Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Kağan Dalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Standart Otomatik zincir Yağlayıcı - PD oiler

NC700 ü almadan önce vakumlu scottoiler (V-system) siparişini vermiştim. Gel gelelim, Varadero da memnun kaldığım bu sistemi, kelebek boğazında vakum çıkışı olmaması sebebi ile NC ye uygulayamadım. Aslında bunun için spigot denen bir naneyi monte etmek yeterli olabilirdi ancak kelebek boğazına dellik delip diş çekmek gerekeceğinden, garanti dışı kalmamak adına, Scottoiler'dan vaz geçip farklı sistemleri araştırmaya başladım.

İşte bu süreçte
    Scottoiler E-system
    Cameleon oiler
    pro oiler
    tutoro
    pdoiler

ı inceledim. Scottoiler aşırı yüksek fiyatı, Pro oiler yüksek fiyatı ve uzay teknolojisi karmaşıklığı, cameleon yüksek fiyatı ve son olarak da tutoro sistem olarak basitliği hoşuma gitse de bazı zorundalıklar getirmesi (dik duracak vs.) elendi. Mantıklı olan PD olier 'ı sipariş verdim. Hatta azıcık çakallık edip indirim kodunu da elde ettikten sonra, 65 Pound'a işi bitirdim. Haftaya geliyor.

Hoşuma giden tarafı, Sistem minik bir pompanın pompalaması üzerine çalıştığı için, içine konulan yağın viskozitesinin önemi yok. ayrıca akış miktarı basit bir potansiyometre ile ayarlandığından, motordan inmeden bile ayar yapmak mümkün. Üstelik sistemin bütün parçalarının yedekleri mantıklı fiyatlara temin edilebiliyor.

Hoşuma gitmeyen tarafı ise, (gerçi tam emin değilim, kullanınca belki de hoşuma gider) yağ, scottoiler daki gibi nozul ile değil, keçeye benzer bir parçe ile sanki fırçalarmış gibi zincirin üzerine sürülüyor. Gerçi elimde Scottoilerdan kalma çift taraflı nozul vardı. Belki bu nozul ile birlikte kullanırım.

Montaj sonrası tekrar görüşlerimi yazarım. Şimdi bekleme zamanı.
    Konu Kağan Dalak tarafından (15-02-2014 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

2. Kağan Dalak güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

AtagünTERZİ (15-02-2014),Can Ekin (15-02-2014),Mehmet Tolga AKALIN (15-02-2014),omercem (09-05-2014)

Enduroist Üye Mehmet Tolga AKALIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet Tolga AKALIN
    Motosiklet
    Africa Twin, Ramzey 200 cross
    Marka
    Honda

Hayırlısı olsun .Tecrübeniz benimde tercihimi belirleyecek

Enduroist Üye Mehmet Tolga AKALIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet Tolga AKALIN
    Motosiklet
    Africa Twin, Ramzey 200 cross
    Marka
    Honda

Hala bekleme zamanında mıyız?

Enduroist Üye fatih kayıhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fatih Kayıhan
    Motosiklet
    vfr 800x crossrunner
    Marka
    Honda

Alıntı Kağan Dalak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    NC700 ü almadan önce vakumlu scottoiler (V-system) siparişini vermiştim. Gel gelelim, Varadero da memnun kaldığım bu sistemi, kelebek boğazında vakum çıkışı olmaması sebebi ile NC ye uygulayamadım. Aslında bunun için spigot denen bir naneyi monte etmek yeterli olabilirdi ancak kelebek boğazına dellik delip diş çekmek gerekeceğinden, garanti dışı kalmamak adına, Scottoiler'dan vaz geçip farklı sistemleri araştırmaya başladım.

İşte bu süreçte
    Scottoiler E-system
    Cameleon oiler
    pro oiler
    tutoro
    pdoiler

ı inceledim. Scottoiler aşırı yüksek fiyatı, Pro oiler yüksek fiyatı ve uzay teknolojisi karmaşıklığı, cameleon yüksek fiyatı ve son olarak da tutoro sistem olarak basitliği hoşuma gitse de bazı zorundalıklar getirmesi (dik duracak vs.) elendi. Mantıklı olan PD olier 'ı sipariş verdim. Hatta azıcık çakallık edip indirim kodunu da elde ettikten sonra, 65 Pound'a işi bitirdim. Haftaya geliyor.

Hoşuma giden tarafı, Sistem minik bir pompanın pompalaması üzerine çalıştığı için, içine konulan yağın viskozitesinin önemi yok. ayrıca akış miktarı basit bir potansiyometre ile ayarlandığından, motordan inmeden bile ayar yapmak mümkün. Üstelik sistemin bütün parçalarının yedekleri mantıklı fiyatlara temin edilebiliyor.

Hoşuma gitmeyen tarafı ise, (gerçi tam emin değilim, kullanınca belki de hoşuma gider) yağ, scottoiler daki gibi nozul ile değil, keçeye benzer bir parçe ile sanki fırçalarmış gibi zincirin üzerine sürülüyor. Gerçi elimde Scottoilerdan kalma çift taraflı nozul vardı. Belki bu nozul ile birlikte kullanırım.

Montaj sonrası tekrar görüşlerimi yazarım. Şimdi bekleme zamanı.
    merhaba ben de 750 x için bakıyorum önerilerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim bir de aldığınız kitin linkini yazar mısınız? saygılar...

Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Eveeet, kit geldi. Özel bir indirim ve de UK ye giden bir arkadaşım sayesinde, kargo ücreti vermeden satın aldım. Genel olarak çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Mantığı basit. montaj için tek sıkıntı, park lambası vs benzeri bir yerden elektirik alma gerekliliği. Benim motorda zaten aksesuarlar için bir röle bağlamıştım dolayısı ile problemsiz şekilde montajı yaptım. Daha önce kullandığım Scottoiler V-system ile karşılaştırırsam
    1- Fiyatı daha ucuz.
    2-Elektrik ile çalışıyor. Vakum ihtiyacı yok.
    3-Pozitif deplasman sayesinde içine konulan her türlü yağı, her türlü sıcaklıkta, eşit miktarda zincire yolluyor.Dolayısı ile Scottoiler gibi, yazlık, kışlık yağ diye birşey yok. Makina yağı bile kullanabilirsiniz.
    4- Yağı gönderme noktasında, ayakkabı bağcığına benzer, içinden plastik bir tüp geçen nanemollası, kısa bir kullanım sonrasında iyice salkım saçak açılıyor ve fırça ile yağlar gibi yağlıyor. Son derece efektif
    5-Yağlama miktarın ıayarlamak için,üzerinde rakamlar olan küçük bir reostası var. Yağmurlu zamanlarda ayarı arttırmak, sonrasında eski ayara geri dönmek çok kolay. Hatta bu reostayı, gidona yakın bir yere monte ederseniz, motordan inmenize bile gerek kalmaz.
    6-Yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum, park ettiğim hiçbir yerde, tek bir damlaya bile rastlamadım. yağ olarak şimdilik elimde kalmış olan Scottoiler ı kullanıyorum. Sonrasında, bakımdan arda kalan motor yağlarını kullanmayı düşünüyorum.

Kötü tarafı yok mu? Evet belki. Scottoiler yanında verilen montaj aksesuarlarının çeşitliliği yok. Pompayı, şaseye tutturmak için sadece sünger ve plastik kelepçe vermişler. Ben elimde kalan bazı Scottoiler aksesuarlarını kullandım.Ayrıca YAĞSIZ ÇALIŞTIRMAYIN! diye bir uyarısı var. Sanırım pompayı korumak için ama rezervuarın boşaltığına dair bir sinyal vermiyor. Tetikte olmak gerekiyor. Ayrıca yedek yağı küçük bir şişede yanında bulundurmakta fayda var.

Sonuç, kesinlikle tavsiye ederim.
    Linki burada
    Konu Kağan Dalak tarafından (09-05-2014 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.

7. Kağan Dalak güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Furkan Çelebi (09-05-2014),omercem (09-05-2014)

Enduroist Üye Murat TAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Kaan merhaba;

PDOiler otomatik zincir yağlayıcı almak istiyorum.Bu konuda yol göstericim sen oldun, açıklamaların için teşekkürler.
    Eğer mümkünse motosiklet üzerindeki resimleri ve güncel yorumlarını paylaşırmısın.
    Dikkat EJDERHA ÇIKABİLİR.........

Enduroist Üye Gürel Bur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürel Bur
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Otomatik yağlayıcı konusunda "hangisi"'nden ziyade bir sorum olacak. Böyle bir ekipman gerçekten gerekli midir? Değerlendirmenizi almak isterim. Bu zamana kadar ben hep kendim yağladım. Çok fazla baş ağrısı olduğunu söyleyemem. Bu tür bir ekipman maliyeti olsun, motora ilave donanım getirmesi olsun gibi yönleriyle, getirilerine bakılırsa değer mi?

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Gürel bey, aslında uzun yol yapıyorsanız faydası daha büyük doğruya doğru.

Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Tek kelime ile cevap vereyim. Değer. Genel olarak basınçlı tüpte satılan yağlayıcılar yapışkan özellikli. Dolayısı ile toz toprak da zincire yapışıyor. Daha ince bir yağlayıcı ise bol uygulanınca etrafa sıçrıyor. otomatik yağlayıcılarda ise, sabit ama sürekli yağlama var. Yağın kendisi ince olduğu için etrafa sıçrıyor ama çok az miktar. Bunun yanında zinciri de temiz tutuyor. Üstelik, basınçlı yağlayıcı fiyatları anlamsız yüksek. Oyda bu tip yağlayıcıya, artan motor yağınız vs, bir sürü tipte yağ koyabilirsiniz.

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

ihtiyacı olanlar için geçmiş bilgilere bir bakın derim zincir hakkında her şey konusulmuş neredeyse.
    http://www.enduroist.com/forum/showt...ncir+temizleme

http://www.enduroist.com/forum/showt...ncir+temizleme
    Motosenkron İçerenköy
    Özel BMW Motosiklet Servisi
    0531 781 03 69 - 0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

13. UĞUR KOÇ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (14-02-2015)