Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye CihanCöbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Standart Honda NC700X için egzos koruma denemesi

Selamlar enduroistin müdavimleri! Herşeyimizi NCX sayfasında paylaşıyoruz,başlık baya aktif.Burada paylaşarak yükü hafifliyim dedim.
    Geçenlerde yokuşta U dönüş yapayım derken egzos tarafına yatarmadan kaynaklı bir çiziğim oluşmuştu.O günden beri baya olgunlaştım,çok düşündüm,aldım NC'yi karşıma; ' oğlum bak,bu iş böyle yürümez,tamam mı;?' dedim;)
    Biraz kafa yorduktan ve netten bakındıktan sonra crosscuların egzoslarında kullandığı bir şekil aklıma geldi.Hatta R&G 'ninde buna benzer ürünleri var.
    http://www.ebay.com/itm/R-G-BLACK-SU...41340d&vxp=mtr
    Bende Karaköy'deki hırdavatçıların orada biraz dolandım ve gerekli malzemeleri aldım.2 türlü koruma hedefledim.Biri egzosun en dışa çıkan yerine çember şeklinde düştüğünde koruması birde takoz şeklinde korunması.

Siyah parçalar kauçuk malzemeden,gerekli delikler açıldı ve paslanmaz 10cm uzunluklu egzos vidasına uygun vida alınarak içinden geçirildi.Beyaz olan hortum ise 300 derece sıcaklığa dayanıklı yanmaz hortum.Onun içinde yine paslanmaz 13-14 cm çaplı kelepçe alındı ve içinden geçirildi.

Ek olarak ön cam motora çok yanaşıktı.Yakşalık 1.5 parmak genişliği mesafe oluşturmak için yine bu kauçuların küçüklerinden ön camın altına kondu.Hem bu elcik koruma takan arkadaşları bir nebze olsun rahatlatan bir uygulama.Çünkü gidonuda biraz geri çektirip,ön camı da 1.5-2 parmak uzaklaştırınca gidon baya rahatlıyor elciklerin çarpmaması için.Tabiki orjinal vidalar kısa kalıyor en az 1cm daha uzunlarından almak lazım.

Arta kalan yanmaz hortumdan yan koruma demirlerinin,yerle en muhtemel değebilecek yerlerine tampon vazifesi yapması için cırtla tutturdum.Görüntü biraz bozuldu gibi ama demirle yer arasında tampon olup,en azından durduğu yerde yan yatmalarda koruma sağlayacağını düşünüyorum.

Notlar: Egzos vidasını ben 10cm aldım ancak size tavsiyem 12 cm falan alın az daha dışa çıkıntılı olsun,max koruma yapsın.Birde ara kauçuk her nekadar sert malzeme olsa da Metrik vidaları sıkınca bir kaç mm içeri ufalıyor.
    Egzos takozunun toplam maliyeti 8-10tl arası,ancak yanmaz hortumla uzun kelepçe biraz tuzlu,15 er tl tuttular,yine de R&G'den daha uyguna geldi.Egzos çevresi 41 cm. 41 kere maşallah ;)
    Not 2: Şimdilik geçici yan koruma demirlerine tampon yaptım.Güzel sağlam kelepçe bulursam kafama yatan,yan demirlere de takozun ucundaki kauçuklardan takabilirim.
    Not 3:''Motorun sol tarafına çalışma yok mu?'' diye soran arkadaşlar için; Sol tarafda pek çıkıntı yok,ancak sağda hem pahalı bir egzos hemde vites kutusunun çıkıntısı var.Bunları korumaktı amaç,ama yinede aklıma yeni fikirler gelirse seve seve paylaşırım...
    Konu CihanCöbek tarafından (09-05-2013 Saat 15:04 ) değiştirilmiştir.

2. CihanCöbek güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

Arda Guldogan (09-05-2013),Can Ekin (09-05-2013),ErdenAyas (09-05-2013),Halil AKGUL (09-05-2013),Levent COŞKUN (09-05-2013),Sertan Karamollaoğlu (09-05-2013),UzayOrdu (09-05-2013),YASEMİN AYDIN (30-11-2013)

Enduroist Katılımcı Üye UzayOrdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uzay Ordu
    Motosiklet
    NC 700 X
    Marka
    Honda

Adamımsın Cihan!

Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Eyvallah Uzayım;) Takoz olayını sanada yaparız,bi ara Garaj'da denk geldiğimizde.

5. CihanCöbek, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sertan Karamollaoğlu (09-05-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Halil AKGUL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    halil akgul
    Motosiklet
    ybr 125
    Marka
    Yamaha

Alıntı CihanCöbek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Not 2: Şimdilik geçici yan koruma demirlerine tampon yaptım.Güzel sağlam kelepçe bulursam kafama yatan,yan demirlere de takozun ucundaki kauçuklardan takabilirim.
    Selam Cihan takdir ettim seni. koruma demirini sanirim anesten almissin, ben gecenlerde gittigimde givinin koruma demirine benzer kendi uretimleri bir koruma demiri yaptirmislar ve onun icin plastik honda yazan senin bu yaptigina benzer bir parca takmislardi. bende sizden aldim koruma demirini diyince banada onlardan taktilar. seninkilerde guzel olmus ama aklinda olsun yolun falan duserse dedim.
    Saygilarimla,

Halil

Enduroist Katılımcı Üye ÖzgürAyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özgür ayhan
    Motosiklet
    NC 750 X
    Marka
    Honda

Cihan güzel düşünmüşsün ama egzoz'u korumak için yeterli olmayacaktır. Egzoz ilk teması biraz daha aşağıdan yapacaktır. onun dışında su geçirmez bir switch kullanıyorsun sisler için galiba. Nereden aldın?

Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Switch Karaköy,de ledcilerin orda var,toogle deniyor,ittirmeli metal kasalı anahtar,hatta tepesine suya dayanıklı parçası da oluyor.Dükkanın adı aklıma gelmedi hatta suya %100 dayanıklı kaliteli anahtarlar da var.Senin seçimine kalmış.
    Isıya dayanıklı hortum bir nebze olsun alttan ilk temasta koruması içindi,teoride iş yapar gibi.Supermotolarda da egzosun ucuna koydukları gördüm,tabi bizim motorların egzosları biraz farklı,tam ortası dışa daha çıkıntı gibi.
    Konu CihanCöbek tarafından (09-05-2013 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Egzosun çevresindeki silikon hortumu söktüm temizlik yapayım dedim,gördüm ki hortumun alt kısmı erimiş, bazı yerler toz olmuş.Daha dayanıklı sıcaklığa sağlam dayanıklı hortum bulana kadar egzosu sarmayacağım.Ancak takozdan memnunum umarım test etmeyi gerecek bi durumla karşılaşmam.

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Ar-ge çalışmalarının devamını sabırsızlıkla bekliyorum

Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Bugün boş otoparkta 8 dönüşü çalışması sırasında aşırı yatırmam dolayısıyla egzos tafarına düşmem oldu ve önceden yaptığım bu egzos koruması görevini yerine getirdi.Takoz kauçuk olduğundan eridi,egzosum çizilmekten kurtuldu.Hemen akabinde takozu söküp yenisini taktım.Bunu da paylaşmak istedim....

12. CihanCöbek, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (20-05-2013)

Enduroist Üye Sabit AKSU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sabit AKSU
    Motosiklet
    nc700x
    Marka
    Honda

Bende nasıl becerdeysim bir yerden gecerken egzozu surtmuşum yarısına kadar cizilmiş senin zımbırtıdan olsa muhtemlen olmazdı herkese öneririm güzel olmuş ;)