Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 32 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı sarialtun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu ilk kez duyuyorum!
    WD40 belki de çagin mücizesidir (Avrupa'daki yakistirma bu)!

Hiç bir allafili havali ve pahali yag/ pas sökücünün isini WD40 tek basina kolaylikla yapar. Yillardir kullanirim (tabi fren diskleri hariç) ve kesinlikle hiç bir zararini görmedim, aksine yaptigi ise göre alternatifi olmayan tek marka bence!
    Alternatifi budur hatta wd40'dan iyidir diyebilirim..
    http://www.opakltd.com/5-56.htm
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Katılımcı Üye sarialtun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali
    Motosiklet
    Stelvio 1200 ADV
    Marka
    Guzzi

Valla katilmayi çok isterdim ama katilamiycam Melih hocam, hem de bu önerdiginiz alternatifi hiç denemeden! Evet haksizlik yapmis gibi gözüküyorum ama açiklayim:
    Nedeni bunun gibi bir çok degisik ve pahali seyler zaman içinde denedim hiç biri WD40'in yaptigini yapamadi. Hatta bir keresinde (o anda elimde olan) Castrol'un pahali bir pas çözücüsü var onu denemistim bir civatayi sökmek için, nerdeyse yarisini bosalttim hala banamisin demedi civata! Sonra üsenmeden WD40 aldim geldim ve bi püskürtmeden sonra civata kolayca gevseyiverdi!

Arkadaslar bazi bilinçli olarak türetilmis "marketing" efsanelerine bakip da hemen sebep/ sonuç çikarmayalim. Yigidi öldür ama hakkini yeme demisler!

WD40 1953'de bulunmus bir formule dayanir, açilimi da "Water Displacement, 40th formula". Norm Larsen tarafindan 40. deneme sonunda bulundugu için bu ismi almistir ve ayni zamanda kurdugu Rocket Chemical Company sirketi tek üreticisidir. Bu sirketin Roket üretimiyle bir alakasi olmamakla ürettigi tek sey de 1953'ten bei bu WD40'dir.

"Çogu sanayii de kullanimi yasak" denmis. O zaman ben size asagida bi link vereyim, bu linkte 2000 tane "resmi" olarak tescillenen ve halen örnekleri olan kullanim alani verilmistir:
    http://www.wd40.com/files/pdf/wd-40_2042538679.pdf

Görüldügü gibi resmi listenin içinde uçak sanayii'den helikopter parçalarina kadar nerdeyse hersey var!!!

Bu da en son eklenen 40 kullanim alani:
    http://www.wd40.com/files/pdf/wd-40_2023968175.pdf

.. neyse yaziya bakan benim hissedar felan oldugumu zannedecek ama öyle degil. Tek derdim bildigim ve tecrube ettigim biseyi paylasmak.

Bir de bana "yerli mali herkes onu kullanmali" gibi dayatmalar tamamen ters gelir. Elin oglu nasil yapiyorsa yap sen de o kalite ve verimde seve seve kullanalim degil mi! Hatta kullanmayan namerttir (günün popüler deyimiyle).

Ama söz açilmisken (simdi konu ta nerelere gidecek) tek suçlu Türk üreticisini veya arastirmacisini görmek de haksizlik olur. Çünkü bizim devlet hiçbir tesvik veya yardimda bulunmuyor bu alanda ne yazik ki; tek derdi olabildigince fazla vergi toplamak. Ama Avrupa veya Amerika'da böyle degil hem de hiç degil.
    Örnek Hollanda'da bilim/ arastirma giderleri normal muhasebe tablosunda direkt gider olarak gösterildigi gibi en sonunda çikan gelir vergisi beyanindan da gereginde ödenecek vergiden %100 olarak direkt düsülüyor!!!! Eger ödeyecek bisey yoksa o zaman da geri veriliyor (eger tescil edilmis bir arastirma ise).

Buyrun bakalim... kim daha avantajli durumda yenilikler ve bilimsel arastirmalar yapma hususunda!? Ilk önce devlet'e is düsmekte biz üreticiyi bisey gelistirmemekle suçlamadan önce!
    Konu sarialtun tarafından (16-11-2012 Saat 16:33 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Ali
    Motosiklet
    Stelvio 1200 ADV
    Marka
    Guzzi

.. hatta bir kullanim alani örnegi de burda

http://www.youtube.com/watch?v=A5lf837N-r0

Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

zaten mucizevi bir şey olduğunu biliyordum ama al bundyyi gördükten sonra artık mucize ötesi olduğuna kanaat getirdim! vidyoyu da nasıl buldunuz, nasıl denk geldi, tebrikler vallahi.

love and marriage love and marriage... eskilere gittim yahu...
    - "eksiklik kendi özümde..."

Isim
    Ali
    Motosiklet
    Stelvio 1200 ADV
    Marka
    Guzzi

Bende dvd-serisi var tüm serilerin adas ;)

.. madem Al Bundy'den açildi 2 ufak sahnesi daha var cok gülünç olan onu da ekleyelim biraz gülelim:

1) Kendin yap en iyi nasil olur? Al ve arkadasi Jefferson bir "kendin yap" is masasi kuracaklar:
    http://www.youtube.com/watch?v=ZG0ft_5YXsA

2) Aerobikci aksam yapilacak "topless" lambada partisine davet ederse ve Al Bundy zaten bu yüzden sok'a girmis arkadasi Jefferson'a "heralde rüya görüyorum beni bi cimciklesene" derse:
    http://www.youtube.com/watch?v=IKk8t9Ilb2w

.. iyi gülmeler

Enduroist Üye osmanlicilegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Dinçer Çelik
    Motosiklet
    XT660R & YBR125
    Marka
    Yamaha

Tüm dünyada tüm forumlarda tartışılan ama son kullanıcı tarafında asla net bir cevabı olmayan bir konudur bu zincir temizliği ve yağlanmasında WD40 kullanımı...

Öncelikle konuya hep o-ring açısından bakılır ama pek fazla detaya girilmez, sanki o-ring tek bir malzemeden üretiliyormuş gibi düşünülür. Halbuki işin aslı öyle değil

Saf kaucuk (rubber) ve nitril kauçuk (buna-n rubber) olmak üzere iki çeşit o-ring türü var ve motosiklet zincirlerimizde bu ikisi de kullanılmakta. WD40 saf kauçuğun uzun vadede düşmanı iken nitril kauçuğa en ufak bir zararı olmamakta. Bu laboratuvar testleriyle kanıtlanmış bir mevzu...

Yani zincir üreticilerinin farklı tür kauçuk kullanmalarıdır asıl ortalığı karıştıran. Kimisi kullanır gözlemler ve hiç zararı olmadı der, diğeri abi zincirin anasını ağlattı bu meret der...

O-ring'lerinizin nitril olduğuna eminseniz zincir temizleme ve yağlama için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz WD40'ı amma, WD40'ın ne kadar yağlayıcı olduğu da ortada... Ben temizleme için WD40 kullanırken yağlama için 90 numara dişli yağı kullanıyorum. Yıllardır en ufak sıkıntım olmadı ama gidip YBR için bile hep en kaliteli zinciri aldım... Ama WD40'ın aynı marka zincirde farklı sonuçları olduğu da oldu...

WD40 zincir temizleme ve yağlama ürünlerini piyasaya sürdü, yakında ülkemizde de mağazalarda raflarda görürüz.

Isim
    Ali
    Motosiklet
    Stelvio 1200 ADV
    Marka
    Guzzi

Yanlis anlama olmasin: Zincir islerinde ben WD40 veya benzeri markalari kesinlikle tavsiye etmem. Zincir özel bi alan (temizligi de dahil)!

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı sarialtun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis anlama olmasin: Zincir islerinde ben WD40 veya benzeri markalari kesinlikle tavsiye etmem. Zincir özel bi alan (temizligi de dahil)!
    Evet katılıyorum...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

WD40'ın kesinlikle bir muadili yok! Muadili diye satılanlar, kötü birer taklit...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı oncel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu noktada WD40 tabiki sorunlarımıza çözüm oluyor belkide bunun tartışması bile olamaz ancak Benim bahsettiğim 8 veya 10 sene içinde veya hassas ölçümler yapmadan anlayabileceğimiz bir sey değil. Örnek:Bir çok araba üreticisi fabrikada üretimlerinde kullandıkları makina ekipman v.s. Uçak sanayinde keza aynı şekilde WD40 kullanımı uzun zaman içerisinde (3-5 sene değil ) malzemenin üzerinde çürümeler oluşturduğundan dolayı kullanmamaktadır. Burda önemli olan nekadar bir ömür istediğimizle alakalı parça zaten belirli periyotlarla değişen bir parça ise tabiki kullanılabilir ama 10-15 sene sürekli kullanılan ve çalışan bir parça ise bana göre kullanmasak daha iyi olur
    10-15 sene diyorsun be sevgili Dostum;
    10-15 senede o bahsettiğin malzeme acaba WD40 haricinde daha nelere maruz kalıyordur, valla bence 98 model bir makinenin son 8 yılında bol bol kullanılmasına rağmen WD40 sebepli oluşan bir şeye rastlamadım, aslında başka hiç bir şeye rastlamadım, hala hiçbir yerinde bir problem yoktu...

Valla ben WD40'ı her zamanki gibi kullanıyorum ve kullanacağım, zararını görmediğim, aksine çok yerde faydasını gördüğüm bir üründen vazgeçmem... İstemeyen kullanmaz elbet...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu