Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 111 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye ahmet yaramış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet yaramış
    Motosiklet
    1200 rt
    Marka
    Bmw

Alıntı İsmail Hakkı Erdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BMW nin iyi motor olmadığını kimse söyleyemez . Bazı BMW sahipleri sorun yaşamamış olabilir ama arıza konusunda adı en çok geçen motor olduğuda gerçek.Bu kedi-ciğer meselesi değildir.Çünki 4 yıl BMW ye bindim çok temiz bir makinam vardı ve Etrafımda ki BMW lerde çok sorun gördüm .En son bir arkadaşımızın arka teker göbeğinin bilya yuvasının belli bölümlerinde çatlamalr meydana geldi( bu kadar büyük paralar verilen bir motorda olmaması gerekir) ve iyi bir paraya değişti ( serviste).Bunu genelemek tabiki mümkün değil.ama hernedense Japonlarada bu kadar arıza duymuyoruz,görmüyoruz.BMW arızalarının diğer motorlardan daha fazla görülüyor ve duyuluyor !!! azda olsa yağ eksiltir.Uzun yolda yağ taşımalısnız.Yağ penceresinden seviye kontrolü yapmak için ayrı bir seremoni gerekir.Önce yan ayakta 5-6 dk bırak sonra çift ayakta bir süre daha bekle sonra pencereye bak !!!!!Yan ayakta uzun süre park edersen çalıştırdığında azda olsa yağ yakar !!!! gri duman atar !! buda yağ eksiltme nedenlerinden biridir .Bu kadar pahalı bir motorda neden benzin pompası reğilatöründen kronik sorun çıkıyor !!! 140 euro verip değiştirirsin ama kıymeti yok !! o stresi yaşadıktan sonra !! bir turumuzda birlikte sürdüğüm 1200 gs dağın başında kaldı en yakın yerleşim yeri 70 km mesafedeydi.Çekici çağır ,bekle,götür,parçayı bilmemkaçgün bekle, önemli bir masraf !! tatilin ve turun ızdıraba dönmesi !! ABS sorunları ve başka sorunlar .
    Özetle amacım BMW yi kötülemek değil ,olanları ,Bilgilenmek adına ,yaşadıklarımı ve yakınımda yaşananları açıklamak istedim.ve sorum şu ; benzerlerinden ortalama 20 000 tl daha pahalı olan bu motorda bu sıkıntılar yaşanmalımı ?
    ismail bey her motorun ilk sürümleri hatalı çıkabiliyor ,hatta arabalarda da durum aynı, akrabamın 1 yaşındaki 600 bin tl lik s 350 mercedisi bile 4kere arıza yaptı,en son ankara afyon arasında yolda kaldı çekiciyle ankaraya getirildi, tamirini türk ustalar yapamadı ,almanyadan mühendis geldi,onlar yaptı.yanii 600 bin tl lik mercedes bile yolda kala biliyor ama kimsede demiyorki mercedes beş para etmez araba diye.
    Gelelim bmw motor olayına ,bmw motosikletlerin teknolojileri , günümüz motorlarından 20 yıl önde gidiyor ,adamlar 20 yıl önce motorlarına abs ünitesi koymuş,50 yıl önce şaft ve kuru debriyaj koymuş,televler maşa koymuş ,motosiklet teknolojisinde adamlar ekol olmuşlar,sürekli yeni bişey icat edip ,motorlarına takmışlar ,buda beraberinde bir takım sorunlar getirmiş,ilk sürüm motorlarda, eklenen bazı parçalar yamuk yapa biliyor ,
    voltaj regülatörü diğer motorlarda yok, belki ondan japonlarda bu sorunla karşılaşılmıyor ,bu parçanın avantajıda yakıt tüketimini düşürmek ,yeni model regülatörlerde sızdırmaz silikonun kalitesi dahada arttı sorun ortadan kaltı,bu sorun için yolda kalmaya hiç gerek yok 1 metre kabloyu ,akü başıyla benzin pompasının arasına bağlayınca yola devam edebirdiniz .yani sürücü değilde ,motorcu olmakda bazen işe yarıyor;)
    söylediğiniz final drive daki aliminyum çatlağı,ilk çıkan modellerde motoru hafifletmek amacıyla arka lastiği ve fren diskini tutan ve adı flanj olan parçanın ,aliminyumdan üretimesinden kaynaklı bir sorun,servisde veya lastikçideki çalışanların biyonları tork değerlerinin üzerinde sıkmasıyla oluşan çatlamalardır ,bana soracak olursanız bmw nin en ciddi sorunu budur,son sürümlerinde bu parçayı tekrar çelik malzemeden ürettiler .
    benim motorumda da aynı çatlak flanj problemi vardı ,can güvenliğim için 250 euro civarında bir paraya çelik olanıyla değiştirdim .
    Sorunsuz dediğimiz japon motorları ,donanım olarak bmw den çok fakir olduğu için arıza yapma olayıda ona göre az oluyor.
    yotube da ve forumlarda 20 yaşındaki bmw lerin yok abs ünitesi bozulmuş,yok contası arızalanmış,yok bilyası bozulmuş,bir sürü yazılıp çizilip, yeni bmw lerin hakkı yeniliyor ,bu seferde millet bmw den soğuyor,arkadaş 20 yaşındaki bir japon motorun halini gördünüzmü?kaç tanesi yoluna düzgün gidebiliyor .kul yapısı bu,allah yapısı değil ya ,motora binen insanın elinden tamir işleri gelecek biraz ,zaten işin zevkli olan kısmı da bu değilmi?
    sıfırı 70-80 bine dayamış motorların ,ikinci ellerini 20-25 bine alıp biniyorsak ,fazlada söylenmeye hakkımız yok.üç beş kuruş masrafımız olacak ,adamlar 2011 model, sıfırı 27 bin tl olan varaderolara ikinci elde 32 bin tl istiyorlar.
    Konu ahmet yaramış tarafından (05-11-2013 Saat 04:11 ) değiştirilmiştir.

2. ahmet yaramış güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (05-11-2013),UĞUR KOÇ (05-11-2013)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Şimdi komutanım tenereye geçti ya ondan öyle diyor;)
    Bir de bu işler olasılık hesabı.. Ne kadar çoksa o kadar yüzde oranı yükseliyor.

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi bir usta varsa gözü kapalı bmw alınır.
    İstanbulda kağan tezer ve uğur koç var. Site üyesi arkadaşlarımız. Onlara da bir danış. Muhakkak birşey önereceklerdir. Bir de bu ustalara her model bmw geliyor. Ne var ne yok biliyorlar açıkçası.
    Şase eğri değilse her problem aşılır.
    Her fiyatın bir bmw si mutlaka vardır. Bakımsızsa tüm motorlar arıza çıkarır.
    Ben 1 defa 94 model 1100 gs le yolda kaldım. Çünkü 20 yıldır benzin pompası değişmemiş. O kadar olur dedim. Yoksa arıza zırt pırt çıkmaz. Bunlar uzun yol motoru zira
    2. Else tanıdık bildik birinden alınmalı. Satıcı bir çırpıda motoru hakkında bilgi verebilmeli. Temiz bakana bir sor bütün şeceresini döker zaten
    Bir de bunlar uzay aracı değil. Neredeyse 50 yıldır aynı mantıkla yapılıyor. O yüzden ille usta diyorum.
    BMW konusunda kesinlikle katılıyorum.İkinci el için İstanbulda Uğur KOÇ ve Kaan TEZER abilere sormadan iş yapılmamalıdır.
    Kendileri aktif olarak bu forumu izliyor ve yazıyorlarda saolsunlar çok yardımcıda olurlar..

5. Oytun Uskan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

UĞUR KOÇ (05-11-2013)

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Alıntı ahmet yaramış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ismail bey her motorun ilk sürümleri hatalı çıkabiliyor ,hatta arabalarda da durum aynı, akrabamın 1 yaşındaki 600 bin tl lik s 350 mercedisi bile 4kere arıza yaptı,en son ankara afyon arasında yolda kaldı çekiciyle ankaraya getirildi, tamirini türk ustalar yapamadı ,almanyadan mühendis geldi,onlar yaptı.yanii 600 bin tl lik mercedes bile yolda kala biliyor ama kimsede demiyorki mercedes beş para etmez araba diye.
    Gelelim bmw motor olayına ,bmw motosikletlerin teknolojileri , günümüz motorlarından 20 yıl önde gidiyor ,adamlar 20 yıl önce motorlarına abs ünitesi koymuş,50 yıl önce şaft ve kuru debriyaj koymuş,televler maşa koymuş ,motosiklet teknolojisinde adamlar ekol olmuşlar,sürekli yeni bişey icat edip ,motorlarına takmışlar ,buda beraberinde bir takım sorunlar getirmiş,ilk sürüm motorlarda, eklenen bazı parçalar yamuk yapa biliyor ,
    voltaj regülatörü diğer motorlarda yok, belki ondan japonlarda bu sorunla karşılaşılmıyor ,bu parçanın avantajıda yakıt tüketimini düşürmek ,yeni model regülatörlerde sızdırmaz silikonun kalitesi dahada arttı sorun ortadan kaltı,bu sorun için yolda kalmaya hiç gerek yok 1 metre kabloyu ,akü başıyla benzin pompasının arasına bağlayınca yola devam edebirdiniz .yani sürücü değilde ,motorcu olmakda bazen işe yarıyor;)
    söylediğiniz final drive daki aliminyum çatlağı,ilk çıkan modellerde motoru hafifletmek amacıyla arka lastiği ve fren diskini tutan ve adı flanj olan parçanın ,aliminyumdan üretimesinden kaynaklı bir sorun,servisde veya lastikçideki çalışanların biyonları tork değerlerinin üzerinde sıkmasıyla oluşan çatlamalardır ,bana soracak olursanız bmw nin en ciddi sorunu budur,son sürümlerinde bu parçayı tekrar çelik malzemeden ürettiler .
    benim motorumda da aynı çatlak flanj problemi vardı ,can güvenliğim için 250 euro civarında bir paraya çelik olanıyla değiştirdim .
    Sorunsuz dediğimiz japon motorları ,donanım olarak bmw den çok fakir olduğu için arıza yapma olayıda ona göre az oluyor.
    yotube da ve forumlarda 20 yaşındaki bmw lerin yok abs ünitesi bozulmuş,yok contası arızalanmış,yok bilyası bozulmuş,bir sürü yazılıp çizilip, yeni bmw lerin hakkı yeniliyor ,bu seferde millet bmw den soğuyor,arkadaş 20 yaşındaki bir japon motorun halini gördünüzmü?kaç tanesi yoluna düzgün gidebiliyor .kul yapısı bu,allah yapısı değil ya ,motora binen insanın elinden tamir işleri gelecek biraz ,zaten işin zevkli olan kısmı da bu değilmi?
    sıfırı 70-80 bine dayamış motorların ,ikinci ellerini 20-25 bine alıp biniyorsak ,fazlada söylenmeye hakkımız yok.üç beş kuruş masrafımız olacak ,adamlar 2011 model, sıfırı 27 bin tl olan varaderolara ikinci elde 32 bin tl istiyorlar.
    Madem olay "BMW güzellemesi"nden Japon motorlara sarktı, birkaç kelam da ben edeyim:

Dünya turuna özellikle yalnız (ve destek minibüsü olmadan) çıkanlar neden daha çok BMW değil de yirmi yaşındaki Japonları tercih ediyor (AT, TA, Tenere vs.)? Evet yapıları daha basit ama sadece bu değil. Japonlar üretim anlayışları gereği ürünlerine bir aksam monte ettiklerinde onu sonuna kadar test ederler ve daha sonra son kullanıcıya sunarlar. Motosiklette de otomobilde de bu böyledir. Avrupa üretimlerinde ise bu böyle değil maalesef. VW veya Renault'nun en donanımlı modellerini alırsınız, Honda veya Toyota'da adı geçmeyen donanımları vardır ama düzgün çalışmazlar. Yolda kalırsınız, canınız sıkılır, Almanya'yla Fransa'yla yazışmalar olur vs. (defalarca yaşadığım tecrübelerimle ve yakın tanıdıklarımın tecrübeleriyle sabittir). Japon malı alırsınız, o donanımlar yoktur ama olan donanımlar sorunsuz çalışırlar. Motorda da aynı şey söz konusu gibi görünüyor. GS muhabbetlerinde defalarca bu duruma şahit oldum.

Büyük ihtimalle hiçbir motor GS kadar keyif vermiyordur. Herkesin hayalindeki bir motor. Ben de gıptayla bakıyorum yolda. Ama yine de bir risk/fayda(keyif) değerlendirmesi yapmak yerinde bir karar olur düşüncesindeyim.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı GürbüzOKATAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bi bakıp çıktım sadece...
    Rahatsız olmayın.

Ben baktım, çıkamıyorum başkanım. Ciğerci kedisi gibi camda asılı kaldım.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Faruk Ortaç (06-11-2013),GürbüzOKATAN (05-11-2013)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet f senel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok para ama fantazi için alınır mı alınır.
    Hocam niye fantazi olsun, 2006 model, daha pazarligi da var

sonucta o fiyatlara 1200gs de bulunuyor dusuk km ama bu da 1150adv sonucta.

Biraz yurt disi sitelere baktim bu 25.yil modeli icin, pek de birsey bulamadim maalesef.

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben baktım, çıkamıyorum başkanım. Ciğerci kedisi gibi camda asılı kaldım.
    Cancazım benim motur senindir adına ayırttım...
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist Engin Öksüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ENGİN ÖKSÜZ
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

İsmail bey bı bahsettiğiniz sorunları hangi motorlarda yaşadınız 1150 mi 1200 mü detay verebilirmisiniz

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı GürbüzOKATAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cancazım benim motur senindir adına ayırttım...
    Sağolun Sayın Başkanım. Vuslat hangi bahar bilinmez
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye şafak ilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    şafak ilgin
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Hakkı Abey,

Ağzına sağlık yine çok faydalı ve kafa karıştıran soruların yanıtlarını dizmişsin saolasın. Geçen seneki konuşmalarımızın ardından ben bir GS almıştım. Kısmetse şimdi ADV yolundayım. O günki nasihatlarından aklımda kalanlardan bir tanesi de şudur; boxer motor ip üzerindeki cambazın elindeki denge çubuğu gibidir demiştin. ve gerçekten de öylemiş
    Sami Safak ILGIN Arh+
    532 638 31 18
    BMW R1200 GS
    BMW F650 GS DAKAR

14. şafak ilgin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (05-11-2013)

Sayfa 3 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu