efendim dağda bayırda motorlu kamplı seyahatlerimizde deneye yanıla olusturduğumuz püf noktalarını tecrubelerimizi kısa cumleler halınde paylassak ve .. onemli bir püf noktaları topiği arşivimiz olsa diye düşündüm...6 yıllık mototsiklet ve kamp gecmısımde bır cok puf noktası edindiğimi varsayarsak... yüzyıllardır motorla hasır nesır olan abilerimizden ne acayip faydalı bilgiler cıkar diye düşünüyürumm

aklıma gelenler..

1. uzun yolda duck tape yani kamera bandı da denılen o su gecırmez yüzyılın icadından yanımızda bulundurmamız hayatımı kac kere kurtarmıstır... her turlu cadır kıyafet yırtılmasında tamır etmem mumkun olmustur.. cok amaclıdır ıssız adaya dussem yanıma alacağım ılk şeydir...

2. kampa vardınız cadırınızı kurdunuz... yapmanız gereken ılk sey uyku tulumunuzu sıkısmıs oldugu paketınden cıkartarak bıraz sılkeleyıp sermek olmalıdır... cunku aksam sız yatana kadar kabarması şişmesi gerekir... uyku tulumu ne kadar kabarık ve şişik olursa o kadar cok soğuktan korur..

3. soğuk kıs kamplarında uykudan once plastik bir şişeye kaynar su doldurup tulumunuzun ıcıne atarsanız... sıcacık bır yatağa girmiş olursunuz... vücudunuz tulumun ıcını ısıtana kadar da titremekten kurtulursunuz...ayrıca sabah olduğunda zaman zaman soğuktan dısarıda bıraktığınız suların donduğunu goreceksınız... bu sizi ıstmak ıcın koyduğunuz suyu sabah kalktıgınızda ıcebılırsınız... dığer sular erıyene kadar ihtiyacınız olan suyu buradan sağlayabilirsiniz...

4. kamp yemeği için makarna alıyorsanız .. en az hacimli türünü almanız paketleme acısından sıze oldukca fazla yer kazandırır.. en uygun makarna çeşidi de kuskus makarnasıdır...

5. cep telefonu veya kafa feneri gibi pille calısan aletlerınızı cebınızde tasıyın... vucut ısınızla bellı bır sıcaklıkta kalması ıcın cunku soğuk havada bu tip pilli aletlerin şarjı bır anda bosalıverıyor... ortada kalmayın...

6. uyku ıcın tuluma hangı kıyafetle gırersenız gırın mutlaka ekstra bır kıyafetınızı yelek mont vs gıbı... uzerınıze gıymeyın ... cunku sabah kalktığınızda ne kadar kalın gıyınmıs olursanız olun tulumdan cıkınca usuyeceksınız... ve bu ekstra kıyafetı uzerınıze gıyebılırsınız...

eger bu kıyafetı buzzzz gıbı uzerınıze gıymek ıstemıyorsanız tulumunuzun ıcınde tutun.... mesela ben bır yeleğimi gıymeden tulumun ıcınde tutuyorum...sabah uyanınca sıcacık bır yelek gıyebılıyorum uzerıme...

7.ateşi tek bır kıbrıtle yanacak sekılde geceden hazırlamanız sabahın ayazında sıze cok onemlı yarar sağlar cunku sabah sabah o soğukta ates yakmaya calısmak zulüm olabilir...