Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 88 Sayfa bulundu

Threaded View

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Ön - arka fren kullanımı

Araçta da, motorda da ön frenin yavaşlatma gücü arkaya göre çok çok fazladır. Arka fren daha çok dengeleyicidir. Ön taraftan verilen ters ivmeye karşı arkanın savrulmasını önlemek amacı ile araçlarda arka öne göre daha zayıf biçimdedir. Ben motorda da bu durumu koruyorum, motora başladığım ilk günden beri ön ve arka fren beraber sıkıyorum sürekli. Tenerede değişken kombine fren olmasına rağmen hala bu şekilde kullanıyorum. Sadece sıkışık trafikte durur hızda ilerlerken tek arka fren ile dengeyi sağlıyorum.
    Bunun yanında düşme meselesine gelince, çizginizi bozmazsanız ön fren kitlenmesinde de arka fren kitlenmesinde de düşmemek mümkün. Çizgi bozulursa ön fren kitlenmesinde yüksek ihtimal düşülür veya fren bırakılarak dozajlama daha doğru yapılır,arka fren kitlenmesinde direksiyon hareketleri ile kurtarılır. Çift fren kullanmada arka teker kitleniyorsa veya abs devreye giriyorsa bu noktada dozaj yanlışlığı vardır ki bu motora alıştıkça yok olur, panik frende bile iki tekerinde kitlenmeden fren yapma kabiliyeti kazanılır. Benim bilgi ve tecrübelerim bu yönde.

Sent from my iPad using Tapatalk
    Konu Emir ÇELTEK tarafından (20-04-2016 Saat 00:48 ) değiştirilmiştir.

2. Emir ÇELTEK güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (20-04-2016),Çağın Sarılar (20-04-2016),Seda Güvener (20-04-2016)