Arkadaşlar, uzun zaman (5-6 sene) tempolu bir şekilde hemen hemen hergün koşu bandında koştum. Koşmak alışkanlık haline gelmişti ve yapmadığımda eksiklik hissediyordum. Biraz abartmış da olabilirim ancak harika hissettiriyordu. Ve 2-3 yıl önce eklem ağrıları hissetmeye başladım. Hareket esnasında bazı sesler de geliyordu. Zaman içinde ağrılar arttı. Aslında normal hareketlerde sorun olmuyordu ama özellikle kalça eklemlerinde geniş açılı hareketler ciddi ağrı yapmaya başlamıştı. Çekilen MR ve filmler sonucu eklemlerde ve özellikle kemik dokuda zayıflama görünüyor. Bildiğiniz gibi kemik doku süngerimsi yapıda ve dış katmanın mukavemeti fazla. Ancak koşu özellikle koşu bandında yapılan koşu sonrasında darbelerle kıkırdak ve kemik doku zarar görüyor. Ve an gelip çökme oluşuyor. Doktorum çok dikkat etmem gerektiğini 3 ay, 3 yıl veya 10 yıl, bu çökmenin ne zaman yaşanacağının tamamen bundan sonra ki olaya yaklaşımımın belirleyeceğini ama böyle giderse çok yakın zamanda ameliyatlık olacağımı ve kemiklere protez takılması gerekebileceğini söyledi. Motora binmek için ayağımı sele üzerine kaldırdığımda bile ağrı var. Sonuç olarak bantta koşmanın eklemlerin en önemli düşmanlarından biri olduğunu bilmekte fayda var.