Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye BaranKARAKAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Standart Zincir konusu ve yardım ricası...

Selam Arkadaşlar;
    Malumunuz 2 ay önce BMW F700GS aldım, mutlu mesut yaşayıp gidiyoruz
    Rodaj bakımını 1080 km'de iken Borusan'da yaptırdım. Şuanda motorum 1600 km oldu.
    Artık zincir bakımı(temizlik-yağlama) zamanımın geldiğini düşünüyorum.
    Forumda aramama rağmen pek çok başlıkta farklı fikirler, farklı markalar, farklı öneriler olduğunu gördüm.
    Teknik bilgimin yetersiz olduğunu da düşünürsek zincir ve dişli temizliği için hangi marka ürünlere yönelmeliyim?
    Birde orta ayağa alıp 1.viteste zincir dönerken gaz yağı ile temizleyip 1 saat bekledikten sonra yağlama yapıp 1 gün beklemek dışında bir öneriniz var mıdır?
    Şimdiden teşekkür ederim,Saygılarımla.

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı BaranKARAKAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Arkadaşlar;
    Malumunuz 2 ay önce BMW F700GS aldım, mutlu mesut yaşayıp gidiyoruz
    Rodaj bakımını 1080 km'de iken Borusan'da yaptırdım. Şuanda motorum 1600 km oldu.
    Artık zincir bakımı(temizlik-yağlama) zamanımın geldiğini düşünüyorum.
    Forumda aramama rağmen pek çok başlıkta farklı fikirler, farklı markalar, farklı öneriler olduğunu gördüm.
    Teknik bilgimin yetersiz olduğunu da düşünürsek zincir ve dişli temizliği için hangi marka ürünlere yönelmeliyim?
    Birde orta ayağa alıp 1.viteste zincir dönerken gaz yağı ile temizleyip 1 saat bekledikten sonra yağlama yapıp 1 gün beklemek dışında bir öneriniz var mıdır?
    Şimdiden teşekkür ederim,Saygılarımla.
    Baran ben de çok tecrübeli değilim, diğer arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar o konuda. Şu an farklı bir başlıkta otomatik ve manuel iki ayrı sistemden bahsediliyor. Ben şahsen manuel olanlardan bir tanesini taktıracağım. Bazı spreylerin oringlere zarar verdiğini yazdılar, genellikle 90 numara yağ kullanıyorlarmış. Zincir temizleme için gaz yağı öneriyor herkes senin de yazdığın gibi.

Benim asıl değinmek istediğim konu zincir dönerken kesinlikle zincire dokunmaman. Farklı bir konuda birisinin elini kaybettiğini yazmışlardı.

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Öncelikle "1. viteste zincir dönerken yağlama" işine sakın girme. Parmağını kaybeden insanlar var. Temizlik sırasında kesinlikle motor kapalı olsun.

Ben temizlik için kandil yağı (parafin yani) + Castrol Chain Cleaner kullanıyorum. Yağ olarak da 90 numara yağa geçtim. Gayet memnunum. Forumda bu konuda bayağı bilgi var.

4. Emre Tekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (29-05-2013)

Enduroist Katılımcı Üye BerkEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Er
    Motosiklet
    '02 CAPONORD
    Marka
    Aprillia
    TI AMO CAPONORDE

Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Baran ben de çok tecrübeli değilim, diğer arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar o konuda. Şu an farklı bir başlıkta otomatik ve manuel iki ayrı sistemden bahsediliyor. Ben şahsen manuel olanlardan bir tanesini taktıracağım. Bazı spreylerin oringlere zarar verdiğini yazdılar, genellikle 90 numara yağ kullanıyorlarmış. Zincir temizleme için gaz yağı öneriyor herkes senin de yazdığın gibi.

Benim asıl değinmek istediğim konu zincir dönerken kesinlikle zincire dokunmaman. Farklı bir konuda birisinin elini kaybettiğini yazmışlardı.
    Peki o zaman dönerken zincire kesin dokunmuyoruz bu konuda hem fikiriz Teşekkür ederim önemli bir bilgiydi benim için.
    Temizlemek için gazyağıda da hem fikiriz, peki ben sistem mi kullanmalıyım yoksa Emre beyin yolundan mı gitmeliyim bu konuda fikirlerinizi de öğrenebilir miyim?
    Cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Temizleme ve yağlama için geç bile kalmışsınız, normal de 300-400 km de bu işi yapmanız lazım. Zincirin durumuna göre daha uzun kısa olabilir.

Motor çalışırken kesinlikle zincire dişliye yaklaşmayın lütfen, çok kötü yaralanma ve kazalarla karşı karşıya kalırsınız. Orta sehpanız var ise işiniz kolay zaten...nalburlarda bulunan gazyağı ve orta ser kılı tuyu çıkmayan sağlam normal bir boya fırçası ile zinciri içten ve dıştan iyice temizleyin...sonra yumuşak bir bez ile zinciri kurulayın ve vaktiniz varsa bırakın bir kaç saat iyice kurusun...

ben yağlama için ipone beyaz sprey kullanıyorum memnunum. 20 TL fiyatı ve 4-5 kez kullanılabiliyorum...üşenmeyi zinciri ne kadar sık temizlersiniz o kadar iyi... sadece yağlayıp devam edersiniz temizlemesi iyice güçleşiyor...

Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Temizleme ve yağlama için geç bile kalmışsınız, normal de 300-400 km de bu işi yapmanız lazım. Zincirin durumuna göre daha uzun kısa olabilir.

Motor çalışırken kesinlikle zincire dişliye yaklaşmayın lütfen, çok kötü yaralanma ve kazalarla karşı karşıya kalırsınız. Orta sehpanız var ise işiniz kolay zaten...nalburlarda bulunan gazyağı ve orta ser kılı tuyu çıkmayan sağlam normal bir boya fırçası ile zinciri içten ve dıştan iyice temizleyin...sonra yumuşak bir bez ile zinciri kurulayın ve vaktiniz varsa bırakın bir kaç saat iyice kurusun...

ben yağlama için ipone beyaz sprey kullanıyorum memnunum. 20 TL fiyatı ve 4-5 kez kullanılabiliyorum...üşenmeyi zinciri ne kadar sık temizlersiniz o kadar iyi... sadece yağlayıp devam edersiniz temizlemesi iyice güçleşiyor...
    Aslında ben biraz servise güvendim, kullanma kılavuzunda da 500 km dediği için acele etmedim.
    Bugün gazyağını iş çıkışı alıyorum hemen, bende ipone yerine arkadaşların dediği gibi 90 numara yağ kullanabilirim diye düşünüyorum, aslında tek derdim hangisi daha iyiyse o ürünü kullanmak, orta ayak olduğu için motoru boşta bırakıp kontak kapalıyken elimle tekeri döndürerek uygulamayı düşünüyorum.
    Kısmetse bu yaz yapacağım uzun yol öncesi bütçe ayırabilirsem scottier hikayesini alabilirim, olmazda bütçe ayıramazsam şimdi alacağım gaz yağı, kaliteli bir fırça ve uygun yağ ile konuyu çözerim diye düşünüyorum.

O zaman ilave bir soru daha sorayım aklıma gelmişken; bu lastik tamir setlerinin iki çeşidi var birisi içerisinde sıvı olanlar diğeri de içerisinde sanırım gaz bileşeni bulunanlar. Bunların hangisini tercih etmemi önerirsiniz? Planladığım seyahatte yaklaşık 2500 ile 3000 km arası yol yapacağım için yavaş yavaş bu eksikleri de tamamlamak istiyorum.

Enduroist Katılımcı Üye BerkEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Er
    Motosiklet
    '02 CAPONORD
    Marka
    Aprillia

Aslında ben biraz servise güvendim, kullanma kılavuzunda da 500 km dediği için acele etmedim.
    Bugün gazyağını iş çıkışı alıyorum hemen, bende ipone yerine arkadaşların dediği gibi 90 numara yağ kullanabilirim diye düşünüyorum, aslında tek derdim hangisi daha iyiyse o ürünü kullanmak, orta ayak olduğu için motoru boşta bırakıp kontak kapalıyken elimle tekeri döndürerek uygulamayı düşünüyorum.
    Kısmetse bu yaz yapacağım uzun yol öncesi bütçe ayırabilirsem scottier hikayesini alabilirim, olmazda bütçe ayıramazsam şimdi alacağım gaz yağı, kaliteli bir fırça ve uygun yağ ile konuyu çözerim diye düşünüyorum.

O zaman ilave bir soru daha sorayım aklıma gelmişken; bu lastik tamir setlerinin iki çeşidi var birisi içerisinde sıvı olanlar diğeri de içerisinde sanırım gaz bileşeni bulunanlar. Bunların hangisini tercih etmemi önerirsiniz? Planladığım seyahatte yaklaşık 2500 ile 3000 km arası yol yapacağım için yavaş yavaş bu eksikleri de tamamlamak istiyorum.
    http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...12073890/detay bu şekilde olanı daha iyidir ama illede bunu alın demem daha kalitelisi vardır elbet. Bir de çantanızda elektrikli pompa bulundurmanızı da tavsiye ederim. Sprey yağlar oringlere zararlıdır, incedir ve yapışkandır. Tozu kiri zincire yapıştırırlar, 90 yada sıcak havalarda 140 numara yağı vites boşta fırça yardımıyla sürüp daha sonra 15 20 dk bekledikten sonra bezle silip kabasını alarak kullanabilirsiniz.
    Konu BerkEr tarafından (29-05-2013 Saat 14:55 ) değiştirilmiştir.
    TI AMO CAPONORDE

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

sprey alacaksanız, ipone yada motul alın. bunlar güvenilir firmalar ve o ring li zincirlerde kullanılabileceği yazıyor ve sıçrama yapmıyor.

gaz yağıı ile temizleme yapabilirsiniz yukarıda anlatıldğı gibi, ancak gaz yağı kolay uçmadığı için bezle silsenizde arkadaşların dedği gibi bekletmek gerek. Veya ben ve emre nin yaptığı gibi herhangi bir zincir temizleme spreyi ile 1 tur geçerseniz o gaz yağıda atılmış oluyor hızla.

Ancak diğer zincir yağlama sistemi başlığı altındaki loobman 22pound sadece TR ye gelmesi ile birlikte.
    ben ipone ile yağlıyorum şuan ama Loobman e geçeceğim yakında.

Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Evet diğer başlığı da okudum Loobman siparişi verebilirim bende, yabancı forumlarda da okudum rakipsiz gibi anlatılmış.
    Elektrikli pompa mantıklı olabilir aslında ben eski tipleri düşünmüştüm ama pille mi akü ile mi çalışıyor bilemedim, Aküyle çalışıyorsa bu BMW'lere hangi akla hizmetse saçma bir akü çıkışı koymuşlar birde onun converterından edinmem gerek sanırım...
    @Berker bey; Lastik tamir seti ile ilgilenemeyebilirim, aklımda olası bir problemde tamir spreyi kullanarak en yakın lastikçiye ulaşmak var aslında.
    Bunun dışında sizinde trikleriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim..

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu