Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678 SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 72 Sayfa bulundu

Konu: Kaza

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Hakkı abi,
    Saygıyla eğiliyorum önünde,daha güzel nasıl anlatılır bilmiyorum.
    Don't Worry,Be Happy.

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Dörtlüler yanıyorsa kelimeler anlamını baştan yitirmiştir aslında

Geçmiş olsun

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Eline sağlık Hakkı Abi. Ruhumuzda var asilik. Yoksa nebisimiz var iki tekerle. Derdimiz ise hayyata kalmak tum aykirilar gibi.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Üye İsmail GÜLER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M.İSMAİL GÜLER
    Motosiklet
    CBF-150
    Marka
    Honda

Arkadaslar ilgi , alaka , tavsiye ve gecmis olsun dilekleriniz icin herkese cok tesekkur ederim . Cok faydali yorumlari zevkle okudum ALLAH kimseye bu ve benzeri tecrubeler yasatmasin. Tekerimiz hep duz bassin ve onumuze kapilar acilmasin.Kismet olursa bir persembe bulumanizda bir kahvenizi icmek dilegiyle herkese tekrar tesekkur ederim .

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Alıntı Hakki Orun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne guzel su motora binmek. Hle bir de egzost varsa soyle afillisinden, hani Leo Vince filan gibi. O karakutular dort tekerleri ile surungenlere donustugunde yani yollar tikali iken yanlarindan geciverip gitmek, ne keyiftir ama!

Birakmazlar ama bizi. Yok oyle bana yar olmayani baskasina yar etmem hesabi, benim gidemedigim yolda sen nreye gidiyorsun? Adam beni durdugum yerde yandan arka cantaya yaslayip itiyor dusmemi bekliyor direksiyon basinda sirita sirita ve olay cikiyor tabii de tam olay bitecek, hani vardir ya yangina benzin dokenler iste onlardan bir bagiriyor bana!

- Ceksene lan, hem senin araban kac para?

Ben motordayim, ama o araba diyor. Bir de en onemli kriter Kac para degeri oldugudur.

Iste boyle kimin araci buyukse (Yanlis anlamayin araba filan yani) kucuk olani ezer gecer. Hakki var ne yaparsin?

Biz kendi kendimize gelin guvey oluyoruz sanki bu egitim isleri ile de!

Once biz kendimizi suclu kabul ediyoruz. Sonra, yok emniyet balonu yok, ileri bakis, yok farkindalik, yok bilgi toplama. Tamam ulen hepsini yapiyorum, pe..venk yine de gelip ustume cikiyor durdugum yerde. Orada bile bilgi topliyacagim ama en onemli bilgi hareket edecek yer yok! Duruyoruz yani. Herkes duruyor. Ama pezo yuruyor iste ustume!

Bir ufak secim aciklamasi yapiyorum. Hani kizinca Hayvan diyoruz ya ben onun yerine affiniza siginarak Pezo diyecegim, hayvanlara yazik.

Bu olay olali cok oluyor ama, o gun ben bir karar verdim. Bundan boyle benim istemedigim pezolar ne yaparsa yapsin, hayatima sokmayacagim. Yani muhatap olmayacagim. Benden uzak cehenneme kadar yollari var.

Bizim egitimlerden almamiz gereken en onemli derslerden biri de, RISK YONETIMI dir.

Motora binmek icin gerken tum bilgiyi aliyoruz. Yukarida yazdiklarima bakmayin bunlarin hepsi hayatimizi kurtaracak bilgiler. Ama bunlari iyi becermek bizi guvenli surucu yapar da, bunlara ihtiyaci olmayan surucu oldugumuzda ILERI ve GUVENLI surucu oluruz. O nedenle, burada, egitimlerde ogretilenleri ya da, o pozisyonda yaptigimiz hatalari yermiyelim. Yermemiz gereken konu o durumda ne kadar risk aldigimizdir.

Kimse bana ben soyle giderim, boyle gidrim demesin. Hepimizin bir apaci modu var ve zaman zaman bu disari cikiyor. Ya da ben egitimliyim, Ingiliz Polisi gibi de gidiyorum deyip asiliyoruz gaza ya, heh iste o anda belli bilgiler dahilinde farkinda oldugumuz hususlar ve o anda topladigimiz bilgiler ve ongoruler var. Ancak butun bunlara ragmen emniyet seridinden gidiyoruz. Daha bu Pazar, Istanbul Parkin oradan girdim TEM 'e ve Havaalnina kadar sag emniyet seridinden geldim.

Bu ne demek simdi? Hani egitim? Egitim yerindee! Hani bilgi toplama, hani farkindalik, hani emniyet balonu? hepsi var!

Ama ortalik yolu tikali surungen cinsi, jeepler, BMW lerle dolu. her an herseyi yapabilirler. Bir arabanin icinde gecen konusmalari hatirlayin!
    Tam donusu gecerken,
    - Ya surdan donsek daha cabuk gideriz!

Hay Allah araba Hararet yapti... ve don saga! Aniden!

- Selahattin dur cocugun cisi geldi! Cek saga, vur motora!

- Allah cezani versin ulan! Nasil da korktum, it herif yapisir yakinda bir yere

- Bak simdi ahmet ne olacak .... ve acar kapiyi sen gecerken

Bu riskleri alip gidiyoruz. Yoksa ben gitmem, ya da yavas giderim diyorsaniz inanmam! Vallahi inanmam.
    Ben de altına imzamı atarım... Zamanında o p....'lerden biri kırmızı ışıkta üç kez pati çekip dördüncüde üstüme çıkmıştı. Aynen katılıyorum.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Tamam baskalarina kizdık. Hakettilerde. Ama bu savunmamiza yetmiyor ki. Kendimizi korumak icin bir şeyler yapmalıyız.

Yukarıda "guvenlik balonu nedir" demiştik araya kaynadı. Ne menem bir seydir ve konuyla ilgisi nedir?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Üye ömeroğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer Yahşi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Geçmiş olsun, ucuz atlatılmış bir kaza, Allah beterinden korusun.
    under construction = Endurocu Adayı

Enduroist Kadim Üye Engin Delipınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Engin Delipınar
    Motosiklet
    CBF 150 ve CRF 250 L
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam baskalarina kizdık. Hakettilerde. Ama bu savunmamiza yetmiyor ki. Kendimizi korumak icin bir şeyler yapmalıyız.

Yukarıda "guvenlik balonu nedir" demiştik araya kaynadı. Ne menem bir seydir ve konuyla ilgisi nedir?
    Ersan hocam bildiğim doğru yada yanlışları sizlerle paylaşmak adına yazıyorum.
    Güvenlik balonu bu kazada kullanılabilir miydi? O kadar mesafe var mıydı bilmiyorum ama başka şekilde tedbir alınabilirdi. Yolun ortasında durmuş ve dörtlülerini yakmış bir araç benim için çok tehlikeli bir unsurdur. İlk önce dikkat edilmesi gereken nokta aracın sağından yada solundan geçmenize bağlı olarak içinde şöför yada yolcu olmasıdır. Bunları görebiliyorsanız içinde yolcu veya şöför olmayan bir araç sizi bu durumda en az tehlikeye düşürecek araçtır. Diyelim ki bu araç panelvan, minubüs, kamyon vs. bu durumda araç içini göremiyorsunuz zaten büyük risklerle karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda neredeyse durma hızında o aracın yanından geçmelisiniz.
    Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken husus, riskin sadece aracın kapısının açılması değil, görmediğimiz yer yani arasından geçtiğimiz araçların önlerinden yolumuza atlayabilecek unsurlardır. Bu bir yaya da olabilir bir hayvan da olabilir. Bu kazayı düşünürken aklıma çok fazla risk geliyor. Bunlardan bazılarını paylaştım. Ersan hocamın ve sizin de bu kaza ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum. Başka göz önüne almamız gereken riskler neler olabilir?

Not:Ben herhangi bir eğitim almadım. Bu yazdıklarım doğru yada yanlış sadece kendi düşüncelerimdir.

9. Engin Delipınar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (14-05-2013)

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Bu kazanın benzeri kaza oluşmadan bir arkadaşımın başına gelmiş. Görüntüler aşağıda. Buyrun güvenlik balonunu bulalım. Bu arada aynası kapalı trafikte araç süren şoförü ayrıca tebrik ediyoruz.

Enduroist Katılımcı Üye BerkEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Er
    Motosiklet
    '02 CAPONORD
    Marka
    Aprillia

Dikkatsizlik + bencillik birleşince olan motorculara oluyor. Kendileri güvende nasıl olsa. O aynası kapalı bayan kamyon sollamaya kalksa allah korusun.

Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678 SonuncuSonuncu