Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guzel soru Yusuf Abi. Hem de cok can alici bir soru.
    Limit noktası..

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Bakiniz arkadaslar,

SISTEM in anlattigi, sag viraja soldan, sol viraja sagdan girilir, gormek ve gorunmek ve buradan dogacak zamani kazanmak acisindan dogrudur. Ancak tek sart degildir. Oyle yerler vardir ki, bu sarti uygulayamazsiniz. Sistemin buna olan cozumu de gaz kesip yavaslamaktir. Eger kendinizi virajin disinda guvende hissetmiyorsaniz iceriden gidin ama yavas gidin.

Bu video da ise, surucu ilk kalkistan itibaren guvensiz suruyor. Surusunden belli. Yani, ilk etapta hemen soyliyeyim, bakis yanlis! Yorum ve farkindalik zaten hic yok. Yolda bir ara seritler bitiyor farkettiniz mutlaka sari cift serit bitiyor yani yol o kadar dar ki, o seridin anlami kalmiyor. Tunele girerken de ( her ne kadar kamera goruntusu ile surucunun gorusu fark etse de) son derece guvensiz girdi. Ayni araba ile orada karsilassa, yapacagi hicbir sey yoktu.

Arabadan kacacak yeri ve zamani vardi ama o buna hazir degildi.

Kisaca bence bu surucu o anda orada degildi! Akli baska yerde olabilir.
    Konu Hakki Orun tarafından (23-08-2013 Saat 14:30 ) değiştirilmiştir.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

3. Hakki Orun güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (22-08-2013),Engin Delipınar (22-08-2013),Ersan ÖZYURT (22-08-2013),Sadık SÖNMEZ (23-08-2013),Yusuf YÜCE (22-08-2013)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Sürücü bütün virajlara P2'de girip (yani şerit ortasında) neredeyse hepsinden P2'de çıkmış. Bu çizgiyi hızının az olmasına bağlayabiliriz. Eğer hızı biraz daha fazla olsa P2'den girip kendisini viraj çıkışında P3'de (en solda) bulacak. Haliye problem tamamen yanlış konumlanma. Ersan'ında dediği gibi P3'te konumlansa aracı ve araç da kendisini daha erken fark edecek. İki sürücü birden zaman kazanacak.

Yusuf Abinin sorusuna gelince, hangi virajda hangi hızda olmalıyız sorusu çok önemli. Limit çizgisini takip etmeliyiz çünkü tehlikeyi ilk görebileceğimiz yer limit çizgisi. Bulunmamız gereken hız en küçük bir tehlikede o tehlikeye ulaşmadan durabilecek hızda olmamız. Emniyetli bir şekilde limit çizgisini gördüğümüz noktada durabilecek hızda olmamız gerekiyor.

Sürücü dalgınlıkla P2'de konumlanıp böyle bir araçla karşılaştığında yapacağı ilk şey kafasını sağa çevirip aynı anda hız kesmek ve motosikletinde yatışını hızlandırmak için hafif arka frene dokunmaktır.

5. Eser Kara güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (22-08-2013),sinan karagöz (23-08-2013)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

hızı gayet güzel ve düşük. çok hafif bir kontra ile sıyırılacak bir durumda bakış araca kilitlenirse kaçamazsın. hata bu olmuş. bakışı kaçacak noktaya yoğunlaştırmak gerekli. bu ise ancak çok çalışmayla refleks haline gelir.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Limit noktası..
    Bu kadar ezberle yaklaşma konuya. Sadece limit noktası değil cevap. Limit noktası bir argüman. Nasıl değerlendirilir, onu da yazar mısın?

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sürücü bütün virajlara P2'de girip (yani şerit ortasında) neredeyse hepsinden P2'de çıkmış. Bu çizgiyi hızının az olmasına bağlayabiliriz. Eğer hızı biraz daha fazla olsa P2'den girip kendisini viraj çıkışında P3'de (en solda) bulacak. Haliye problem tamamen yanlış konumlanma. Ersan'ında dediği gibi P3'te konumlansa aracı ve araç da kendisini daha erken fark edecek. İki sürücü birden zaman kazanacak.

Yusuf Abinin sorusuna gelince, hangi virajda hangi hızda olmalıyız sorusu çok önemli. Limit çizgisini takip etmeliyiz çünkü tehlikeyi ilk görebileceğimiz yer limit çizgisi. Bulunmamız gereken hız en küçük bir tehlikede o tehlikeye ulaşmadan durabilecek hızda olmamız. Emniyetli bir şekilde limit çizgisini gördüğümüz noktada durabilecek hızda olmamız gerekiyor.

Sürücü dalgınlıkla P2'de konumlanıp böyle bir araçla karşılaştığında yapacağı ilk şey kafasını sağa çevirip aynı anda hız kesmek ve motosikletinde yatışını hızlandırmak için hafif arka frene dokunmaktır.
    Tek çözüm bu mudur? Yine ezber, yine ezber, yine ezber. Hocalarımızın sözünü hatırlayın. "Sizlere sihirli formüller vermeyeceğim ama balık yakalamayı öğreteceğim" Şimdi, limit noktası ve hız ilişkisi doğru olmakla beraber, diğer yapılacakları, senaryoları ki birden fazla çözüm yolu var, düşünerek yekrar yazar mısın Şefim.

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hızı gayet güzel ve düşük. çok hafif bir kontra ile sıyırılacak bir durumda bakış araca kilitlenirse kaçamazsın. hata bu olmuş. bakışı kaçacak noktaya yoğunlaştırmak gerekli. bu ise ancak çok çalışmayla refleks haline gelir.
    Refleks güzel bir şeydir. Ancak durmu sağlıklı değerlendirip tepki vermek lazım. Her olayda aynı refleks işe yaramayacaktır. Eser e de yazdığım gibi en az üç farklı kurtulma yolu var. Çalışmak konusuna gelince çok haklısın. Lakin bu sürücünün önce kaçınma çalışmasına değil, bilgi toplama ve işleme çalışmasına ihtiyacı var.

Hakkı Abinin sorusuna ayrıca değinmek istiyorum Sağ virajda sol, sol virajda sağ ezberi en çok görülen hatadır. Sistemi bir bütün olarak uygıulamazsanız çok da tehlikeli bir konumdur. Yeri gelmişken sorayım. Bir konum seçmenin 3 şartı neydi? Hem de sırasıyla ki sırası asla değişmez.

Hayırlı işler....
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Tek çözüm bu mudur? Yine ezber, yine ezber, yine ezber. Hocalarımızın sözünü hatırlayın. "Sizlere sihirli formüller vermeyeceğim ama balık yakalamayı öğreteceğim" Şimdi, limit noktası ve hız ilişkisi doğru olmakla beraber, diğer yapılacakları, senaryoları ki birden fazla çözüm yolu var, düşünerek yekrar yazar mısın Şefim.
    Ezber değil de ben pratikte daha önceki tecrübelerime istinaden en iyi yapabileceğimi yazdım. Eğitim öncesinde limit noktası takibini yapmadığımdan bazen virajlara olmam gereken hızdan daha süratli girdiğim oluyordu. Orada da virajın içine kaçabilmek için hafif arka fren yapıyordum. Sizlerin aracılığıyla Erkan hoca sayesinde çok şükür artık o durumda kalmıyorum.

Bu durumla karşılaşmadan önce yapılacağı zaten yukarıda söyledik. Burada tartışılacak bir husus yada önerilebilecek ikinci bir yöntem bildiğim kadarıyla zaten yok. P3'te gireceksin, hızını limit noktasına göre ayarlayacaksın, görebileceğin tehlike karşısında durabilecek hız ve konumda olacaksın. Diyelim bunları kaçırdın, bu pozisyondan nasıl kurtulacaksın?

Benim en rahat yaptığım yukarıda dediğim gibi gaz kesip hafif arka fren yapmak. Arabaya kitlememek lazım, bakarak kitlenirsen zaten vurmaktan başka yol kalmıyor bu nedenle bakışı da kaçacağımız yöne çevirmemiz gerekiyor. Bu yöntem haricinde kontra uygulanabilir gibi geliyor ancak yatık pozisyonda yapılan kontra ne kadar sağlıklı olur pek fikrim yok ben açıkçası tercih etmem. Zaten kontra yapabilmek için belirli bir süratin altında kalmak gerekiyor, uygun kontra için hız azaltmak gerekiyorsa zaten arka fren kullanacağından yine ilk yönteme geri dönüyoruz. Fren yapacaksan zaten motosiklet daha da yatacak.. Fren kullanmadan daha fazla kontra verip, sağ ayağa daha da fazla yüklenerek motosikleti yatırmayı deneyebilirsin ama bence yukarıdaki pozisyonda bu kurtarmaz. Arka fren daha hızlı yatmayı sağlayacağından ve zaman da olmadığından yine bana mantıklı geliyor.

Ersan hocam düşünüyorum ancak bunlar haricinde kazadan kaçabilmek için aklıma yalnızca fanteziler geliyor, sıralamak gerekirse..
    * Ön fren ve arka freni orantılı sıkıp, hat çizgisini bozmadan yavaşlamak ve sonra yatık pozisyondayken kontrayla devam etmek.
    * Kulağa gayet artistik gelen başka bir yöntemse arka frene asılıp, arka tekeri yanına alıp, sonra sola kontra vermek. Bunu ben yapamam

Şimdilik aklıma gelen bunlar..

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Ya arkadaşlar bu durum köy yollarında vs. sık sık olan bir durum. Teori iyi güzel de pistte gitmiyoruz. Virajın sonunu göremiyorsanız yavaş gidin. Dış sağdan dönmeyi düşünüyorsanız da yol kenarı mıcırını unutmayın. Yani yine yavaş gidin. Bu tür bir durumda o hesaplamaları yapıp doğru tepkiyi vermek sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Önemli olan bir sakatlık yaşamadan yolun keyfini çıkarmaktır, viraja mümkün olan en yüksek süratte girmek değil.

Yola, karşınızdakilere ve kendinize aynı anda sonuna kadar güvenmiyorsanız daha yavaş gidin, viraja da daha yavaş girin (bu arada, bu üç etmene eşzamanlı olarak güvenen varsa tanışmak isterim).

10. Emre Tekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Hakki Orun (23-08-2013)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Ersan abi ben çözümümü ilk sayfada sundum.

Limit noktası takibinide Yusuf abinin sorusuna istinaden yazdım.

Eser gibi düşünüyorum, GÜVENLİYSE (1), TUTUŞ VARSA(2), GÖRMEK/GÖRÜNMEK (3) için dışta konumlanır, limit noktası takibiyle ilerlerim.
    Senin ilk sayfada yazdığın gibi yazmıştım ki, böylece tehlikeyi görmek için en kötü şartta +1sn kazanıyorsun.
    Böylece arka frenle hız düşürerek kaçış/çıkış noktasına bakabilirsen bu iş olur gibi

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Eh Eser de Can da nuanslar haric genelde dogru bilgi vermis. Lakin ikinizin de egitim zamani gelmis. Zira bilgiler karismaya baslamis
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Eh Eser de Can da nuanslar haric genelde dogru bilgi vermis. Lakin ikinizin de egitim zamani gelmis. Zira bilgiler karismaya baslamis
    Haftaya görüşüyoruz Kütahya Tavşanlı'da, sen geleceksin değil mi eğitime? Bu arada karışan kavram olarak ne var? Bugün uzunca bir süre farklı olarak neler yapılabileceği kafamı meşgul etti, alternatifleri bekliyorum merakla.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu