Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 22 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Oğuzhan Gökdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Standart Gidona takılabilecek düğme

Herkese merhaba.
    Arabanın farlarına alışmış birisi olarak motorumun farları çok yetersiz geliyor. Ben de sis farı takmaya çalışıyorum. Alternatör 70W üretiyor ve akünün kapasitesi de 84 Wh . Motosikletimin ön farı 35W gücüne sahip. Geri kalan ışıklandırmaları led olduğu için fazla birşey tüketmiyor.
    2 tane sis farı sipariş ettim. Ancak içindeki farlar 55W olduğu için 2x55=110W aküye çok fazla gelecekti. Ben de sislerin içindeki ampulleri 25W olanlarıyla değiştireceğim. 2x25=50W. Bu durumda akünün bitmesi için uzun farımla birlikte sisleriminde 5-6 saat arası yanık kalması gerekiyor diye bir hesap yaptım. Röle kesinlikle kullanacağım.
    Sormak istediğim 2 şey var:
    1-Sis lambalarının konumu nasıl olmalı? Yere yakın olması için koruma demirine monte edeyim diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
    2-En önemli sorun gidona açma kapama için düğme takmak istiyorum. Hazırda bu tip ürünler var mı? Yoksa iş benim yaratıcılığıma mı kalmış durumda ?
    Herkese iyi günler.

Enduroist Üye Cüneyt ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cüneyt ERCAN
    Motosiklet
    DL 650A L2
    Marka
    Suzuki

Gidon için duğmeyi Motoplus'dan temin edebilirsiniz...
    Cuneyt ERCAN

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Karakoy de su geçirmez düğmeler var, yaklaşık 20 tl civarında. On konsola plastige monte edebilirsin. Bu yaratıcılığa kalmış.
    Ya da motoplus hazır kit, gidona monte.
    Ben olsam on panele monte ederdim, hatta birisi vites göstergesi yapmış, gösterge boşluğuna koymuş, çok da güzel olmuş.

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Motorunun alternatör üretimi 70W tan fazla olması lazım gibi geliyor..Buna rağmen halojen ampullü sis farı senin motoruna olmaz..geceleri 3-4 saatlik bir yolculukta akün bitecek ve yolda kalacaksın..H3 ampulün 25W lığı yok bildiğim kadarıyla,seyrek bulunan 35W lığı var diye biliyorum..O da toplam 70 w ile mevcut farının iki katı olur ki aküden harcayacak ..

Önerim,koruma demirine en az dörtlü power led gündüz farı takman..Geceleri senin ihtiyacını giderir..

Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorunun alternatör üretimi 70W tan fazla olması lazım gibi geliyor..Buna rağmen halojen ampullü sis farı senin motoruna olmaz..geceleri 3-4 saatlik bir yolculukta akün bitecek ve yolda kalacaksın..H3 ampulün 25W lığı yok bildiğim kadarıyla,seyrek bulunan 35W lığı var diye biliyorum..O da toplam 70 w ile mevcut farının iki katı olur ki aküden harcayacak ..

Önerim,koruma demirine en az dörtlü power led gündüz farı takman..Geceleri senin ihtiyacını giderir..
    Power led i çok düşündüm ancak hem aydınlatmanın istenen seviyede olmaması hem de montaj aşamasındaki zorluklar sebebiyle vazgeçtim.
    Ayrıca tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Motoplus a bakacağım.
    25W lık olan zor bulunuyor haklısınız ancak karaköyde bir dükkanda buldum. 12V 25W H3.
    Söylediğinizde haklı olabilirsiniz. Akü bitti diyelim. Bu durumda bizim motorlarda akü olmasa bile motor çalışabiliyor diye biliyorum. Yani en kötü ihtimalle akü iptal bile olsa motoru ayak marşıyla çalıştırıp alternatörden gelen güçle de kısa farlarımı yakarım diye düşünüyorum. Hatalı olduğum bir nokta var mı?

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Eğer gücü akuden alıyorsa aku biter. Alternatorden alıyorsa ve sistemi zorluyorsan sargıyı yakabilirsin. Senin motorun icin 2x25 w bence fazla olabilir. Cree led ampul düşünebilirsin.

Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Alıntı AtagünTERZİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer gücü akuden alıyorsa aku biter. Alternatorden alıyorsa ve sistemi zorluyorsan sargıyı yakabilirsin. Senin motorun icin 2x25 w bence fazla olabilir. Cree led ampul düşünebilirsin.
    Bu noktadan geri dönüş imkanım kalmadı sanırım. O zaman şöyle yapabilirim. 2 anahtar kullanıp isteğe göre birini ya da ikisini birden yakabilirim. 25W ta aküye zarar verecekse aküyü direk çöpe atalım o zaman .
    İhtiyaca göre 1x25W ya da 2x25W kullanabileceğim şekilde anahtarlama yapayım öyleyse.

Enduroist Üye RaffiKalaycı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Raffi KALAYCI
    Motosiklet
    xl650 v Transalp
    Marka
    Honda

Bende TA 650 var sisler led olup(6 programli) motor kontagina bagli. Motor calisinca sisler de acik gidonun sol elcik kismina reset butonu taktim. Ister kapali ister acik ister kisik ister cakar ister fasilali istersem ucaklardaki gibi anlik cakar moduna getirebiliyorum. Tabi bu benim ledle alakali birsey. Ama karakoyde akbank karakoy subesinin arkasindaki sokakta ledcilerin oldugu handa dugmeciler var. Tek tercihin su gecirmez olsun....

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Oğuzhan Gökdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Power led i çok düşündüm ancak hem aydınlatmanın istenen seviyede olmaması hem de montaj aşamasındaki zorluklar sebebiyle vazgeçtim.
    Ayrıca tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Motoplus a bakacağım.
    25W lık olan zor bulunuyor haklısınız ancak karaköyde bir dükkanda buldum. 12V 25W H3.
    Söylediğinizde haklı olabilirsiniz. Akü bitti diyelim. Bu durumda bizim motorlarda akü olmasa bile motor çalışabiliyor diye biliyorum. Yani en kötü ihtimalle akü iptal bile olsa motoru ayak marşıyla çalıştırıp alternatörden gelen güçle de kısa farlarımı yakarım diye düşünüyorum. Hatalı olduğum bir nokta var mı?
    Eğer aküye besleme olmazsa, senin 7 amperlik akün, 85W lambalar açık iken 15-18 dakikada biter!..Velev ki bir miktarını aternatörün karşılasın,45 dakika sonra farların aydınlatması yarıya inecek,söndürmek zorunda kalacaksın..

Benim motorumda 55W lık kısa devre far ve dörtlü iki pover ledli gündüz farı ile 150-160 km/h süratlere kadar çıktığım oluyor geceleri..(Zaten ayni lambalar gündüz de sürekli yanıyor)
    Yani gece aydınlatması fevkalade yetiyor..(Benim ledler mercekli değil,aynalı)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

İşin teknik konusu tarafında çok detaylı bilgi verememekle birlikte bu sis farı ve gündüz farı meselesinde hep kendi işini kendisi görmüş biri olarak şunları söyleyebilirim.

Birincisi kesinlikle koruma demirine ve aşağıda bir yerlere montajını yapman. Yukarıda olduğunda karşıdan gelen sürücelerin gözlerini çok alıyor zaten bize gıcık oluyorlar birde bu şekilde adamları sinirlendirip üzerine çekme.

İkincisi ise, gidona takılanların aparatları nedeni ile biraz pahalıya geliyor, ancak karaköye 20-25 tl arasında ışıklı falan olanları bile var su geçirmez bir buton alman yeterli olacaktır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu