Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 29 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Standart 1100 gs den debriyaj kolu çekiliyken gelen ses

http://youtu.be/bIhB7m9qnsM

daha doğrusu debriyaj kolu çekiliyken kesilen ses.

yukarıdaki linkte belirtilen sesin aynısı benim motorda da var
    bu konuyu başta kağan usta olmak üzere bilenlere sormak istiyorum. neyin nesidir?
    1100 gs clutch noise diye tarattığımda birşeyler buluyorum ama anlamam mümkün değil.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...K4ZYCuP2nIXB1g

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...u_RWHIVHVjczkQ

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...EstVWSLQvxq1Mg

en azından anlayanlardan yardım rica ediyorum
    Konu ahmet f senel tarafından (29-08-2013 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

şimdi biraz daha okudum ve anladıklarım
    -şanzıman yağı değiştiğinde çıkan yağ temizse bin gitsin
    -ilk nesil şanzımanlar ki bunlar zannedersem m94 diye anılıyor, kullanılan malzemeden dolayı yalıtım iyi değildir ve ses gelir. kafayı takmayın. daha sonra ki şanzımanlarda kullanılan malzemlerle bu ses min e indirilmiştir.

ben şanzıman yağını 2 defa değiştirdim ve pırıl pırıldı.
    benim motor ilk çıkan 1100 gs. yani m94
    kağan usta senden haber bekliyorum

(Şimdi face ile görüştüm. sesin burçtan (hangi burç bilmiyorum) geldiğini, değiştirsem dahi 10.000 km sonra tekrar çıkacağını, kafaya takılacak birşey olmadığını söyledi. bu motor böyleymiş.)
    Konu ahmet f senel tarafından (29-08-2013 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye Davut Yüksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Davut Yüksel
    Motosiklet
    R1100 GS
    Marka
    Bmw

Hocam verdiğin linklerin birinde TPS ayarı yapıldıktan sonra sesin büyük ölçüde kesildiğinden bahsetmiş.

Isim
    Davut Yüksel
    Motosiklet
    R1100 GS
    Marka
    Bmw

Yok o islem.sesi kesmezse.yuksek ihtimalle debriyaj rulmanindan kaynakli olurmus. Bence balatanin degisim.zamani yakinsa rulmanla.beraber degistirmekte fayda var. Masrafli bi parca degil deniliyor

kt
    Guest

debriyaj çekilince kesilen ses priz direk sesi.bu ses normaldir.her hangi bir arıza yada olacak arızanın habercisi değildir.davut bey debriyaj rulmanı nedir motorun neresinde bulunur ?debriyaj bölgesinde hiç rulman yoktur.şanzımanın içinde rulmanlar acaba demek istenen o rulmanlarmı?

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Ezcümle problem yoktur mu diyeceğiz?

Isim
    Davut Yüksel
    Motosiklet
    R1100 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı kağan tezer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    debriyaj çekilince kesilen ses priz direk sesi.bu ses normaldir.her hangi bir arıza yada olacak arızanın habercisi değildir.davut bey debriyaj rulmanı nedir motorun neresinde bulunur ?debriyaj bölgesinde hiç rulman yoktur.şanzımanın içinde rulmanlar acaba demek istenen o rulmanlarmı?
    Kağan hocam keşke bu yorumları sunan beylerle sizi karşı karşıya getirip sorsam neresindedir diye ancak benim iletim tamamen alıntıdan ibaret. Gece gece okuduğumdan şanzımanı debriyaj olarak yazmış da olabilirim şimdi tam hatırlamıyorum bak. Yani ben bilmem o rulman nerdedir nasıl sökülür ancak Ahmet hoca bir iki link sunmuş bir iki de ben araştırınca böyle bir sonuca vardım. Tabi ki tamamen teorik beinimkisi.
    İşte sırf bu yüzden Kağaaaaaaan Ustaaaaa diye seslenmiş zaten

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Kih kih
    Bana kızar diye korktum ama piyango sana çıktı

Bir de yeni üyelere hoşgeldin derken korkuyorum!?

kt
    Guest

evet öz ve ez cümle motorunuzda sorun yok.sadece prizdirek sesi ve normal.
    bu arada debriyaj balatasının bitip bitmediğini nasıl anlarsınız anlatayım.motorunuzu çalıştırıp 3. veya 4. vitese alın hafif yüksek devirdeyken aniden debriyajı bırakın motorun hemen stop etmesi lazım.eğer çok az bekliyerek stop ederse balata yarım olmuş çok sonra stop ederse bitmiş demektir.tabi bu arada denemeyi yaparken frenleri sıkmayı unutmayın.
    eskiden ustalar kuyruk bilyası derdi şimdikilerde debriyaj bilyası diyor galiba.
    son olarak ahmet hocam şu motoru dinlemekten vazgeç kurcalama hatta kulaklık kullan.

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

attila demiş ki:

Selamlar,

Motorum soğuk ilk çalıştırmada malum gergi pistonu sebebi ile hafif bir ses ile çalışmakta.
    Sıcaklık göstergesi 4-5 çizgiye geldiği zaman lak lak şeklinde bir ses geliyor.
    Ses aynen yatak sesi gibi ancak yatak sesi değil.
    Konuştuğum bazı arkadaşlar bunun normal olduğunu söylediler.

Benzer sesi olan arkadaşlar varmı.
    Normalmi?
    Çözümü varmı??

Selam,

Isininca vites bosta iken mi yapiyor ?
    Vites bosta, debriyaji sikinca sesi kesiyor mu ?

Eger durum boyleyse, ki, buyuk ihtimalle boyle olmasi lazim, sanzimanin frezeli giris milindeki asinmadan dolayidir.
    Belli bir kilometrenin uzerindeki 1100 ve 1150 lerin kronik sesidir.

Eger usenmezsen mars motorunu sok, arkasindaki bosluktan debriyaj balatasini goreceksin, debriyaj sikili vaziyette balatayi it, eger sallaniyorsa problem budur, korkacak birsey yok Hem bu vesile ile balatanin kalinligini olcup durumunu gorursun.

See the image

Debriyaj balatasi kalinligi 4.5 mm nin altina inmisse degistirmek gerekiyor

attila demiş ki:

Benzer sesi olan arkadaşlar varmı.
    Normalmi?
    Çözümü varmı??

Benimki dahil, bildigim, 60bin km uzeri hemen hemen gordugum tum 1100/1150 GS lerde bu sesi duydum.

Arkadaslarim ve ben bu sesle yasamayi ogrendik

Ben sanzimani indirip dagittigim zaman priz direk gurubunu cok temiz bir ikinci el ile degistirmistim, eski priz diregin frezeli disleri gercekten bozulmustu, fakat bir sure sonra ses yeniden basladi, eski bozuk dislerin mil yatagini bozdugunu, dolayisiyla sesin geri geldigini tahmin ediyorum.

Yaniliyor olabilirim, bu ses konusunda baska fikri olan var mi ?

Selamlar,

Yardımınız için teşekürler. Sanırım aynen dediğiniz yerden geliyor ses.
    Marşı söküp bakma şansım olmadı. Yağ seğişiminde bakmayı düşünüyorum.
    Sıcak motorda debriyajı çekip bıraktıkça sesin karakteri değişiyor.
    Vites boş debriyaj çekili kesiliyor.

Herkese Kolay Gelsin

Basri demiş ki:

Yaniliyor olabilirim, bu ses konusunda baska fikri olan var mi ?

Konunun gundeme gelmesi iyi oldu, iyice arastima firsatim oldu.

Hayir yanilmiyorum

Ses tam priz direk frezeli milinin debrijaj balatasina gecen bolumundeki asinmadan/balata yatagindaki asinmadan kaynaklaniyor, debriyaj balansli donuyor ve ses yapiyor.

Yani

Ilk resimdeki 6 numarali balatanin ortasindaki yatak asinmasi ve/veya ikinci resimdeki 1 numarali milin ucundaki frezeli dislerin asinmasi.

Yukarida belirttigim gibi mars motorunu sokup arkasindaki bosluktan balatayi ittiginiz zaman (debriyaj sikili) sallandigini goreceksiniz.

Eger bir servis veya usta aksini iddia ederse inanmayın
    ozetle, sanziman muhafazasinin basincli dokumden yapildigi, dolayisiyla ince oldugu ve sesleri disariya eski BMW lere ve japon motorlarina nazaran daha cok verdigi yaziyor.

krank ve millerdeki bosluk BMW muhendisligi sonucunda diger sanzimanlara nazaran daha fazla ve bos viteste ve yag isinmisken sesler daha hissedilir oluyor, birtakim sesler ise bosta avare donen dislilerin karsi dislilere degmesinden kaynaklaniyor.

94 serisi sanzimanlardan gelen seslerden sonra BMW disli millerinin yataklarini lastik o-ringlerle desteklemistir ve sesleri nispeten azaltmistir ve bazi dislilerin vites bosta iken avare donmesini engellemistir.

Bu tip sanzimanlarinda rahatsiz edici bos vites sesi haricinde mekanik bir hasara rastlanmamistir, ve hatta bu tip sanzimanlarda vitesler daha rahat gecer.

Bu aynı zamanda şu anlama da geliyor galiba ;

Frezeli geçme iki parça var. Aşınanlar bunlar. Biri görece ucuz , diğeri şanzımanın içinde ve pahalı..

Çok aşınan ve sıyıran genellikle debriyajın dişi frezesi oluyor,

Demek ki daha erken aşınıyor. (Diğeri daha sert, yada bu özellikle daha yumuşak malzemeden düşünülmüş olabilir)

Debriyajın ömrünü haddinden fazla uzata uzata kullanmak prizdirek milindeki aşınmaya daha fazla katkı sağlayabilir ? diye (de) anlıyorum ben bunu..

Delik büyüdükçe daha çok ve darbeli biçimde çalkalayacak debriyaj..

..........

Servis manuelde oraya sürülmesi istenen bir yağ var. Arayıp, bulup alacağım. (Muhtemelen yüksek ısıda çalışan o kurşunlu gri renkli gresler gibi bişey olabilir. o türevden..

Yada bembeyaz bir başka türevi daha vardı .. Ne ise artık.. Kafaya taktım; eğer açarsam frezeye o özel yağı sürmeden kapatmayacağım.)

........

Neden bir çare bulamazlar ki buna diye düşündüm bugün. Frezeyi büyütsen , tüm prizdirek milini , üzerindeki rulman , yatak , dişli ne varsa hepsini o oranda büyütmek zorunda kalırsın..

E olsun ? Öküz gibi sağlam olur işte ! .. dedim bir ara..

Sürtünme acaip artar !
    .....

Basri abinin şanzımanı topladıktan sonra dinlemek istemiştim. Meraktan ve kaşıntıdan .. Gerek yok aslında.. Çalıştırmak istedim, hatta denemek.. Vites geçişlerini felan.. Sesleri.. E motosikletin gerisi yok ki bağlayacak ?

Sonra aklıma bir kaplin uydurup bir motora bağlamak ... Zor geldi.

Sonra da tornaya bağlamak geldi aklıma..

Milin etrafına lastik sarıp tornanın aynasına bağladım. (tamamen kaşıntı !)
    Altını destekleyip arabanın üzerine sabitledim. Eksen doğruluğundan emin olup en düşük hızlarda çalıştırdım tezgahı.. Vitese tak, boşa al, dinle vs..

Sonra devri yükselteyim dedim .. 1000-1200 devirlere çıktım sesi dinlemek için. Tezgahı tanıdığım için , beklediğimden çok fazla güç emdiğini farkettim şanzımanın. Kapattım hemen.. Sonra boşa atıp denedim, azaldı. Beşe taktım tekrar..

İnanın şaştım kaldım. Nasıl bir kuvvet emiyor tezgahtan .. İnanılmaz !
    Sanki yüz mm. çapında çeliğe 5mm. paso verir gibi !

Yağ soğuk.. Ve onu erken ısıtan ve incelmesini sağlayan muhtemelen motordan gelen ısı. Kendi kendine öyle kolay ısınmıyor. Soğuk ve kalın o yağ yüzünden acaip enerji sarfiyatı var o şanzımanda bundan eminim.

Düşük devirlerde sorun yok, ama devri yükseltince .. Yolda gider gibi güç emiyor.

Sırf bu sebepten yola çıkarak bile ;

Soğuk motoru durduğu yerde bekleterek ısıtmak değil de, makul bir ısıya ulaşana kadar düşük - orta hızlarda gitmek ama asla yüksek motor devri yada yola çıkıp yüksek sürat yapmamak lazım derim.

Hele hele soğuk kış aylarında !

Sevgiler...CeM...

Yukarıdaki bilgiler basri bey in cem ilyada nın verdiği bilgilerden alıntıdır
    Daha önce aktif olan basri's boxer ve bmwgstr siteleri malesef aktif değil. Bilgiler oradan derlenmiştir

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu