Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Exclamation TÜV - TÜRK Muayenesi Yaptıracak Arkadaşların Dikkatine

Merhabalar,

Geçtiğimiz haftalarda bir arkadaşımıza muayenesi bitmiş bir motosiklet aldık. Akabinde muayenesini yaptırdık. 0 kusurla geçti (far kusuru bile yoktu). Motoru ilk sahibinden 10000 Km civarında iken evvliyatını ve kilometresinin gerçek olduğunu bildiğimiz için aldık. Muayene işlemleri bittikten sonra, eski muayene kağıdını okurken kilometrenin yazzdığı bölüm dikkatimizi çekti ve başımızdan aşağı kaynar sular döküldü. 2 sene önce muayeneye girdiği kilometre kısmında yaklaşık olarak 62500 yazıyordu. Bir telaş telefon, trafiği vs ile sorunun muayeneyi yapan yetkilinin kilometre saatindeki noktadan sonraki kısmı da dahil etmesindne kaynaklandığını anlayıp gerekli düzeltmeleri yaptırdık. Bu konu üstünde fazla durmamıştım. Taa ki enduroya geçmek adına motosiklet arayışına girinceye kadar. Tanışme ve BMW F650 forumlarında da bahsettiğim gibi piyasanın nabzını tutmak adına hergün ilanlara bakarım. Kullandığım GSM operatörünün bana vermiş olduğu SMS hakkı sayesinde ilanlarda plakasını gördüğüm her motoruun tramer kaydını (5664) sorgulatırım. Bu sistemde kaza kaydı dışında muayeneye girdiği tarihler ve kilometre bilgisi de geliyor. Arkadaşımın başına gelen olayın sorgulattığım birkaç motorda da olduğunu farkettim. Hatta bazısında ODO kademesi yerine TRIP 1 - 2 kademesinin okunduğu apaçık ortada. Örnek vermek gerekirse ; 2010 yılında 9695 kilometrede muayeneye giren ve şu anda 13000 kilometre civarında olan bir motorun 2012 yılında muayeneye girdiği kilometresinin 1500 Km civarı olarak görünmesi bu yanlışlığın çok sık yapıldığını gösteriyor.

Burada paylaşmamın sebebi, motosikletini muayeneye sokacak olan arkadaşların bu hususa dikkatini çekmek. Çünkü motorunu satarken istemeyerek de olsa zan altında kalıp motorunu satmada sıkıntı yaşamamalarına yardımcı olmaktır.

Sağlıcakla.

2. BarışÇELİK güzel mesajın için 17 üye sana teşekkür etti :

Abdullah TÜRK (07-05-2013),ahmet korkmaz (31-01-2014),Ali Emre Sakarya (09-06-2014),Aras Acer (08-05-2013),Can Ekin (07-05-2013),Engin Delipınar (07-05-2013),ErdenAyas (07-05-2013),Furkan Çelebi (09-06-2014),GürbüzOKATAN (08-05-2013),İlhanESİRCİ (07-05-2013),OB (09-05-2013),oguz.aktan (01-02-2014),omercem (09-05-2013),savaskayan (11-09-2013),tck42apo (09-06-2014),Vedat N. GÜLEN (31-01-2014),Yusuf YÜCE (07-05-2013)

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

Süper uyarı gerçekten çok yerinde tespitler ve başımıza gelecek durumlar.

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Teşekkürler, gerçekten önemli bir uyarı.

Enduroist Katılımcı Üye HasanKaraaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Karaaslan
    Motosiklet
    DL650 L3
    Marka
    Suzuki

Teşekkürler uyarı için, birde Bu ruhsatta L1, L2 diye geçen koltuk sayısıda çok sorun oluyor.Ağır kusur olarak sayılıyor.Bizim de başımıza geldi biz oradayken de başına gelen başkaları oldu..

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

O ayrı bir dert zaten. Ben de hiç bişey yazmıyo orda, geçen sene geçti, seneye ne olacak bakalım.

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı BarışÇELİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığım GSM operatörünün bana vermiş olduğu SMS hakkı sayesinde ilanlarda plakasını gördüğüm her motoruun tramer kaydını (5664) sorgulatırım. Bu sistemde kaza kaydı dışında muayeneye girdiği tarihler ve kilometre bilgisi de geliyor.
    Benim bildiğim sorgulatma başına ücret alıyorlar. Hattın faturalı ise dikkat et adamım. Sonra kabarık bir fatura gelmesin
    ----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Aylardır kullanıyorum. Herhangibir sıkıntıyla karşılaşmadım.

Enduroist Üye Murat Demirsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat Demirsen
    Motosiklet
    TVS Apache
    Marka
    Diger

Bu hatayı sadece motosikletlerde yapmıyorlar. Arabalardada yapıyorlar. Benim başımada geldi de allahtan arabam servis kayıtlı olduğu için gerçeği ispat edebildik. Yoksa TÜVTURK yaptığı hatayı kabul etmiyordu. Hatta suçu bana bile atmaya kalktılar. Sert yapınca geri atmak zorunda kalmışlardı. MUAYENE ÇIKIŞI ARACIN KM.'SİNİ KONTROL EDİN!!!!

Banned
    Isim
    murat arslan
    Motosiklet
    gsr 600
    Marka
    Suzuki

en garanti 5664 e mesaj atmak aracın hangi tarite kaç km de muayeneye girdiğini ve kazası olup olmadığını cavaplıyor

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

5664'ten yapılan her sorguda çıkmıyor sanırım bu km olayı, benim bazı sorgularda bu bilgi vardı, bazılarında yoktu. hangi detay ile 5664'e mesaj atıyorsunuz acaba?

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu