bu muhabbet çok hoşuma gitti, çok yararlı ve keyifli gidiyor. çok teşekkür ederim. şöyle bir not ekleyeyim dedim, gözlemlediğim bir durum, belki bir yararı olur. antakya eğitiminde uğur hoca aynı zeminde ve aynı hızda iki ayrı motorla panik fren yaptı. biri 2008 bir TA (abs-siz) diğeri de 2008 bir vstrom (absli) idi. vstrom aynı frenlemede abs nedeniyle yaklaşık bir 20-30 santim daha ileride durabildi. bir gözlem olarak yazayım dedim.

abs çok güzel bir şey onu da söyleyeyim. özellikle panik frenlerde abssiz bir makinada ön freni progresif(yavaşça-kademe kademe) sıkmak zorundayken (ve bunu ani bir durumda soğukanlılıkla ve saniyeler içinde yapmak zorundayken) absde Allah ne verdiyse diye asılıyorsunuz! geri kalanı abs kendisi yapıyor ve güvenli bir şekilde durmanızı sağlıyor.

o gün eğitimde birçok motor (birbirine oldukça yakın motorlar) aynı şartlarda aynı hızlarda panik fren yaptı ama açıkcası v-strom'a özel bir eksiklik ya da uzun fren mesafesi görmedim ben. vstromu kullanan arkadaş oldukça yeni bir sürücüsü olduğu halde hemen hemen herkes aynı mesafelerde durabildi.

ön yalpalama benim TAda da yaşanan bir durum. benzer motorlarda benzer bir sorun var sanırım.