Alıntı SertanKaramollaoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet normal de böyle, ama dediğim gibi sıralama da aradaki zaman çok az panik frende.

Kollar neden dik? Eğer dirsekler kırık olursa panik frendeki ani öne yığılmayla en iyi ihtimalle öne kayarız, sonrasında kafayı gidona çakma, ayakları koruma demirine çakma, motosikletten fırlama vb nahoş durumlar olabilir. Koruma demirine kaval kemiklerini çakma olayını bizzat tecrübeledim. Hiç keyifli değil. (Eğitimde çakmıştım)

Neden önce arka fren? ??? Bilmem öyle öğretildiği için. Hani bir "educated guess" yapayım dersem, direk önü sıktığımızda ön tekeri kitlersek sonu hoş olmaz diye düşünüyorum. Tutturabildim mi?

İki konu birbirine girmesin. Önce sadce panik fren konuşalım.

Tam olmadı desem Yukarıdaki yazıyı bir daha oku. Özellikle ağırlık aktarımı kısmını. Şayet ağırlık aktarımı yapmadan fren yaparsan, vücudun çok öne gidebilir doğru ama bunu çözümü kolları kasmak değildir. Tam tersine, gidonun göstereceği tepkilerde serbest olması lazım. Kasılmamalı. Önce arka fren öğretisinin sebebi de ağırlık atarımı sanırım. Gerçi ön fen ile bu daha güzel yapılabilir. Her cümlende doğrular da var eksikler hatalarda. Tipik zamanla öğrenme karmaşası. Hadi bir daha düşün. Unutmaya şimdi sadece panik fren konuşuyorz, normal frenleme sonra. Özğ aynı ama tekniğinde küçük farkalr var.

Hepimize not : Fren hayatımızı kuratarır. Gerektiğinde en verimli şekilde, eksiksiz, hatasız yapılmalıdır. Hepimiz, eksiksiz hatasız yapacak kadar biliyor muyuz? Sorun kendinize. Bir daha sorun. BİLİYOR MUYUZ?