Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 17´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

2. El parça ebaydan alımda sıkıntı çıkmıyormu? Egzoslar için gümrük vergisi ödedin mi?

Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Ürünün fiyatı 75-1500 avro arasındaysa ve EU ülkelerinden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi ödenir o kadar. PTT'dekiler anladığım kadarıyla önce gelen kutunun ebadına göre kendi kafalarınca bir ön eleme yapıyorlar. Yani aldığınız ürün örneğin 1000 avro'da olsa, ürün küçük bir parçaysa falan hiç gümrüğe girmeden geçiyor. Ama kıllanırlarsa gümrüğe giriyor. Kutuyu açıp varsa içindeki faturaya bakıyorlar. Eğer fatura makul bir değerse mevzuatı uygulayıp kapnıza kadar getiriyorlar. Yani 75 avronun üstündeyse teslimat esnasında vergisini tahsil ediyorlar. 75 avronun altındaysa sorgusuz sualsiz eve getiriyorlar. Ancak bazen uyanıklık yapıp, yok ne kadar ödediğini belgele, yok faturasını getir falan gibi şeyler yapıyorlarmış ama benim başıma gelmedi.

Yalnız şöyle bir yanlış uygulamaları var. 75 avroya kadar vergi muafiyeti uygulanıyor. Eğer ürünün fiyatı 75 avroyu geçiyorsa, mevzuat gereği 75 avronun üstündeki miktara vergi uygulanması lazım. Yani misal 80 avroluk birşey aldınız. Sadece 5 avroluk kısma %18-20 vergi uygulamaları gerekiyor ancak işlerine gelmediği için öyle yapmıyorlar. Ben egzozları İngiltere'den kargo hariç 70 sterline aldım. Yaklaşık 90 avro yapar. Çok kabaca sadece ve sadece 15 avroluk kısma vergi tahakkuk ettirmeleri gerekirken öyle yapmadılar ve vergi 90 avro üzerinden hesaplandı. Yani yaklaık 45-50 TL vergi ödedim. Başvurmadığım devlet kapısı kalmadı konuyla ilgili (PTT, Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, BIMER vs vs.) Gurur meselesi yaptım, inat ettim ama maalesef başvurularım sonuçsuz kaldı. Bir daha aynı şey başıma gelirse hiç uğraşmadan vergi mahkemesine gidecem

3. Kahraman İnal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ediz Gürkan (07-01-2015)

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Şöyle havalı bir fotoğraf koyayım...

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Kahraman bey geç bir yanıt ama.. öncelikle çok yakışmış, hayırlı olsun,

E-bay'dan bu kadar büyük bir ürün hiç sorun çıkartmadı mı, bende çok niyetlendim ama hep kargo ebadı yüzünden çekindim.
    Vergi ödemek için gümrüğe gitmeniz mi gerekti ?
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Alıntı VeYSeL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    E-bay'dan bu kadar büyük bir ürün hiç sorun çıkartmadı mı, bende çok niyetlendim ama hep kargo ebadı yüzünden çekindim.
    Vergi ödemek için gümrüğe gitmeniz mi gerekti ?
    Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri
    Soru: Kanuni dayanak nedir?
    Cevap: 4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelge.

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
    Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
    Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
    - AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
    - Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
    olarak uygulanmaktadır.
    Söz konusu eşyanın,
    - Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
    - Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
    - Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
    gerekmektedir.
    Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
    Cevap: Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır

Uzun lafın kısası, 30 kg'ı geçmediği ve maddi değeri 1500 Avronun altında olduğu sürece bir miktar vergi ödeyerek dahi olsa istediğiniz şeyi sipariş verebilirsiniz. Hatta 75 Avronun altında ise vergi bile olmaz.

Ürünün vergisini posta görevlisi ürünü kapınızda size teslim ederken tahsil ediyorlar.

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Alıntı Kahraman İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri
    Soru: Kanuni dayanak nedir?
    Cevap: 4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelge.

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
    Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
    Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
    - AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
    - Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
    olarak uygulanmaktadır.
    Söz konusu eşyanın,
    - Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
    - Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
    - Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
    gerekmektedir.
    Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
    Cevap: Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır

Uzun lafın kısası, 30 kg'ı geçmediği ve maddi değeri 1500 Avronun altında olduğu sürece bir miktar vergi ödeyerek dahi olsa istediğiniz şeyi sipariş verebilirsiniz. Hatta 75 Avronun altında ise vergi bile olmaz.

Ürünün vergisini posta görevlisi ürünü kapınızda size teslim ederken tahsil ediyorlar.

Yaklaşık 3 sene önce 50tl ye basit bir cross kask sipariş vermiştim, kilo ve fiyat olarak kurtarıyordu ama ona rağmen posta yoluyla bir kağıt geldi , ürünümün izmit gümrük müdürlüğünde olduğunu ve gelip almam gerektiği yazıyordu, değmeyeceği için gitmedim.

acaba artık sistem mi değişti, yada bana ters bir memur mu denk geldi..
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

İnternetten alışveriş son yıllarda çok revaçta. Belki de kendi içlerinde bir mevzuat değişikliği yapmışlardır. Benim başıma hiç gelmedi. Ne sipariş ettiysem kapıma kadar geldi. Ama sizin ki gibi münferit olayları daha önce de duydum.

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12