldu, 5-6 metre kala yine hareket etmeye başladı, yine frene asıldım ama artık çok geçti. Durmama imkan yoktu ve dar alanda kaçış manevrası yapmak zorunda kaldım. Yaptım da. Ama elcik korumasının Qashqai'nin sol aynasına değmesini engelleyemedim.

Motorun dengesini toparlamak için gaz verdim ve biraz ilerledim. Arkaya baktığımda aracın sahibi inmiş aynasına bakıyordu. E-5'in en solunda gittiğimden durma imkanım yoktu; zaten tehlikeli olurdu, bu yüzden devam ettim.

Aracın aynasını kırıp kırmadığımı bilmiyorum ama üzerimde Enduroist yeleği olduğundan belki bana buradan ulaşırsa diye yazayım istedim. Bana ulaşırsa ne gerekiyorsa yaparız, eğer zararı varsa tazmin edilmiş olur. Başka türlü kendisine nasıl ulaşırım bilemiyorum.

Bir de şu var: Zaten sol şerittesin ve yolun sol tarafındaki boşluğu motosikletlerin kullandığı çok açık (benden önce birkaç motor geçmişti). Derdin ne de oradaki 50 cm'yi işgal etmeye kalkıyorsun? Trafik tıkalı işte, yürümüyor ki zaten! Arkadan bütün ışıklarını açmış (yılbaşı ağacı gibi), sapsarı kıyafetli deli gibi kornaya basan bir motor geliyor, insan hiç mi aynaya bakmaz, hiç mi düşünmez...

Şu da var: Altımda iyi ki başka bir motor değil de Transalp vardı. Elcik korumaları sayesinde birkaç kırık parmaktan (en iyi ihtimalle) kurtarmış oldum. Benim motorumda bir hasar yok, elcik korumasında çizik bile yok. Aslında çarpmayı hissetmedim bile. (Elcik koruması çok önemli arkadaşlar, ihmal etmeyin.)

Aslında çok kızgınım, ölebilirdim bile ama trafik açısından arkadan gelen bendim ve karşı taraf benim hayatımı tehlikeye atmış olsa bile çarpan ben oldum. Yukarıda da dediğim gibi Qashqai'nin sahibi bana bir şekilde ulaşırsa gerekeni yaparım.