Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 19´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye BerkEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Er
    Motosiklet
    '02 CAPONORD
    Marka
    Aprillia

Alıntı Kaan Öztürk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben eski motorumda kullanmıştım. Uzun ömürlü olmasıydı taktırmamdaki etken. 10 bin de bir yerine 25 binde bir değiştirebilirsin.Performansa etkili olduğu kutusunda yazıyor. Ha...! ben taktırdıktan sonra motorda farkı hissettim mi ? hayır
    Yakış olayı nasıl? :S
    TI AMO CAPONORDE

Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

elektrodunun iridyum olması diger bakır eletrodun zaman içerisinde eriyerek buji tırnak açıklıgının bozulması ve iletkenliğinin kaybolması ile 10 bin civarında olan ömrü sonlarında ateşlemeyi iyi yapamaması çekişi düşürüp yakıtı artırması gibi sakıncaları iridyumun uzun en az 30.000 km civarına çıkarması ile ortadan kaldırmasıdır ayrıca ilave bir çekiş artış saglamaz bazı motorlarda zor değişim sebebi ile iridyum kullanmak her zaman daha iyidir.Ancak motorun özeliğine göre uygun buji kulalanmak iyidir.sıcak,soguk,normal vs gibi iridyum kullanmayı tavsiye ederim.ben kullanıyorum
    GARAJ KURUCUSU GARAJ MOTOR BAKIM YERİDİR 5322124353

3. HALİDUN KAYA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

BerkEr (24-05-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Kaan Öztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Öztürk
    Motosiklet
    tenere XT660Z
    Marka
    Yamaha

Alıntı BerkEr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakış olayı nasıl? :S
    hiç bir farkı yok. uzun ömür güvencesi benim anladığım buydu Berk. nam ı diyar "kn hava" filtresi gibi. uzun ömür Performansı anca SS motorun olur, belki onda anlarsın.

5. Kaan Öztürk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

BerkEr (24-05-2013)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Sadece uzun ömürlü olması ve buji değişimi zahmetli olan motorlarda (benim motor gibi) kullanmak tercih nedenidir...Standart bujileri 10-15 bin km.ler arasında tırnak açıklığını kontrol gerekir..İridyum bujide buna 30-40 bine kadar gerek olmaz..

Bazı motorların endüksiyon bobini nazik veya zayıf olursa arıza çıkarma olasılığı da bulunur..Beygir gücü filan da arttırmaz.
    Aslında bujiniz kolay ve zahmetsiz sökülüp bakılabiliyorsa orijinal bujilerini kullanmanız daha uygundur..

Benim motorumda bujilerin sökülmesi için radyatörü sökmek,dolaysıyle antifrizi de değiştirmek veya ilave etmek gerekiyor..İlk sahibi iridyum taktırmış..Müsait bir zamanda söküp orijinal bujilerini takacağım.Aradaki olumlu veya olumsuz farkları da buraya yazarım..

7. Osman Somuncu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

BerkEr (24-05-2013)

Enduroist Kadim Üye Ömer Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer Demir
    Motosiklet
    DL650 V-Strom Honda XL200
    Marka
    Suzuki

benim motorda da buji değişimi zahmetli, deponun yerinden alınması gerekiyor, yan granajlar ona bağlı koruma demiri, hava filtresi flan çıkması gerekiyor, son 2 buji değişimimi iridyum olarak yaptım, biraz yakıt düzeni sağladığını gördüm, performans olarak bişey diyemicem psikolojik bi durum olabilir.. fiyat farkına değecek kadar ön planda olduğunu düşünüyorum

9. Ömer Demir, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (12-02-2014)

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

2 silindirde pek performans farkı yaratacağını düşünmüyorum. 4 silindir ve yükek devir çeviren motorlarda daha kullanılası bence.Gerçi 4 silindirde de uzun ömürünün yanında başka bir artısı olduğunu da görmedim ama

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

benim bandit'e eski sahibi iridyum taktırmıştı,sogukken gaz kesmesi yapıyordu,ısındığı zaman sıkıntı yapmıyordu.baktım canımı sıkıyor doğru servise,ilk bakılan yer iridyum bujiler oldu.serviste ustanın dediği olay her 4 silindir motosiklete (Racing hariç) iridyum buji takıp fayda beklememeli,sadece bakım aralığı uzar başka bir faydası olmaz + zararı olu dedi.ve ekledi; iridyum buji set halinde kullanılır dedi,yani bobinler-kablo ve pipoların birbirine enteğre olması lazım dedi ve senkron ayarının buji takıldıktan sonra yeniden yapılması gerekir dedi.
    ve sonuç her zaman (modifiye olayı hariç ) motosikletin üzerindeki orjinal parçayı kullanmak cümlesinden yola çıkarak orjinal bujileri taktırdım ayar yapıldı tekleme olayı kesildi,keyifle gaz açmaya devam.

12. TamerTEKİN güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Osman Somuncu (25-05-2013),Yıldıray Büker (12-02-2014)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece uzun ömürlü olması ve buji değişimi zahmetli olan motorlarda (benim motor gibi) kullanmak tercih nedenidir...Standart bujileri 10-15 bin km.ler arasında tırnak açıklığını kontrol gerekir..İridyum bujide buna 30-40 bine kadar gerek olmaz..

Bazı motorların endüksiyon bobini nazik veya zayıf olursa arıza çıkarma olasılığı da bulunur..Beygir gücü filan da arttırmaz.
    Aslında bujiniz kolay ve zahmetsiz sökülüp bakılabiliyorsa orijinal bujilerini kullanmanız daha uygundur..

Benim motorumda bujilerin sökülmesi için radyatörü sökmek,dolaysıyle antifrizi de değiştirmek veya ilave etmek gerekiyor..İlk sahibi iridyum taktırmış..Müsait bir zamanda söküp orijinal bujilerini takacağım.Aradaki olumlu veya olumsuz farkları da buraya yazarım..
    Bir buçuk yıldır üzerinde takılı olarak gelen iridyum bujilerini haziran 2013 te değiştirip,orijinal NGK yeni bujilerini taktım...
    Şimdi size tecrübe sonucunu yazacağım:

Daha önceleri 90-120 km/h aralığında 4,37 lt./100km ye kadar düşen yakıt,4,75 lt/100km.den aşağıya düşmedi..120/150km/h hız aralığında 5 lt.yi geçmeyen motor 5,5-5,75 lt.lere çıktı..
    Çekiş performansında bir değişiklik farketmedim..

Tabii sonuç olarak bu gün,eski iridyum bujilerini temizleyip, aralık kontrolünü de yaparak zahmetine katlanıp değiştirdim!..Marşa bastığım zaman sanki sesi "Oh,şimdi daha özgürüm!." der gibiydi..

14. Osman Somuncu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

HALİDUN KAYA (12-02-2014),Hayati BEDER (14-02-2014)

Enduroist Üye Sedat ÖZSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sedat ÖZSAN
    Motosiklet
    YBR 250
    Marka
    Yamaha

Normal buji ile iridyum un ateşlemesini kontrol ettik normal buji kıvılcımları bi sağa bi sola bi düzgün çakıp dururken iridyum buji nin hep aynı noktaya çaktığını gözlemledik ve 10.000 km dir İridyum

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12