Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 13 Toplam 13 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 3910111213
121 den 128´e kadar. Toplam 128 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Levent COŞKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Levent Coşkun
    Motosiklet
    NC 700x
    Marka
    Honda

Abs'li motorda ön freni sonuna kadar sıkar pozisyondayken kaçış manevrası da yapılabilir gibime geliyor. Sonuçta kilitlenme olmayacağı için motor kaymayacak ve yön değiştirecektir. Otomobilde oluyor aynı şekilde.
    Doğru mudur sizce?
    34 JL 6211

Enduroist Katılımcı Üye ErdenAyas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDEN AYAS
    Motosiklet
    NC700XA - YAMAHA XCITY 250
    Marka
    Honda

Levent Hocam boş alanda denemek lazım. Yapılabilir, makine buna izin verecek özellikle ama beyin gidona yapışan kolları kilitler mi bir bakmak lazım. Eğitim amaçlı boş alanda denersek 1 2 3 deneme sonunda olur. Ancak gerçek panikte, bu eğitimle koşullandırmayı çalışmadan pek bir şey yapılamaz gibi. Şahsen öndeki tampona yapışmaya ramak kaldığı çok deneyimim oldu, bir şekilde kaçındım ama ilk makinemde ABS hak getire. Bu tecrübesizlikle büyük şans.

Biraz da o anki toplam statik ve hareketli yükler de önemli gibi. Artçım güçlü frende korkudan ve doğal olarak negatif ivmeden dolayı bana yapıştığından dolayı yön değiştirme yetisini büyük oranda yitirip manevra kabiliyetimi en aza doğru çekiyorum.
    Dedemden; "Yavaş git, hep git..."

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar bence denemeyin, en ufak bir sağa sola çevirmede arka tekeri yanınızda bulursunuz gibi geliyor bana. Japon tekniğinde yavaşlayabildiğin kadar yavaşla, olmuyorsa freni bırak kıvırtma uygula eğer imkan varsa diyordu hoca. Baktın kıvırtma yapacak yer yok, o vakit çarpışma anına kadar frene devam.

4. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (30-04-2013)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buna emin misin? Yari dual denmesinin sebebi on fren kullanildiginda belli oranda arkayi da kullanmasi, ancak arka freni kullandiginda on frene dokunmamasidir. Zira hic on fren kullanmadan arka fren yapmak isteyecegimiz zamanlar vardır (mesela motor yatikken veya yavas manera da gidon kirikken),

Ozellikle gidon kirikke, on frene azcik bile dokunursaniz, gidonun kırık oldugu tarafa düşersiniz.

Arka frenin, on freni de aktif ettigi bilgisine nereden ulaştınız? Yukarida anlattığım nedenlerle, bu mantiga aykırı bir durum oluşturur. Bahsettiğiniz kaynak, honda manuelleri ise sorgulamak gerekir. Baska kaynaklar ise guvenilir kaynaklar mıdır?
    Ersan ben bunu bir videoda izlemiştim, sonra denedim, arkaya biraz sert basınca ön aşağıya doğru basıyor. Biraz internette araştırınca buldum Honda sitesinde..

"Electronically Controlled Combined ABS allows riders to apply precise rear-wheel braking with the foot pedal. Application of the rear brake does not result in immediate front brake activation unless rear-wheel lockup is sensed, allowing an experienced rider to use the rear brake like a traditional non-linked unit during spirited riding such as track days for outstanding speed, suspension and steering control."

http://world.honda.com/motorcycle-picturebook/eCBS/

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bence denemeyin, en ufak bir sağa sola çevirmede arka tekeri yanınızda bulursunuz gibi geliyor bana. Japon tekniğinde yavaşlayabildiğin kadar yavaşla, olmuyorsa freni bırak kıvırtma uygula eğer imkan varsa diyordu hoca. Baktın kıvırtma yapacak yer yok, o vakit çarpışma anına kadar frene devam.
    Ben de ayni düşünüyorum..Ön freni ABS devreye girecek kadar sıkıyorsanız kıvırtma yapamazsınız!..Çünkü kıvırtma ile motorun yönünü değiştirmek için arka tekerin de ağırlığı paylaşması gerekir..Denemeyin düşersiniz!..
    Tabii ben bunu tecrübe etmedim, yaşadığım acil durumlarda: duramıyacağımı anladığım an,frenleri bırakıp kıvırtma ile kurtulduğum çok oldu..Düşüncem fizik kuralları gereğidir..
    (Bu arada ben alaylıyım,diğer eğitimli arkadaşlar bu konuda ne derler ben de merak ediyorum.. )
    Konu Osman Somuncu tarafından (30-04-2013 Saat 05:42 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

Doğrudur, önce sert frenleme, ardından kaçış manevrası çok yerinde bir karar ve uygulama. Tabi kaçış yolumuz var ise
    Ayrıca bu teknik yalnızca japon tekniği değil, aynı zamanda avrupa ekolününde olmazsa olmazlarındandır. Tabi farkı baştan sonra o lanet olasıca debriyajı çekerek

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sevgili Arkadaşlar,

Konuyu toparlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. (Kıvırma manevrası bambaşka bir konu olduğu için hiç girmedim)

Yazılanlardan anlaşılacağı üzere, panik fren tekniğimizde, karşılıklı küçük ayrıntılar dışında hem fikir gibiyiz. Lakin, bu küçük ayrıntılar, hayatta kalmakla kalmamak arasındaki 3-5 metreyi belirleyen ayrıntılar.

Her şeyde olduğu gibi, motosiklet kullanımında da, panik fren uygulamalarında da, tecrübe çok önemli. Bu tecrübeyi edinmenin iki yolu var. Ya Mehmet Abi ler gibi zamanla ve ağır bedeller ödeyerek, neyi yapmanız veya yapmanız gerektiğini yaşayarak öğreneceksiniz, ya da edinilmiş tecrübeleri eğitimlerle öğreneceksiniz.

Panik Fren de, neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt etmek bizlere kalmış. Hepinizi, en başta paylaştığım, Uğur Hocamın yazısını bir kez daha okumaya davet ediyorum. Daha sonrasında da, neyi doğru bulduysanız, kusursuz uygulayana kadar çalışmanızı rica ediyorum. Kask takmak gibi bir şey bu. Çok az lazım olacak hatta umarım hiç lazım olmayacak. Lakin, lazım olduğunda kaskınızın kafanızda, panik frenin de kusursuz bilginiz ve uygulamanız dahilinde olması lazım.

Hepinize paylaşınlarınız için teşekkür ediyorum.

Sloganımı tekrarlıyorum.

"Yetkinliği kanıtlanmış kişi veya kurumlardan eğitim alınız."
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

9. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali Erdeniz Ertem (30-04-2013),Osman Somuncu (30-04-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Yalım Erkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    YALIM ERKMEN
    Motosiklet
    VFR800X
    Marka
    Honda

Bu bahsedilenlerin antrenmanlarını sık sık yapmadığınız takdirde şöyle fren yaparım, şöyle debriyaj sıkarım, şöyle kaçış manevrası yaparım demek bana biraz filmlerde olur gibi geliyor.
    Ama bunları konuşmak da lazım mı lazım.

Sayfa 13 Toplam 13 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 3910111213