Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 33 Sayfa bulundu

Threaded View

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sevgili Arkadaşlar,

Hemen hemen cevaplarımız aynı yönde ilerliyor. Arka lastiğimiz patladığınıda tıpkı arkadan kaymadan olduğu gibi toparlama şansımız var. Ön lastiğimiz patladığında ise yine tıpkı önden kayma gibi yapılabilecek çok ama çok az şey var. Her ikisi de birbirinden kötü ve acı sonuçları olan bir durum.

Bu sevimsiz ve can sıkıcı riski olduğunda nasıl karşılarız yerine, olmamasını nasıl sağlarız üserinde durmak ta daha fayda görüyorum.

Günlük motosiklet kontrolünü anımsıyor musunuz? Buradaki en önemli maddelerden biri, lastiklerin hasar ve hava kontrolüdür. Bu kontrol, size yola çıkmadan uygun olmayan pek çok şeyi söyleyecektir. Buradaki örnekte jant teliydi değil mi suçlu olan. Bunu önceden bilmek mümkün değil midir? Sağlıklı bir lastik yapısı itibarı ile, yolda yarılacak kadar büyük hasarı çok ama çok nadir alırlar. Aşınmış, eskimiş veya jant hasar ya da bakımsızlıkları ile bşir araya geldiğinde bu sonuçlar oluşabilir.

Netice de arkadaşlar, riski oluşmadan bertaraf etmek en iyisi. İnanın sabahları iki dakika ayırsanız hepsini kontrol edersiniz. Üstelik, zihninizi boşaltıp, sürüşe hazırlamak için de çok etkili bir yoldur.7

Not: Debreyaj kullanımı meselesini unutmadım. Konu ile ilgili olay anında yapılacaklardan ziyade, öncesinde yapılacakların etkili olduğunu düşündüğüm için, uygulama detaylarını konuşmayı çok de gerekli görmedim kendimce.

Tekrar geçmiş olsun. Sabah kontrollerini ihmal etmeyin.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Abdullah TÜRK (20-05-2013)