Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Thumbs up Hyosung GT250R gidon yükseltme

Bir süredir motorumu satıp daha rahat bir motor alma niyetim vardı. Ancak şartlar oluşmadığından bu işten vazgeçtim. Motorumdan oldukça memnundum , oturuş pozisyonu hariç.
    200 km üzeri yolculuklara artık sırt ve bilek ağrısından dolayı kendi motorumla çıkmıyordum . Dizinle depoyu tutmadığından yoruluyorsun diyebilirsiniz ancak depoyu tutmama rağmen bu yorgunluk oluyordu.

GT250 sahibi arkadaşlar ile otururken birden bu fikir ortaya çıktı ve 1 aylık süreçte planlama,parça temininden sonra motoru garaja sokup işe başladım.
    Tüm bu işlemler esnasında motorun orjinal hiçbir parçasına işlem uygulamadım. Tamamen yeni satın aldığım GT250 parçalarını kullandım. Ortalama yarım saat sonunda motoru eski haline getirebiliyorum.

Önce parça listesi

- Gidon(tercihen 22mm olması gerekli çünkü GT250 gidonu 22mm)
    - 22mm gidon kelepçeleri
    - Ortalama 2 cm yükseltme ve en az 3 cm geri çekecek aparat
    - GT250 Üst mesnet ( Ben çıkma Gt250R üst mesneti alıp gidon için gerekli olan delikleri kendim açtım)
    - Gidon topuzları (şart değil, titreşimi alması ve düşünce direk gidonun yere gelmemesi için)
    - Gidona takılacak dik ayna (şart değil, kafa grenajındaki aynalarda hala yeterli görüntü var ancak eskisi kadar iyi bir görüş yok. )

Parçalarımız

Gidon ve gidon kelepçeleri

Üst mesnet ( Resimler temsilidir, delme-diş açma esnasında resim çekmeyi unuttum)

İşe üst mesneti değiştirmek ile başladım

Orjinal ve yeni mesnet

Üst mesneti değiştirdikten sonra gidon ve kelepçeleri takıp ilk provayı yaptık

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Motordan söktüğümüz üst mesnet ve gidon kolları

Orjinal gaz ve debriyaj telleri yeterli uzunluğa sahipler, değiştirmeye gerek yok,
    Ancak üst fren hidrolik hortumu kısa geliyor. Üst hortumu sanayide hidrolik hortum işi yapan bir yerde 5 dk da uzatıyoruz.
    Ortalama 10 cm kadar uzattık.

Ve son hali (gidon topuzlarını takmadan çekmiştim resimleri)

Gidonu yükseltmek ve geri çekmek için gerekli olan aparat aşşağıdaki gibi, ancak fiyat olarak pahalı olduğundan ben bu işi farklı bir yöntem ile çözdüm.
    Rus planet 4 motorunun gidon kelepçesinden 1 tanesini araya ekleyerek yükseltme ve geri çekme işini yaptım. Bu parça demir olduğundan oldukça sağlam, orjinal kelepçeler aliminyum.
    Ancak bu kelepçe gidonu yeterince geri çekmediğinden gidonu sola tam çevirince ön fren hidrolik kutusu ön cama çok az temas ediyor ancak çok az(0,5mm kadar) bir miktar olduğundan sorun yaratmıyor.

Gerekli olan yükseltme ve geri çekme aparatını satın alırsanız yada yaptırırsanız bu sorundan kurtulursunuz, kışın bu parçayıda yapıp takacağım. Onun resimlerinide ayrıca paylaşacağım.

Şimdi gelelim işin maliyet kısmına

Çıkma GT250R üst mesnet - 40 TL
    Gidon - 40 TL
    Gidon üst kelepçesi ve gidon topuzları - Kıymalı yumurtalı pide, fırında sütlaç ve çay
    Gidon alt kelepçeleri - 10 tl
    2 adet 5mm 2 adet 9mm 2 adet 6 mm alyan uçlu civata - 2,5 tl
    Planet 4 kelepçesi - Ücretsiz

İşçilik bana ait ancak Mustafa Usta ve Fikret Usta her aşamada fikir verip yardımcı oldular. Daha doğrusu işin çoğunu onlar yaptı

Sonuç olarak bence harika bir oturuş açısı yakaladım. Gidon seçimimden oldukça memnunum, orjinal gidonuda kullandım ancak bence bu gidon daha sportif ve rahat.
    Eskiden rüzgar kaskımdan aşırırken şimdi göğüs ile boyun arasında patlıyor. Sonuçta bir enduro rahatlığıda beklemiyorum

3. halil işvarlar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Furkan Çelebi (26-09-2013)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Eline sağlık çok güzel olmuş
    Motorun çok yakışıklı değiştirme şimdilik
    Ustalara selam

Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık çok güzel olmuş
    Motorun çok yakışıklı değiştirme şimdilik
    Ustalara selam
    Teşekkürler Ahmet Ağabey, selamını ilettim.