Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Oğuzhan Gökdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Standart Michelin Pilot Street İzlenimlerim

Herkese günaydın.
    5000 km dir kullandığım motorun orjinalleriyle gelen "CST" marka lastiklerimi bu sabah değiştirdim. Yerine başlıkta da görüldüğü üzere "michelin pilot street" lastiklerini taktırdım. yarım saat kadar kullandım öğlenden sonra da yağmur yağarsa ıslak zeminde biraz test edeceğim. Her ne kadar ilk 100 km lastikten randıman alamayacağım söylense de dayanamadım biraz denemek istedim.
    -CST ile lastikçiye "Kabataş Buz Motor" giderken hafif nemli bir yerde denemek istedim CST leri. Gaza basmamla arkanın atması bir oldu. Dedim ki artık zamanı gelmiş. Aynı şeyi Michelin leri taktıktan sonra da yaptım. Zerre kadar kayma yoktu
    -Boş bir alanda bilerek ön tekerlek kitlenecek şekilde fren yapıp bu durumdan nasıl kurtulabileceğimi deniyordum. CST ler ile istediğim her an ön tekerleği kitleyebilirken Mİchelin ile henüz kitleyemedim
    -Pilot Street lerin radyal dizayna sahip olduğunu ve virajlarda daha iyi performans göstereceğini duymuştum. Gerçekten de öyle. Çok rahat yatırabildim motoru.

Şimdilik bu kadar. Eğer içinde bulunduğum psikolojiden ötürü bazı noktaları abarttıysam affola. Kullandıkça yorumlarımı yazarım.
    Herkesin tekeri düz bassın.

Enduroist Katılımcı Üye Okan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

5000-20000 km arası büyük kaza dönemi diyolar. artık daha dikkatli kullanmalısın. havalar da serinledi asfalt soğuk 2 ay önceki gibi 3-5 km de ısınmıyor lastikler. yeni lastiklerin hayırlı olsun.

Enduroist Kadim Üye Engin Delipınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Engin Delipınar
    Motosiklet
    CBF 150 ve CRF 250 L
    Marka
    Honda

Oğuzhan hayırlı olsun. Daha önce pilot sporty modelini kullandım. Hamuru çok yumuşak yol tutuşu çok iyiydi ama çabuk bitti sanki 15 bin km de değiştirmek zorunda kaldım. Bakalım bu model de çabuk bitecek mi?

Paylaşım için teşekkürler.

Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Alıntı Okan YILDIRIM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5000-20000 km arası büyük kaza dönemi diyolar. artık daha dikkatli kullanmalısın. havalar da serinledi asfalt soğuk 2 ay önceki gibi 3-5 km de ısınmıyor lastikler. yeni lastiklerin hayırlı olsun.
    Bu uyarıyı ilk kez sizden duymuyorum. Uyarınız için teşekkür ederim.
    Artık vakit eğitim alma vakti.
    Ayrıca Engin senin de söylediğin gibi yol tutuşunda ciddi bir fark var. Zira frenlemede de öyle. 15000 km benim için yeterli. Yılda 5000 km yapacağımı öngörürsek 3 yıl zaten lastiğin kullanım ömrüne eşdeğer geliyor.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Oğuzhan Gökdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu uyarıyı ilk kez sizden duymuyorum. Uyarınız için teşekkür ederim.
    Artık vakit eğitim alma vakti.
    Ayrıca Engin senin de söylediğin gibi yol tutuşunda ciddi bir fark var. Zira frenlemede de öyle. 15000 km benim için yeterli. Yılda 5000 km yapacağımı öngörürsek 3 yıl zaten lastiğin kullanım ömrüne eşdeğer geliyor.
    On tekeri kilitleyecek kadar sikmanin ne derece mantikli olduğunu bilemedim. Kilitlenen on teker kayar. Mutlaka kayar. Bugun kaymazsa yarin kayar. On teker kayarsa da dusersiniz.

Bahsi gecen sendrom ikarus sendromuna benzer. Insan öğrendiğini ve her durumdan kendini kurtulabileceğini zanneder. Yeteneklerini abartir. Işte tam bu zamanda bir egitmen gozu ile gercekci değerlendirmesi yapılmalı ve oz degerlendirme sınırları, olmasi gereken çizgisine getirilmelidir. Bu kilometrelerin kazaya acik olması bundandır.

Kısaca ayaklarımızın yere basmasi gerekir. Bunu yapamanin bir güvenli bir de riskli yolu var. kaza yapar denemez ama riski oldukca yüksek ve kazaya acik bir dönemdir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    On tekeri kilitleyecek kadar sikmanin ne derece mantikli olduğunu bilemedim. Kilitlenen on teker kayar. Mutlaka kayar. Bugun kaymazsa yarin kayar. On teker kayarsa da dusersiniz.

Bahsi gecen sendrom ikarus sendromuna benzer. Insan öğrendiğini ve her durumdan kendini kurtulabileceğini zanneder. Yeteneklerini abartir. Işte tam bu zamanda bir egitmen gozu ile gercekci değerlendirmesi yapılmalı ve oz degerlendirme sınırları, olmasi gereken çizgisine getirilmelidir. Bu kilometrelerin kazaya acik olması bundandır.

Kısaca ayaklarımızın yere basmasi gerekir. Bunu yapamanin bir güvenli bir de riskli yolu var. kaza yapar denemez ama riski oldukca yüksek ve kazaya acik bir dönemdir.
    Ersan abi hafifçe kulağımı çekip uyardığın güzel bir yorum olmuş teşekkür ederim .
    Bütçemi denkleştirdim sayılır. Bu ay içinde eğitim almaya başlıyorum.
    Ön tekerleği kitleme denemelerine gelince, aslında bunu yapmamdaki sebep kendime aşırı güvenmemden çok altımdaki makinenin sınırlarını kavrayabilmek.
    Kendi kendime yaptığım bu denemelerde - belki biraz doğru belki çok saçma- belli bir hızda iki engel arasında durmayı da deniyordum. Bu konuda da michelin fark yarattı. En azından CST ile Michelin in karşılaştırıldığı bir konu olarakta algılayabiliriz bu konuyu.
    Bu arada 160 km yaptım bugün tem de. Michelin lerin yol tutuşunda ve freneleme de çok ciddi fark yarattığını söyleyebilirim.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ersan abi hafifçe kulağımı çekip uyardığın güzel bir yorum olmuş teşekkür ederim .
    Bütçemi denkleştirdim sayılır. Bu ay içinde eğitim almaya başlıyorum.
    Ön tekerleği kitleme denemelerine gelince, aslında bunu yapmamdaki sebep kendime aşırı güvenmemden çok altımdaki makinenin sınırlarını kavrayabilmek.
    Kendi kendime yaptığım bu denemelerde - belki biraz doğru belki çok saçma- belli bir hızda iki engel arasında durmayı da deniyordum. Bu konuda da michelin fark yarattı. En azından CST ile Michelin in karşılaştırıldığı bir konu olarakta algılayabiliriz bu konuyu.
    Bu arada 160 km yaptım bugün tem de. Michelin lerin yol tutuşunda ve freneleme de çok ciddi fark yarattığını söyleyebilirim.
    Ciddiye aldığın için ben teşekkür ederim. Egitimini nereden kimden alıyorsun. Destek istersen burdayım.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ciddiye aldığın için ben teşekkür ederim. Egitimini nereden kimden alıyorsun. Destek istersen burdayım.
    Şimdilik Yamaha Riding Academy den almayı düşünüyorum. Ancak kafamda bazı soru işaretleri var.
    Bu motosiklet eğitimi işinde de "ücret=kalite" durumu söz konusu mudur? Yani en pahalı kurs en öğretici kurs mudur?
    Ayrıca Yamaha nın kursu ile ilgili ne düşünüyorsun?
    Nereleri, kimleri tavsiye edersin?

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şimdilik Yamaha Riding Academy den almayı düşünüyorum. Ancak kafamda bazı soru işaretleri var.
    Bu motosiklet eğitimi işinde de "ücret=kalite" durumu söz konusu mudur? Yani en pahalı kurs en öğretici kurs mudur?
    Ayrıca Yamaha nın kursu ile ilgili ne düşünüyorsun?
    Nereleri, kimleri tavsiye edersin?
    Şef,

Yamaha nın kurslarını Serhat Abi veriyordu diye anımsıyorum. İçeriğini çok bilmemekle beraber, bu kurumun ve Serhat Abi'nin başarısız bir çalışma yapacağını düşünmüyorum. Her durumda olduğu gibi eğitimin kalitesi önemli tabi. Kalite ücret ilişkisi doğrudan olmasa da dolaylı olarak doğru çıkıyor. Maliyetler kalite ile artıyor. Lakin sadece buna bakarak karar verilmez.

Yanlış hatırlamıyorsam perşembe günü Art Moto Akademinin, genele açık, ücretsiz teori eğitimi var. Gerisini orada anlatıyorlar zaten. Gitmek istersen bana bir mail at, yardımcı olayım. ersan.ozyurt@gmail.com

Görüşmek üzere....

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Hayırlı uğurlu olsun. CST den sonra bu lastiklerle bir nevi çağ atlamış gibi hissedeceksin.
    Bende ekleme yapayım; kaymayan lastik yoktur, Lastiklerin ısınması için 15-30 km yapmanız gerekir. Lastikler ısınmadan ve doğru hava basılmadan tam performansını veremez.
    Radyal lastik demek içinde çelik teller olan lastik demektir. Pilot street modelinde sizin ebatlarınızda radyal bulunmamaktadır.
    Son olarakta lastiğin raf ömrü minimum 5 yıldır (uygun saklama koşullarında) fakat motosiklete taktığınızda profesyonel ömrü 3 değil 2 yıldır. lastik üreticileri 2 yılda bir değiştirmenizi tavsiye ederler.
    Lastiğe hava bastığımızda nemde basmış oluruz, lastikte nefes alabilen bir malzeme olduğu için, nem lastiklerden çıkarken, içerdeki karkas yapıyı çürütür ve kauçuğun sertleşerek çatlamaya başlamasına sebep olur. Eğer çatlakları lastik yanaklarında da görüyorsanız, güvenliğiniz için acilen değiştirmenizi tavsiye ederim.

Not: Lastiğe yapabileceğiniz en iyi bakım havalarını doğru basmaktır. (motosikletinizin kullanım kitapçığında ve maşa üzerinde yazar)
    Hafta bir ve uzun yola çıkmadan kontrol ediniz.
    Ersan KARAGÖZLÜ

11. Ersan Karagozlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (23-09-2013)