Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye CihanCöbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Standart Virajda konumlanma...

Nette bir arkadaşım paylaşmış,dikkatimi çekmedi değil.Açıkcası en korktuğum durumlardan birisi.Virajı dıştan almak lazım,peki karşı şeritten araç bizim şeride kaymış bir şekilde viraja girmişse?
    http://www.liveleak.com/view?i=04d_1377017723

2. CihanCöbek, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

sinan karagöz (21-08-2013)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

0:33-35 sn. lerde çoktan virajın yarısına kapanmış durumda.
    Aslında hızlı değil, yani hız açısından güvenli sürüyor gibi.

0:33 ten itibaren içeri kapanmasa, 0:35 te aracı fark edip gaz kesip, arka fren yardımıyla(bence) bu sefer iyice içe kaçabilirdi arabadan ve güvenli bir mesafe oluşabilirdi.

Enduroist Katılımcı Üye BerkEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Er
    Motosiklet
    '02 CAPONORD
    Marka
    Aprillia

Banada denk geliyor bazen. Araba yavaşmış aslında kontra yapıp aradan geçebilir miydi sanki?
    TI AMO CAPONORDE

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Kaza anındaki konumlanması doğru. Viraja dıştan girip virajın içini yeterince görmeye çalışıp sonra içe doğru kapanarak çıkmak istedi. Zaten karşıdan bu şekilde gelen bir araca karşı yapacak hiçbirşey yok.
    Bu gibi bir kazaya karışmamak için bu sene mersin virajlarından manavgata giderken bir çok sağa kör noktalı viraja oldukça yavaşlayıp içten girdim.

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Teori yapılması gerekeni söyler ama karşıdan gelen öküz ise ( aslında öküze haksızlık ediyorum) yapacak bişey yok. Her zaman kuaralları uygulayacağım diye kendinizi sıkmayın.
    Sürdüğünüz ülkenin sürücülerinin genel trafik terbiyesi,yol durumu ,sizin durumunuz a göre ; kendinizi emniyette hissedeceğiniz şekilde sürün.
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

7. İsmail Hakkı Erdağ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Arda Guldogan (23-08-2013),CihanCöbek (21-08-2013),İlhanESİRCİ (24-08-2013),Yusuf YÜCE (21-08-2013)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Limit noktası..
    Bu kadar ezberle yaklaşma konuya. Sadece limit noktası değil cevap. Limit noktası bir argüman. Nasıl değerlendirilir, onu da yazar mısın?

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sürücü bütün virajlara P2'de girip (yani şerit ortasında) neredeyse hepsinden P2'de çıkmış. Bu çizgiyi hızının az olmasına bağlayabiliriz. Eğer hızı biraz daha fazla olsa P2'den girip kendisini viraj çıkışında P3'de (en solda) bulacak. Haliye problem tamamen yanlış konumlanma. Ersan'ında dediği gibi P3'te konumlansa aracı ve araç da kendisini daha erken fark edecek. İki sürücü birden zaman kazanacak.

Yusuf Abinin sorusuna gelince, hangi virajda hangi hızda olmalıyız sorusu çok önemli. Limit çizgisini takip etmeliyiz çünkü tehlikeyi ilk görebileceğimiz yer limit çizgisi. Bulunmamız gereken hız en küçük bir tehlikede o tehlikeye ulaşmadan durabilecek hızda olmamız. Emniyetli bir şekilde limit çizgisini gördüğümüz noktada durabilecek hızda olmamız gerekiyor.

Sürücü dalgınlıkla P2'de konumlanıp böyle bir araçla karşılaştığında yapacağı ilk şey kafasını sağa çevirip aynı anda hız kesmek ve motosikletinde yatışını hızlandırmak için hafif arka frene dokunmaktır.
    Tek çözüm bu mudur? Yine ezber, yine ezber, yine ezber. Hocalarımızın sözünü hatırlayın. "Sizlere sihirli formüller vermeyeceğim ama balık yakalamayı öğreteceğim" Şimdi, limit noktası ve hız ilişkisi doğru olmakla beraber, diğer yapılacakları, senaryoları ki birden fazla çözüm yolu var, düşünerek yekrar yazar mısın Şefim.

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hızı gayet güzel ve düşük. çok hafif bir kontra ile sıyırılacak bir durumda bakış araca kilitlenirse kaçamazsın. hata bu olmuş. bakışı kaçacak noktaya yoğunlaştırmak gerekli. bu ise ancak çok çalışmayla refleks haline gelir.
    Refleks güzel bir şeydir. Ancak durmu sağlıklı değerlendirip tepki vermek lazım. Her olayda aynı refleks işe yaramayacaktır. Eser e de yazdığım gibi en az üç farklı kurtulma yolu var. Çalışmak konusuna gelince çok haklısın. Lakin bu sürücünün önce kaçınma çalışmasına değil, bilgi toplama ve işleme çalışmasına ihtiyacı var.

Hakkı Abinin sorusuna ayrıca değinmek istiyorum Sağ virajda sol, sol virajda sağ ezberi en çok görülen hatadır. Sistemi bir bütün olarak uygıulamazsanız çok da tehlikeli bir konumdur. Yeri gelmişken sorayım. Bir konum seçmenin 3 şartı neydi? Hem de sırasıyla ki sırası asla değişmez.

Hayırlı işler....
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek çözüm bu mudur? Yine ezber, yine ezber, yine ezber. Hocalarımızın sözünü hatırlayın. "Sizlere sihirli formüller vermeyeceğim ama balık yakalamayı öğreteceğim" Şimdi, limit noktası ve hız ilişkisi doğru olmakla beraber, diğer yapılacakları, senaryoları ki birden fazla çözüm yolu var, düşünerek yekrar yazar mısın Şefim.
    Ezber değil de ben pratikte daha önceki tecrübelerime istinaden en iyi yapabileceğimi yazdım. Eğitim öncesinde limit noktası takibini yapmadığımdan bazen virajlara olmam gereken hızdan daha süratli girdiğim oluyordu. Orada da virajın içine kaçabilmek için hafif arka fren yapıyordum. Sizlerin aracılığıyla Erkan hoca sayesinde çok şükür artık o durumda kalmıyorum.

Bu durumla karşılaşmadan önce yapılacağı zaten yukarıda söyledik. Burada tartışılacak bir husus yada önerilebilecek ikinci bir yöntem bildiğim kadarıyla zaten yok. P3'te gireceksin, hızını limit noktasına göre ayarlayacaksın, görebileceğin tehlike karşısında durabilecek hız ve konumda olacaksın. Diyelim bunları kaçırdın, bu pozisyondan nasıl kurtulacaksın?

Benim en rahat yaptığım yukarıda dediğim gibi gaz kesip hafif arka fren yapmak. Arabaya kitlememek lazım, bakarak kitlenirsen zaten vurmaktan başka yol kalmıyor bu nedenle bakışı da kaçacağımız yöne çevirmemiz gerekiyor. Bu yöntem haricinde kontra uygulanabilir gibi geliyor ancak yatık pozisyonda yapılan kontra ne kadar sağlıklı olur pek fikrim yok ben açıkçası tercih etmem. Zaten kontra yapabilmek için belirli bir süratin altında kalmak gerekiyor, uygun kontra için hız azaltmak gerekiyorsa zaten arka fren kullanacağından yine ilk yönteme geri dönüyoruz. Fren yapacaksan zaten motosiklet daha da yatacak.. Fren kullanmadan daha fazla kontra verip, sağ ayağa daha da fazla yüklenerek motosikleti yatırmayı deneyebilirsin ama bence yukarıdaki pozisyonda bu kurtarmaz. Arka fren daha hızlı yatmayı sağlayacağından ve zaman da olmadığından yine bana mantıklı geliyor.

Ersan hocam düşünüyorum ancak bunlar haricinde kazadan kaçabilmek için aklıma yalnızca fanteziler geliyor, sıralamak gerekirse..
    * Ön fren ve arka freni orantılı sıkıp, hat çizgisini bozmadan yavaşlamak ve sonra yatık pozisyondayken kontrayla devam etmek.
    * Kulağa gayet artistik gelen başka bir yöntemse arka frene asılıp, arka tekeri yanına alıp, sonra sola kontra vermek. Bunu ben yapamam

Şimdilik aklıma gelen bunlar..

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Ezber değil de ben pratikte daha önceki tecrübelerime istinaden en iyi yapabileceğimi yazdım. Eğitim öncesinde limit noktası takibini yapmadığımdan bazen virajlara olmam gereken hızdan daha süratli girdiğim oluyordu. Orada da virajın içine kaçabilmek için hafif arka fren yapıyordum. Sizlerin aracılığıyla Erkan hoca sayesinde çok şükür artık o durumda kalmıyorum.

