Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    MB
    Motosiklet
    CBF 600 + KLE 500
    Marka
    Honda

Alıntı Ünsal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mehmet abi , olay müzik olunca surround işin büyüsünü bozuyor. Amaç müzik dinlemekse illede siteyro

Hoparlör konusuna gelince , önemli olan odaya göre hoparlör seçimi yapabilmek , benim dinleme odam 15m2 falan , bir çok hoparlör dinledim ve denedim , bu alan için bende iki yollu ve raf üstü hoparlörlerde karar kıldım. Ufak hacimlerde üçyollu ve büyük kabinli hoparlörlerin kontrolü çok zor oluyor , hele ki bas sürücülerinin boommy etkisi çok rahatsız ediyor.

Benim minik rafüstü hoparlörlerim bile 15m2 için yüksek bas veriyor , hatta onun önüne geçebilmek için çıkmaz ayın son çarşambası oda da akustik düzenlemeye gitmeyi düşünüyorum.
    75 / 85 yılları arasında bir arkadaşımın stüdyosunda bant kayıt işleri yapıyorduk. Marantz, Nakamichi, Denon, NAD, TECH, Hitachi, Sony, Pioneer, Akai, Dual, Fisher gibi birçok markanın pikap,teyp,equalizer ve amfi.sini kullanmak nasip oldu. Orjinal plaklardaki sesin verdiği keyif bir harikaydı. Hele Pioneer HPM 40 kabinleri anlatmama gerek yok diyebilirim. 15 m2lik oda içerisinde gazino sahnesini aratmıyordu. Ancaaaak gelelim günümüze Cem'in odasında alt tarafı 90 $ lık 5+1 logitec'de, Türk sanat müziği dinlerken kendini orkestranın ortasında hissediyorsun bu da bambaşka bir doyum sağlıyor. Aslında sadece bir multimedya player + logitec z5500 alacaksın başka hiç bir şeye gerek yok Evet her iki nesili gören ben bunu söylüyorum
    Konu MB tarafından (27-01-2013 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Abi o zamanlar öyleymiş HPM efsanesi halen devam ediyor diyebilirim. HPM100 modelinin iyisine 3000USD para istiyorlar ama Alper'in şu kurulumu iyi bir yerleşimle hepsine taş çıkartır.

Müzik dinlemek deyince beklentiler çok önemli , bu işin içine girip farklı cihazlar farklı kurulumlar dinledikçe insan daha çok gerçeğine yakın ses veren cihazlar arıyor. Senin saydığın cihazların bir çoğu gerçeğe yaklaşmaktan uzaklar , en iyileri bile insanın hoşuna giden renklendirilmiş bir ses veriyor eğer iyi bir dinleyiciysen bir süre sonra bu renkli ses seni rahatsız ediyor . Uzun süre dinleyemiyorsun.

Konu elle tutulup gözle görülemeyen bir şey olunca , hele ki insanların müzik zevkleri , alışkanlıkları , beklentileri farklı olunca kelimeler anlatmaya yetmiyor.
    Tecrübe etmek lazım.

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Mehmet Abi tam bu konuda söyleyebileceğim bişey olmadığını yazacaktım ki, konu stereo mu 5+1 mi konusuna gelince bende fikir beyan edeyim dedim, şimdi ben bu sistemlerden pek anlamam ama bir dinleyici olarak, kayıt nasıl yapıldıysa öyle dinlenmesinden yanayım, çünkü stereo kaydedilmiş bir müziği yapay yöntemlerle 5+1 e çevirince bana biraz garip geliyor, ama elimde gerçek 5+1 kaydedilmiş bir kaç albüm var Amerika'dan almıştım, unutkanlığıma kurban gitmez ise sana Böyle bir Beatles albümü getireceğim, optik çıkışlı bir DVD player ile optik girişe sahip 5+1 sistemle dinlersen bu albümü gerçekten sahne kurulmuş sende ortasındaymışsın gibi bir hissiyat veriyor...

http://www.thebeatles.com/love/
    Konu FZ tarafından (22-01-2013 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.

Banned
    Isim
    MB
    Motosiklet
    CBF 600 + KLE 500
    Marka
    Honda

Aslında konunun tartışmasına girmek istemiyorum. Ama, stereo yada quadrophonic kayıtların hiç birisi iki yada dört mikrofonla yapılan kayıtlar değildir. Stüdyo kaydı yapılırken en az yirmi dört kanal mikser kullanılarak kayıt yapılıyor. Siz stereo dinlerken bu kaydın yirmi iki kanalı havaya mı yapılmış oluyor, hayır. Bir kayıt cihazının kayıt kafasına en fazla dört kanal yerleştirilebilmekte. Bu nedenle kayıt esnasında kimi frekanslar her iki kanala ortak, kimisi iki ayrı kanala yüklenerek kaydedilir. Analog bir kaydı mono cihazda dinleyebileceğiniz gibi 7+1 sistemdede dinlersiniz. aradaki fark sadece elektronik filtreleme olayıdır.Siz eğer elektronik filtrelemeyi uygun frekansları verecek hoparlörler kullanarak (her bir hoparlör sadece belli bir frekans aralığındaki sesi verebilir) 24+1 e çıkarabilir ve her bir hoparlörüde (frekans hızları hesaplanarak) uygun yerlere koyabilirseniz orkestra karşınızdaymış gibi müziğinizi dinlersiniz. Karıştırılmaması gereken konular lambalı, transistörlü amfi ve analog, digital kayıt konularıdır. Eğer imkanınız varsa mono dahi olsa lambalı amfi analog kayıt yapılmış bir plak ve kağıt iğneye sahip bir pikap derim.

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

muzıkte stereo candır ama bazı anniversary serisi album remixleri var yanı hit olmus bazı albumleri yenıden 5,1 sısteme gore mıkslıyorlar bende dark sıde of the moon albumu var 30, yıl 5,1 surround ed. bır kere 5,1 sıstemde dınledım albumu ınanamassınız en az bır kere yasamalısınız o deneyımı

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Katılımcı Üye Görkem Gürdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Görkem Gürdoğan
    Motosiklet
    R1100 Gs
    Marka
    Bmw

Audiophile'ler dökülmüş ne güzel

Severim bu işleri ama şu 5.1 işine müzik dinlemeyse konu direk gıcığim.

Sebebi şu : Müzik, sahnede icra edilen bir olay. Yani Pink Floyd - Pulse konserinde iseniz adamlar sizin karşınızda olacak. Yani imajı stereo olacak. Eve geldiğinizdede o imajı dinleyeceksiniz. Çünkü adamlar "karşınızda" çalıyor. Aynı kayıt 5.1 haline getirildiğinde bu doğallığın dışına çıkmış bişey demek oluyor çünkü o zaman grup ile beraber sahnenin "ortasında" olmanız gerekiyor. Pratikte yaşanan duruma ters bir olay.

Sinema ise başka bir yerlerdeki ortamı sanki pencereden yada gözümüzle izliyormuşuz gibidir. İmajı alana göredir. 5.1 ile bayaa Taksim'in ortasında bulur insan kendini.

Birde yeni müzik yada çağdaş müzik bestecilerinin bilhassa quadrofonik olarak besteledikleri eserler var. Böyle eserleride stereoda dinleyemezsin.

Bu arada bendede evde naçizhane bir Yamaha CR-840 beyaz bir anfi, bir çiftte Wharfedale Diamond 8.1 hoparlörlerim var. Şimdilik onları kullanmıyorum ama saygım sonsuzdur kendilerine.

95' BMW 1100GS

Banned
    Isim
    a34

Alıntı Görk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Audiophile'ler dökülmüş ne güzel

Severim bu işleri ama şu 5.1 işine müzik dinlemeyse konu direk gıcığim.

Sebebi şu : Müzik, sahnede icra edilen bir olay. Yani Pink Floyd - Pulse konserinde iseniz adamlar sizin karşınızda olacak. Yani imajı stereo olacak. Eve geldiğinizdede o imajı dinleyeceksiniz. Çünkü adamlar "karşınızda" çalıyor. Aynı kayıt 5.1 haline getirildiğinde bu doğallığın dışına çıkmış bişey demek oluyor çünkü o zaman grup ile beraber sahnenin "ortasında" olmanız gerekiyor. Pratikte yaşanan duruma ters bir olay.

Sinema ise başka bir yerlerdeki ortamı sanki pencereden yada gözümüzle izliyormuşuz gibidir. İmajı alana göredir. 5.1 ile bayaa Taksim'in ortasında bulur insan kendini.

Birde yeni müzik yada çağdaş müzik bestecilerinin bilhassa quadrofonik olarak besteledikleri eserler var. Böyle eserleride stereoda dinleyemezsin.

Bu arada bendede evde naçizhane bir Yamaha CR-840 beyaz bir anfi, bir çiftte Wharfedale Diamond 8.1 hoparlörlerim var. Şimdilik onları kullanmıyorum ama saygım sonsuzdur kendilerine.
    Size katılmamak mümkün değil

Ben de pink floyd'u, james brown'u, diana ross'u ortaokulda plaktan dinlerken aldığım hazzı hatırladım.

2 kanal olsun bizim olsun

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

bende hastasıyım eski elektronik cihazların.seneler önce bir dünya nakit verip Fisher set(pikaplı) ve sony dec set almıştım,bir takım 150 watt Pioneer hoparlör ,bir takım 80 watt Altec Lansing'im var.iki takımda harika ses vermekte heleki yüksek seste film izlerken tadına doyum olmuyor sanki sinema.
    babam'dan kalma eski 45'likler var ama sayısı baya az,pikap dinlerken O eski müziğin tınısı bir başka güzel.
    bu arada bir yerden kelepir gramafon bulsam tadından yenmez diyorum.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Eskiden yoktu boyle şeyler..Evde adaptöre bağlı paynır çıkma kafa teyipler ,aciko anfiler ve paynır 6985 ortada bufırla büyüyen gençleriz.Minibus tivıtırlarınıda unutmamak lazım..
    Konu EMP tarafından (27-01-2013 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.

10. EMP, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

EU (13-07-2013)

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Mehmet Slm, technics merkasini hele ki pikap calarini nasil unuttun.))
    1977 model sony amfi-radyo receiver, makara, pikap, deck calar ve kenwood hoparlarimi hala kullaniyorum.

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu