Grenaj tamiri nasıl yapılır? Motor düştüğünde derin çizikler oluşur , sert darbe alırsa bu kırıla bilirde .Grenajın yapısı orta serlikte esnek bir yapıya sahiptir yaklaşık 3 mm kalınlığındadır ..

benim burda yaptığım çizilmiş bir grenajı zımpara yapıp tekrar boyamak olucak . İsteyen yüksek para ödeyerek alabilir

Grenaj nasıl sökülmesi açısından buradan faydalana bilirsiniz . Gerekli vidaların yerleri gösterilmiştir .Biraz teknik bilgi gereke bilir.

Söktüğümüz grenajın sinyal yuvasındaki lastik koruyucuyu çıkartırız , cbr yazısını kağıt bant ile kapatırız ve kalıp şeklinde diğer bant fazlalıklarını keseriz ..

Resimdeki şekilde işlem yapıldıktan sonra çizik derinliğine göre bu numaradaki zımpara kullanılır .Ben derin çizikten dolayı P40 zımpara ile ilk önce yüzeyi derin çiziklerden kurtarmayı deniyeceğim . Daha sonra P120 ile bir önceki zımpara diş izlerini ve çizikleri düzleştirmek için kullandım 120 kum zımparayı suyla yaparsanız daha iyi olur , daha sonra P400 zımpara ile mutlaka sulu yapılmalı ben lastik takoza bağladım elimde sünger hem suladım hem zımpara yaptım ,takoz düz zemin elde etmek için kullanıyoruz , eğer eğimli ise elimizle yapmalıyız

Sıra boyamaya geldi biz rötüş işlemi yaptığımız için orjinal rengine yakın aralarında ton farkı en az olan boyayı seçmeliyiz .Ben orjinal kodunda yazan boyayı hazırlattım fakat çok koyu bir kırmızı çıktı onun için onu kullanmadım ton farkı bariz belli oluyordu ama bu sprey boya gül kurusu tonlarında ve çok yakından dikkatlice bakılırsa ancak ton farkı görüle biliyor . Boyamaya başlamadan önce yüzeyi kir ,toz ,yağ gibi etkenlerden temizlenmelidir ve parfum ve diğer benzer koku boyada açılma yaptığından dolayı mümkünse o gün parfüm sıkmayın :-) .. Sprey boya nasıl atacağız ? 20cm yukarıdan ve ışıktan faydalanarak boyanın düştüğü yüzeyi görün ve aynı yere üstüste boya atmayın , 1'nci katı attıktan sonra kuruması için bekleyin boya hemen yüze örtmeyecektir. Kuruduktan sonra yine aynı şekilde boyayı uygulayın . Eğer boya olurda sarkma yaparsa yani akarsa hiç ellemeyin bırakın aksın kuruduktan sonra o bölgeyi zımparayla alırsınız ve bir turdaha boya atarsınız

Bütün bu işlemler bittikten sonra ve tamamen kuruma işlemi yaptırılmadan , kağıt bantı sökün ve daha sonra tamamen kurumaya bırakın .. Eğer üzerinde tozlar kaldıysa 1500 veya 2000 zımpara ile bol suyla yumşak ve ufak daireler çizerek , masaj yapar gibi tozları ve bantladığımızda kenarlarda oluşan boya kalıntılarını aldırırız .Arkasından pasta ve cila atarız sonuç aşağıda sizlere kolay gelsin .
Not " üzerine vernik uygulamak isteyen arkadaşlar vernik ata bilirler ben vernik atmadım .. " atmak istersenizde ilk boyadığınızla vernik aynı solvent bazında olsun dikkat edin .selilozik ,akralik boya üzerine sentetik vernik atmayın sprey vernikler için söyledim "

Kaynak:cbr_125.sitemynet.com