Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 29 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı kağan tezer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    debriyaj çekilince kesilen ses priz direk sesi.bu ses normaldir.her hangi bir arıza yada olacak arızanın habercisi değildir.davut bey debriyaj rulmanı nedir motorun neresinde bulunur ?debriyaj bölgesinde hiç rulman yoktur.şanzımanın içinde rulmanlar acaba demek istenen o rulmanlarmı?
    Debriyaj rulmanı,tüm araçların (otomobil-kamyon vs.)debriyaj baskı şemsiyesine veya yaylarına pedalla veya manetle baskı uygulandığı yerde,şemsiyenin veya baskı plakasının göbeğinde bulunur.. Yağ banyolu çoklu plakaların bulunduğu bizim motorların baskı plakasının göbeğinde de vardır...

Ancak izlediğim videolarda GS 1100 veya 1150 lerde bu rulmanı göremedim..(Bu motorları hiç sökmedim).. Şemsiyenin göbegine baskı yapan iz belli oluyor ama bunu yapan rulman veya rulman görevi yapan aygıtı hiç göstermemişler..

Motorla birlikte yüksek hızda dönen baskı aynalarını, balata plakasından ayırmak için debriyaja bastığınızda bu rulman görevini BMW motorlarında hangi araç yapıyor Kaan Hocam ben de merak ettim!..

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Kağan bey??

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Alıntı kağan tezer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet öz ve ez cümle motorunuzda sorun yok.sadece prizdirek sesi ve normal.
    bu arada debriyaj balatasının bitip bitmediğini nasıl anlarsınız anlatayım.motorunuzu çalıştırıp 3. veya 4. vitese alın hafif yüksek devirdeyken aniden debriyajı bırakın motorun hemen stop etmesi lazım.eğer çok az bekliyerek stop ederse balata yarım olmuş çok sonra stop ederse bitmiş demektir.tabi bu arada denemeyi yaparken frenleri sıkmayı unutmayın.
    eskiden ustalar kuyruk bilyası derdi şimdikilerde debriyaj bilyası diyor galiba.
    son olarak ahmet hocam şu motoru dinlemekten vazgeç kurcalama hatta kulaklık kullan.
    Ustam bu mesajı görmemişim.
    Gerçekten motorumu çok seviyorum ve beni yolda bırakmasın istiyorum. Tüm pimpirikliğim ondan.
    Geçen adana- elazığ turunda sevgim daha da arttı. Bu hafta nasipse daha uzun bir yol yapacağım. Kulaklığı takıp başka birşeyi kafaya takmayacağım

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

osman abi bu motorlarda debriyaj rulmanı baskı yayını iten çubuğun diğer ucunda yani şanzımanın güç çıkış milinin olduğu tarafta ve küçücük bir rulman bugüne kadar bozulup ses yapanını görmedim sesi yapan rulman değil... bahsi geçen ses şanzuman giriş milindeki freze dişlerin aşınmasından kaynaklanıyor.. sebebi ise debriyaj balatasını değiştirirken debriyaj baskısının değiştirilmemesi, orjinal balata kullanılmaması vs. vs.
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

5. Şükrü Namazcı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (04-10-2013)

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

ama benim balata filan değişmemiş. hiç motor açılmamış yani.

kt
    Guest

şükrü konuyu biraz yanlış açıklamış.asıl konu düşük devirlerde meydana gelen dalgalanmadır.buda priz direk ile balatanın birleşme noktalaro olan frezeleri zorlar.ikinci en büyük sebep ise çakma blata kullanmaktır.çünkü motordan çıkan balatanın frezesi zaten yıpranmıştır.tekrar aynı şeilde takınca sağlam priz direkte bozulmaya ve ses yapmaya başlar.ahmet kardeşim senin motorda daha önce mutlaka surging (belli devirlerde güç kesintisi yani bir atılıp bir durması) sorunu yaşanmıştır buda priz direkte hafif sese sebep olur.sıkıntı yapma motorunu fazla dinleme bin gitsin.

8. kt, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (04-10-2013)

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

yok ustam motordan çok memnunum. bu surging işi zaten bu motorların doğasında var herhalde.
    son 1 ayda yaklaşık 5000 km yol yaptım. daha da alıştım. gayet güzel gidiyor herşey.
    çok dinlemiyorum keratayı. zamanı gelince balata filan değişirken o zımbırtıda hallolur herhalde.

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Bu surging in tedavisi nedir hocam?

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Bir cok R1100 sahibi senkron ayari veya ayar tutmamasi ve bunun sonucu olarak "surging" yani belli devirlerdeki guc kesilmesi/azalmasindan sikayet eder. Problemin ana etkenlerinden bir tanesi, motorun ustunde hala uretimde takilan gaz tellerinin bulunmasidir. Bazi erken uretim motorlara hatali/borusu icinde kayamayan/yapisan gaz telleri takilmistir.

BMW 3/7/1996 tarihinde 2748 sayili bir servis bulteni yayinlayip 30000 km altindaki ve asagidaki VIN (sase) numaralarindan daha dusuk sase numarasina sahip olan motorlarin hatali olan gaz tellerini ucretsiz degistirme taaahhudu verdi. Bu hala gecerli fakat bu yasta hic bir motorun 30000 km nin altinda oldugunu tahmin etmiyorum.

R1100RS 0312537
    R1100GS 0381479
    R1100R 6379238
    R1100RT 0440499

Eger motorumuzun sase numarasi yukardikaki numaralardan dusukse ve hala uzerinde imalatta takilan gaz telleri var ise, yeni, dusuk surtunme ozelligine sahip tellerle degistirmmemiz gerekir.

Benim, ayar yaparken, degisik motorlarda tespit ettigim, kirli, yapiskan, kirik, sIkIsmIs, vs. gaz tellerinin senkron ve diger bazi ayarlari kesinlikle kotu yonde etkiledigidir (Duydunmu Derya )

Basri...

Araştırırken yukarıdaki bilgileri buldum
    Bu basri abi nerelerdedir acaba?

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

basri abi bu işleri bıraktı izdivaya çekildi bisikletle egede gezmek dışında kendi işine devam ediyor..
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu