Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye erkantürkkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERKAN TÜRKKAN
    Motosiklet
    R80 G/S Café Racer
    Marka
    Bmw

Standart Bmw'leri bakıma soktuk :)

Arkadaşlar Merhaba.
    İki hafta önce paylaşmıştım "Yeni motorum R1150R" diye. Motoru aldıktan sonra, ilk bakımı ayın 15 inde kendi ellerimizle yaptık. Yaptık diyorum, BMW almamda etkili olan yakın dostum Barış'ın R1150 GS i ile beraber iki motoru bakımladık. Benim makina 60.000 km., Barış'ın kisi 65.000 de. Km ler aynı sayılır.

Malum her yeni motor, içindeki sarf malzemeleri yönünden bilinmeyen olarak insanı şüpheye düşürüp "acaba ?" dedirtiyor. Aldığım arkadaş her nekadar " Bakımı yeni yapıldı" dese de içim rahat etmedi ve bakıma giriştim. İyiki de girmişim, şanzıman ve dif. yağı berbattı...

Barış'ta en son Eylül de yağ değiştirmişti, benimkini de aradan çıkaralım dedi ve Ahmet abinin dükkanının yolunu tuttuk. Ahmet abi Manisa'nın (benim gözümde TR nin) duayen tamircilerinden. Artık ticari olarak jübileyi yapmış. Eşin, dostun motorlarına hobi olarak, keyfien bakıyor. Bizi kıramadı saolsun. Takıldığımız yerlerde yol göstermek şartı ile atölyesinin kapılarını bize açtı. Ona çok teşekkür ediyoruz...

Malzemeleri sevgili Burak ALBAYRAK tan, yine çok uygun fiyatlarla aldık. Yağ olarak "zeytin yağı da koysan yürüyecek" olan motorlarımıza, TR şartlarında en iyi gelen Castrol 20/50 GTX i tercih ettik. Vstromu düşününce biraz komik geliyor GTX 20/50. Bilirsiniz bizimkileri ana vatanı Alamanya'nın yazı, bizim kışımız. BMW boxerlar hava + yağ soğutmalı, ince yağ harareti yiyince çabuk incelip bizim traktörleri takır tukur öttürüyor. Bu yüzden 20/50 bizim seçimimiz (Kamyocu yağı) Tabi sadece 20/50 deil. Bor power katkısını da sürtünme yi dolayısı ile ısıyı en aza indirip, %3-5 güç artışı için tercih ettik. 1 kutuyu 2 ye bölüp iki 1150 ye pay ettik. Unutmayalım BMW ler kuru debriyaj. Yağ filtresinde hifloyu tercih ettik, Şanzıman ve final drive da bp 80/90 GL5 kullandık. Tabi bor poWer'ın şanzıman katkısı ile.

Motor yağı filitre ile değişince 3750 ml, şanzıman yağı 850 ml, final drive 225 ml olaarak eklendi.

Yağdan başka benim sol amortisör keçesi kaçırmaya başlamıştı onuda aradan çıkardık. Barışın önteker rulmanlarını ORS lerle değiştirdik, disklerini inceden taşlatıp yeni balataları taktık. Hava filtrelerimizin tozunu aldık.

Ufak tefek sıkılacak, temizlenecek yerlerle birlikte akşam üstü bakımı tamamladık. Bakalım hava durumuna da bağlı olarak motorlar fuar yolculuğuna hazır görülüyor....

Görüşmek üzere...
    Önemli olan iyi sürmek değil, sürerken iyi hissetmektir...
    Erkan TÜRKKAN
    YAMAHA XJR 1200 SP
    0 532 28 28 704

Enduroist Kadim Üye TAMER MERİÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    TAMER MERİÇ
    Motosiklet
    CBF 150
    Marka
    Honda

Motorlar fuara hazırsa fuarda görüşmek, tanışmak üzere, Saygılarımla.
    Dostlarınla zaman geçir, Haz aldığın zaman harcanmış değildir.
    Tamer Meriç
    Enduro olacak.
    0 RH (+)

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Oooh yarasın kerataya da yolları aşındırsın...
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Hayırlı olsun sezona hazırlık yapmışsınız Barış'a selam.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

beyker güzel ama ayrıntılı anlatalım derim ben,mesela istanbulda bu işlere girşicek biri varsa 1 haft önceden haber versin gelelim güzel vidyo çekelim fotograf çekelim bende bütün ekipmanlar tam zaten kendim profosyonel fotografçılıkta yapıyorum güzel bir sunum hazırlıyalım diyorum.

Enduroist Katılımcı Üye erkantürkkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERKAN TÜRKKAN
    Motosiklet
    R80 G/S Café Racer
    Marka
    Bmw

Matrix haklısın. Aslında bir arkadaşın bütün işlemleri görüntüleyip kayıt altına alması daha verimli olur. Biz işlerin arasında anca bukadar foto çekebildik. Bir dahakine daha ayrıntılı çalışmaya dikkat ederiz.
    Önemli olan iyi sürmek değil, sürerken iyi hissetmektir...
    Erkan TÜRKKAN
    YAMAHA XJR 1200 SP
    0 532 28 28 704

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Önceki sayfalarda face'nin F650 motorunu indirip temizlediğini, Şanzımanı onardığını takip ettik çok ayrıntılı ve verimli bir çalışma idi.bu paylaşım da güzel ama 2 motor olunca bir de ilk bakım hevesinden fotolar atlanmış.
    By JeRu SaLeM