Bu durumla karşılaşmadan önce yapılacağı zaten yukarıda söyledik. Burada tartışılacak bir husus yada önerilebilecek ikinci bir yöntem bildiğim kadarıyla zaten yok. P3'te gireceksin, hızını limit noktasına göre ayarlayacaksın, görebileceğin tehlike karşısında durabilecek hız ve konumda olacaksın. Diyelim bunları kaçırdın, bu pozisyondan nasıl kurtulacaksın?

Benim en rahat yaptığım yukarıda dediğim gibi gaz kesip hafif arka fren yapmak. Arabaya kitlememek lazım, bakarak kitlenirsen zaten vurmaktan başka yol kalmıyor bu nedenle bakışı da kaçacağımız yöne çevirmemiz gerekiyor. Bu yöntem haricinde kontra uygulanabilir gibi geliyor ancak yatık pozisyonda yapılan kontra ne kadar sağlıklı olur pek fikrim yok ben açıkçası tercih etmem. Zaten kontra yapabilmek için belirli bir süratin altında kalmak gerekiyor, uygun kontra için hız azaltmak gerekiyorsa zaten arka fren kullanacağından yine ilk yönteme geri dönüyoruz. Fren yapacaksan zaten motosiklet daha da yatacak.. Fren kullanmadan daha fazla kontra verip, sağ ayağa daha da fazla yüklenerek motosikleti yatırmayı deneyebilirsin ama bence yukarıdaki pozisyonda bu kurtarmaz. Arka fren daha hızlı yatmayı sağlayacağından ve zaman da olmadığından yine bana mantıklı geliyor.

Ersan hocam düşünüyorum ancak bunlar haricinde kazadan kaçabilmek için aklıma yalnızca fanteziler geliyor, sıralamak gerekirse..
    * Ön fren ve arka freni orantılı sıkıp, hat çizgisini bozmadan yavaşlamak ve sonra yatık pozisyondayken kontrayla devam etmek.
    * Kulağa gayet artistik gelen başka bir yöntemse arka frene asılıp, arka tekeri yanına alıp, sonra sola kontra vermek. Bunu ben yapamam

Şimdilik aklıma gelen bunlar..
    Sevgili Eser,

Lutfen beni yanlis anlama ancak bazi uygulmalar konusunda senin kafanin karistigi kanaatideyim. Bunlari yazmamin amaci, bu yanlislarin surusune yansimadan onune gecmen icindir. Yanlis anlasilmaktan ve seni kirmis olmaktan cok cekinirim, lutfen bu fikirle okur musun yazdiklarimi.

Hic sevmedigim bir sekilde senin yazini bolmek ve o bolumlere cevap yazmak durumunda kaldim, lutfen kusura bakma.

..... Zaten kontra yapabilmek için belirli bir süratin altında kalmak gerekiyor,...
    Kontra icin belli bir surat yoktur! her suratte kontra uygulanir. Yoksa motoru viraja devirmenin baska yolu yoktur Esercigim. Senin soyledigin "Swivel" Yani engelden kacmak icin yapilan "kivirtma" hareketi icin gecerlidir ve o durumda debriyajin da mutlaka cekili olmasi gerektir. Aksi taktirde tekerinde guc kalan motor o ani hareketle kayar. Bak Kontranin en iyi anlatildigi bir videoyu koyuyorum. Keith Code dan.

Bir de, yine karisiklik olan bir konu da;

.....Fren yapacaksan zaten motosiklet daha da yatacak. ...
    Viraj icinde fren kullanildiginda motor dikilir. Yatirmak icin kontra verilip agirlik aktaarimi yapilir. Aktarim derken agirligin dogru tarafta olmasina dikkat edilir. Yukaridaki video da onu da anlatiyorlar. Sadece agirlik aktariminin donuse pek bir faydasi olmadigini da deponun ustune koyduklari ibre ile acikliyorlar ama sonra da viraj donerken agirlik aktaran ile aktarmayan arasindaki surat farkini radarla olcuyorlar.

Genel olarak, virajda fren kullanimi ile ilgili birseyler soylemek gerekirse, virajda fren kullanmayacak sekilde gitmek gerekir. Ilk tercihimiz bu olmali ondan sonra cok zorda kalir isek, arka fren cok dikkatli bir sekilde kullanilabilir yanliz bunun icin de ok deneyimli olmak gerek, yoksa kayiverir bir anda.

Bir de yapilabilecekleri dogru bir sekilde siralamissin ve bunlari kacirirsak nasil kurtuluruz diye sormussun ya, heh iste onun icin yazabilecegim, onlari kacirmayacaksin! Eger motor surusumuzun herhangi bir aninda bizim isteklerimiz disinda tepki veriyorsa, o durumdan kurtulmak icin sansa ihtiyacimiz olur ki biz bunu hic istemeyiz degil mi? Neticede pistte gitmiyoruz, yani her an ekstra biraz daha yatmamizi gerektirecek bir durumla karsialasabiliriz, bu baslik konusu videoda oldugu gibi, o durumda yapabilecek birseylerimiz olmasi gerekir. O da tehlikeden en uzak noktaya gecmektir. yani motoru biraz daha yatirip, viraj icine yonlenmektir. Zaten aciktan almamizin amaci bu olacaklari onceden gorup yeterli zamani kazanmak degil mi?

Eser kardes, bunlari yazmak zorunda idim. Senin tehlike icinde surus yapmani hic birimiz istemeyiz. Lutfen bu baglamda degerlendirmeni rica ediyorum.

Bu basliklar cok hosuma gidiyor. Biz kullanmaya basladigimizda hicbir bilgiye ulasamiyorduk. Ersan cok iyi goturuyor bu isi. Ona da bir tesekkur etmeden gecmiyeyim.

Surcu lisan ettimse affola.
    Konu Hakki Orun tarafından (23-08-2013 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

11. Hakki Orun güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Eser Kara (23-08-2013),Furkan Çelebi (23-08-2013)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Öncelikle dolu cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Kendimi geliştirmek için eğitim alıyorum ve almaya da devam edeceğim. Sizin cevaplarınız beni kırmaktan ziyade böyle bir vakti ayırıp beni ve tüm arkadaşlarımızı aydınlattığınız için yalnızca mutlu eder. Ayrıca kırmamak için dikkatli seçmiş olduğunuz kelimeler için de teşekkür ederim, herkes böyle nezaket göstermiyor birbirine. Nacizane benim de bir kaç itirazım var konuya ilişkin, onları da kusura bakmazsanız sizin yönteminizle alıntı yaparak cevaplayacağım.

Benim yazmış olduklarım benim şu an ki sürüşüme ait davranışlarım değil, o videodaki olayı yorumladım sadece. Ben dahil kimsenin böylesine tehlikeli motosiklet kullanmasını istemem zaten eğitim almak istememin ve eğitim sürecini devam ettirmemin amacı budur.

Alıntı Hakki Orun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Eser,
    Kontra icin belli bir surat yoktur! her suratte kontra uygulanir. Yoksa motoru viraja devirmenin baska yolu yoktur Esercigim. Senin soyledigin "Swivel" Yani engelden kacmak icin yapilan "kivirtma" hareketi icin gecerlidir ve o durumda debriyajin da mutlaka cekili olmasi gerektir. Aksi taktirde tekerinde guc kalan motor o ani hareketle kayar. Bak Kontranin en iyi anlatildigi bir videoyu koyuyorum.
    Benim bahsettiğim konu sizin de söylediğiniz gibi tam manasıyla kıvırtmadır, burada kelimeyi karıştırmışım, kontra yerine kıvırtma koyunca zaten olay aydınlanıyor. Karıştırmışım çok haklısınız.

Viraj icinde fren kullanildiginda motor dikilir. Yatirmak icin kontra verilip agirlik aktaarimi yapilir. Aktarim derken agirligin dogru tarafta olmasina dikkat edilir. Yukaridaki video da onu da anlatiyorlar. Sadece agirlik aktariminin donuse pek bir faydasi olmadigini da deponun ustune koyduklari ibre ile acikliyorlar ama sonra da viraj donerken agirlik aktaran ile aktarmayan arasindaki surat farkini radarla olcuyorlar.

Genel olarak, virajda fren kullanimi ile ilgili birseyler soylemek gerekirse, virajda fren kullanmayacak sekilde gitmek gerekir. Ilk tercihimiz bu olmali ondan sonra cok zorda kalir isek, arka fren cok dikkatli bir sekilde kullanilabilir yanliz bunun icin de ok deneyimli olmak gerek, yoksa kayiverir bir anda.
    Burada kafamda soru işaretleri var çünkü Erkan Hoca'nın eğitimde söylediği arka fren motosikleti daha fazla yatırır, ön fren dikleştiriyor. Eğitim öncesi limit takibi yapmadığımdan yanlış pozsiyona düşüyor ve virajda fren kullanmak durumunda kalıyordum. Zaten ART'tan eğitim istememin en büyük nedeni virajı geliştirmekti. Eğitim sonrasında hem viraj kabiliyeti kazandım hem de ekstradan hiç bilmediğim, beklemediğim sürpriz bir motosiklet sürüş sistemiyle tanışmış oldum. Öncesinden yanlış poziyon alıp, hızlı girdiğim virajlarda geçmişten tecrübeliyim. İhtiyacım olması durumunda da arka fren ayarım iyidir. Bu nedenle videodaki gibi bir pozisyonda kalırsam daha hızlı bir şekilde kontra verebilmek ve yavaşlamak için tercih edeceğim yöntemdir diyorum. Bunu söylememdeki sebep daha fazla kontra verebilmek için bu kontrayı desteklemek maksatlıdır. Eğer arka frenin söylediğiniz gibi kontraya yardımı yoksa, benim dediğimin tabi ki bir anlamı yok. Sanırım bunun üzerinde biraz daha konuşmamız gerekecek.

Bir de yapilabilecekleri dogru bir sekilde siralamissin ve bunlari kacirirsak nasil kurtuluruz diye sormussun ya, heh iste onun icin yazabilecegim, onlari kacirmayacaksin!
    Yukarıda belirttim ve aslında forumda daha önceki mesajımda da yazdım, limit noktası takibi yaparak ve doğru konumlanmayı sisteme göre ayarlayarak böyle bir pozsiyonda kalmamalıyız. Tamamen katılıyorum ancak videodaki sürücü yerine kendimizi koyup nasıl kurtuluruzu konuştuğumuzdan, sağolsun biraz da Ersan'ın zorlamasından çözüm üretmeye çalıştım. Oradaki çözümlerin doğruluğunu gerçekten bilmiyorum, siz de doğru olduğunu söylüyorsanız en azından bazılarını yapamasam da teori kısmı doğruymuş diye kendimi avutayım bari

Tekrardan teşekkürler...
    Konu Eser Kara tarafından (23-08-2013 Saat 15:28 ) değiştirilmiştir.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şefler,

Kokrkarım tersi bir yorumda bulunacağım. Daha önceki virajlarına bakarsanız, konum seçimlerinde bir öncelik hatası göreceksiniz. Konum seçmenin amacı sırayla, görmek, görünmek ve daha dik kalmak olmalıdır. Videodaki sürüş, konumlanmalarını bilgi (görüş) için seçmiyor. Önceliği virajı dönebilmek düşüncesi. Bu nedenle aracı gördüğü anda tepki veremiyor. Bu bir.

İkinci ve en önemli olarak, kazanın oluşumundan önceki saniyelerdeki konumuna iyi bakmak lazım.

Aracı gördüğü an 35. sn. Çarpışma anı 36. saniye. Kaçmak için kalan zaman 1 sn.
    Tam 33. saniyeye bakın. Şeridin oldukca içinde. O anda olması gereken yer sol çizginin yanı (P3) Şayet bıurada olsaydı aracı 33. sn de görecekti. Tepki için kalan zamanı 2 sn daha artarak toplam 3 sn. olacaktı.

Şimdi çarpışma anına bakın.Tepki vermesi için fazladan 2 saniyesi, yani % 200 daha fazla zamanı olsa kurtarır mıydı?

Neredeyse bütün kaza yapanlara sorun. "Aniden, görmeden, birdenbire" diye başlayıp, "Biraz daha zamanım olsaydı, bir saniye erken görseydim" cümleleri ile devam ederler. Motosiklet Yol Sanatı Sistemin amacı tepki verme zamanı kazandırmaktır.

Konum ve bilgi ilişkisi sistemin temellerindendir. Keşke burada her yönünü açıkalayabilsem. Kitap ve eğitim tavsiye olunur.

Not : Biliyorum pek tarzım olmadı. Sorular olmadan yorumu söyledim. Dua edin zamanım yok, yoksa tam yeri gelmişti.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (21-08-2013 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (21-08-2013),Levent COŞKUN (23-08-2013),Sadık SÖNMEZ (22-08-2013),sinan karagöz (21-08-2013),Yusuf YÜCE (21-08-2013)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu