Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 111 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Üye Arto Sevan Oksayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arto Sevan Oksayan
    Motosiklet
    2011 Honda VFR 800 X Crossrunner
    Marka
    Honda

Standart Hiç BMW almamış birinin BMW R1200 GS hakkında öğrenmek istedikleri

Selamlar,

Bugüne kadar hep Roadstar tipi motorlar kullandım, son motorum da Sport Touring tipi 2011 Honda VFR 800 X Crossrunner, uzun zamandan beridir, BMW R 1200 GS almayı düşünüyorum, boyum 1.76 bu açıdan bir sorun olur mu ? onun dışında Motor hakkında özellikle internette birçok yazı okuyorum, arızalar, yolda giderken motorun otobanda durması, İstinye servisinin pahalı ve sorunları çözememesi gibi, yıllardır marka olarak Honda'yı tercih ettim ve gerçekten de sorunsuz bir şekilde motoruma bindim, sizlerden ricam bana BMW R 1200 GS hakkında, kullanıcıların deneyimlerini yorumlarını paylaşabilirlerse çok memnun olurum, şu anda R 1200 GS alınacaksa yeni model Su soğutmalı nasıl bir motordur ? eskilerinin daha iyi olduğu söyleniyor, yeni BMW R 1200 GS alınacaksa şu anda 2 ci el olarak satılıkta iyi bir motor varmıdır ? Bakımlarının tümünü kendim yapabilirmiyim, bu işlere elim yatkın sıfırdan eski bir Vespa PX toplamıştım, dolayısı ile o konuda da varsa döküman çok makbule geçer.

Cevaplarınızı bekler sizlere güzel bir gün dilerim.

Ordinaryus Enduroist Engin Öksüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ENGİN ÖKSÜZ
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Merhaba bir hatırlatma nick yerine isim soyad kullanıyoruz ki birbirimize daha çabuk alışalım ve tanıyalım bunu kontrol panelinden yapabilirsiniz

Sorularına benden daha fazla tecrübesi olan arkadaşlar daha net bilgiler verecektir elbet ben yeni bir bmw kullanıcısı olarak bildiklerimi paylaşabilirim

Emsallareine ( varadero,crosstourer,1200tenere,vs) hepsinden daha hafiftir 1200 gs sizden daha kısa boylu kıllanıcılarını görmüştüm. Maliyet borusan fenaa ama dışarda birçok alternatifiniz var hatta sitemize üye usta arkadaşlarımız var "Kağan Tezer " gibi onlar maliyet kısmında daha net biligi verirler ben şahsen bakım aralıklarının uzun olması 1200 cc olmasına rağmen 650 ta dan daha az yakması boksör dengesi frenleri terelaver paralever gibi bir çok hata kapatan ve sürüşü kolaylaştıran artısını sayabilirim
    Ben 2006 model aldım 30 bindeydi temmuzdan beri 5 bin km yaptım en küçük bir sorun yaşamadım ancak yinede çok hor kullanılmış bir motor almanızıda tavsiye etmem özetle umarım gönlünüzdeki aslanı bulursunuz kazasız kefifle sürün

Enduroist Üye Esat Mahmut GÜRÜN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Esat Mahmut GÜRÜN
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Ben şuan 2012 modelini kullanıyorum. Benimde boyum 1.76 cm normal selesinde çok fazla problem çekmedim ama alçak selesini aldıktan sonra motor üzerindeki hakimiyetim çok daha kendime güvenerek oldu. Temiz bir motor bulursan kesinlikle almanı tavsiye ederim.

Enduroist Üye Osman Sevil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Sevil
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Boy problem olmaz. Servis pahalı, doğru ama aralıkları uzun. Servis için alternatifler de iyi.

Eşdeğeri olmayan bir motor. Zira ne zaman "GS Killer" motorları olan arkadaşlarla yola çıksak, ya toprakta ağladılar, ya şehirde ağırlığından şikayet ettiler, ya benzincide suratları asıldı. Kolayına kırılmaz. Düşer kalkar devam edersin.

Hayırlısı nasip olsun.

Enduroist Üye Arto Sevan Oksayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arto Sevan Oksayan
    Motosiklet
    2011 Honda VFR 800 X Crossrunner
    Marka
    Honda

BMW'nin genellikle R1200 GS'in Honda'ya göre çok sorun çıkarttığından bahedenler var, sizce bu doğru mu ?

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Tabiki yalan
    iyi bakımı yapılmayan her motor sorun çıkartır..Emin olun bunları söylenlerde hiç BMW'su olmayan yada hiç BMW kullanmayan adamlardır...
    Bunlardan benim çevremde de çok fazla var. Önemli olan senin motoruna ne kadar iyi baktığın...

7. Oytun Uskan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (15-04-2016)

Isim
    ENGİN ÖKSÜZ
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Bir sürü arkadaşımız var yunanistan avrupa güney sahilleri gidip geliyorlar sorunsuz arada illaki bir makina sorun çıkıyordur ancak söz konusu bmw olunca birazdaha göze batırılıyor

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Ben olsaydim!

Ben olsaydim, bir motor alirken kriterlerimi tesbit ederdim ancak bunlar daha ziyade ben o motordan neler beliyecegim yonunde olurdu. Ben BMW R 1200 GS ADV kullaniyorum 2012 model. Bu benim bilmem kacinci GS im.

Gecen seneki ADV mi sattiigimda bu yeni motorum icin kaparo vermis olmama ragmen, icimden dusunuyordum, "acaba baska motor alsam bir ton para da cebime kalsa nasil olur" diye.
    Neticede, su BMW deki lever sistemlerinin bana olan faydalarini gozden gecirdim, bir kez daha. Hani bu motorun yakpare bir sasisi olmamasindan dolayi uc parcadan olusmasinin her turlu hendek ve kasisten bir yilan gibi kademe kademe geciyor olmasi cok guvenli geliyor bana.

Bir viraja girdigimde, kontrayi verdigim anda motordaki guclerin, yonleri ve onlarin getirdigi bileske kuvvet ile dogan viraj kolayligi var ki bundan vazgecmek kolay olmasa gerek. Hani kontrayi verdiginizde motor yana yikilir ya, heh iste GS ondeki lever sisteminden dolayi bir de hizdan dolayi one dogru da yigiliyor. Bu ikisinin verdigi bileske kuvvetin yonu direkt olarak girdigimizi virajin yonune donuyor ve GS viraji kendi aldi gibi bir hisle cikiyorsunuz o virajdan.

Dusunurken, aklima aksesuarlarim geldi.

Benim GS imde kendi farlari dahil 6 adet far yanar. bunlarin biri kisa far devamli yaniyor, altta iki adet micro DE ki bunlar da devamli yanan sis farlari, ve ustte iki adet yine Hella FF50 uzunlarla yanan projektorlerim var. Yani ilaveten cektigim guc, 4*55=220 Watt! Bir de kisin da kullandigim icin 60-75 Watt ceken isitmali ceketim var. Cantalarimda isiklandirmalarim ile, navigasyon falan kask sarji icin 2 adet daha cakmak cikisi ile bayagi guc kullaniyorum. Bu guc kullanimina hicbir motor cevap veremiyor.

Eh yol deyince, Atakoyden kalkip Sileye gitmiyorum elbette. Kalkip Hataya kunefe yemege giden biri icin, bunlar olmazsa olmazlar. Hee bir de Bosch marka havali kornam var, bak unutmadan. Bu kadar yolda, onume hersey cikiyor, su, micir, toprak, sulanmis toprak yol insaati gibi. Bunlardan hicbir problem yasamadan gececegini bilmek bile insani rahatlatiyor.

Gelelim deposuna. 33 Lt. bir depo ile ortalama 120 Km/saat gittigimi goz nune aldigimizda yaklasik 6 Lt./100 Km hesabi ile, 500 Km rahat gidiyorum durmadan.

Selesi kicima batmiyor bu kadar uzun saatler kullanmama ragmen. Oturus sekliyle, kullanimi ile, konforu ile, vazgecilmez hale gelebiliyor.

Simdi gordugunuz gibi, ben maliyet ya da kendim tamir edebilir miyimden ziyade benim icin onemli olan degerleri siraladim. Keyif icin motor suren biri olarak, benim onceliklerim, guvenlik, keyif almak, motorun yeterliligi, ve konfor uzerine kurulu oldugundan bu konular one cikti. Hee tamir eebilme isine gelince, evet elinizde yeterli takim taklavat olursa edersiniz elbette.

Ancak elektronik devrelerin yogunlukla kullanildigi bir teknoloji ile ugrasacaksiniz ona gore. Bundan dolayi, cogu parca kompakt bicimde uretildiginden dolayi onlari degistirmekten baska bir careniz olmayacak, yani soker parcalar tamir ederim yok. Bu pacalar da, ABS fren sistemi ile motorun beyni. Bir de elektrik konusunda dikkatli olmalisiniz. Bu motorun elektrik sistemi bus-bar sistemi oldugundan hersey beyne bagli tek bir devreden beslenir oldugu icin, o devrelerin kaldirabileceginden fazla guc ceken hicbir ilaveyi yapamazsiniz. O nedenle butun ilavelerinizi motorun kablolarina dokunmadan, direkt akuden galamak durumundasiniz. Bu konuda Ibrahim cok sey yazacaktir eminim. Yazmazsada siz ginin dukkanina orada bir sohbet edin derim almadan once.

Ben motorumla yol yapmayi sevdigim icin, servis konusunda (garanti suresinde) Izmirde Ozgorkeyi kullaniyorum. Cok da memnunum. Hem fiyatindan hem servisinden. Bugune kadar servis icin Borusana ilk baslarda ya bir ya da iki kere gitmisligim var onun disinda hem yol yapiyorum, hem de servis isimi goruyorum, Izmiri de severim zaten, cok da guzel oluyor. Tavsiye ederim.

Ilave not: Bugune kadar GS imle bir kez yolda kaldim, o da Bodrumdan cikarken girdigim bir cukurdan cok sert bir darbe aldim, (baska motor olsa dusmustum) akunun icinde kutup plakalarinda bir kirilma olmus ve iki kutup arasi baglanti kesilmis, Izmirde cikti meydana ve sagolsun Ozgorkey hemen yeni bir aku koydu ve ben o gun ileri ve guvenli surus testime girdim. Bu bile yeter bu motoru begenmem icin. 4 yildir da hicbir yerde yolda kalmadim. Hicbir ariza da cikarmadilar.

Konu Hakki Orun tarafından (04-11-2013 Saat 16:42 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ilave not

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

10. Hakki Orun güzel mesajın için 18 üye sana teşekkür etti :

Abdullah Özçelik (29-09-2017),Alpay Demiray (04-11-2013),Can Ekin (04-11-2013),Engin Öksüz (04-11-2013),eralp gizdem (13-10-2014),Eser Kara (04-11-2013),Faruk Ortaç (06-11-2013),GürbüzOKATAN (05-11-2013),ilhami Başpınar (07-04-2017),omercem (04-11-2013),orhan duman (07-11-2013),Özgür Özsoylar (03-09-2015),ozgurcakici (05-07-2015),şafak onikiler (07-07-2014),sinan karagöz (04-11-2013),Tamer GEVECİ (05-01-2020),UĞUR KOÇ (04-11-2013),Yalım Erkmen (04-11-2013)

Isim
    ENGİN ÖKSÜZ
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Hakkı abi döktürmüşsün yine sen böyle analatınca daha bir sevinir oldum şimdi tercihime

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Ama bu boyle!

Ben sadece arkadasi yonlendirmek icin kendi bildigim dogrulari aktardim. Karar yine onun olacak ama motoru secerken, daha ne gibi kriterlerin oldugunu da vurgulamadan edemedim. O lever sistemlerinin patent suresi bitince bir bakacagiz ki butun markalar lever kullaniyorlar. aslinda bu sistemin patent ile sabitlenmis olmasi rekabet piyasasi kurallarina gore diger markalara haksizlik oluyor cunku neticede sistem direkt guvenlik ile ilgili.

Dilerim birgun bu patent meselesi hallolur da, Honda da kullanmaya baslar, bir de adam gibi bir enduro motor yapar ve ben de satin alirim. Hondanin motoru cok begendigim bir motordur. Hem basit hem guvenli, yani ariza mariza yapmaz, ekmegini suyunu ver o da seni goturur de goturur. Ben kullandigim CBF 1000 motorumdan ne kadar zor ayrildim, bilen bilir. Hala da cok severim. Ama iki sis fari baglayana kadar gobegimiz catlamisti.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu