Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Uluer Emre Özdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uluer Emre Özdil
    Motosiklet
    YBR 125
    Marka
    Yamaha

Standart Her seferinde aynı moral çöküntüsü :(

Bu konuyu bir dertleşme, bir of çekeyim de karşı dağlar yıkılsın, belki arada yüksek ÖTV'ler de makul seviyeye düşer düşüncesiyle açıyorum...

Dünyada bir motorsiklet kullanıcısının başına gelebilecek en güzel şey bir şekile Türkiye'ye yolunun düşmesi olsa gerek. Doğal güzellikler bizde, konukseverlik bizde... Münferit (!) tecavüze uğrama ve katledilme, hayvan sevgisizliğine tanık olma olaylarını saymıyoruz elbette.

Gel gör ki aynı dünya üzerinde aynı motosiklet kullanıcısı Türk vatandaşıysa durum tam tersi. Çünkü ülkemizde, allah başımızdan eksik etmesin, devlet büyüklerimiz bizleri hizmet götürülecek bireyler değil de her nedense petrol, doğal kaz, kaya gazı, kömür, linyit... vs. gibi bir maden kaynağı olarak görüyor. Cebimize bir hortum var ki somur somur somuruluyoruz.

Kederlenip kendini yola vursan en pahalı benzin bizde, içini dökmek için arkadaşını arasan en pahalı arama ücretleri, efkârdan bir yudum içki almaya kalksan aksırtacak kadar yüksek vergiler bizde. Hadi bu bir sağlık meselesi diyelim de alkolik olarak yaftalandığımızla kalsın bu. Ve tüm bu pahalılıkların tek ortak paydası var: ÖTV ya da ÖİV...

Kederimin kaynağı elbette ÖTV... Her defasında aynı şey oluyor. Tamam, ne olursa olsun, bu defa evladiyelik, iyi bir motosiklete giricem diyorum. Ve daha yaptığım ilk fiyat karşılaştırmasında en hasından bir Rocky Balboa aparkatıyla yere serilip yıldızları sayıyorum.

Misal, Suzuki V-Strom DL 650 modeliyle ilgileniyorum şu aralar. Doğal olarak fiyat karşılaştırması yapmak istiyorum. Açıyorum yan yana sekmeleri. Suzuki USA, Suzuki Doçlant, hatta ve dahi google translate marifetiyle Suzuki Yunanistan siteleri. En sonda da elbette Suzuki TR. Tıklıyorum aynı modele, bakıyorum fiyatlara...

Yorumsuz fiyatları yazsam yeterli yorum olacak aslında, 1USD = 2,026TL, 1 EUR= 2.72 TL'den hesapladım:

Amerikali Johnny şunu ödüyor: 8.549 USD = 17.320 TL (evet, on yedi bin üç yüz yirmi te-le!) referans
    Alman Hans aynı model için şunu ödüyor: 8.390EUR = 22.820 TL referans
    Yunan kardeşim Kostas ekonomik krizden başını kaldırabilirse şunu ödüyor: 6.995 EUR = 19.026 TL referans
    Türk Ahmet'ten iman gücüyle kasınıp şunu ödemesi bekleniyor, zaten biliyorsunuz fiyatı: 27.998 TL.

Arkadaşlar, ölmüşüz ama ağlayanımız yok. Şimdi de bu ülkelere göre kişi başı GSMH değerleri: referans

ABD 44.168 USD
    DE 33.356 USD
    Krizdeki GR: 20.545 USD
    10 kaplan gücündeki TR: 11.920 USD

Şimdi tabii birileri çıkıp adil vergi almayı en iyi biz biliriz, 17 liran varsa 28 liralık motosiklete bakma sen de! diyebilir. Mamafih ben de diyorum ki 28 liram olsa bile neden dinini tasvip etmediğiniz eloğlunun vergi dahil 17 lira ödediğine 28 ödemek zorunda bırakılıyorum. Bu ürün bu kadar etmiyor. Musulman musulmana bunu yapar a?

Velhasıl, içimdekileri yazdım rahatlar gibi oldum sanki : ) Birazdan kara kaçanıma atlayıp Orhan baba eşliğinde yaşama sevincimi süreceğim: Batsın bu dünya, isyanım var uleyn : ) Hiçbir vergi bu sevinci yok edemez neyse ki : )

Saygılar & sevgiler.

2. Uluer Emre Özdil güzel mesajın için 10 üye sana teşekkür etti :

Ali Emre Sakarya (11-11-2013),Arda Guldogan (10-11-2013),Engin Delipınar (12-11-2013),Ersan ÖZYURT (09-11-2013),Faruk Ortaç (09-11-2013),hasan sönmez (09-11-2013),Oytun Uskan (11-11-2013),Uğur Yönet (09-11-2013),Yalım Erkmen (09-11-2013)