Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 16 Sayfa bulundu
    Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Standart Sürücüler dikkat! Levha yoksa ceza da yok!

Bir sürücüye Selimpaşa'da "yerleşim yeri hız sınırı" 50 km hız sınırını aşıp 74 km hız yaptığı gerekçesiyle 343 lira idari para cezası kesildi. Uyarı levhalarının davadan sonra konulduğunu tespit eden mahkeme "İdari makamlar hizmet sundukları insanları uyarma ve bilgilendirme görevini yerine getirmeden uygulama yapamaz" diyerek cezayı iptal etti. Karar emsal niteliği taşıyor.
    HER yıl katlanan ve uygulamadaki çelişkiler nedeniyle mahkemelere taşınan trafik cezalarında mahkeme emsal bir karar verdi. Bölünmüş yol için yasal sınır olan 110 km altında 74 km hızla seyrederken trafik levhası veya başkaca bir uyarıda bulunulmadan 343 lira para cezası kesilen sürücü Ç.Y.'nin itirazını kabul eden mahkeme, hukuk dersi vererek cezayı iptal etti. Kararda, "Hukuk devletinde idare yeni uygulamaya geçirdiği kurallarla ilgili vatandaşı bilgilendirmekle yükümlüdür. Bu durum hukuk devleti olmanın bir gereğidir" denildi. Bölgede uyarı levhasının pek çok şikayet ve açılan davanın ardından konulduğu ortaya çıktı. Karar kesin nitelik taşıyor.

TRAFİK AMİRLİĞİ KAYBETTİ
    Silivri'de görevli Ç.Y.'ye, 24 Nisan 2013 günü İstanbul yönünde seyrederken, bölünmüş yol niteliğindeki Selimpaşa'da "yerleşim yeri hız sınırı" 50 km hız sınırını aşıp 74 km hız yaptığı gerekçesiyle 343 lira idari para cezası kesildi. Ceza tutanağı sonradan tebliğ edilen Ç.Y., Silivri 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde cezaya itiraz etti. Ç.Y. itirazında bölgenin 110 km azami hız sınırı bulunan bölünmüş yol olduğunu, "yerleşim yeri hız sınırı"nın 50 km olduğuna dair herhangi bir uyarı levhasıyla karşılaşmadığını, kesilen cezanın yasaya açıkça aykırı olduğunu öne sürüp Silivri Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği'nin kestiği idari para cezasının iptalini istedi.

SONRADAN LEVHA KONULMUŞ
    Silivri Bölge Trafik Amirliği'nden gelen yanıtta, radarlı hız kontrolü yapılan bölgenin 50 km hız sınırı bulunan yerleşim yeri olduğu vurgulanıp itirazın reddi istendi. Mahkeme kararında, bölünmüş yollarda otomobil için azami hız limitinin 110 km olduğu hatırlatılıp şöyle denildi: "Vatandaşı bilgilendirici ilanların yapılmadığı bahse konu uyarı levhalarının 17.05.2013 günü yerleştirildiği, itiraza verilen cevap içeriğinden, daha önce de bu yollarla ilgili aynı limitlerin geçerli olduğu, bahse konu bölünmüş yolların uygulama yapılan yerlerin, yerleşim yeri yol kesimi olduğunun bildirildiği anlaşılmaktadır. Ancak bu kuralın daha önce uygulanmadığı ve uygulanmama neticesinde herkesçe bilinmesi mümkün olmayan yerleşim yeri yol kesimi gibi bir sınırlandırmadan habersiz kişilerce, tüm bölünmüş yollarda uygulanan hız limitlerinin bu yollarda da geçerli olduğunun kabul edildiği tartışmasızdır.

HUKUK DEVLETİNİN GEREĞİDİR
    İdari makamlar hizmet sundukları insanları uyarma ve bilgilendirme görevini yerine getirmeden bu şekilde uygulama farklılıklarına gidemez. Hukuk devletinde idare yeni uygulamaya geçirdiği kurallarla ilgili vatandaşları bilgilendirmekle yükümlüdür. Hatta daha önce var olduğu ileri sürülen ancak idarenin bizzat kendisinin yanlış uyguladığı kurallarla ilgili de, bu yanlış uygulama sonucunda vatandaşının yaşam tarzında oluşturduğu alışılagelmişliklerin değiştirilmesinde de aynı yükümlülüğü vardır. Bu durum hukuk devleti olmanın bir gereğidir. İdari makamlar, kamu yararına olduğu kuşkusuz olan yerleşim yeri hız limiti belirleme ve buna dair denetim yapma yetkisini kullanmadan önce, gerek uyarı levhaları ile gerekse kitle iletişim araçları kullanarak bilgilendirme ve uyarma yükümlülüğünü yerine getirmelidir. Bu yükümlülük yerine getirilmeden yapılan işlemler hukuka aykırı olduğu için bahse konu hız kontrolünde başvuran hakkında yapılan işlemin iptali gerekir."
    Kaynak: Hürriyet
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

2. GürbüzOKATAN güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

İsmail Elmas (25-07-2013),Osman Somuncu (27-07-2013),sinan karagöz (25-07-2013),Suat Dayangaç (25-07-2013),tarık turan haktan (28-07-2013)

Enduroist Üye İsmail Elmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Elmas
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Güzel bir haber ancak hakkının arkasına bu kadar düşen vatandaş asıl TEŞEKKÜRÜ hak ediyor. Herkes bunun için uğraşır mı bilemiyorum...

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Levha sadece hız limit levhası sanırım, artık eskisi gibi radar kontrol levhasını kapsamıyor bu değil mi?

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Levha sadece hız limit levhası sanırım, artık eskisi gibi radar kontrol levhasını kapsamıyor bu değil mi?
    Kih kih....Ben de basligi okuyunca senin gibi heyecanlanmistim. Lakin olmadı. kapsamiyor göründüğü üzere. Ebelemeye devam edecekler.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "İdari makamlar hizmet sundukları insanları uyarma ve bilgilendirme görevini yerine getirmeden uygulama yapamaz" diyerek cezayı iptal etti. der.

Sanırım bu anlamda kapsaması gerekir....
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı GürbüzOKATAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "İdari makamlar hizmet sundukları insanları uyarma ve bilgilendirme görevini yerine getirmeden uygulama yapamaz" diyerek cezayı iptal etti. der.

Sanırım bu anlamda kapsaması gerekir....
    İnşallah başkan, böyle okuyunca o anlam çıkıyor tabi ama uygularlar mı tereddütüm var.

Enduroist Üye BurakTanis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Burak Tanis

Bugun, Emniyet Genel Mudurlugu aksini iddia eden bir aciklama yapmis twitterindan;

https://twitter.com/EmniyetGM

Tabelaya falan gerek yok dio adamlar.

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

aynen uyarı tabelası olmadan cezayı keseriz diyorlar.zaten anlamış degilim mahkeme yok der,devlet birimleri mahkemeyi takmam der.nasıl bir yargı-kanun -uygulayıcı düzeni gelde içinden çık.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Yorum hatası yapıyorsunuz Abiler. Standart kurallar dışında bir kısıtlama getirildi ise tabelaya ihtiyaç duyulur. Bu örnekte olduğu gibi, 110 km/s lik bölünmüş yol hız sınırını, 70 km/s ye çekerler ise tabela kullanmak zorundalar. Lakin 110 km/s sınırını kabul ederek, radar uygulaması yaparlar ise tabelaya ihtiyaçları yok. Bu zaten kanunla belirlenmiş hız sınırınıın ihlali olur.

Bu düzenlemeyi ilk getirdiklerinde, yani "radar tabelası olmadan uygulama yapılamaz" dediklerinde, çok şaşırmıştım. Açıklamaları da Avrupa Birliği insan hakları kurallarıydı. Aynı dönemde, mahkeme kararı olmadan araç arayamayacakları da kanunlaşmıştı. Şimdi radar işinden geri döndüler. Bence ortada hala bir karışıklık var. Ya ilk kısıtlama getirilirken yanlış yapıldı ya da şimdi bir alaturka düzene geri dönüş söz konusu.

Hukukcu arkadaşlarımız bu konuya eğilebilir mi acaba? İlk radar tabela zorunluluğu geldiğinde, ihlal edildiği düşünülen hak neydi? Şimdi ihlal edilmesinde neden bir sakınca görülmüyor?

Hoş, bana sorarsanız bu konuya tersten yaklaşıyoruz. Hiç hoşumuza gitmese de hız sınırlarına uymalıyız. Nasıl avrupa da uyuyorsak. Bir mücadele gösterecek isek, motosiklet hız sınırlarının, en azından büyük sınıflar için, araba seviyesne çıkartılması için mücadele etmeliyiz.

Yanlış anlamayın, ben de çok ceza yiyorum ve 90km/s ile motosiklet kullanmaktan nefret ediyorum ama artık etmemeliyiz.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

11. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

MelihUlubilgen (05-12-2013),oguz.aktan (03-08-2013)

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorum hatası yapıyorsunuz Abiler. Standart kurallar dışında bir kısıtlama getirildi ise tabelaya ihtiyaç duyulur. Bu örnekte olduğu gibi, 110 km/s lik bölünmüş yol hız sınırını, 70 km/s ye çekerler ise tabela kullanmak zorundalar. Lakin 110 km/s sınırını kabul ederek, radar uygulaması yaparlar ise tabelaya ihtiyaçları yok. Bu zaten kanunla belirlenmiş hız sınırınıın ihlali olur.

Bu düzenlemeyi ilk getirdiklerinde, yani "radar tabelası olmadan uygulama yapılamaz" dediklerinde, çok şaşırmıştım. Açıklamaları da Avrupa Birliği insan hakları kurallarıydı. Aynı dönemde, mahkeme kararı olmadan araç arayamayacakları da kanunlaşmıştı. Şimdi radar işinden geri döndüler. Bence ortada hala bir karışıklık var. Ya ilk kısıtlama getirilirken yanlış yapıldı ya da şimdi bir alaturka düzene geri dönüş söz konusu.

Hukukcu arkadaşlarımız bu konuya eğilebilir mi acaba? İlk radar tabela zorunluluğu geldiğinde, ihlal edildiği düşünülen hak neydi? Şimdi ihlal edilmesinde neden bir sakınca görülmüyor?

Hoş, bana sorarsanız bu konuya tersten yaklaşıyoruz. Hiç hoşumuza gitmese de hız sınırlarına uymalıyız. Nasıl avrupa da uyuyorsak. Bir mücadele gösterecek isek, motosiklet hız sınırlarının, en azından büyük sınıflar için, araba seviyesne çıkartılması için mücadele etmeliyiz.

Yanlış anlamayın, ben de çok ceza yiyorum ve 90km/s ile motosiklet kullanmaktan nefret ediyorum ama artık etmemeliyiz.
    Ersan sorun bakış açısında. Burak yukarıda Emniyetin twitterda paylaştığı açıklamasını yazdıktan sonra, gittim ne yazmışlar diye okudum. Onlara da oradan tweet attım ama neye yarar? Hiç bir şeye. Biz motosiklette nereye bakarsak oraya gideriz, her işte aslında bu böyle. Emniyet diyor ki;
    "Hürriyet gazetesinin “Levha Yoksa Ceza Da Yok” haberinde, radar uyarı levhası olmadan ceza yazılamayacağı şeklindeki ifade yanlıştır. Radar kontrolü için radar uyarı levhası bulundurulması zorunluluğu yoktur. Bu kontroller, yılda binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz trafik kazalarının önlenmesi içindir. Trafik kuralları gibi hassas bir konuda vatandaşımızın yanlış anlamasına yol açabilecek haberler daha dikkatli yapılmalıdır."

Sen gerçekten binlerce vatandaşının hayatını kaybettiği trafik kazalarını önlemek istiyorsan gidip vatandaşına tuzak kurmazsın. Zihniyet yani bakış yönü tuzağa düşürmekse, vatandaşında tuzağa düşer ve senin radarının olduğu yada olmadığı yerlerde kaza yapar ölür. ART ne öğretti bize, tehlikeleri daha yaşamadan önüne geçmeyi, bakmayı, görmeyi. Türk şoförleri bu tehlikeyi ön göremiyorsa, bu tehlikeyi onlara göstermelisin. Göstermelisin ki ona göre konumunu ve hızını ayarlasın. Trafik polislerinin en önemli görevi kazaları önlemektir. Avrupa'da özellikle Almanya'da ve İngiltere'de bu iş şöyle yapılıyor. Devlet en çok kaza yapılan noktaları belirliyor (bunlara black spot diyorlar) ve o noktalara radarları yerleştiriyor. Bu noktalara gelmeden önce vatandaşını bilgilendiriyor hem de öyle az buz bir bilgilendirme değil, ışıklı levhalarla falan. İspanya'da hele otobanın üstüne, komple kaplayacak kadar ışıklı levha koyuyorlar. Bunu gören vatandaş aaa radar var, hızımı düşüreyim diyor ve güvenli bir şekilde konum, hız ayarlayıp ceza yemeden ve sağlıklı bir şekilde kara noktadan geçiyor. Eğer Emniyet yukarıda belirttiği gibi vatandaşının can güvenliğini korumak konusunda samimiyse, bunu yapar. Gidip hinlik yapıp vatandaşını hele de hiç kaza olmayacak, en anlamsız yerlerde tuzağa düşürmez. Zihniyet farklı, Avrupa'lı samimi biz çakal..

Bunlara ek olarak hükümet de gerçekten bu konuda samimiyse, öncelikle trafik ceza gelirlerini bütçeden çıkartır. Düşünebiliyor musunuz hükümet, emniyet'e trafik ceza gelir hedefi koyuyor! Trafik cezası gelirlerini bütçeden kaldırdıktan sonra, bu gelirleri kara noktaların önlenmesi ve gerekli bilgilendirmenin vatandaşa yapılması konusuna ayırır. Bunları yaptın diyelim hükümetin görevi bitti mi? Bitmedi.. Adam gibi yol yapacaksın, o yol nizami, düzgün ve vatandaşını anlamsız tehlikelere atmayan bir yol olacak. Ancak ondan sonra bu konuda samimi olduklarına inanırım, şu an hiç ama hiç samimi değiller.

13. Eser Kara güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

MelihUlubilgen (05-12-2013),oguz.aktan (03-08-2013),tarık turan haktan (28-07-2013),YASEMİN AYDIN (26-07-2013)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu