Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Kaan KIZILAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan KIZILAY
    Marka
    Aprillia

Standart Devrim niteliginde karar

-İlk defa sürücü belgesi alanlar, en az bir yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edilecek

- Sürücüler, yurt dışına çıkışlarında uluslararası sürücü belgesi almak zorunda kalmayacak

Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan "Otomobil", "Kamyonet", "Otobüs", "Motosiklet", "Bisiklet" ve "Motorlu bisiklet" tanımları değiştirilerek, aynı maddeye "Motorlu taşıt sürücüsü sertifikası", "Sürücü belgesi" ve "Uluslararası sürücü belgesi" tanımları eklenecek.

Teklifle, bu konudaki ulusal mevzuat uluslararası mevzuata uyumlaştırılarak, sürücüler, yırtdışına çıkışlarında uluslararası sürücü belgesi almak zorunda kalmayacaklar. Türkiye'deki sürücü belgelerinin AB ve e-Devlet normlarına uygun bir yapıya kavuşturulması ve sürücü belgelerinin elektronik ortamda merkezi sistemle kişiselleştirilerek ilgililerine teslimi öngörülüyor.

Sürücü belgesi sınıfları, belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçların cinsleri, özellikleri, sürücü belgelerinin şekli, içeriği ve verilmesine ilişkin hususlar ile Uluslararası Sürücü Belgesi'nin verilmesine dair usul ve esaslar yönetmelikte belirlenecek.

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili oldukları araçlar ile Türk vatandaşlarının ve yabancıların; dış ülkelerden aldıkları sürücü belgelerinin Türkiye'deki sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ve dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle ülkede araç kullanmalarına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek.

SÜRÜCÜ BELGELERİ SÜRELİ OLACAK

Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili oldukları araçların dışındaki araçları sürmeleri yasak olacak. Bu fıkra hükmüne aykırı hareket eden sürücüye 700 Türk Lirası idari para cezası verilecek. Bu kişilere araç kullandıran araç sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası kesilecek. Sürücü belgeleri süreli olarak verilecek. Belgelerin geçerlilik süreleri, yenilenmesinde aranacak şartlar ile diğer usul ve esaslar Yönetmelikte belirlenecek. Bu şekilde yenilenen sürücü belgelerinden harç alınmayacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanan sürücüye 343 Türk Lirası trafik idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi geri alınacak.

Dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile Yönetmelikte belirtilen süre ve şartlara aykırı olarak araç kullananlar hakkında her seferinde 343 Türk Lirası idari para cezası verilecek.

UYGULAMALI SINAV

Sürücü kurslarında teorik eğitimini tamamlayan sürücü adaylarının teorik sınavları yazılı ya da elektronik ortamda Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılacak veya yaptırılacak. Sürücü adaylarının uygulamalı sınavı Milli Eğitim Bakanlığı veya yetkilendireceği gerçek veya tüzel kişilere ait sınav merkezleri tarafından yapılacak. Bu sınav merkezlerine, yönetmeliklerde aranan nitelik ve şartlara uygunluğunun tespiti halinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından işletme belgesi verilecek.Yetkilendirilen gerçek veya tüzel kişiler, bu yetkilerini Millî Eğitim Bakanlığının onayı ile alt işleticilere aynı standartları sağlamak koşulu ile devredebilecek. Bu devir, yetkiyi devreden gerçek ve tüzel kişilerin sorumluluklarını ortadan kaldırmayacak.

2. Kaan KIZILAY güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Abdullah TÜRK (16-06-2013),YASEMİN AYDIN (17-06-2013)

Enduroist Kadim Üye YASEMİN AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Alıntı Kaan KIZILAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - Sürücüler, yurt dışına çıkışlarında uluslararası sürücü belgesi almak zorunda kalmayacak
    İşte bu harika. Yunanistan'a giderken her yıl TURİNG kurumuna tonlarca para bayılmaya son..!

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Bu yaza yetişir mi acaba?

Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yaza yetişir mi acaba?
    Ömeeerrrr şu resmi gazetenin kopyasını acilen buluver, çok dardayız

Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Alıntı Suat Dayangaç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    a) 6 metre genişlik, 115 metre uzunluğundaki bir yolun 40 metrelik kısmında motor çalıştırılır ve hareket ettirilir.

b) Sekiz koni etrafında slalom yaptırılır ve koniler arasından geçmeye sağdan başlatılır.

c) Konilerin bitiminde sekiz çizdirilir.

ç) Sağa ve sola dönüş yaptırılır.

d) 8-10 metre uzunluğunda 15-20 cm genişliğinde 3-5 cm yüksekliğinde yüzeyi tırtıklı kullanılacağı zaman yere sabitlenen demir veya dayanıklı malzemeden yapılmış platform üzerinde düzlemesine hareket yaptırılır.

e) Hızlanma: Motorlu bisikletler için azami hız 30 km, motosikletler için 50 km’ye çıkartılır.

f) Başlangıç konisi hizasında fren yapılır ve durulur.

(3) Sınavda kullanılan araç-gereçler kurslar tarafından sınav merkezinde hazır bulundurulur.
    Kendi ehliyetimi tek kuka etrafında dönüp, ikinci vitese bile takamadan aldığım için en çok bu maddeyi beğendim
    Ancak uluslararası ehliyet ile ilgili bir bilgi göremedim. İnşallah sonunda TURİNG kurumuna onca parayı bayılmaktan kurtuluruz.

Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Alıntı Suat Dayangaç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında pek tarzım değil ama internetten bilgi bulma talebi olunca kendimi tutamıyorum bazen okumadan paylaşıverdim. Belki o bilgi başka bi maddede geçiyordur.
    Emeğinize sağlık, çok teşekkürler paylaşım için. O maddeyi de ben bulurum belki bugün yarın

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Alıntı giasemin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık, çok teşekkürler paylaşım için. O maddeyi de ben bulurum belki bugün yarın
    Buldunuz mu Yasemin hanım
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Ehliyetlerin uluslararası alanda geçerliliğinin olması için düzenleme yapılacak. Uluslararası sürücü belgeleri çipli olacak. AB’ye uyumu sağlanacak ehliyetler, 22 Ocak 2014 tarihine kadar değiştirilecek. Uluslararası sürücü belgesine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek.

* Yapılacak değişiklikle yabancılar ehliyetlerini Türkiye’de değiştirilebilecek. Yabancılar kendi ülkelerinde aldıkları ehliyetler Türkiye’de belli bir süre geçerli oluyordu ve değiştirilemiyordu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23412760.asp

Enduroist Kıdemli Üye AkınGüngör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Akın Güngör

Bu devrim niteliğindeki karar, ha geldi ha gelecek diye diye on sene geçti Maalesef yine yeni yönetmelikte bunlar yok yada ben rastlamadım. Ben ehliyetimi alırken sürücü kursu müdürü "siz son dönemsiniz, bundan sonrakiler stajer sürücü olacak, bu kadar kolay alınmayacak ehliyet." demişti. 10 yıl geçti, hala aynı şeyi söylüyorlar kayıt esnasında.
    Yurt dışına çıkarken hala "Beynelmilel Sürücü Belgesi" dedikleri dandik kağıda dünya para vermek zorundayız hala