Selamlar,
Bir kaç haftadır motor yağımı değiştirmek istiyordum. Yağ aslında toplamda 2.000 km bile yapmamıştı. Ama yağ değişimi yaptırdığım usta filitrenin parasını aldığı halde filitreyi değiştirmediğini farkettiğimden dolayı içim rahat etmiyordu. Bende bu sefer kendim yapmaya karar verdim. Motor hayatıma 10 yıl ara vermiştim ve 10 yıl sonra ilk motorum olduğundan açıkçası birazda korkuyordum bu işlemden. Ama yapmaya başladığımda bu işin ne kadar basit ve kısa sürede yapıldığını farkettim.

Gerekli Malzemeler;
2.8 litre yağ
Yağ Filitresi
17 Numara Anahtar
Yağ filitre Anahtarı (Perşembe pazarından alındı 13 TL, isteyen olursa para vermesin seve seve verebilirim)

İlk Önce 17 numaralı anahtar ile karterin altındaki vidayı açıyoruz ve tüm yağı boşaltıyoruz.

Daha sonra yağ filitresini sökerek yağ kabının içine atıyoruz.

Tüm yağın iyice boşalmasından sonra yeni yağ filitresinin conta kısmına yeni yağımızdan parmağımızla az miktarda sürüyoruz ve yerine takıyoruz. Bu işlem sırasında yeni yağ filitresine çok güç uygulamamaya özen göstermek gerekiyor. Sonuçta contası mecut...

En son olarakta yeni yağımızı ekleyip kısa bir süre çalıştırıp stop ediyoruz. Ve tekrar yağ seviyesine bakıp eğer eksik ise tamamlıyoruz.

* Benim en çok zorlandığım konu yağı boşalttığım vidayı tekrar yerine takmak oldu. Diş atlaması konusunda sıkıntılı yazılar okumuştum o yüzden vidayı sadaece yerine oturtmam 10 dk aldı. Pinpirikli olduğumdan yerine oturduğu halde 1-2 kere sıkmadım. Tekrar denediğimde emin olup öyle sıktım.

Hem fotoğraf çekip hemde bu işlemi yapmak ilk yapan için zor oluyor biraz. Biraz olsun sizlere yardımcı olduysam ne mutlu bana. Unuttuğum bir husu var ise kusuruma bakmayın.