tüm dostları sevgi ve saygıyla selamlıyorum

el yapımı jimmy jib de nedir diye bilmeyen dostlar için küçük bir açıklama yapmakta fayda var ;)

jimmy jib türkçe benzer ismi (kamera vinci ) diye de söyleyebileceğimiz , çeşitli ölçülerde fakat profesyonel sektörde kullanılan genellikle 4- ila 12- hatta 30 - mt. boylarına ulaşan operatör sayesinde 2- yada 3 eksen çeşitleri olup joystik, veyahut,elektirik kumandası ile kumanda edilebilen, sağa -sola -aşağı-yukarı (pan-tılt) hareketleri yapabilen vincin ucuna bağlanmış kameralı bir alettir ,

bir çoğumuz futbol maçlarındaki yayınlar vb. yayınlar sayesinde belkide görmüşüzdür ama dikkat etmeyiz çoğu zaman , ama işi bilen bir kamereman bu aletin ne kadar işlevsel olduğunu ve işe yaradığını muhakkak bilir ve izlediğimiz filmlerde, kliplerde,dizilerde değişik prodüksüyonlarda bu alet olmazsa olmazlar arasındadır ;)

neden jimmy jib kullanmak ve film çekmek ?

boyutları ile orantılı olarak örneğin , 7 metrelik bir jimmy jib ile çekim yapıyorsanız kendi etrafında vincin boyu 7 metre ise çekim alanı ve kalitesinde ,normal el ile çekim yapan bir kamereman arsındaki farklar şunlardır ,

7 metre kamera yukarıdan çekim yaparken saniyeler içinde yere 10 cm kadar alçalıp görüntüde çok farklı değişik efektler yaratabilir ama normal bir kamereman asla bu açılardan ve yükseklikten görüntü alamaz tabi bir ağaca çıkmadıysa

7 metrelik kamera vincinin toplamda yükseklikte olmak kaydı ile 360 derece 14 metre alanı ve 7 metre yüksekliğe kadar olan alanı çekim yaparak her cm kareyi tarayabilir tabi satandart 7 metrelik bir alett baz alıyorum ;) ve tüm bu saydıklarım alışıla geldik standar çekimlerin dışına çıktığı için çok farklı ve değişik çekim kareleri yakalamasından dolayı yapılan işe daha perofesyonellik, değişik açılardan görüntüler elde ederek olaya fark katar .

zaten videoları izleyince olayın özünü anlayacağınız kesin onun için kısa bir bilgilendirme yapmak yerinde oldu sanırım ;)

buraya kadar kendi gözümde jimmy jib nedir ne değldir öğrenmiş ve yazmış oldum ;)

ama işi kameramanlıkla alakası bile olmayan ben için öğrenmiş olduğum bu evrenin birde öğrenmemiş olduğum tarafları da var bir parça onada yer verdikten sonra sizleri video ve paylaşımımla baş başa bırakacağım ;)

her şey karamürselde kamera çekim işlerini yapan bir arkadaşımın bana gelerek irfan abi böyle angarya incik cincik işleri yapsan sen yaparsın , uğraşsan anca sen uğraşırsın diye bana gelmesiyle başladı

ilk etapta sözlü olarak kısaca anlattı ohooooo baktım o kadar basit bir şeyki tamam yaparım okeyini vermiş bulundum ,
sözünden dönmek olmaz söz verildiyse yapılması vacip olan bir durumdur benim için , bir kaç video ve görsel resimde gösterdikten sonra malzeme temini için arkadaş kolları sıvadı tabi bu arada bende internet ortamında araştırma yapmaya başladım ;)