Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 35 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Standart Motosiklet Camiasının Sesi Olalım

Arkadaşlar uzun bir zamandır aklımda olan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu platformda bir sevda peşine düşmüş, birbirlerini tanımayan, ortak zevkleri dışında çıkar amacı gütmeyen, herkesin içindeki özgürlüğün sesini dinlediği insanlar bir aradayız. Motosikletlerimizle ilgili bir çok şey paylaşıyoruz, toplantılar yapıyoruz, gezilere gidiyoruz ve içimizdeki sevgiyi süper kaliteli ortamlarda şenlik havasında kutluyoruz. Diyorum ki acaba motosikleti daha iyi anlatabilmek, insanların içlerindeki korkuyu biraz olsun kırabilmek ve yolda olduğu kadar olmadığımızda da fark edilebilmeyi başarabilir miyiz? Hepimizin olmasını arzu ettiği, kimi zaman hakkımızın yendiği, kimi zaman canların verildiği bir konuda sesimizi daha gür bir şekilde duyurabilir miyiz? Bu sesi duyurmamız gereken en öncelikli yer devlet makamları, sonrasında da güzel halkımız.

Motosiklet kullanıcılarının tümünün manyak olmadığını, bizlerin de birey olduğunu, et ve kemikten oluştuğumuzu, paramızı har vurup harman savurmadığımızı, motosikletin lüks olmadığını aslında motosikletin vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu devlet büyüklerimize duyurabilir miyiz? Bugün okuduğum haber motosikletlerin gerçek anlamda lüks değil özellikle İstanbul için vazgeçilmez bir çözüm olduğunu bana bir kez daha hissettirdi. Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm konuyu açmama vesile olan haber İstanbullular olarak dünya rekorunu elimizde tuttutuğumuzun haberiydi. Ne Bangkok, ne Pekin, ne Moskova, ne Şanghay hepsi daha az trafiğe sahip! Castrol ile Tomtom'un birlikte yaptığı Global Dur-Kalk endeksinin açık ara önde gideni İstanbul çıktı. İstanbul 21.596.566 durma sayısıyla dünya lideri, peşindense 17.999.273 durma sayısıyla Meksiko geliyor. 2. Köprünün ağır bakıma girmesiyle bu rekoru daha da taçlandıracağımız bu dönemde acaba böyle bir girişimle hükümetin dikkatini çekebilir miyiz? Soruna çare olabilecek yolu tamamen açmayı başaramasak da belki bir taşı engel olmaktan kaldırmada faydamız olabilir, ne dersiniz?

Öncelikle neler yapılabileceği üzerine sizlerin de değerli fikirlerini almak isterim, bunu hep birlikte yaparsak ancak bir sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyorum. Eylemler, ilanlar, motosiklet kullanımının kazançları, bilinçlenme-bilinçlendirme, algıda farklılaştırma, farkındalık yaratma, çözüm önerileri, bilgilendirme vs gibi bir çok konu başlığı ele alınabilir. Birlikte oluşturacağımız yol haritasıyla her kesimin desteğini alabilir belki de Enduroist'in başını çektiği, diğer grupların, eğitim şirketlerinin - derneklerinin, motosiklet kluplerinin katılımını sağlayabilir ve sesimizi daha gür duyurabiliriz diye düşünüyorum. Hatta motosiklete gönül vermiş ünlüleri de bu oluşumun içine çekebiliriz. Elinde ciddi medya gücü olan bir çok motosiklet sevdalısı var, Acun gibi Tamer Karadağlı gibi, Cem Yılmaz gibi, Kıvanç Tatlıtuğ gibi.. Eminim motosiklete gönül vermiş millet vekilleri yada bu sevda peşinde koşan onların çocukları, yakın tanıdıkları da vardır. Sesimizi ne kadar çok duyurabilirsek farkındalığı o kadar arttırmış oluruz. Evet biliyorum oldukça optimistik yaklaşıyorum ama pesimistik düşünceyle zaten böyle bir şeye başlanmaz, başarılı olunmaz bunu da biliyorum. Biz elimizden geleni yapalım, yorulalım, uğraşalım varsın olmasın mühim değil. Öncelikle bu topic altında neler istiyoruz onları belirleyelim. Dünyada motosiklet kullanımının istatistiklerini temin edip bunları sunumlarımızda kullanalım. Benim aklıma gelen ve olmasını istediğim bazı konu başlıklarını aşağıya listeliyorum, sizlerden ricam bu konulara yeni başlıklar ekleyelim. Sonrasında motosiklet kullanımını yaygınlaştırmanın faydalarını toplayalım. Trafikta daha çok motosiklet demek trafiğin azalması demek, daha az benzin tüketimi (milli servetin korunması) demek, çevre kirliliğinin önlenmesi demek, daha çok fark edilmek demek, zamandan tasarruf demek, yolların motosikletlere göre planlanmasının sağlanması daha az yaralanma-ölüm demek, sulamaların şuursuzca yapılmaması ve olası kazaların önlenmesi demek...

Benim isteklerim;

* KGS-OGS geçişlerinde motosiklet sınıflarının oluşturulması, araba parası verilmemesi yada tamamen kaldırılması
    * ÖTV ve mümkünse KDV'nin her hacimdeki motosiklette kaldırılması yada düşürülmesi
    * MTV'nin kaldırılması yada oranının düşürülmesi
    * Sürücü kurslarında ehliyet alınırken IAM, ROSPA yada ADAC teori eğitimlerinin verilmesinin şart koşulması
    * Yine ehliyet alınırken kontrol eğitiminin akredite kuruluşlar tarafından verilmesinin şart koşulması
    * İlk yardım eğitimlerinin şart koşulması ve belirli peryotlarda mecburi tekrar edilmesinin zorlanması
    * Kasksız sürücülerin ceza yağmuruna tutulması hatta koruma ekipmanı olmayanların da ceza alması
    * Motosiklet hız limitlerinin, dünyanın bir çok ülkesindeki gibi diğer araçların üzerine çıkarılması
    * Metrobüs yolundaki bariyerlerin halat yerine dünya standartlarında yenileriyle değiştirilmesi
    * Almanya'da her sola virajda sağ tarafta, her sağa virajda sol taraftaki bariyer ayaklarının tümünde darbeyi absorbe eden koruyucular vardır. Bunların acilen Türkiye'de uygulanması.
    * Uçak yada deniz araçlarında uygulanan benzin indiriminin, motosiklet kullanımını teşvik için motosiklette de uygulanması
    * Motosikletlilerin fark edilmesi için yurt dışında gördüğümüz reklamların devlet eliyle tüm televizyonlarda yayınlanması
    * İnsanımızdaki motosiklet korkusunun yenilmesi için motosikletlere özel şerit verilmesi, örneğin metrobüs yolunun motosiklet sürücülerine açılması. (bu geçici süreyle uygulanabilir, sonrasında kaldırılabilir)
    * Çok şeritli yollarda en sol ve sağındaki şeritten bir kısım alınarak duran trafikte motosikletlerin geçişinin sağlanabileceği yeni bir yol şeridi çizilmesi (böylece emniyet şeridi kullanımı ortadan kalkar, pis emniyet şeridine girmek zorunda kalmayız)
    * Motosiklet satın almak isteyen öğrenci, öğretmen, memurlara ve gelir düzeyi düşük olan kimselere hibe olmasa da düşük faizli kredilerin devlet eliyle verilmesinin sağlanması. Bu yalnızca İstanbul ikametli kişilere de verilebilir..
    * Türk motosiklet sanayisinin kendi motosikletlerini geliştirebilmek için devlet yardımı yada teşviğinin verilmesi
    * Motosiklet yarışçılarının yetiştirilmesi için kursların desteklenmesi

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar, zaman içerisinde farklı fikirler gelirse bu listeyi güncelleyeceğim. Sizler de fikirlerinizi lütfen paylaşın, sonrasında tüm bunları düzgün bir formata çevirip aksiyon planımızı oluşturalım.

Hayal ediyorum umarım hepsinin gerçekleştiğini de görmek kısmet olur. Haydi elinizi taşın altına koyun arkadaşlar!

2. Eser Kara güzel mesajın için 22 üye sana teşekkür etti :

Arda Guldogan (10-11-2013),Can Ekin (02-10-2013),Cihan ÇİÇEK (07-10-2013),ekinoks (05-10-2013),Engin Delipınar (03-10-2013),Faruk Ortaç (02-10-2013),Hayati BEDER (02-10-2013),İsmail Elmas (02-10-2013),Kemal Sevinç (04-10-2013),MelihUlubilgen (02-10-2013),necmi er (02-10-2013),Oytun Uskan (02-10-2013),ÖzgürAyhan (02-10-2013),Recai Topallar (02-10-2013),sinan karagöz (02-10-2013),Tolga EREZ (02-10-2013),Tuncay Kahraman (02-10-2013),Uğur Yönet (02-10-2013),UgurKaptan (12-10-2013),Yalım Erkmen (07-10-2013),YASEMİN AYDIN (02-10-2013),Yusuf YÜCE (04-10-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Uğur Yönet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Yönet
    Motosiklet
    R1200gs adv
    Marka
    Bmw

Eser kardeşim çok güzel yazmışsın çokta haklısın ah keşke bu yazdıkların hayalden çıkıp gerçeğe dönüşebilse hepimizin isteği bu medyayada büyük iş düşüyor bence ama nedense bizlere ilgi gösterilmiyor medyada motosiklet kullananlar hep serseri boş gezen kişiler olarak insanların aklına işlenmiş dizilerde filmlerde olsun insanımızda bilgisiz olduğu için bizleri öyle sanıyor ilk denen laf motoru boşver şeytan işi ne işin var oluyor reklamlarda bile sürekli verilmesi lazım motosikletlerle ilgili trafik uyarıları az değil 2.5 milyon motosiklet kullanıcısı var Türkiyede ve hergeçen gün artıyor devlet inşallah vergilerde köprü otoyol geçişlerinde bizlere güzellik yapar gerçi holding mantığıyla yönetilen bu memlekette olurmu bilmiyorum ama ben onu geçtim bizlere trafikte saygı gösterilsin yeter üzerinde insan olduğunu bilsin kuşbeyinliler onada razıyım...

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Evet Eser. Çok doğru bir başlangıç. Başarıp başaramaman önemli değil. Önemli olan, adım atmış olman. Hayal etmiş olman. Belki de bu yolla başlatacağın hareket arkamızdan gelenlerin bu aşılamaz sanılan surları aşmasına neden olabilir. Kesinlikle yanında ve arkandayım.

Daha önceki çalışmalarımızın birinden elde ettiğimiz, motosiklet kullanım ve satış oranlarının Türkiye deki bölgesel dağılımı ve Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslaması ben de var. Lazım olduğunda kısa bir düzenleme ile gönderebilirim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

5. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Eser Kara (02-10-2013),sinan karagöz (02-10-2013)

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet Eser. Çok doğru bir başlangıç. Başarıp başaramaman önemli değil. Önemli olan, adım atmış olman. Hayal etmiş olman. Belki de bu yolla başlatacağın hareket arkamızdan gelenlerin bu aşılamaz sanılan surları aşmasına neden olabilir. Kesinlikle yanında ve arkandayım.

Daha önceki çalışmalarımızın birinden elde ettiğimiz, motosiklet kullanım ve satış oranlarının Türkiye deki bölgesel dağılımı ve Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslaması ben de var. Lazım olduğunda kısa bir düzenleme ile gönderebilirim.
    Ersancım bu yalnız başıma çıktığım bir yol değil, bunu grup olarak yapalım isterim. Herkesin işi var, gücü var, herkes arta kalan zamanlarından biraz verirse hep birlikte bu yolda ilerleyebiliriz. Kullanım ve satış oranları çok iyi olur, bunları da bir havuzda toplayalım. Sen bana gönder, ben bunları Dropbox'tan siteye erişilebilir hale getireceğim.

Enduroist Üye İsmail Elmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Elmas
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Eser öncelikle bu şekilde uğraşın için teşekkürler.

Aslında önce şu yazdıkarın gibi güzel bir ön hazırlık ve organizasyon ile saydığın isimler gibi medyadanın dikkatini çeken isimlere ulaşarak yüzlerce motosikleti bir araya toplayarak, dikkatleri çekmek iyi bir adım olur.

Bu kadar trafiğin olduğu bir yerde azda olsa saygınlık istemek kötü olmamalı.

Sadece ekipman kullanma zorunluluğunda (kask harici) mecburiyet biraz zor geldi bana. Tüm ekipmanların zorunlu olduğu bir ülke ben görmedim (cahilliğime verin). Bir çok ülkede sadece kask zorunlu. Ama bunun yaptırımının katı bir şekilde uygulanması taraftarıyım.

Diğer yandan ayrı şeridimizin olması veya otomobil ve büyük araçların dikkatini çekmek çok önemli.

Nasılki motorlarımıza otomobilimize "motosikletlere dikkat edin" stickerları yapıştırıp dikkat istiyorsak, daha ileri adımlar atmamızın zorunlu olduğu düşüncesindeyim.

Eminimki bu kadar insanın gerek medya, ünlü olan isimler veya daha üst kadamelerde tanıdığı, ulaşabileceği kişiler bulunmaktadır. Hepimiz taşın altına elimizi koyarsak gelişme olması kaçınılmaz gibi duruyor.

Elimden gelebilecek birşey varsa, her türlü yardıma hazırım. İlk toplantıda bence bu konu yüz yüzede tartışılabilir (tabi ilk katılımım olur benimde )

Sevgiler.

8. İsmail Elmas, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Eser Kara (02-10-2013)

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı İsmail Elmas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eser öncelikle bu şekilde uğraşın için teşekkürler.

Aslında önce şu yazdıkarın gibi güzel bir ön hazırlık ve organizasyon ile saydığın isimler gibi medyadanın dikkatini çeken isimlere ulaşarak yüzlerce motosikleti bir araya toplayarak, dikkatleri çekmek iyi bir adım olur.

Bu kadar trafiğin olduğu bir yerde azda olsa saygınlık istemek kötü olmamalı.

Sadece ekipman kullanma zorunluluğunda (kask harici) mecburiyet biraz zor geldi bana. Tüm ekipmanların zorunlu olduğu bir ülke ben görmedim (cahilliğime verin). Bir çok ülkede sadece kask zorunlu. Ama bunun yaptırımının katı bir şekilde uygulanması taraftarıyım.

Diğer yandan ayrı şeridimizin olması veya otomobil ve büyük araçların dikkatini çekmek çok önemli.

Nasılki motorlarımıza otomobilimize "motosikletlere dikkat edin" stickerları yapıştırıp dikkat istiyorsak, daha ileri adımlar atmamızın zorunlu olduğu düşüncesindeyim.

Eminimki bu kadar insanın gerek medya, ünlü olan isimler veya daha üst kadamelerde tanıdığı, ulaşabileceği kişiler bulunmaktadır. Hepimiz taşın altına elimizi koyarsak gelişme olması kaçınılmaz gibi duruyor.

Elimden gelebilecek birşey varsa, her türlü yardıma hazırım. İlk toplantıda bence bu konu yüz yüzede tartışılabilir (tabi ilk katılımım olur benimde )

Sevgiler.
    İsmail teşekkürler, herkesin desteğine ihtiyaç var. Açıkçası benim de ilk katılımım olacak toplantıya ama bu amaç uğruna her yere gelirim Koruma ekipmanını yazmaktaki amaç, iş sadece kaskla bitmiyor anlasın insanlar. Hepsini kapsama alamasak da en azından kasksızlar affedilmez bu sayede.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Güzel bir çaba denemeye değer ancak bazı maddeler imkansız gibi görünüyor;"yakıtta indirim köprü ve otoyol parasız" gibi bunların olması mümkün değil hepimizin bildiği gibi Türkiye'miz fakir malesef buralardan tahsil edilen paralar önemli bu yüzden bana imkansız gibi göründü ama elbette desteklerim böyle bir çabayı ...
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir çaba denemeye değer ancak bazı maddeler imkansız gibi görünüyor;"yakıtta indirim köprü ve otoyol parasız" gibi bunların olması mümkün değil hepimizin bildiği gibi Türkiye'miz fakir malesef buralardan tahsil edilen paralar önemli bu yüzden bana imkansız gibi göründü ama elbette desteklerim böyle bir çabayı ...
    İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara... Resmi olarak taleplerimizi iletelim, onlar hangileri için aksiyon planı alırsa artık.

12. Eser Kara güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Faruk Ortaç (02-10-2013),Hayati BEDER (02-10-2013),MelihUlubilgen (02-10-2013),Recai Topallar (02-10-2013)

Enduroist Katılımcı Üye sinan karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    sinan karagöz
    Motosiklet
    Transalp XL700
    Marka
    Honda

Eser sana tamamen katılıyorum. Bireysel cılız sesler yerine güçlü seslerle daha iyi anlatılabilir düşüncelerimiz. En son toplantıda Gürbüz başkan, Erden ve diğer arkadaşlar ile bu konuyu konuştuk. Köprü ve otoban geçişlerinin otomobil ile aynı olması, hız sınırları vb. Aynı zamanda "Motosikler Federasyonunun" bu tür konularda ilgisiz ve etkisiz kalması. Bence de konu çok önemli ve derin. Fikir birliği yaparsak ilgili kurumları belki etkileyebiliriz. Federasyonun bizim adımıza bunları zaten yapması gerekir ancak bir iki söyleşi ve açıklamadan başka bir şey duymuyorum.
    Bu arada senin maddelere " Motosikletin geçiş üstünlüğü, ambulans ve itfaiyeden sonra diğer araçlardan önce olmalıdır" maddesi eklenebilir.

14. sinan karagöz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Eser Kara (02-10-2013)

Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı sinan karagöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eser sana tamamen katılıyorum. Bireysel cılız sesler yerine güçlü seslerle daha iyi anlatılabilir düşüncelerimiz. En son toplantıda Gürbüz başkan, Erden ve diğer arkadaşlar ile bu konuyu konuştuk. Köprü ve otoban geçişlerinin otomobil ile aynı olması, hız sınırları vb. Aynı zamanda "Motosikler Federasyonunun" bu tür konularda ilgisiz ve etkisiz kalması. Bence de konu çok önemli ve derin. Fikir birliği yaparsak ilgili kurumları belki etkileyebiliriz. Federasyonun bizim adımıza bunları zaten yapması gerekir ancak bir iki söyleşi ve açıklamadan başka bir şey duymuyorum.
    Bu arada senin maddelere " Motosikletin geçiş üstünlüğü, ambulans ve itfaiyeden sonra diğer araçlardan önce olmalıdır" maddesi eklenebilir.
    Maddeyi direk ekleyelim, bu ve benzeri öneriler bekliyorum arkadaşlar. Sinan bu arada resmini hala değiştirmemişsin

16. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

sinan karagöz (02-10-2013)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu