Herkese selam ve sevgiler,

Her şey Kuşadası Motofest’te iken İstanbul’dan Sevgili kardeşim Yakup’un telefonla arayıp “Abi Balkan turu yapmayı planlıyorum beraber yaparmıyız”demesiyle başladı.Zaten Sevgili dostum Muhsin’in yapmış olduğu geziden sonra “acaba ben ne zaman giderim”diye düşünüp duruyordum ve”yaparız kardeşim”dedim.
Festival dönüşü hemen hazırlıklara başladım,öncelikle Yunanistan’dan multi Shengen vizesi talebinde bulundum ve 4 gün sonra aldım(yengen vizesini de emekli olduğumda süresiz almıştım zaten),Rota çalışmaları yaparken Yakup’un Antalya’da ikamet eden öğretmen arkadaşı da artçı olarak gelmek istemiş,olur dedik.Rota’yı da ana hatlarıyla belirleyip detayları gezinin akışına bıraktık,

Gezi sonrası oluşan rotamız,12 gün-3920 km.

Hazırlıkları tamamlayıp 24 Haziran 2013 Pazartesi günü sabah 09:00’da Düzce’den yola çıktım,yola çıkmadan önce motorumun bir fotosu.

Arkadaşlarla İstanbul’da Tem üzerinde buluşup İpsala sınır kapısına geldik.

Yakup kardeşim ve motorlarımızla “Gezi birliği”fotosu,bu arada Yakup’un motor CBF 600,

Kapıda önce motorların işini hallediyoruz,hemen girişte Turing ofisi var orada önce 63€ ‘ya green card(uluslar arası trafik sigortası)yaptırıyoruz,görevli arkadaşa uluslarası ehliyet olayının mecburiyetini soruyorum,”belli olmuyor bazı memur istiyor,bazı memur istemiyormuş”cevabını alıyorum,fiyatı da 346 tl olduğundan şansımı denemek istiyorum ve ehliyet yaptırmıyorum.Türk sınırını geçip Free shop’dan biraz alışveriş yapıp Yunan sınırına geliyoruz ,Görevli bayan memur; “Pasaport”veriyorum,”Ruhsat”veriyorum,”Green card”veriyorum,”Ehliyet”bozuntuya vermiyorum ve normal ehliyetimi uzatıyorum,”nooo,international”diyor,ben de olmadığını söylüyorum,o da bana”uluslarası ehliyet olmadan geçemiyeceğimi,eğer yaptıracaksam evrakların onda kalmasını ve yaptırıp gelmemi,yok yaptırmayacaksam evraklarımı alıp geriye dönmem gerektiği”ni söylüyor, mecburen evrakları bırakıp ruhsatı alıp geriye Turing ofise dönüp(bu da bana yaklaşık 45 dk.ya ve akşam sporu yapmama mal oluyor,iki taraf arası çok uzak,yolun bir kısmını araçla,diğer kısmını tabanvayla yapmanız gerekiyor,bilginiz olsun) 346 tl’yi bayılıp Uluslarası ehliyetimi yaptırıyorum ve Yunanistan’a giriyorum.