motorun viraj kabiliyetinin ( benim burada bundan kastım kullanıcıyı tedirgin etmeden, belirli bir açıdan sonra boşluk hissi yaratmadan yatması) motorun lastiğinin kalınlığı ile bir alakası var mıdır?

21 ön tekerli motorların arka tekerlerine baktığımızda sırtta ki kamberin sık kullanılan açılarda '' ( '' gibi aynı eğimli olduğunu, artan açılarda, ki bundan kastım lastiğin dışlarına yaklaşmak, birden kırılarak bittiğini görüyoruz.
Gs , varadero makinalarda ise arka lastiğimiz daha geniş olduğundan eğimin aniden kırılma yerine tatlı tatlı dış yanaklara ulaştığını görüyoruz.
internet te büyük hacimli makinelerin testlerinde yada kullanıcı paylaşımlarında pegleri sürtercesine viraja yatıldığını lastiğin bütün sırt yüzeyinin kullanıldığını izliyoruz. ayrıca yol üstünde molalarda denk geldiğim gs, rt gibi makinalarda da arka teker resmen konuşuyor deli viraj yaptık yine diye.
21 ön tekerli kle , tenere gibi motorların tanıtım videolarında dahi kaliteli dişli bir asfaltta bakın bu makina asfaltta da iyidir mesajını göremiyoruz. netekim kle kullandığım dönemlerde de ben üff ne yattım dediğim zamanlarda dahi tekerin dışına doğru hep bir baş parmak kalınlığında el değmemiş bölge oluyordu.
doğru aktarabildim mi sorumu bilemiyorum ancak aynı yıl, marka, model,diş, saklama şartlarında lastiklere sahip bir Gs ile tenere yi aynı kullanıcı aynı viraj limitlerinde kullanabilir mi? bir kle nin de arka lastiğinin tümü kullanılabilinir mi? beni belirli bir açıdan sonra tedirgin eden ani boşluk hissi sizce de arka lastikte ki sert kırılma açısından mı kaynaklanıyor?