Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 33 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Tekin ÇEPEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tekin Çepel
    Motosiklet
    XRV 750 Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı EmreCemBoztepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön lastiğiniz yolda patlarsa böyle olur.
    Videoyu kaç defa izledim ön lastik patlamamış yahu yoksa yaşlanıyormuyum.
    hayvan gibi çalış insan gibi yaşa
    ______ DinozoruS ______

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Debriyaj çekilmemelidir durmaya yakın çekilebilir,debriyaj çekilirse kontrol zayıflar ama gaz kesilmelidir..
    Ön lastik patlarsa ve motor orta devirlerde olan bir vitesteyse evet çekilmemesi daha uygundur..
    Sebep: 1-Kompresyon freninden faydalanmak 2-Eğer gidonu kontrol edemiyecek kadar indiyse (gümlediyse) gerektiğinde (kontrolu sağlayıncaya kadar) gaz vererek ağırlığı arkaya aktarmaya yararı olur.. (Bol mıcırlı bir yolda yaptığımız gibi.)

Arka lastik patlarsa ilk yapacağımız iş debriyajı çekmektir.
    Sebep: 1-Debr.çekmezsek: Gazı kessek bile arka lastiğe motorun kompresyon etkisi olacak ve kontrol güçleşecektir..Gaz vermek ise daha vahim olur...
    2-Kontrollü ön fren ile ağırlığı öne aktararak,arkadaki yalpalamayı azaltır,kontrolde tutarak durabiliriz..

Bu yazdıklarım kendime özel düşüncemdir..Bu konuda bir bilgi okumadım ve duymadım..Yanlış da olabilir,hocalar ne der ben de merak ediyorum..
    Konu Osman Somuncu tarafından (16-05-2013 Saat 00:58 ) değiştirilmiştir.

3. Osman Somuncu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Engin Delipınar (16-05-2013),ZekiAkbay (16-05-2013)

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı DinozoruS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videoyu kaç defa izledim ön lastik patlamamış yahu yoksa yaşlanıyormuyum.
    Evet yolun o kısmında kaygan yağ veya benzeri bir sıvı dökülmüş..Ayrı izde giden iki motor birden kayıp düşüyor!..(Bana öyle gibi geldi!..:::: )

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Ön lastik patlarsa ne yaparsınız ? = düşerim
    Ön lastik patlarsa ne yapmazsınız? = düşmem

6. FZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (16-05-2013)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön lastik patlarsa ve motor orta devirlerde olan bir vitesteyse evet çekilmemesi daha uygundur..
    Sebep: 1-Kompresyon freninden faydalanmak 2-Eğer gidonu kontrol edemiyecek kadar indiyse (gümlediyse) gerektiğinde (kontrolu sağlayıncaya kadar) gaz vererek ağırlığı arkaya aktarmaya yararı olur.. (Bol mıcırlı bir yolda yaptığımız gibi.)

Arka lastik patlarsa ilk yapacağımız iş debriyajı çekmektir.
    Sebep: 1-Debr.çekmezsek: Gazı kessek bile arka lastiğe motorun kompresyon etkisi olacak ve kontrol güçleşecektir..Gaz vermek ise daha vahim olur...
    2-Kontrollü ön fren ile ağırlığı öne aktararak,arkadaki yalpalamayı azaltır,kontrolde tutarak durabiliriz..

Bu yazdıklarım kendime özel düşüncemdir..Bu konuda bir bilgi okumadım ve duymadım..Yanlış da olabilir,hocalar ne der ben de merak ediyorum..
    Bence çok mantıklı öneriler, Tecrübe dedikleri bu olsa gerek.

Alıntı Fevzi EMRE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön lastik patlarsa ne yaparsınız ? = düşerim
    Ön lastik patlarsa ne yapmazsınız? = düşmem
    Aman hocam düşme sakın daha yeni toparladın bir daha sahalara ara verme
    Bir de Fevzi 05:54' te mesaj yazmışsın, uyku mu tutmadı hocam hey MAŞALLAH MOD dediğin böyle olur işte , her an her dakika konulara hakim.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Konu Sadık SÖNMEZ tarafından (16-05-2013 Saat 09:57 ) değiştirilmiştir.

8. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

FZ (21-05-2013),Osman Somuncu (16-05-2013)

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Moderator olarak 5:00-7:00 nöbetindeydi sanırım

10. AtagünTERZİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

FZ (21-05-2013)

Enduroist Üye Oğuz BELELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

çok şükür hareket halinde ön teker patlaması yaşamadım,
    şöyle bir düşündümde fırsatım olursa hangi teker patlarsa patlasın debriyajı sıkarım herhalde,
    motorun devri ve hızı önemli tabi ama ön lastik patladığında motorun kompresör ile öne yığılmasını istemem sadece arka frenle hafif gaz ile dengede kalmaya çalışırım.
    arka lastik patladığında ise kompresör ile öne yığılma fayda bile sağlayabilir ki zaten ön frene abanıcaz

bu arada CBS fren sisteminde n'olacak ?
    "Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.R.

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı takendy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok şükür hareket halinde ön teker patlaması yaşamadım,
    şöyle bir düşündümde fırsatım olursa hangi teker patlarsa patlasın debriyajı sıkarım herhalde,
    motorun devri ve hızı önemli tabi ama ön lastik patladığında motorun kompresör ile öne yığılmasını istemem sadece arka frenle hafif gaz ile dengede kalmaya çalışırım.
    arka lastik patladığında ise kompresör ile öne yığılma fayda bile sağlayabilir ki zaten ön frene abanıcaz

bu arada CBS fren sisteminde n'olacak ?
    Oğuz bey,kompresör ile öne yığılma arka lastik patlayınca nasıl olacak ?..Malum ağırlık aktarımı arka lastiğin yere tutunması ile sağlanır!..
    Kombine fren sanırım ayak freniyle çalışıyor,ayak freni (yahut arka teker freni) teker patlamalarının hiç birinde kullanılmaz!..
    Kullanılmaz derken ilk anlarda demek istedim ,ön teker patlamasında,durmaya yakın yavaşladığında belki..
    Konu Osman Somuncu tarafından (20-05-2013 Saat 02:28 ) değiştirilmiştir.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sevgili Arkadaşlar,

Hemen hemen cevaplarımız aynı yönde ilerliyor. Arka lastiğimiz patladığınıda tıpkı arkadan kaymadan olduğu gibi toparlama şansımız var. Ön lastiğimiz patladığında ise yine tıpkı önden kayma gibi yapılabilecek çok ama çok az şey var. Her ikisi de birbirinden kötü ve acı sonuçları olan bir durum.

Bu sevimsiz ve can sıkıcı riski olduğunda nasıl karşılarız yerine, olmamasını nasıl sağlarız üserinde durmak ta daha fayda görüyorum.

Günlük motosiklet kontrolünü anımsıyor musunuz? Buradaki en önemli maddelerden biri, lastiklerin hasar ve hava kontrolüdür. Bu kontrol, size yola çıkmadan uygun olmayan pek çok şeyi söyleyecektir. Buradaki örnekte jant teliydi değil mi suçlu olan. Bunu önceden bilmek mümkün değil midir? Sağlıklı bir lastik yapısı itibarı ile, yolda yarılacak kadar büyük hasarı çok ama çok nadir alırlar. Aşınmış, eskimiş veya jant hasar ya da bakımsızlıkları ile bşir araya geldiğinde bu sonuçlar oluşabilir.

Netice de arkadaşlar, riski oluşmadan bertaraf etmek en iyisi. İnanın sabahları iki dakika ayırsanız hepsini kontrol edersiniz. Üstelik, zihninizi boşaltıp, sürüşe hazırlamak için de çok etkili bir yoldur.7

Not: Debreyaj kullanımı meselesini unutmadım. Konu ile ilgili olay anında yapılacaklardan ziyade, öncesinde yapılacakların etkili olduğunu düşündüğüm için, uygulama detaylarını konuşmayı çok de gerekli görmedim kendimce.

Tekrar geçmiş olsun. Sabah kontrollerini ihmal etmeyin.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Abdullah TÜRK (20-05-2013)

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Motorun kayabilecegi her durumda debriyaj cekilmelidir. Amac, agirliginizi nereye aktaracak olursaniz olun, motorun itme gucunu kesmek ve/veya, teker kilitlenerek motorunuzun calismasinin durmasindan dogacak menfi etkilerden kurtulmaktir.

Her iki lastigim de patladi! Ancak yarilmadi. Bu durumda yarilma ile ilgili sadece Ersanin dediklerine katilabilirim. Yani uzerine canimizi koyacagimz aleti her an her firsatta kontrol etmekte, ve gerekli parcalari, lastikler buna dahil, olmasi gereken zamanda degistirmek, bizi bu gibi olasiliklardan kurtarabilir. Egitimini aldigimiz sistem Ileri ve Guvenli surus ise, ve burada teori bolumunde anlatilanlarla sonrasinda yollarda calistigimiz tum aktiviteler, olasiliklari azaltmak ile ilgili degil mi zaten.

O zaman, tum egitmenlerin, (sadece Turkiyede egil, Amerikada bile, bkz Keith Code viraj videosu) soyledigini belli bir arastirma sonucu olusmus sistemler olarak alip, sahsi tecrubelerden gelen bireysel yorumlari bir kenara birakacagiz.

Bakiniz egitimden amac, MUFREDATI OGRETMEK iken, bizim gibi egitmen olmayanlarin aralarinda gecen paylasimlardaki konusmalar, onlarin kendi surusleri ile ilgili yorumlari icermekte oldugundan kanimca yanlis bir yaklasim olacaktir.

Oncelikle motoru oldurmek, ve sonra agirlikla ilgili her ne yapilabilirse onu denemekten baska cikar yol yok galiba. Tekrar yaziyorum, egitimlerde kayma durumu ile ilgili anlatilanlar uygulanirsa, herhalde, yardimci olacaktir.

Motoru debriyaj ile oldurdugunuz durumda nasil agirlik aktaracagiz?

- on lastik ise patlayan, agirligi arkaya vermek icin, gaz acamayacagimiza gore, saniyorum arka fren bu gorebi yerine getirecektir oldugu kadari ile. Motor yalpalama yapmiyorsa debriyaji cekmeye de gerek kalmaz ancak, arka tekerin kilitlenip, motorun stop etme riskinin onune gecmek icin ben cekiyorum.

- arka lastik patlarsa, o zaman agirligi one verecegiz ve motoru yine oldurecegiz, cunku ne olursa olsun, debriyaj devrede ise, o motor halen itmeye devam edeceginden, debriyaji ayirmakta fayda vardir.

Ama gelin siz yine de, motorunuzun tum parcalarini kendi kontrolunuzde ve USTALARIN DEDIGI GIBI DEGIL ama motorun kitabinda yazildigi gibi saglikli durumda tutmaya bakin derim. BMW nin triger kayisi 40.000 de degisir yaziyor kitabinda ama, kah butce deyip, kah ustayi dinleyip degistirmeyen o kadar cok kisi var ki. Halbuki bir terslik aninda motor kilitlenecek ve arka duracak! Kaymaya baslayacaktir.

Bizim gibi hobi olarak motora binenlerin lastikten ekonomi yapmasi braz yanlis gelmiyor mu size de?

Kalin saglicakla!
    Konu Hakki Orun tarafından (20-05-2013 Saat 23:21 ) değiştirilmiştir.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

16. Hakki Orun güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Abdullah TÜRK (20-05-2013),Ersan ÖZYURT (22-05-2013),Özer Erkuş (21-05-2013),Sadık SÖNMEZ (25-05-2013),Sertaç Sakarya (25-05-2013),Yusuf YÜCE (21-05-2013)

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu