Butun forumlar gordugum kadariyla son bir iki hafta icinde olen, benim saydigim kadariyla 5, motosikletci yoldasimizin olumu ile calkalaniyor.

Allah yakinlarina sabirlar versin, bu zavalli cocuklar da nur icinde yatsinlar... Bu arada duymadigim kac kisi daha oldu, yaralandi, sakat kaldi Allah bilir. Bu haberlerle kahroldum ve cok uzgunum.

Evet...

Motosiklete bindiginizde "basima gelecek herseyden ben sorumlu olacagim" - " butun motosiklet kazalarinda motosiklet surucusu sucludur" zihniyetini tasimiyorsaniz motosiklete binmemenizi tavsiye ederim.

Her seferinde bu alttaki nasihatlerim ve kurallar kulaginiza kupe olmali

1) Yavas git! "Yavas" goreli bir kelimedir. Kendinizi hizli hissediyorsaniz, hizlisinizdir. Yavaslayin. Yavas gitmek tehlikeli ise (hizli bir trafigin icinde) cekin kenara durun. Birazdan basiniza is acacaksiniz!

2) Gordugun kadar git! Guvenli yol onunde acik olarak gordugun yoldan ibarettir. Tamamen acik bir yolda bile 2sn de katedecegin yoldan otesi guvenli degildir. Takip mesafeniz 2sn nin altina hic birzaman dusmemelidir.

3) TATOKU ! Tara, Tanimla -anla-, Öngör -bilincli bir tahminde bulun-, Karar ver, Kararlilikla uygula.

4) HER ZAMAN TAM KUSAM ! Asgaridan Kask + Eldiven + Motosiklet cizmesi... Her zaman muhakkak giyin. Imkaniniz varsa daha iyisini de yapin mont, pantalon, boyunluk, dizlik... Usenmeyin.

5) Profesyonel sürücü (Kurye-polis vs.) degilseniz şunu kabul edin. "Motosiklet rekreasyonel bir spor aracidir. Ben buna keyif icin, spor olarak biniyorum. Mecbur degilim."

6) Aceleniz varsa binmeyin! Hayatinizi aceleniz olmayacak sekilde duzenleyin.

7) Alkollu, stresli, dusunceli, kafasi bozuk durumda binmeyin. Bu durumdaki arkadaslarinizi bindirmeyin.

8 ) Boyunuzdan, yeteneginizden buyuk - guclu/hizli/atak/agir motosiklete binmeyin;

9) Gece motosiklete binmeyin !

10) 50 bin Km yada en az iki yil tecrube edinmeden yolcu tasimayin.

11) Her sene bir kask parasini egitime ayirin. Kitap, dergi, Video bulun, okuyun izleyin. Forumlari takip edin, sorular sorun, baskalarina da ogrenmede yardim edin.

12) Zevkinize tarziniza uyuyorsa trafikten uzakta enduro turing, enduro yada kros yaris, pist yaris tipi motosiklet kullanimina yonlenin.